Angutyus

Angutyus

Yazar
7.4/10
68 Kişi
·
258
Okunma
·
21
Beğeni
·
3.349
Gösterim
Adı:
Angutyus
Tam adı:
Fatih Akdere
Unvan:
Yazar
İnci Sözlük'te yazdığı bir hikayeden sonra ünlenen ve sözlüğü kilitleyen şahıs.
Ne vicdanı lan,ne vicdanı! Vicdan kerhanede,üçüncü katta,sermayeyle adalet denen orospunun yanındaki odada çalışıyor.
Angutyus
Sayfa 339
Hani demiştim ya, masallar dinlemeden büyüyen çocukların masallar gibi hayatı olur. Madem masallar dinlemeden büyümüştüm, öyleyse kendi masallarıma inanacaktım. Madem kendi masalımı yaşıyordum, o halde bana bir masal kahramanı lazımdı. Ben de kendi kendimin kahramanı olurum, dedim. Doğru mu yaptım, yoksa yanlış mı? Hiç düşünmedim o günden sonra.
Hani demiştim ya,masal dinlemeden büyüyen çocukların masallar gibi hayatı olur.Madem masal dinlemeden büyümüştüm,öyleyse kendi masallarıma inanacaktım.Madem kendi masalımı yaşıyordum,o halde bana bir masal kahramanı lazımdı.Ben de kendi kendimin kahramanı olurum dedim.Doğru mu yaptım yanlış mı? Hiç düşünmedim o günden sonra.
Bundan büyük bir keyif yoktu. Bu çok farklı bir duyguydu. Kendine inanmak, inandığın yolda ilerlemek ve sonunda karşılığını almak.
İnsanları yaptıkları işlerle , giyimleriyle , konuşmalarıyla, en acısı götünde ki kot pantolonun markasıyla yargılamak ahmaklıktır. Okumakla , eğitim almakla adam olunmuyor işte. Bunun ne para , ne mevki , ne yetiştirme meselesiyle alakası yok. Bu hazım meselesi , ciğer meselesi. Okumuşun , eğitimlinin yobazı pek pis oluyor...
Bir insanın kendisine yalan söylemesinden daha korkunç olanı galiba kendi söylediği yalanlara inanması.
Öyle bir boyamışlar ki gözlerimizi,öyle bir perde çekmişler ki önümüze,lan fakirlikten,yokluktan,sefaletten gurur duyan bir biz varız.
Fakir adam hep delikanlı olur Yeşilçam'da. Münir Özkul gibi."Bak beyimle" başlayan replik görmedim ben gerçek hayatta."Sen bilirsin beyimdir" doğrusu.
Fakirsen gururlusun,fakirsen bir gün felek sana güler.Sen yeter ki isyan etme.Mutlu biter fakirlerin hayatının sonu.Sen yeter ki sisteme karşı çıkma.
229 syf.
·22 günde·Beğendi·9/10
Kahramanımızın İngiltere serüveni bol eğlenceli , bol hicvli , bol gurbet sancılı , gırla kakari kikiriyle iç içe ilki kadar beğendiğimi itiraf etmeliyim ki Kebabman in hakkını verebileyim en nihayetinde hikayesi Angutyus'un kaleminden çıkma. :))
217 syf.
·Beğendi·8/10
Önceleri İnci Sözlük ve Ekşi Sözlük'de yazdığı hikayeler ve sonrasında da büyük bir çalkantı ile büyük bir kitap serisi çıkaran kişi Fatih Akdere.Kendisi ile ilk olarak Ot dergisinde Ankaragücü ile alakalı yazdığı bir köşe yazısı ile tanıştım,yazı aşırı derecede hoşuma gidince daha da araştırıp kitap yazdığını ve çıkardığını öğrendim.Twitter'den 1-2 kez dm yolu ile mesajlaşma şansı buldum ve gerçekten "kral" bir kişilik.

