David Safier

David Safier

Yazar
8.6/10
89 Kişi
·
220
Okunma
·
12
Beğeni
·
1.709
Gösterim
Adı:
David Safier
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Bremen, Almanya, 13 Aralık 1966
David Safier Alman asıllı bir yazardır. 2003 yılında kendisine Adolf Grimme Ödülünü kazandıran, Berlin, Berlin adlı TV serisinin yazarıdır. Ayrıca 2004 yılında da en iyi komedi dalında, Uluslararası Emmy Award ödülünün de sahibidir.
"Her şeyin bir melodisi var.Hatta büçerdöver ve gübre makinesinin bile.Elektrik direklerindeki tellerin ne kadar güzel sesler çıkardığını bir bilsen..."
David Safier
Sayfa 70 - Pegasus Yayıncılık
320 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
(Evdekal 20)

David Safier ile tanışmamız ilk romanı olan "Kötü Karma" ile olmuştu.Yıllar sonra başka romanını okuma fırsatı bulduğum için mutluyum.
Öncelikle Mö! hakkında yapılmış birkaç inceleme gördüm ve çok basite indirgendiğini düşünüyorum.Çocuksu bir animasyon gibi basit, yüzeysel bulunmuş ama kesinlikle çocukların okuyabileceği türden bir kitap değil uyarmak isterim.Okurken animasyon izler gibi oluyorsunuz inekler gözününzün önünde dans ediyor fakat söylenildiği kadar yüzeysel değil insanlarla kıyaslama yaparak okursanız.
Efsaneler doğaüstü varlıklarla değil etten kemikten inekler ile anlatılmış ve fiziksel sınırları dahilinde düşünülmüş.(teknoloji kullanan,insanlarla konuşan, iki ayak üstünde duran inekler falan hayal etmeyin yani.) İnsan gibi olan tek özellikleri duyguları ve kendi aralarındaki iletişim şekli.(Mööö!) Konulara çok somut yaklaşmazsanız ne demek istediği açık.Sonuçta anlatılanlar inek değil maymun, kuş vs. de olabilirdi, bu kısma fazla takılmamak gerek.

Altı arkadaşın yaşadıkları çiftlikten insanlara yem olmamak için ineklerin cenneti olan Hindistan'a kaçma çabaları ve kaçışları sırasında karşılaşacakları tüm olumsuzluklar; insanlar,arabalar,şehir kokuları...
Bazı insanlar bazen cehennem zebanisinden bile kötü olabiliyor.Çoğumuz ne amaçla yaratıldığımızı unuttuk, dünyayı tanımayıp gördüklerimize inanıp yetinmekten ibaretiz.
Konusu için bir arkadaş grubunu ve içindeki tüm karakterlerin farklılıklarını düşünelim...
Kitapta inekler tüfeklere "patlarsopa"diyorlar,bu ve bunun gibi esprili ve masum terimler var.

Ağır kitapların arasına, şöyle bir rahatlamalık, akıcılık, eğlenmelik bir macera sıkıştıralım derseniz kesinlikle bir David Safier romanı öneriyorum.

(Yazar kötü karma kitabı sonrasında İyi Karma adında bir vakfı hayata geçirdi.Bu vakıf sayesinde şu anda durumu bizler kadar iyi olmayan insanlara yardım yapılıyor.Nepal'de Sundaridevi Okulu' nun yapılmasına yardımcı oldu ve bu okulda 720 öğrenci okutulmaktadır.)

