Berrin Türkoğlu

Berrin Türkoğlu

Yazar
6.2/10
38 Kişi
·
149
Okunma
·
9
Beğeni
·
1.224
Gösterim
Adı:
Berrin Türkoğlu
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
1953 Erzurum
İnsan kendisini temizlemeyi başaramadan herhalde doğayı temizlemeyi başaramayacak. Çünkü başta dediğimiz gibi önce insan kirlendi.
Daha zamanın var. Dünyada yaşayanlara yapman gereken vazifelerin var ama en önemlisi değer yargılarını, düşüncelerini ve sevgini tanı. Gerçek değerini manada ara, maddede değil.
"Karmanın; eylemlerimizin sonucu yaşadığımız zincirler dizisi olduğunu anlıyordum . Kaderimizi ise kendi eylemlerimizin getirdiği sonuçlarla kendimiz yaratıyorduk. Kısacası karma , dünyadaki düşünce ve eylemlerimizin olumlu ya da olumsuz sonuçlarının yaşanması oluyordu."
" Buraya ilahi esnek bir bağla bağlısınız. Bu bağ sonsuza kadar uzanır ama hiç kopmaz . Zaman,uzaklık ve mekân; görülmeyen alemi ölçemez ve ayıramaz."
128 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Hikayelerin gerçekliği daha somut veriler verilerek desteklenebilirdi. Hiçbir kanıt olmadan sunulması kimi olayların hayali olabileceğine dair soru işareti barındırıyor.
144 syf.
·3 günde·4/10 puan
Kitabı beğenemedim. Tarzıma uymadı. Yazarımız emek verip yazmış fakat ortaya pek iç açıcı bir eser çıkmamış. 4 puanı verme sebebim emek verilmiş olması. Ama kitap bana biraz... saçma geldi... Bence okumayın. Size bir şey katmaz. Buna vereceğiniz vakti başka bir şey için harcayabilirsiniz.
144 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İlgilenenler için güzel bir kitap. Gerçek yaşanmış olaylar dan yazarın bizzat kendisinin araştırıp yazdığı bir derleme. Hatta kitaptan bir kişiyi sosyal medyada buldum ve tanıştım. İnsanlar gerçekten hepsi ayrı birer dünya ... Diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.
144 syf.
·5 günde·1/10 puan
Selamun Aleyküm.

Kitabın incelemesi uzun olduğu için en başa bir başlık açmak zorunda kaldım.Uzun inceleme okumayı sevmeyenler için belirteyim ; Bu kitabı okumayın, almayın. Ben bu kitabı para ile almadım.Elime nereden geçti onu bile hatırlamıyorum.(Mart-2006 basımlı bir kitap) Ama elimden nasıl çıkacağını biliyorum. :)

Bu kitabı okuyarak, bu bilgileri kafanıza yazarak kafınızı yormayın.Kafanıza başka düşünceler gelmesine izin vermeyin.

Sırf bilgim olsun, bu konular hakkındaki düşünceleri benim gibi detaylandırmak istiyorsanız; psikolojik anlamında kendinize güveniyorsanız tavsiye etmesem de okuyabilirsiniz.Ama para vermeyin. :)

UNUTMAYIN!
Tenasühe inananların kâfir oldukları Berika ve Hadika’da da yazılıdır.
----------------------------------------------------------------

( Detaylarını paylaşmadan önce şunu belirtmeliyim ki ; Eğer yanlış anlamış olduğum, benim farklı nitelendirerek buraya başka yazdığım bir durum olursa ve yazar da benimle paylaşırsa doğrusunu yazmaktan asla çekinmem.)

----------------------------------------------------------------

Bu kitabı 3'e bölerek , incelememi paylaşacağım.

1- Yazar, Kitabın 58.sayfasına kadar başka kişilerin kendi ağızlarından, gördükleri rüyaları ve beraberindeki yaşananları paylaşmış.

2- Yazar, 58 ila 99. sayfaları arasında ise 17 kişinin, sözde öldükten sonra sıfırdan yeniden doğduğunu onların kendi ağızlarından çıkan hayat hikayelerini paylaşmış.

3- Yazar, 99 ila 144.sayfaları arasında ise Hatay bölgesi'nde katıldığı çeşitli panel ve konferanslarda kendisine yöneltilen sorulara verdikleri cevapları paylaşmış.

Şimdi gelelim asıl incelememe...

1.Bölüm ;

Bu bölümde yazar, insanların gördükleri rüyayı ve devamında yaşadıklarını paylaşmış olduğunu yukarıda da bildirmiştim. İnsan olarak çoğu zaman rüya görürüz.Ve bazı gördüğümüz rüyayı yaşadığımız olaylara benzetebiliriz.Bazen sanki rüyamızın aynısıymış gibi şaşırır, kalırız. Sonuçta ;

Rüyada çeşitli hikmetler vardır. Kimi için bir müjde, kimi için bir ikazdır. Kur'an-ı kerimde rüya ve tabiri ile ilgili bilgi vardır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Güzel rüya müjdedir.) [İbni Cerir]

(Salih rüya rahmani, karışık rüya şeytanidir.) [Buhari]

(Sözü doğru olanın, sadık kimselerin rüyası da doğru çıkar.) [Buhari]

Bizim yapmamız gereken, gördüğümüz rüyayı hayra yormak ve rüyamızı salih kimselere anlatmaktır. ;

"Rüya tabiri, ilim işidir. Herkes tabir edemez. Hele günümüzde bu ilmi bilen yok gibidir. Rüyalarımızı, anlatacaksak, bilhassa güzel olanları salih kimselere anlatmalıdır. Çünkü salih kimse, rüya tabir ilmini bilmese de, hayra yorar, ondan zarar gelmez. Kötü, karışık rüyaları kimseye anlatmamalı! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kötü rüya gören kimseye söylemesin, şeytandan da Allahü teâlâya sığınsın.) [Müslim]"

(Güzel rüya gören, hemen Allahü teâlâya hamd ve şükretsin! Kötü rüya gören, Allahü teâlâya sığınsın, rüyasını kimseye anlatmasın! O zaman rüyanın ona zararı olmaz.) [Dare Kutni]

(Rüya nasıl tabir edilirse, öyle çıkar. Bunun için rüyanızı nasih veya âlime anlatın!) [Hakim] [Nasih, insanlara iyilik tavsiye eden, kötülükten sakındıran, nasihat eden kimsedir.]

Daha fazla bilgiye ulaşmak için ; https://dinimizislam.com/detay.asp?Aid=2691

Ayrıca rüyada bazen çok zengin oluruz.Bazen güya uçarız.Bazen Padişah oluruz.Ama bunların uyanınca bir kıymeti kalmaz.

Buna en güzel örneği ; Halife Harun Reşid ile Behlül Dânâ hazretleri'nin bir kıssası yetişir.
Bknz.https://dinimizislam.com/detay.asp?Aid=6304

2.Bölüm ;

Bu bölümde yazar 17 kişinin güya yeniden doğmuş olduklarının hikayelerini paylaşıyor.

Yok Mısır'da öldüm Türkiye'de yeniden doğdum.Yok daha önceden fakirdim.Yok daha önceden mafyaydım... gibi gibi şehir efsanelerini aratmayan hikayelerle dolu.

Nedense 17 kişide hemen hemen aynı olayı yaşıyor.
>Doğumdan bir kaç gün önce rüya görüp kişiye haber veriliyor.Ben geliyorum diye.
>2 yaşlarında gariplikler oluşuyor.Bazıları 11 aylıkken konuşmaya başlıyor :)
>4-5 yaşlarında eski yaşamını hatırlıyor.
>Hemen hemen hepsi ailesinden birini görüyor ve geçmişi anlatıp, birbirlerine kavuşuyorlar.MUTLU SON... filmleri gibi.

Ama gerçekten de öyle Film yapsanız gişe rekorları kırar.Ama kitap yazmışlar.İlginç(!)

Dinimizde, Tenasüh (Reenkarnasyon) yoktur.

İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Kalbleri hasta, bilgileri az olan bazı kimseler, hatta kendilerini, şeyh olarak tanıtan bazı dinsizler, tenasühe inanıyor. Ruhlar olgunlaşmadan önce, bir bedenden ayrılınca, başka bir bedene geçer. Kemale geldikten sonra, insanlara gelmez, tenasüh yolu ile olgunlaşmış olurlar diyor ve tenasühle ilgili birçok hikayeler uyduruyorlar. Tenasühe inanan dinden çıkar kâfir olur. Tenasüh ile ruhlar kemale gelirse, Cehennem kimler için olur, kimler azap görür? Buna inanmak, Cehennemi inkâr etmek ve hatta öldükten sonra tekrar dirilmeye inanmamak olur. Çünkü onlara göre, ruhun olgunlaşmasına vasıta olan bedene ihtiyacı kalmamıştır ki, bedenle haşr olunsun. Bu yalancıların sözleri, eski felsefecilerin [ve şimdiki medyumların] sözlerine benziyor. Eski felsefeciler, bedenin tekrar dirileceğine inanmıyordu. "Cennet nimetleri ve Cehennem azapları yalnız ruhlara olacak" diyordu. Bunlar, o felsefecilerden de kötüdür. Çünkü, onlar tenasühü reddedip, azabın sadece ruha olacağını söylüyorlar. Bunlar ise, hem tenasühe inanıyor, hem de ahiret azabını inkâr ediyor. Bu dinsizlere göre azap, sadece dünyadadır.

Bu konu da Daha fazla bilgiye ulaşmak için ;
https://dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1768

3.Bölüm ;

Benim 3.Bölüm, yazarında 2.Bölüm diye adlandırdığı kısma geldik.Bu bölümde yukarıda da bahsettiğim gibi yazar, Hatay bölgesi'nde katıldığı çeşitli panel ve konferanslarda kendisine yöneltilen sorulara verdikleri cevapları paylaşmış.

Burada hâla çözemediğim, ilmimin yetmediği noktalar var.Onlar hala soruya açıklar.

Ama öyle bazı kelimeler var ki, insanı ALLAH KORUSUN dinden çıkarır.

...Kur'an da geçen sembolik bilgiler...
Haşa Haşa, Kur'an-ı Kerim'i 3-5 kişi toplanmışta yazmış gibi konuşuyor.Kur'an-ı kerim Peygamber efendimize inmiştir. Rabbim'in indirdiği kitaba saygısızlık değil midir bu?

...Ölümü sadece bir geçiş olarak görmek...
Yazar'da ölümün hakikatini söylüyor ama sanki bütün insanlar Müslüman olsun olmasın oraya gideceğiz, ama herkes cezasını çekip, yaptıklarının farkına varıp tertemiz devam edecekmiş gibi görmesi tamamen saçmadır.Bu kişinin Cennet ve Cehennem kavramına inancının az olduğunu gösterir.

...yani kaderimizi yazan kalem bizim elimizdedir...
Ben kahkaha attım.Sizde rahatlıkla bu kahkayı atabilirsiniz.ALLAH bizleri böyle düşünenlerden eylemesin.Bunu düşünenlere de temiz düşünceler nasip eylesin.Unutmayalım ki ; (Kader, tedbirle, sakınmakla değişmez. Ama kabul olan dua, bela gelirken korur.) [Taberani]

Son olarak Foton Kuşağı'na değinilmiş...
(Kitap Mart-2006 basımlı) Kitapta bilim adamlarına göre 2012, ruhsal boyutlardan alınan tebliğlere göre ise 2013 yılında bu gelişmeler olacakmış.mış-mış. Hani 21 Aralık'ta da kıyamet kopacaktı ya. En azından Şirince'ye yaradı bu iş. :) İsmini duymayan milyonlarca insan tanımış oldu.

Foton Kuşağı saçmalığını da internetten detaylı araştırabilirsiniz.

Peki bu saçmalıklar hala niye devam ediyor.Bu saçmalıklar niye son bulmuyor.

Çünkü bu da bir pasta.Ve bu pastanın sahipleri var.Bu sahiplerde bu pasta sayesinde isimlerini duyurabiliyor, binlerce insanlara olmayacak vaatlerde bulunuyorlar.Kazanan yine kendileri oluyor.Çark hep onlara dönüyor.

Yıldızlı sıfır puan olsa verecektim ama 1 puan var en az.Bence çok çok iyi bir puan :)
240 syf.
·7/10 puan
İnsanı fazlasıyla sorgulamaya iten bir kitaptı. Okurken her olayda bir şaşkınlık içine girebilmektesiniz. Gerçek olduğunu düşünmeyenler de elbette olacaktır. Fakat rüyaların hayatımızda önemli bir yeri vardır.
192 syf.
Kitabın ilk üç bölümü insanların deneyimlerinden oluşuyor.( Sıradışı rüyalar ve sıradışı olaylar, ölümü yaşayanlar, geçmiş yaşamını hatırlayanlar. ) Bunun dışında en sevdiğim bölüm "olayların düşündürdükleri" kısmı oldu, bu kısımda yaşanan olaylara istinaden belli başlı sorulara cevap bulmaya çalışıyoruz.
Kitapta geçen şu güzel açıklamayla sizi baş başa bırakıyorum: "Bir buluşun üç evresi vardır. Birinci evrede: Kişinin deli olduğu söylenir. İkinci evrede: Beden ve akıl bakımından sağlam olduğu ama çalışmaların önemsiz olduğu söylenir. Üçüncü evrede ise: Çalışmaların hiç şüphesiz önemli olduğu ama bir yenilik getirmediği çünkü herkesin zaten uzun zamandır bundan haberdar olduğu söylenir."
Bir gün tüm bu soruların cevaplarının netleşmesi ümidi ile...
148 syf.
·2 günde·6/10 puan
Hepimizin duyduğu, Araştırmalarda benzerlerine ulaştığı bir zamanlar bazı programlarda yayınlanan normal dışı (paranormal) gibi gözüken ve normal yollarla anlatılamayan olayları, uzun yıllar üzerinde çalışıp toplayabildiklerini bir araya getirerek şahitler ve belge belge bize sunan parapsikoloji yi bir tık daha anlamamızı sağlayan bir kitap.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Benim gibi paranormal hikayeleri seven ve reenkarnasyon ile ilgilenen kişiler için çok keyifli bir kitap. Ölümü sorgulayan ve merak edenler için ideal.

Yazarın biyografisi

Adı:
Berrin Türkoğlu
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
1953 Erzurum

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 149 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 136 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.