Şimdi biraz kitaba dönmek istiyorum,gayet akıcı,iki yada üç oturuşta bitirilebilecek bir kitap.Ara ara giren ve hayat ile ilgili verdiği dersler ve öğütler ile,diğer yazarlardan ve insanlardan çok farklı bir pencereye sahip olduğunu hissettiriyor.Kitapta tamamen kendi hikayesinden bahsetmiş ama en büyük eksiği kendi hikayesini 4 ayrı devamı nitelikte kitabı çıkartarak yapmış.Kitap bitince ciddi anlamda boşluğa düşüyorsunuz.zamanla edindiği tecrübelerle çok iyi noktalara geleceğine inanıyorum. yolu açık olur umarım.
480 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Her ne kadar behzat ç ile pek çok ortak yanı olduğu dile getirilse de, ben okuduğum süre boyunca böyle bir kıyaslamaya gerek duymadım. Adalet olgusunun kime göre neye göre değerlendirilmesi gerektiği konusunda insanı düşünmeye sevk ediyor.
217 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Şimdi bu kitabın yazarı Fatih arkadaşımız nam-ı diğer Angutyus beyimiz kendi hayatını sayfalara dökmüş.

Kalkmış memleketinden ailesinin ellerinden tutmasıyla küçük yaşta Ankara'ya göç etmişler. Onun argo tabirleriyle anlattığı benim biraz kibarlaştırmam gerektiği kötü başlangıçlar bu zamanda başlamış.

İlk gecekonduya benzer bir daireye, daha sonra her göçenin neredeyse kaderi olan hücre gibi olan kapıcı dairesine yerleşmişler. Apartmanla olan arasındaki sınıf farkını küçük yaşlarda hissetmiş ve hayatı taaa o yaşlarda sorgulamaya başlamış.

Daha sonra bu kapıcı hayatının da sonuna gelmişler babasının çok çalışmasıyla biriktirdiği paralarla kendilerine yaşadıkları o küçücük evlere inat kocaman ev yapmışlar.

Yazarımız hayat akışı bundan itibaren başlıyor asıl. Babasıyla yaşadığı bir sürtüşmeden dolayı para almamaya kararlı olarak iş hayatına atılıyor. Oradan oraya sürükleniyor. En son kariyer olarak kendine seçtiği barmenlikten hatasından dolayı kovuluyor. Sınırlarını aştığı hayatında yine en dibe vuruyor.

Kitabın seri olarak devamları varmış. İnsanların hayatlarını, neler yaşadığına dair merakınız varsa okunabilir. Eğlenceli yanları da var, hayatı sorgulayan yanları da.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
436 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
O esnada Ankara'nın karanlık, soğuk ve çirkin gecesinde, "derin" gece hayatının kurallarıyla yaşayan adamların, her an ölüme hazır evden çıkan transların, zorla çalıştırılan yabancı kadınların ve esrarengiz zevkleri olan kalantor işadamlarının günü ise daha yeni başlıyor. ( FEDAİ – FATİH AKDERE )

Kendi dünyasında hayalleri olan hayata tutunmaya çalışan Arif in Ankara ‘nın gece hayatına girmek zorunda kalmasıyla ,, görünmeyen yerlerde dönen dolaplar ,pislikler , karanlık ve acımasız bir hayat gerçekci bir şekilde anlatılıyor

Etkileyici,sürükleyici ve doğal bir dilde yazılmış olan kitabın birçok yerinde, olayların içine girip müdahale etmek isteği duyuyorsunuz.

Sevgi dolu iyi aile babası !! , işadamı Selçuk Bey ( Harun ) ile Ukrayna’ dan gelip Azeri mafya nın eline düşen
Lenka nın anlatıldığı bölüm çok sarsıcı

Başka bir dünyanın insanları olarak yok saydığımız transeksüel ler Gözde abla , Melisa , Şeker kız da hayat bulup, iç acıtıcı gözlemlerle anlatılarak insan olduklarının altı çiziliyor.

