1000Kitap Logosu
Ali Ahmetbeyoğlu

Ali Ahmetbeyoğlu

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
53 Kişi
164
Okunma
17
Beğeni
1.958
Gösterim
Tam adı
Yrd. Doç. Dr. Ali Ahmetbeyoğlu
Unvan
Yazar,Tarihçi
Doğum
Kayseri, 1964
Yaşamı
1964 yılında Kayseri’de dünyaya gelen Ali Ahmetbeyoğlu, 1976 yılında Kayseri Namık Kemal İlkokulu’ndaki, 1979 yılında Kayseri 50. Dedeman Ortaokulu’ndaki, 1982 yılında ise Kayseri Lisesi’ndeki eğitimini tamamlayarak mezun oldu. 1987 yılı Haziran ayında İ.Ü.Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirerek, Eylül ayında aynı fakültenin Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans eğitimine başladı. Aynı üniversitede, “Grek Seyyahı Priskos (V.Asır)’a Göre Avrupa Hunları” isimli Yüksek Lisans tezini bitiren Ali Ahmetbeyoğlu 1990 yılında aynı kürsüde doktoraya başladı. Doktora konusu ile alakalı çalışmalarda bulunmak üzere devlet bursu ile 1992-93 yılları arasında Macaristan’da bulunan Ahmetbeyoğlu, 1997 yılında “Avrupa Hun İmparatorluğu” konulu doktora tezini tamamlayarak Doktor unvanını aldı. 1987 Kasım ayında Genel Türk Tarihi kürsüsüne Araştırma Görevlisi olarak atanan Ali Ahmetbeyoğlu, 1999 Ekim ayında ise aynı Anabilim Dalı’na Yrd. Doç. Dr. olarak atandı. Halen bu görevini devam ettirmekte olan Ali Ahmetbeyoğlu’nun çeşitli bilimsel dergilerde yayınlanan çok sayıda makalesi ve yayınlanmış kitapları mevcuttur. Doğu Avrupa, Orta Asya tarihi, kültürü, stratejisi ve Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri arasındaki ilişkiler üzerine çalışmalarını devam ettirmektedir.
Avrupa Hunları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Avrupa Hun İmparatorluğu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Atlı Şehirliler
OKUYACAKLARIMA EKLE
Türk Tarihi ve Kültürü
OKUYACAKLARIMA EKLE
Türkistan Seyahatnamesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Cemil Dedeoğlu
Grek Seyyahı Priskos'a Göre Avrupa Hunları'ı inceledi.
84 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
Priskos ve Hunlar
Batı Hunlar ile ilgili en önemli kaynaklardan biri Rumen Tarihçi Priskos'un yazdığı eserdir. Önemli dipnotlar ile eseri zenginleştiren ve Batı Hunlar ile ilgili önemli çalışmalar yapan Ali Ahmetbeyoğlu'nun ortaya koyduğu bu çalışma en yüksek puanı hak ediyor.
3
alpheus
Sorularla Eski Türk Tarihi'yi inceledi.
368 syf.
·
57 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Türk Tarihini merak ediyorsanız bu kitabı okumadan geçmeyin. Konular düzenli bir şekilde sıralanmış, sorularla okuyuculara kolay, anlışılabilir, detaylı bir tarih sunulmuş... Karmaşıklıktan uzak bir şekilde kişi, mekan, tarihler işlenmiştir. Tarih öğrencisi iseniz başucu kitabı niteliğinde ...
Sorularla Eski Türk Tarihi
Okuyacaklarıma Ekle
5
Tamer Sağcan
Avrupa Hunları'ı inceledi.
264 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
İslamiyet sonrası tarihten başını kaldırdığında, sadece Orta Asya'ya odaklanabilen tarih anlayışımız, Doğu Avrupa'da binlerce yıl süren Türk hakimiyetini görmezden geldiği için ne yazık ki, ülkemizde özellikle Doğu Avrupa'yı kasıp kavuran Türk soylu uygarlıklar hakkında çok az çalışma yapılıyor. Bu sebeple de, özellikle Ali Ahmetbeyoğlu'nun çalışması ayrı bir önem ve özellik arzetmekte. Batı Hunlarının menşei ile başlayıp, Avrupa Hunlarının tarihine ve bu uygarlığın kültürel etkilerine uzanan geniş yelpazede bilgi edinme şansı tanıyan bir kitap. Farklı kaynaklarda daha önce Avrupa Hunlarından bahseden eserlerde karşılaşmadığım ilginç bilgileri bu kitapla edindiğimi söyleyebilirim. Özellikle Attila öncesi Batı/Avrupa Hunlarının tarihine ilişkin en kapsamlı bilgiyi içeren eser olup, muadili diğer eserlerde bu kapsamda geniş bilgi bulamadığım için önemli ve kıymetli bir kaynak olduğunu düşünüyorum.
Avrupa Hunları
Okuyacaklarıma Ekle
2