Mahur Beste

8,2/10  (23 Oy) · 
109 okunma  · 
17 beğeni  · 
2.011 gösterim
Mahur Beste'de Tanpınar'ın Huzur ve Sahnenin Dışındakiler adlı romanlarında önemli bir motif olan "Mahur Beste" teması önemli yer tutar. Mahur Beste, acı bir aşk hikayesinin klasik musiki kalıplarıyla soyutlanmasıdır. Tanpınar, klasik Türk musikisini medeniyetimizin özlü bir yansıması olarak kabul eder. Mahur Beste'de Tanpınar'ın diğer eserlerinde de görülen medeniyet meselesi büyük bir ağırlıkla ele alınır.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9759952464
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bahar Acar 
13 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Huzur" ve "Sahnenin Dışındakiler" serisinin ilk romanı. diğerlerine göre hacmi küçük de olsa derinliğinden bir şey kaybetmemiş. Ve tabii ki yine müthiş bi anlatım.
8 bölümden oluşuyor kitap. "İki Uyku Arasında" ile Behçet Bey'in saat tiktakları ve kitap kokularıyla dolu dünyasına giriyoruz. "Baba ile Oğul" kısmında Behçet Bey ile babası İsmail Molla arasındaki ilişki anlatılıyor. "İki Dünür" bölümünde İsmail Molla ile çocukluk arkadaşı ve dünürü Ata Molla'nın hikayesine konuk oluyoruz. Tabii bunları okurken o dönemin yaşayışı, sarayı ve saraya yakın kişilerin yaşayışlarını da öğreniyoruz. "Behçet Bey'in Evlilik Yılları" bölümünde Atiye Hanım'la tanışıyoruz. Başlı başına bi roman olabilecek bölüm ise "Garip Bir İhtilalci". Doğu medeniyetinin çöküşünü ve değişim sancıları içindeki imparatorluğu anlatıyor Sabri Hoca ile. "Hısım Akraba Arasında" bölümünde Halit Bey'in hikayesi yer alıyor. "Eski Bir Konak" adlı bölümde dönemin sosyal hayatı gözler önüne seriliyor. Son bölüm "Mahur Beste Hakkında Behçet Bey'e Mektup". Her bölüm bir hikaye gibi tek başına okunabilir.

sena dökmeci 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kadar az bilinmesine şaşırdığım, Saatleri Ayarlama Enstitüsü veya Huzur kadar güzel olan roman. Dönem hakkında da çok fazla bilgi veriyor. Özellikle İsmail Molla ile Sabri Hoca arasında geçen konuşma Abdülhamid dönemi hakkında çokça fikir edinmeyi sağlıyor. bir de Ahmet Hamdi'nin romanlarında o kadar karakter içinden birinde mutlaka kendini görüyorsun. Ben çoğunlukla o baş karakter olmasına rağmen silik kişiliğiyle geride kalmış, neredeyse unutulacak olan insanda kendimi görüyorum. Mahur Beste'de de bu kişi Behçet Bey'di. romanın sonlarına doğru iyice unutulmuşken, yazarın Behçet'e yazdığı mektup sayesinde daima hatırlanacak bir karakter haline geldi.
''sizde garip bir mazhariyet var, Behçet bey; herkes gibi maddesiyle gezinen bir insan olduğunuz halde bir rüyaya benziyorsunuz. belki de hayatınızı doğru dürüst yaşamadığınız için bu tesiri yapıyorsunuz. o kadar ki, yaklaştığınız insanlara kendinize mahsus bir zamanı aşılıyorsunuz. bölünmezlerin bölünmezi, çekirdek halinde bir zaman..''

Mustafa Merthan Merdoğlu 
25 Nis 23:44 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Behçet Bey'in etrafında bir dünya yaratacağına inandırıyor bizi yazar kitabın başlangıcında. Ancak kitabı bitirdiğinizde arkanıza dönüp bakıyorsunuz ve 160 sayfada ne kadar fazla karakterle tanıştığınızı fark ettiğinizde şaşkınlık içinde kalıyorsunuz. Kitabın sonunda Tanpınar'ın belirttiği gibi bu artık Behçet Bey'in hikâyesi olmaktan çıkıyor. Bu kitabın beni en çok etkileyen yönü kelimelerinin özenle seçilmiş olmasıydı. Yeni öğrendiğim birçok kelimenin yanı sıra hali hazırda bildiğim kelimelerin de yeni anlamlarını öğrendim. Okunması gereken bir eser. Ama siz de benim gibi gaza gelip bir günde bitirirseniz karakterlerin hepsi birbirine girebilir ve kafanız karışabilir. Sindire sindire okumakta yarar var.

İndantee 
26 Şub 18:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta en sevdiğim şey o kadar çok karakterin hayatına dokunuyor ki zamanda yolculuk hissi ve hüzün tadıyorsunuz. Ahmet hamdi' nin betimlemelerini seviyorum karakterler , mekan gözlerimin önünde canlanıyor sanki.

Tanpınar yine döktürüyor. Birkaç karakter üstünden hem bir dönemi anlatıyor, hem yine bir tür medeniyet tartışması yapıyor. Karakterlerin hayatları üzerinden kültürel sorunlarımıza değiniyor. Doğu batı karşılaştırması. Tabiî Tanpınar' ın eşsiz Türkçesiyle.

rafet demir 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Bir kişi üzerinden onun hayatına etki eden şahısları anlatan,cok fazla diyalog icermeyen, uzun agdalı cumleler olmasina ragmen sıkıcı olmayan bir roman. Sürükleyici bir konusu yok.Ancak anlatılan karakterler ilginc olduğu için elinizden bırakamıyorsunuz.