Mutluluk herkes için farklı anlama gelir.
Mutluluk benim için nedir?
320 syf.
·Beğendi·8/10
Mutlu Aile kitabını beğenerek okudum. Bu kitabı okuduktan sonra aile kavramının çok daha önemli olduğunu bir kez daha anladım. Okumayanlara tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)
360 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Hayatımda okuduğum en en en güzel kitap ve okurken aşırı keyif aldığım en sevdiğim kitap oldu kendisi. Maalesef ki satışta bulamadım ve kütüphaneden okuyabildim. Hala arıyorum tekrar okuyabilmek için bulursanız haber verin lütfeeeeeeeeen :)
Şimdi Rosa sevgilisinden yeni ayrılan ve aşk acısı çeken bir kadındır. Bir gün bir medyumla karşılaşır ve o da onu geçmişinde olduğu kişinin bedenine geri göndereceğini söyler. Rosa'nın geri dönmesi için tek bir şart vardır: Gerçek aşkın ne olduğunu bulmak. Rosa transa girer ve hoooop! Kendini William Shakespeare'in vücudunda, daha da kötüsü bir düellonun ortasında buluverir. William da öyle çirkin bir adam da değil. Yakışıkla, her kadının istediği bir tiptir. Devamını spoiler olacağı için veremiyorum zaten elimde kitap olmadığı için alıntı da yapamıyorum ama bayılacağınıza eminim.
Hem komik, hem duygusal, tek kelimeyle mükemmel!
320 syf.
·Beğendi·10/10
Bencil bir kadın ünlünün,karınca olarak tekrar ve tekrar Dünya’ya gelmesini anlatan harika bir kitap. Karınca bedeninde iyi karma topladıkça başka hayvanlarda da beden olabiliyor.Karma ile ilgili okunabilecek en başarılı kitapların başında yer aldı benim için.Harikasın David Safier! Kötü Karma David Safier
360 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Şu sıkıcı karantina günlerinde o kadar iyi geldi ki... basımı olmadığı için bulmam çok zor oldu ama bu uğraşa değdi kesinlikle. Uzun zaman sonra beni bu kadar etkisi altına alan bir kitap olmamıştı -Şeker Portakalı'ndan beri- Konusu, işleyişi mükemmel. İnsanda Shakespeare'i araştırma isteği uyandırıyor. Bazı sayfalarında kahkayı patlatıyorsunuz :) Özellikle imkansız olduğunu bilsenizde bir ümit beklediğiniz karakterlerin aşkı... Kesinlikle okunması gereken bir kitap
360 syf.
·Beğendi·9/10
Uzun zamandır okuduğum en keyifli kitaptı..Ne yazık her
okuduğum kitap aklımda kalmaz fakat bu kitap hafızamdan silinmeyecek.. Baskısının olmaması çok yazık.. Bende çok uzun müddet aradım bulamadım ama sonra biri geldi avucuma bıraktı bu değerli kitabı.. Minnettarım.. Hatırası var.. Eğer ki bu kitabı sahaflarda ikinci el kitap satan sayfalarda görürseniz lütfen alınız
320 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabı okuyanlardan, çok eğlenceli olduğunu duyduğum için iyi bir önyargıyla başladım kitabı okumaya. Aslında o kadar komik şeyler olmadığını fark etmem pek uzun sürmedi, ama kitapta beni çeken sey yazarın esprili yaklaşımından ziyade, ineklerin ağzından yazılmış bir roman olmasıydıbu konuda çok başarılı buldum ve herkesin boylesine derin düşünüp esprili bir yaklaşımla bunu bize aktaramayacağını düşünüyorum. Oturup saatlerce okumalık değil belki ama arada sırada açıp birkaç bölüm okuyarak zamanınızı değerlendirebileceğiniz, belki de yolculukların sıkıcı geçmemesini sağlayacak bir kitap olabilir
360 syf.
·Puan vermedi
Okuduğum en iyi kitaplardan birisi. Kitabı okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Aynı zamanda kendinizi sorguluyorsunuz. Özellikle kendisiyle barışmak isteyenlere tavsiyemdir.
360 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
İki yıl önce aldığım ve kitaplığımda öylece duran bir roman. Daha önce okumam gerektiğini anladım. Uzun zamandır okuduğum en keyifli roman diyebilirim. Konu olarak hiç sıkılmadım. Dili oldukça akıcı ve bir sonraki sayfada ne olacağını merakla bekliyorsunuz.

Aşk acısı çeken Rosa hipnoz sırasında geçmiş hayatına bir yolculuk yapar ve ruhu o esnada düello yapmakta olan bir adamın bedenine girer.
360 syf.
·4 günde·9/10
Çok eğlenceli aynı zamanda düşündürücü, dili akıcı ve anlatımı keyifli bir kitap
Olay-zaman örgüsü ve karakter geçişleri de oldukça iyiydi.
Yazarın diğer kitaplarını da merak ediyorum

Yazarın biyografisi

Adı:
David Safier
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Bremen, Almanya, 13 Aralık 1966
David Safier Alman asıllı bir yazardır. 2003 yılında kendisine Adolf Grimme Ödülünü kazandıran, Berlin, Berlin adlı TV serisinin yazarıdır. Ayrıca 2004 yılında da en iyi komedi dalında, Uluslararası Emmy Award ödülünün de sahibidir.

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 220 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 97 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.