Beş Şehir

7,7/10  (85 Oy) · 
322 okunma  · 
53 beğeni  · 
2.961 gösterim
Beş Şehir'in asıl konusu hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır. İlk bakışta birbiriyle çatışır görünen bu iki duyguyu sevgi kelimesinde birleştirebiliriz. Bu sevginin kendisine çerçeve olarak seçtiği şehirler, benim hayatımın tesadüfleridir. Bu itibarla onların arkasında kendi insanımıza ve hayatımızı, vatanın manevi çehresi olan kültürümüzü görmek daha da doğru olur.
Ahmet Yavilioğlu 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 9/10 puan

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın mükemmel diliyle "Beş Şehir"in deneme biçiminde anlatımından oluşan bir eser.Bu şehirler;Ankara,Erzurum,Konya,Bursa ve İstanbul'dur.Ahmet Hamdi özellikle bu yerlerin tarihi ve mimarisini kendi iç nizamıyla harmanlayarak okuyucuya sunuyor.Ahmet Hamdi eşyayı en iyi konuşturanlardan ve hatta edebiyatımızda bu dilin en büyük örneğidir kanaatimce.Zira Ahmet Hamdi'nin,Beş Şehir'de bahsettiği gibi Marcel Proust gibi edebiyat tarihinde çığır açmış,bilinç akışını en üst düzeyde kullanan bir yazardan ve şiirde evrensel olmayı yakalamış nadide şairlerden biri olan Baudelaire'den etkilenmesinin payı büyüktür anlatım tekniğinde.Özellikle Bursa'yı yeşilin başkenti olarak görmesi,yeşilin insan ruhundaki yansımaları,Erzurum'un hava şartlarının oluşturduğu kahve kültürünün insanların mizah yeteneğine katkısı gibi sosyolojik tespitleri kitapta en çok ilgimi çekenlerden.Konya'dan bahsederken Mevlana'nın Vahdet-i Vücut felsefesini derinlemesine incelemesi de en kayda değer örneklerden.Atatürk'ü ilk olarak Erzurum Lisesi'nde görüşü ve onunla inklaplar hakkındaki istişareleri,Atatürk hakkında yaptığı ruhsal tahlil ve tasvirler beni derinden etkileyenlerden.

Ahmet Hamdi eşyayı konuşturur,onlara ruh yükler metafiziği ve materyalizmi öyle güzel birleştirir ki kavramların insan zihninde yarattığı çağrışım güçlerinde insanın kendini kaybetmesi içten bile değildir.Ahmet Hamdi eşya ve mimari ile zihnimizde bir iç dünya medeniyeti kurar ve bu medeniyet Erzurum soğuğu kadar inatçı,Konya'nın bozkırı kadar sonsuz,Bursa'nın camileri kadar yüksek,Ankara'nın insanı kadar sıcak ve İstanbul'un tarihi kadar eski bir medeniyettir.Ahmet Hamdi'yi okuduğunuz zaman tüm mefhumlar bilincinizi bir sınırsızlık sarmalı halinde istila eder.Ruhunuz bu bilinçte savrulur,bazen yıkılır,bazen yeniden inşa edilir.Yani kısacası Ahmet Hamdi benim için bir edebiyat mühendisidir ve mimarıdır...
Okuyan herkese teşekkürler...

Bekir İstanbul 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı okuduktan sonra Erzurum ve Konya'ya gitme isteğim biraz daha artmıştı. İstanbul'un güzelliğini herkes bilir sever ama su ve yeşilliğin şehri Bursa'yı daha iyi tanıyacak ve daha çok seveceksiniz. Ankara, sıkıcı, kasvetli, memur şehri Ankara'ya bir de kalesinden bakın, güzel yanları yok değilmiş meğer...