Tam bir seyahat , tatil kitabı , keyifle okunuyor tavsiye ederim Mustafa Güler
217 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Yazarın üslubu bana biraz garip gelse de konusu hayattan alınan tüm hikayeleri severim. Küfürlü bir dili var ama Türkiye gerçeğini yazmış... Kızamadım küfür ettiği için...
480 syf.
·7/10
Her ne kadar behzat ç ile pek çok ortak yanı olduğu dile getirilse de, ben okuduğum süre boyunca böyle bir kıyaslamaya gerek duymadım. Adalet olgusunun kime göre neye göre değerlendirilmesi gerektiği konusunda insanı düşünmeye sevk ediyor.
480 syf.
·3 günde·5/10
Öncelikle biraz Angutyus'tan bahsedelim.Kendisinin şu ana kadar 5 kitaplık kendi hayatına ve anılarına değindiği bir serisi ve bir tane de Fedai adında yarı kurgu yarı gerçeklere dayanan bir kitabı var.Ecel Perileri ise yazar açısından pek alışkın olmadığımız derece kalınlıkta.Bunun yanında tamamen kurgudan oluşuyor.Yani bu kadar ayrıntılı ve uzun bir romanı ilk defa kaleme alıyor.Romana gelecek olursak.İçeriği Ankara polisiyesi.Yani pek özgün olduğunu düşünmüyorum.Çünkü roman Emrah Serbes'in Behzat Ç. serisinden pek çok izler taşıyor.Hatta karakterlerin biribirleriyle sentezlenip okuyucuya tekrar sunulduğunu bile söyleyebilirim.Birkaç örnek vermek gerekirse, cinayet büroda uzun saçlı bir komiser (Akbaba/Fikret), iki polisin alışılmışın dışındaki aşk hayatı (Behzat-Esra/Fikret-Pelin), bir polisin tecavüzcüleri öldürerek adalet dağıtması (Beyza,Suna)...Bu liste uzar da gider daha birçok benzerlik(!) var.Bunun dışında Ankara şivesi, futbol takımları, Ostim Sanayi gibi karakter dışı benzerlikler de var.Bir diğer taraftan bakarsak hikayenin işleyişi farklı perspektiflerin 1-2 sayfada bir değişmesi dolayısıyla oldukça akıcı.Ama 459 sayfa altını eleyip üstünü dokuduktan sonra kitabın son 20 sayfasında Ana karakterin kitaba çok sonra dahil olan bir karaktere aşık olması ve kitabın sonunun da buraya bağlanması bir o kadar mantıksız,özensiz,baştan sağma.Kitabın sonuna gelecek olursak yazar yapılacak en kolay şeyi yapıp Ana karakterin mutlu sonu için sorun çıkarabilecek bütün karakterleri öldürmüş.Betimlemeler oldukça kısıtlı sadece mekan isimleri var.Okuyucunun kafasında canlanmıyor sahneler.Yani 478 sayfalık bir kitaptan daha fazlasını beklerdim.200 küsür sayfa olan fakat daha yoğun sürüyle kitap var bildiğim.Yani Behzat Ç. izlediyseniz ya da okuduysanız bu kitabı okumak size bir şey katmayacaktır.Yazar umarım gelecek eserlerinde daha başarılı çalışmalar ortaya koyar.
436 syf.
·Beğendi·9/10
Gülsem mi! ağlasam mı! iki arada bir derede bırakan enfes anlatımıyla içime sinen satır araların da hüzünlendiren yine satır araların da gülümseten yeri geldiğinde kahkahalara boğan tadına doyamadığım bir roman oldu teşekkürler. Fatih Akdere.

Yazarın biyografisi

Adı:
Angutyus
Tam adı:
Fatih Akdere
Unvan:
Yazar
İnci Sözlük'te yazdığı bir hikayeden sonra ünlenen ve sözlüğü kilitleyen şahıs.

Yazar istatistikleri

  • 21 okur beğendi.
  • 258 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 63 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları