Ali Ünal

Yazar 7,7/10 · 30 Oy · 19 kitap · 61 okunma ·  9 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

9 okur beğendi.
30 puanlama · 0 alıntı
0 haber · 2.909 gösterim
61 okur kitaplarını okudu.
75 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Ali Ünal'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Ali Ünal'ın Biyografisi

Ali Ünal(1955,Uşak) araştırmacı yazar, mütercim.HayatıAtatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi.rnrn19 Ocak 1955 doğumlu olan ve bir süre öğretmen ve öğretim görevlisi olarak çalışan Ünal 1980 yılında öğretmenliğe ara verdi. Öğretmenlik yaptığı yıllarda ve bu ara dönemde Yeni Devir adlı gazetede, Kitap ve Girişim dergilerinde yazılar yazdı. Bu arada İnsan Yayınlarının kuruluşunda yer aldı. Bir yandan kitap yazarken, diğer yandan İngilizceden Türkçeye çevirilerde bulundu. Kitapları o dönemde Pınar, Düşünce, Beyan, Kültür Basım-Yayın, İhya ve Seçkin Yayınları arasından çıktı. Risale İlimler Ansiklopedisi ve Şamil İslam Ansiklopedisine maddeler yazdı. 1986 yılında tekrar öğretmenliğe döndü fakat tercüme ve yazı çalışmalarına devam etti. Sızıntı, Yeni Ümit ve Yağmur ile İngilizce The Fountain dergilerinde yazdı. 4er yıl süreyle Yeni Ümit ve The Fountain dergilerinde yayın yönetmeni olarak çalıştı. Türkçe ve Arapçadan İngilizceye kitap çevirilerinde bulundu. Ali Ünal, özellikle Kuranda Temel Kavramlar ve hem İngilizce hem Türkçe Kuran meal tefsiriyle dikkat çekmiştir.rnrnKitapları Nil, Işık, Kaynak ve The Light yayınevlerinden çıktı. Halen Zaman gazetesinde yazmaktadır. Evli ve dört çocuk sahibi olup, İngilizce, Arapça ve orta düzeyde Farsça bilmektedir.DüşünceleriAli Ünal, ilk yazmaya başladığı dönemlerde "İslamcı" çizgide görünmekle birlikte, pek çok noktada İslamcılardan ayrılıyordu. Nebevi Tebliğ adlı çalışmasında, daha Türkiyede eleştirisi yapılmazken Neo-Selefilik temelinde İslamcılığı ciddi eleştirdi. Daha sonra, özellikle Bediüzzaman Said Nursinin eserlerinden etkilendi. İslamın bir din olarak algılanması ve ideoloji haline getirilmemesi gerektiği üzerinde durdu. İslamcıları ve daha başka bazı İslami akımları ve yönelişleri reaksiyoner ve İslamı kendi pratiğinde değerlendirememekle tenkit etti. Tasavvufa hiçbir zaman karşı olmadı. Çok geniş sahada yazan, çalışmalar yapan Ali Ünal, modernizme ve modern medeniyete kendi içinden de ciddi eleştiriler getirmektedir. İnsan ve tarih felsefesi konularında da çalışmaları vardır. Eserlerinin pek çoğunda müstear isimler kullanmıştır.

Ali Ünal'ın Kitapları Kitap Ekle

11. Kulluk, Ahlak, Muamelat ve Fıkıh (Risale-i Nur'da Külli Kaideler -5)
8,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
15. Risale-i Nur'da Külli Kaideler - 3 (İslami Düşünce, İnanç, Hayat, Ahlak, Aksiyon ve İlimler Adına Pırlanta Ölçüler)
0,0/ 10  (0 Oy)
16. İslami Hizmet/Aksiyon ve Sosyal Hayat (Risale-i Nur'da Külli Kaideler -7)
0,0/ 10  (0 Oy)
17. Peygamberimiz'i Tanıma, Sünnet ve Hadis (Risale-i Nur'da Külli Kaideler -4)
0,0/ 10  (0 Oy)
18. Ma'rifetullah ve Tasavvuf (Risale-i Nur'da Külli Kaideler -6)
0,0/ 10  (0 Oy)
19. Dil ve Belağat (Risale-i Nur'da Külli Kaideler-8)
0,0/ 10  (0 Oy)

Ali Ünal sözleri ve alıntıları Alıntı Ekle

Henüz alıntı eklenmedi.
ayhan özköroğlu, Köprüden Önce Son Çıkış'ı inceledi.
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Belki bir çoğumuz itibari ile (-ki bu rakam en az %50) son çıkışı çoktan kaçırdık. Ali Ünal işte tam olarak bunu anlamamızı sağlayacak. Dil son derece sade ve anlaşılır. Ve her şey belgeli. Kitabı daha da okunası kılan şey tanıtım metninde ki bir cümle... "maalesef gerçekleşen bir müşahadenin serencamıdır."

mehmet rauf güler, Mekke Resullerin Yolu'yu inceledi.
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tarih boyunca tüm peygamberlerin tevhidi tebliğ sürecinde yaşadıkları sıkıntıları, müşriklerin elinden grdükleri baskıları, işkenceleri ve sürgünleri bilip de tüm bunları unutup, resullerin yolundan gitmeyerek yanlış yollara meyletmek, insanı bir anda tevhid ve şirk mücadelesinin yanlış tarafına savurur. Rabbim bizi gaflete düşmekten ve bu hatayı yaşamaktan korusun.