Okur
Figen Geçgel
TAKİP ET
Figen Geçgel
@Briseus
34 okur puanı
25 Ara 2020 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
23
Kitap
15
İnceleme
32
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Figen Geçgel
bir alıntı ekledi.
Savaşlar olmasın
Ama ertesi gün hiç bir şey olmamış gibi yeniden ateşe başladık. Saldırdık , öldürdük , ateş ettik , ateş edildik ve öldürüldük. Askerin kendi iradesi olmaz. Bu savaşa gönüllü olarak katılırken irademizi komutanlara vermiştik işte.
Figen Geçgel
bir alıntı ekledi.
Bundan başka şakalar da mevcut. ANZAKlar bazen uzun sırıklar üzerine kağıt ve bezlerden yaptıkları kuklaları takarak,siperlerden uzatıp , sağa sola dans ettiriyorlar.Bizim çocuklar kâh el çırparak,kâh kahkahalar atarak onları seyrediyorlar. Bilmesem , Çanakkale'de beynelmilel (uluslararası)bir eğlence tertip edilmiş sanacağım. Üsküp'lü İskender'in "Maskaralık !"diye hiddetlendiği bu tuhaf eğlenceler,nadir sulh zamanlarında ,iki tarafın yemek yediği sıralarda cereyan ediyor. Bıraksalar beraber eğlenmeye pek hevesli olan bu gençlerin arasında hiçbir ferdî husumet (düşmanlık) yoktur. Gençliklerinin baharında böyle cennet bir mekânda ve bir cehennem sıcağında harp etmenin can sıkıntısını böyle garip eğlencelerle giderdikten sonra yeniden ama bu sefer top ve tüfekle şakalaşmaya (!) başlıyorlar. Sardalye konservesi, reçel kutusu ve sigara paketlerinin yerine bombalar savurarak... Hiçbir mantıklı izahı olmayan bütün vahim durumlar gibi bu harp de canımı sıkıyor. Sıcak ve harp devam ettikçe , asabiyet ve şiddet artıyor. Şiddet insanı vahşileştiriyor.
Buket Uzuner
Sayfa 130 - Everest yayınları
3
Figen Geçgel
bir alıntı ekledi.
İdam cezasında elektrik kullanımı denenen ilk kişi William Kemmler 'in idamıyla ilgili Dr. Jenkins , New York Times'a " Bunun gibi bir infaz görmek yerine on insanın asılarak idam edilişini görmeyi tercih ederim."şeklinde konuştu.
1