1000Kitap Logosu
Dean R. Koontz

Dean R. Koontz

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
1.231 Kişi
3.257
Okunma
216
Beğeni
10,7bin
Gösterim
Tam adı
Dean Ray Koontz
Unvan
Amerikalı Yazar
Doğum
Everett, Pensilvanya, Amerika Birleşik Devletleri, 9 Temmuz 1945
Yaşamı
Dean Ray Koontz (d. 1945 - ABD), Genel olarak romanları gizemli gerilim türünde değerlendirilmekle birlikte korku, fantezi, bilimkurgu, gizem ve hiciv ögeleri de içermektedir. 14 sert kapaklı ve 14 karton kapaklı kitabı ile New york Times Bestseller listesinde 1 numaraya yükselmiştir. Kariyerinin ilk yıllarında aralarında “David Axton”, “Leigh Nichols” ve “Brian Coffey”nin de bulunduğu farklı müstear isimlerle pek çok eser kaleme almıştır. Resmi internet sitesinde kitaplarının toplam satışının 450 milyon adedi geçtiği belirtilmektedir. 9 Temmuz 1945 tarihinde Everett, Pensilvanya’da doğmuştur. Çocukluk yıllarında, daha sonra kitaplarını da etkileyecek şekilde, alkolik babasının düzenli biçimde şiddet ve istismarına maruz kalmıştır. 1967 yılında Pensilvanya’da üniversite eğitimini tamamlayarak İngilizce öğretmenliği yapmaya başlamış, ilk eserlerini de bu yıllarda kaleme almıştır. Boş zamanlarında yazmış olduğu ilk romanı “Star Quest” 1968 yılında yayınlanmıştır. 1970’li yıllarda hem kendi adıyla hem de farklı müstear isimlerle gerilim ve korku romanları yazmaya başlamış, bazı yıllarda sekiz kitabı basılmıştır. Kullandığı müstear isimlerden bazıları Deanna Dwyer, K. R. Dwyer, Aaron Wolfe, David Axton, Brian Coffey, John Hill, Leigh Nichols, Owen West, Richard Paige ve Anthony North’tur. Pek çok kitabı daha sonra kendi ismi ile yayınlanmış olmakla birlikte, kitapların büyük çoğunluğu tekrar yayınlanmasını engellemek amacıyla yazarın kendisi tarafından hakları satın alınmıştır. Tekrar basılan kitaplarından Demon Seed, Invasion ve Prison of Ice gibi kitapların büyük ölçüde tekrar yazıldığı bilinmektedir. On yıldan fazla bir süre boyunca tam zamanlı yazar olarak çalışan Koontz’un ilk önemli çıkışını yapmasını sağlayan romanı 1980 yılında yayınlanan Whispers(Fısıltılar) olmuştur. Fısıltılar’dan önceki son iki kitabı The Key to Midnight ve The Funhouse da bir milyonun üzerinde satış rakamına ulaşmış ancak müstear isimlerle yayınlanmıştır. İlk çok satan romanı Demon Seed 1977 yılında gösterime giren aynı isimli film uyarlamasının ardından iki milyonun üstünde bir satış rakamına ulaşmıştır. Sert kapaklı ilk çok satan romanı Strangers yazara finansal açıdan güvence kazandırmış ve üst düzey yazarlar arasına çıkmasını sağlamıştır. Romanlarının pek çoğu Orange County, California ve çevresinde geçen Koontz eşi Gerta ile Newport Coast, California’da yaşamaktadır. 2008 yılında, John Grisham'la birlikte yıllık 25 milyon dolarlık geliri ile dünyanın en yüksek para ödenen altıncı yazarı olmuştur.
Nöbet
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kara Büyü
OKUYACAKLARIMA EKLE
Gizli Ev
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kükreyen Mağara
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kurbanlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yanlış Hafıza
OKUYACAKLARIMA EKLE
Gecenin Sesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Onlar Yoktu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Maske
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kehanet
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yaratığın Gözyaşları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ay Işığında
OKUYACAKLARIMA EKLE
Fısıltılar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Vampirin Öpücüğü
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sessiz Köşe
OKUYACAKLARIMA EKLE
Pol Gara  Yeşim Firûzan
Kalbin Karanlık Irmakları'ı inceledi.
654 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitabın ana fikri; "Size her istediğinizi verecek kadar güçlü bir merci, günün birinde hepsini geri de alabilir!" George Orwell'in 1984'ünü anımsatıyor bu ana fikriyle... İki kitabı da yıllar önce okumuştum, kitaplardan aklımda kalan bu. Tavsiye edilir efendim :)
Kalbin Karanlık Irmakları
Okuyacaklarıma Ekle
1
44
Galadriel
Yüz'ü inceledi.
566 syf.
·
Puan vermedi
566 sayfa boyunca asıl konuya gelmeyi merakla bekledim. O muydu, bu muydu derken sayfalar aktı, final de bağlandı gitti. Ünlü Hollywood film yıldızının oğlu, onu kaçırma planları yapan manyak bir üniversite profesörü , yıldızın ev güvenliğinden sorumlu emekli polis Ethan, onun faal görevde polis arkadaşı, niyetinden epeyce şüpheye düştüğümüz arkadaşı zombi, diğer taraftan mesajlar gönderen hayalet eşi Hannah. Sayfalar akarken Profesör Gorky' i biri durdursun diye dua ediyorsunuz. Odunla dövülesi resmen. Artık derim mi kalınlaştı nedir hiç korkamadım.
Yüz
7.4/10
· 31 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
11
Deniz Kart
Soğuk Ateş'i inceledi.
416 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
️Hepimizi öldürecek!... . ️Teldeki titreşimler. Çarpan bir yürekteki Buz kristalleri SOĞUK ATEŞ!... . ️Bir zihnin soğukluğu Donmuş çelik, Kara öfke, korkunç. SOĞUK ATEŞ!.. . ️Zalim bir hayata karşı savunma Ölüme ve acıya karşı SOĞUK ATEŞ!... . . ️ Usta bir kalem Dean R. KOONTZ... Yine yanıltmadı beni ve mucizelerle, sırlarla örülü bir dünyanın içine çekti... Soğuk Ateş için hazırsanız başlıyoruz... . . ️ Jim, hayatını öğretmenlik yaparak kazanıyor ve çok sıradan sakin bir hayat yaşıyordu.. Taa ki "Hayat İpliği" çağrısını almaya başlayana kadar... Yardıma ihtiyacı olan seçilmiş kişiler için tam zamanında orda oluyor, tüm tehlikelere karşı cesurca mücadele ediyordu... Bu modern zaman süpermenimizin görünen tarafıydı... Peki ya derinlere inildikçe bizleri bekleyen o karanlık sırlar... Sakın uyumayın... Çünkü, rüyalar kapıdır... Hem de bilinmezlerle, tehlikelerle örülü bir kapı... . . ️ Jim, bir öğrencinin hayatını kurtarırken tanıştığı gazeteci Holly ile tüm gizemleri çözmek için girdiği yolda aşkı bulurken, geçmişin karanlık dehlizlerinde kaybettiği tüm anılarına yeniden kavuşmayı hiç ummuyordu... Herşeyin başladığı o yerde Değirmende, herşey yine gün yüzüne çıkmayı planlıyordu... Tabii sağ çıkabilirlerse... . . ️ Yazarın kalemiyle henüz tanışmadıysanız mutlaka okumalısınız der, ilgililerine şimdiden keyifli okumalar dilerim ️ Kitapla Kalın
Soğuk Ateş
8.3/10
· 42 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5