EFK 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir yazarın her cümlesi mi naif olur, her cümleyi tadına vararak okursanız hissedebileceğiniz bir kitap Mahur Beste. Öyle orada burada iş arasında okuma beni anlayamazsın diyor adeta, cümlelerim sana kendini kapatır yoksa. Her neyse Tanpınar'ı okuyanlar mükemmel bir Türkçe ile burun buruna geldiklerini anlatırlar hep. Doğru tespit! Gerçekten mükemmel, duru ve en önemlisi fevkâlâde bir Türkçe vardır.
Kitabı ilk okuduğumda zorlanmıştım ve ikinci kez okumam gerektiğini düşündüm. O kadar çok ders alınacak cümle var ki.. Tanpınar'ın hikayesinden diline, kalemine kadar hayran kaldım, diğer kitaplarını vakit kaybetmeden okuyacağım..

Atilla Kuru 
10 May 21:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tüm Ahmet Hamdi Tanpınar kitapları gibi konusu anlatılamayacak kadar yoğun bir roman. Farklı karakterlerdeki insanların hayata bakışı, dönemin İstanbul'u, birçok farklı konuda fikirler, tespitler.. Okunması zor ama kesinlikle sıkıcı bir kitap değil.

emembi 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

huzur ve saatleri ayarlama enstitülerini okuduktan sonra bu kitaptanda da beklentilerim çok yüksekti ancak o iki efsane kitaptaki tadı bulamadım maalesef.

Kitaptan 48 Alıntı

EFK 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bize lazım olan,gömlek değiştirmek değil,içten değişmektir.."

Mahur Beste, Ahmet Hamdi TanpınarMahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar
seher 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevginin, merhametin eşiğini atlayanlar ıstırabın gömleğini de kendiliğinden giyinirler.

Mahur Beste, Ahmet Hamdi TanpınarMahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar
EFK 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Elde tutamayacağımızı bildiğimiz şeylerden bile vazgeçmek o kadar güç ki.."

Mahur Beste, Ahmet Hamdi TanpınarMahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar
Barış Ağca 
20 Şub 20:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yirmi senedir okudum. Otuz sene kadılıklarda, Fetvahanede çalıştım. Bir tek şey anladım: kitapla bu hayatın ayrılığı.
(...)Bence ne şark, ne şu, ne bu vardır; etrafımızda gördüğümüz hayat vardır. Bizi yapan bu hayattır. Bütün hususiyetlerimiz oradan gelir. Bu ise kitapta okuduklarımız gibi bir kere için olup bitivermiş şeylerden değildir; daima değişen, değiştikçe bizi de değiştiren bir şeydir.
(...)En çetin fıkıh meselesini, hazırladığım bir fetva ile hallettiğim bir günün sonunda, evimin kapısında yanlış yunluş bir Arapça ile dua eden, abani sarıklı kör dilenciye gıpta ettim. Onu Allaha daha yakın buldum; medresede öğrendiğim, tekkede dinlediğim Allaha değil, fakat içinde yaşadığım bu hayatın bütün yüksek taraflarını, insanlığını, cevherini kendinde toplayan Allaha. Anladım ki ikisi ayrı şeylerdir.

Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 91)Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 91)
Bahar Acar 
20 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Ah eski İstanbul! İçten içe kaynaşan hayatıyla, durmadan çarpışan ihtiraslarıyla, kin ve sevgileriyle, birdenbire coşan nefretleriyle, kaynayan sular gibi içten dönen ve derinleşen dolaplarıyla, daima kızdırılmış bir kaplan gibi atılmağa, parçalamağa hazır ocaklarıyla, tekkeleriyle, esnafıyla, o kadar parça parça, dağınık göründüğü halde istediği gün, sokakta, çarşıda, meydanda birdenbire birleşen, acayip ve korkunç bir mahluk gibi halka halka büyüyen, genişleyen, okyanuslar gibi homurdanan, önüne çıkan her şeyi yakıp yıkan, devirip altüst eden, kadını erkeğini tamamlayan halkıyla her türlü canlılığın üstünde canlı şehir."

Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 44 - Dergah Yayınları, 10. baskı)Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 44 - Dergah Yayınları, 10. baskı)
seher 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eski saatler bakılması, iyileştirilmesi lazım gelen temiz yüzlü, iyi yürekli hastalardı ve kitaplar, iyi ciltlenince birdenbire gençleşiyor, güzel giyinmiş kadınlara benziyorlardı.

Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 15)Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 15)
Norma 
27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevdiği kitaplarını oraya,yorganın içinde bir kenara toplar,sonra onlarla beraber,tıpkı oyuncağı ile beraber yatan ve onu kucaklamak için zaman zaman tatlı uykusundan uyanan bir çocuk gibi,onlarla koyun koyuna yatardı.

Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 13)Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 13)
Mustafa Merthan Merdoğlu 
25 Nis 18:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sevgi, Merhamet ve Istırap İlişkisi
"Sevginin ve merhametin eşiğini atlayanlar, ıstırabın gömleğini de kendiliğinden giyinirler."

Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 83 - Dergâh Yayınları)Mahur Beste, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 83 - Dergâh Yayınları)
5 /