Giriş Yap

Charles Perrault

Yazar
8.2
308 Kişi
Unvan
Fransız Yazar
Doğum
Paris, 12 Ocak 1628
Ölüm
Paris, 16 Mayıs 1703
Yaşamı
Fransız yazar. Yazdığı çocuk hikayeleri ile ünlenmiştir. Charles Perrault 12 Ocak 1628'de Paris'te varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası tanınmış bir avukattı. Charles önce Beavuais Koleji'nde öğrenim gördü, daha sonra Orleans'da hukuk öğrenimi görmeye başladı. 1651'de hukuk fakültesinden mezun oldu. Paris Barosu'na kaydoldu ve kısa bir süre avukatlık yaptı. Sanata büyük bir ilgisi vardı, çeşitli resmi görevlerde yer aldı. Yazı hayatına 1654 yılında başlamıştır ve yazmak kısa sürede onun en büyük tutkusu olmuştur. Gelecekte yazdığı çocuk masallarıyla ünlenecek olan Perrault'un çocuk masalları yazmaya başlamasının ana nedeni kendi çocuklarına anlatacak, okuyacak bir masal beğenememesiydi. İlk masallarını kendi çocukları için yazmıştır. Bundan zevk almaya ve ürettiklerinin kalitesini anlamaya başlayınca çocuk masalları yazmaya devam etmiştir. Yazdığı masallar ileride peri masalı olarak adlandırılacak türün ilk örneklerindendi. Yazdığı masallarda genelde çevresindeki bilinen mekanları kullanmış, düş-benzeri atmosferler yaratmıştır. Başlıca Eserleri * La Belle au bois dormant (Uyuyan Güzel) * Le Petit Chaperon rouge (Kırmızı Başlıklı Kız) * Le Chat botté (Çizmeli Kedi) * Cendrillon (Külkedisi)

İncelemeler

Tümünü Gör
141 syf.
Bilinen en eski Külkedisi öyküsü, 9. yüzyıldan kalma bir Çin masalıdır. Avrupa Edebiyatı'nda ise Külkedisi'ni işleyen en tanınmış yapıtlardan biri Charles Perrault'un Contes de ma mère l'oye adlı kitabında yer alan Cendrillon'dur. Annesinin ölümü ardından babasının tekrar evlenmesi ile bir üvey anne ve de üvey kızkardeşleriyle yaşamak zorunda kalmış masum bir kızın hikayesini okuyacağız. Tanıştığı peri ile hayatının nasıl değiştiğini ve hayatının aşkı olan genç prensle evlenmesi sonucunda hikayeyi sonlandıracağız.. +12 yaş masalı.. Minik yaş gurubuna okunur mu bilemem..
Reklam
24 syf.
·
Puan vermedi
boşuna bakmayın random bu
Jgjfkffkdşgkdkkgkxkfjkdkglsjflxkgkxkkgkdjfgjcmfkdşsşslmgkdlffkdkfkgkgkggohglcklzisşslgkfkdkslgkdkkfkxkdlgkdkkfkgkdkgjckckfkdkfkdlflxlfkgfkkffkdllfgkdkfkgklsgldlkgldlgkfdlkfkfgkgıorlylytoeoyoffkrtlgkgkfkfkfkıgjgkfflkfkgfkkfkfıgkgfkldkgkf konunun din olaması...
3 yorumun tümünü gör
32 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Sindirella #starkyorumluyor Çocuk klasiklerini de yetişkin klasikleri kadar çok seviyorum. Bu yüzden sık sık küçükken okuduğum klasikleri bu yaşımda tekrar okuyorum. Ne yazık ki çocuk klasiklerinin orijinal halleri aslında biraz da çocuklara hitap etmiyor. Bu anlamda Zeynep Sahra’nın uyarlamalarını gözüm kapalı öneriyorum. Çocuklara daha uygun uyarladığı için kendisine ve çocuk psikoloğu desteği alan Ren ailesine teşekkür ederim. Bir değinmek istediğim konu ise çizimler. Yani karakterler o kadar güzel çiziliyor ki peluş oyuncak olsalar sarılırım. Gözlerindeki ışıltılara kadar yiyesim geliyor çizimleri. Ben çocuk olsam çizimleri incelemekten okuyamam. Sindirella hikayesini hepiniz biliyorsunuz o yüzden içerikten bahsetmeme gerek yok. İlk okuma çağındaki çocuklara okumayı sevdirecek uzunlukta, daha küçük çocuklar için de çizimlerle ilgisini çekecek yeterlilikte. Benim gibi yetişkin ama ruhu çocuk olanlar içinse çok çok tatlı bir nostaljik özellikte. O yüzden hepinize öneriyorum.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42