1000Kitap Logosu
Resim
Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
7.9
10 üzerinden
1.850 Puan · 388 İnceleme
224 syf.
·
24 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitabı okumakla sadece bu beş şehir hakkında bilgi edinmiyor, aynı zamanda yazarın dönemi itibariyle Osmanlının yıkılışı ve Türkiyenin kuruluş sürecine yakından tanıklık etmiş de oluyoruz. Şehirlerin daha çok manevi ve insanî yönlerini ele almış. Konya, Erzurum ya da İstanbul denince akla ilk ne geliyorsa onların üzerinde durmuş. Eski kelimeler oldukça yoğun ama yine de anlaşılır bir içeriğe sahip. Okunmalı, tarihe ve özellikle sanata meraklı kişilerin kütüphanesinde yerini almalı.
Beş Şehir
Beş Şehir
7.9/10 · 8,6bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Beş Şehrin ruhunu hiç dinlemiş miydiniz?...
Beş Şehir
;
Ahmet Hamdi Tanpınar
‘ın 1946 yılında ilk basımı yapılan bu kitap, yazarın eseri Yahya Kemal’e ithaf etmiş olmasıyla başlıyor.. Kitapta sırasıyla birbirinden güzel 5 Şehir (Ankara, Erzurum, Konya, Bursa, İstanbul) anlatılıyor. Bunu okumakla sadece bu 5 şehir hakkında bilgi sahibi olmuyorsunuz. Aynı zamanda Osmanlının yıkılışı ve Türkiye’nin yeniden kuruluş sürecine de yakından tanıklık etmiş oluyorsunuz.. Usta yazar bize bir gezi yazısı sunmakla kalmıyor. Anadolunun kültürel, sanatsal, tarihi ve sosyal yapısı hakkında da derin bilgiler sunmuş. Erzurum’a çocukluk yılları da dahil üç farklı zamanda giden Tanpınar, Kurtuluş Savaşı yıllarının izlerini yansıtmış. Atamızı ilk olarak Erzurum Lisesinde görüşü ve onunla inkilaplar hakkında istişareleri beni etkiledi. Sonra Ankara’da Hacı Bayram Veli’yi, Konya’da Mevlana ve Şems hazretlerini, İstanbul’da yaşayan nice evliyalara da değinmiş. Düşünsenize; kendinizi bir anda Konya’nın Selçuklu Döneminde hissederken, diğer bir bölümde Alparslan’ın Anadolu topraklarında at koşturduğu günlerdesiniz.. Kitabın her bölümü birbirinden başarılı, ama ben Konya bölümünden daha çok etkilendim. Selçuklu Konya’sını adeta yaşadım.. Kitap seyahatnameden çok bir hatırat, yer yer otobiyografi gibi. Eskinin ve yeninin karşılaştırılması var. Şehirlerin kendisinden çok, yazarda bıraktığı izler, ondaki yaşanmışlıklar var. Ben okudukça yıllar sonra bu 5 şehrin dokusunu kaybettiğini görüp üzüldüm. Geçmişe artan özlemi anlatıyor. Zamanla kaybedilen değerlerimizi, geçmişe sahip çıkmadığımızı. Örn. Konya’nın Selçuklu için ne demek olduğunu, Selçuklu eserlerinin zamanla asıl güzelliğini yitirmiş olduğunu okuyunca idrak ettim mesela.. Bu kitapta gerçekten yok yok. Yazarımız yeri geliyor, camileri ve tarihi eserleri değerlendirebilecek kadar bir Sanat Tarihçisi, bazen toplumsal değişimleri ustalıkla anlatabilen bir Sosyolog, bazen de kişilerin duygularını hissettirecek kadar iyi bir Psikolog oluyor. Bütün bunları da yaşanan hayatla harmanlayıp samimi bir şekilde anlatabilen oldukça donanımlı bir Yazar.. Kitaptan çok etkilendim. Ancak bu kadar detaylıca anlatılabilirdi, dediğim bir eser. Okunmalı, tarihe, kültüre ve sanata meraklı olanların kütüphanesinde yer almalı. Tavsiyemdir...
Beş Şehir
7.9/10 · 8,6bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Beş şehir uzun zamandan beri kitaplığımda yeralan bir kitap. Hep gözümün önünde, okumak için heyecan duyduğum fakat bir yandan da tadına doyup rafa kaldırmak istemediğim bir eserdi. Özellikle ruhumun kapalı kaldığını hissettiğim şu günlerde Ahmet Hamdi Tanpınarla bu geziye çıkmak istedim. Şehirlerin ruhunun olduğunu hissettiren Tanpınar'ın deneme türündeki bu eserini en çok Bursa'yı onun gözünden görebilmek için okuduğumu itiraf etmek istiyorum. Kitap, Tanpınar'ın gözünden Ankara, Erzurum, Konya, Bursa️ ve İstanbul'u anlatıyor. Yazar şehirlerin kültürel, sosyal, mimari yönlerini, kimliklerini, değişim ve gelişimlerini tarihi bir seyirle ve etkileyici bir dille anlatıyor. Tanpınar, kitabında bu şehirlere kimliklerini veren şahsiyetlere değinmeyi, şehirler içindeki kültürel dönüşümlerin getirdiği kayıp ve kazanımları belirtmeyi ihmal etmiyor. Tüm şehirleri çok sevmekle birlikte beni içine alan Bursa oldu. Orada uzun yıllar yaşan birisi olarak orada geçen zamanın billur bir avize kadar kıymetli ve aydınlık olduğunun farkındayım. Anlatılan beş şehrin ruhuyla, hisleriyle tanıtıldığı bu kitap belki tarih okumayı ya da kurgu olmadan ilerlemeyi sevmeyen okurlar için sıkıcı gelebilir. Fakat oldukça başarılı betimleme ve tanımlamalarıyla deneme severleri mutlu edecektir.
Beş Şehir
7.9/10 · 8,6bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
364 syf.
·
43 günde
·
Puan vermedi
Kendi düşüncelerini hislerini sonuna kadar hissettiren bir eserdi. Şehirleri anlatırken aynı zamanda tarih alanında çok önemli bilgiler veriyor. Daha önce hiç duymadığım şeyleri bu kitapta duydum. Ve çok etkilendim. Tüm duygularını bana aksettirdi.Çok düşündüğüm anca bu kadar anlatılabilirdi dediğim güzel bir eser. Tavsiyemdir.
Beş Şehir
7.9/10 · 8,6bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
2
3
4
...
40
395 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.