Aslıhan Alpaslan 
 03 Oca 15:53 · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

İşlerin yoğunluğundan kitabı bitirmem biraz uzun sürdü.
Benim gibi bulunduğu mekanları derinlemesine merak ederek yaşayanlarda varmış dedim.Şehirlerde ki yaşantısında dikkatimi çeken bulunduğu mekanın her ayrıntısını bilmek istemesidir. Bu benimde çok yaptığım bir şeydir. Bulunduğum mekanda her yere hakim olmak isterim, yeni gittiğim bir yerde ayak basılmadık bir yer bırakmak istemem, mekanları yürüyerek keşfetmek benim en çok yaptığımdır. Hele bir de o mekandan ayrılacaksam ve küçük bir mekan ise o bölgeyi tekrar dolaşmaktan çekinmem.Her bir ayrıntısını hafızama kazırım, her detayı, onunla ilgili hikayeleri, düşleri not alırım, yıllar sonra o notları okumak ya da oralara gidecek olanlara ufak bilgiler vermek beni çok mutlu eder. Yazar ile bu noktada buluşmamız bana ayrı bir heyecan verdi, Yaşadığı mekanları böylesine heyecan ile anlatması bu mekanları görmeyenlerde eminim merak uyandırmaktadır Yazar çocukluğunda ve gençliğinde bulunduğu beş güzel şehrimizi öyle güzel anlatmış ki mutlu olmamak elde değil. Şehirlerin anlatımında şehirle özdeşmiş insanları tanıtması, şehrin mimarisi hakkında bilgi vermesi, hatta türkülerini paylaşması çok hoşuma gitti. Daha önce gittiği ve bir zaman sonra tekrar ziyaret ettiği şehirlerde ki değişimi anlatarak aslında bugün bu şehirlerin ne kadar değişebileceğini bize yıllar öncesinden bildirmiş.Bugün bahsettiği şehirlerde çoğu mimari eser kalmadı, türküleri bilen insanlar bir elin parmaklarını geçmez.. Ben eğer bu mekanlara tekrar gitme fırsatı bulursam elimde BEŞ ŞEHİR kitabı ile gideceğim. Kitaba bakarak mekanları( tabi kalanları) gezmek ayrı bir heyecan verecektir.Keyifli okumalar...

muhammet sait DOĞAN 
03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

beş şehir;bursa,istanbul,erzurum,konya ve ankara...ahmet hamdi tanpınar benim için türk edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük üstadı, cemil meriçin olimp'a tırmandırdığı kelimeler galiba ahmet hamdide vuzuha kavuşur. en sevdiğim kısım: Evliya Çelebi, Bursa çeşmelerinden bahsettikten sonra sözü, “Velhasıl Bursa sudan ibarettir.” diyerek bitirir. Canım Evliya! Şimdi Bursa’da asıl zamanın yanı başında, bizim için on­dan daha başka ve daha derin olarak mevcut olan ikinci za­manı yapan şeyin ne olduğunu öğrenmiş gibiyim.

edebiyatss 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

..Bursa'nın tüm ruhaniyetini içine alan bu eseri bu şehirde tüm uzviyetiyle hissederek okumak paha biçilemezdi..Evliya Çelebi'nin de dediği gibi Bursa gerçekten de "Ruhaniyetli Bir Şehir.." #CanDostumla #BeşŞehir #Tanpınar #Bursa..

Beş şehir kitabını ne beğendiğimi söyleyebilirim ne de zevkle okuduğumu. Cümleler çok uzun yoldan anlatıldığı için okurken çok sıkıldım. Bir kitabı okurken dolaylı cümlelerden hoşlanmadığım için doğal olarak kitabı da sevemedim. İçinde geçenler, bilgi vericiydi bilmediğim şeyler öğrendim. Kitap; Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul'u konu alıyor. :)

Yahya Kemal'e ithaf edilmiş, içinde çeşitli bilgilere (Milli Mücadele'nin izleri, Atatürk, Selçuklu, Osmanlı ve benzerini içeren tarihi bilgilerden folklorik, edebi, mimari bilgilere kadar pek çok çeşitte) rastlarken Tanpınar'ın şiirsel yazımına kendinizi kaptırıp gideceğiniz, gezi yazısından tutun anı türüne kadar zihninizde birçok şekle sokabileceğiniz bir düşünce kitabı -deneme- Beş Şehir. Ama daha çok, kendisinin de belirttiği gibi, "kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyak"ı anlatır Tanpınar.

Üzerine konuşulacak pek bir şey yok, okuyup görmek lazım. Dolu dolu, şiirsel, düşündüren bu denemeler ancak bütününü okumakla tadılabilir, özümsenebilir. Erzurum kısmında eğleneceğinizi garanti ederim zira Erzurum, bana kalırsa, en akıcı denemesidir kitabın.

Kitabı yücelten diğer tüm özelliklerinin yanında beni en çok etkileyen Tanpınar'ın çözümsüzce yakarmak, ağıt yakmak yerine, saydığım tüm o sorunların çözülebilir yanlarını yakalamış olmasıydı. Bu bakımdan düşünüldüğünde mutlaka okunulması gereken bir yapıt olduğunu söyleyebiliriz.

Elif Bilge 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Beş Şehir, Türk tarihinde önemli yerlere sahip olan beş Anadolu şehrinin tarihini ve yazarın yaşamış olduğu anıları anlatır. Şehirler sırası ile; Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul. Yazar, her şehrin gidip görülmesi ve bilinmesi gereken tarihi özelliklerini, içten bir dil ile anlatmış.

Ahmet Hamdi Tanpınar, merak ettiğim yazarlardan biriydi. Okuduğum ilk kitabı olan Beş Şehir'i sizlere de öneriyorum.

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beş Şehir, Tanpınar'ın gözünden Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul'unun; tarihi, mimari ve kültürel yönünden ele alındığı bir eser. Sabırlı arkadaşlara ellerinde bir sözlükle okumasını tavsiye ederim

Uğur YILMAZ 
 24 Şub 2016 · Kitabı okudu · 61 günde · 10/10 puan

İnsan, usta elinden çıkmış işleri görünce haddini bilmesi gerektiğini anlıyor. Başlangıcı, üsluba kapılıp ayrı bir dünyaya yelken açmanın sevinci; sonu, tatlı bir rüyadan erken uyanmanın hüznü gibi.

2 /

Kitaptan 87 Alıntı

eso.okur 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evliya Çelebi, Bursa çeşmelerinden uzun uzadıya bahsettikten sonra sözü "Velhasıl Bursa sudan ibarettir." diyerek bitirir. Canım Evliya! Sade bu iki cümlen için benim hafızamda adın Bursa ile birleşiyor.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 103 - Bursa)Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 103 - Bursa)
eso.okur 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan ömrü, unutmanın şerbetine yiyecek kadar muhtaç.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 60 - (Erzurum))Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 60 - (Erzurum))
eso.okur 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekte Sultanahmet Camii'nin içi tıpkı çocukluğumda düşündüğüm gibi bir cennet bahçesidir.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 146 - İstanbul)Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 146 - İstanbul)
eso.okur 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan kaderinin büyük taraflarından biri de, bugün attığı adımın kendisini nereye götüreceğini bilmemesidir. Bâki'nin Fatih Camii'nde fakir bir müezzin olan babası, oğlunun Türkçe'yi kendi adına fethedeceğini, sözün ebedi saltanatını kuracağını; Nedim'in anası Türkçe'nin ikliminde oğlunun bir bahar rüzgarı gibi güleceğini, onun geçtiği yerlerde bülbül şakımasının kesilmeyeceğini, ağzından çıkan her sözün ebediliğin bir köşesinde bir erguvan gibi kanayacağını biliyorlar mıydı?

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 52 - (Erzurum'u anlatan bölüm))Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 52 - (Erzurum'u anlatan bölüm))
seher 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Eski medeniyetimiz dinî bir medeniyetti. Beğendiği, benimsediği adama ölümden sonra verilecek tek rütbesi vardı: Evliyalık. Onun içindir ki İstanbul evliya ile doludur.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi TanpınarBeş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar
seher 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir ağacın ölümü, büyük bir mimari eserin kaybı gibi bir şeydir. Ne çare ki biz bir asırdan beri, hatta biraz daha fazla, ikisine de alıştık.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi TanpınarBeş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar
DERUN-İ KİTAP 
17 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En büyük meselemiz budur; mazi ile nerede ve nasıl bağlanacağız, hepimiz bir şuur ve benlik buhranının çocuklarıyız, hepimiz Hamlet'ten daha keskin bir "olmak veya olmamak" davası içinde yaşıyoruz.

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 214 - İstanbul)Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 214 - İstanbul)
Şule Akçay 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bilmek istersen seni
Can içre ara canı
Geç canından bul anı
Sen seni bil sen seni!"

Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 19 - Dergah)Beş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar (Sayfa 19 - Dergah)

Kitapla ilgili 1 Haber