Giriş Yap

Bejan Matur

Yazar
7.5
226 Kişi
Unvan
Şair, Yazar
Doğum
Pazarcık, Kahramanmaraş, 14 Eylül 1968
Yaşamı
Bejan Matur, (d. 14 Eylül 1968 Pazarcık), şair, yazar. 14 Eylül 1968 tarihinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi Maksutuşağı Köyü'nde doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini Gaziantep'te tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. İlk kitabı Rüzgâr Dolu Konaklar ile 1997 yılında Halil Kocagöz Şiir Ödülü ve Orhan Murat Arıburnu Şiir Ödülünü kazandı. Şiirleri Adam Sanat, Defter, Ekin Belleten ve Yazıt dergilerinde yayımlandı. Şiirlerinden yapılmış bir seçki 2004 yılında "The Temple of a Patient God" adıyla İngiltere'de Arc yayınevi tarafından, Almanca-Fransızca diğer bir seçki ise Winddurchwehte Herrenhauser adıyla 2006'da Lüksemburg'ta PHI yayınevi tarafından yayımlandı. Bir süre Zaman Gazetesi'nde dil, Alevilik, Kürt Sorunu gibi çeşitli konular üzerine yorum yazıları yazdı. 2008 yılında kurulan Diyarbakır Kültür Sanat Vakfı'nın kurucu başkanıdır. Rudaw gazetesinde haftalık köşe yazıları yazmaktadır.
Aşk Olmayan
Son Dağ
Kader Denizi
Onun Çölünde
Daha Fazla

İncelemeler

Tümünü Gör
256 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bir insanın dilini kültürünü ötekilestirip onları hor görüp,hanzo,barzo gibi çirkin kaba söylemlerde bulunup onu kınayip. Ezilen bir toplam olarak dağa çıkıp hakkını arayan kişiye terörist mi diyeceksin?
Dağın Ardına Bakmak
7.1/10 · 441 okunma
1 yorumun tümünü gör
Reklam
80 syf.
Ağlayamadım ama ruhum paramparça..
Kader Denizi Sözün bittiği yer.. `Kader Denizi Hiçliğin Ölümün.. ¬¬¬¬¬ Günümüzün en önemli sorunlarından göçmenlik konusuna değiniyor, Avrupa'da bir gelecek bulmak umuduyla yola çıkıp, Akdeniz'de boğularak hayatını kaybeden Asyalı ve Afrikalı göçmenlerin konusunu ele alan bir şiir kitabı.. ~ Kader Denizi'nin sessiz görüntüleri aslında çok fazla şey anlatıyor okuyucuya.. .. Seslerini hiçbir zaman duyuramayacak ve bizim de hiçbir zaman seslerine kulak vermeye zamanımızın olmadığı insanlar adına konuşan güçlü bir şiirle karşı karşıyayız, okunacak en güzel ve en anlamlı şiir eserlerinden bir tanesi..
Kader Denizi
8.4/10 · 55 okunma
·
112 syf.
Bejan, sen ne yaşadın ki trajedilerinin külleri seni cemil cümle tahtına Belkıs eyledi? Dolu dizgin yaşamak, soluklanmadan şahit olmak, dalmadan çıkmak derinliklerden buysa eğer, sana şapka değil, kalbimi çıkarır koyarım. Geç tanıdım ama iyi ki kesişti yolumuz. Yüreğine, emeğine sağlık.
1 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42