Debbie Ford

Debbie Ford

Yazar
8.0/10
23 Kişi
·
64
Okunma
·
8
Beğeni
·
1.368
Gösterim
Adı:
Debbie Ford
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Kaliforniya, ABD, 1 Ekim 1955
Ölüm:
San Diego, Kaliforniya, ABD, 17 Şubat 2013
Psikoloji derecesini JFK Üniversitesi'nden alan Debbie Ford, 2001 yılında psikoloji çalışmaları sebebiyle ödül aldı. 2004 yılında doktorasını alan Ford çok sayıda kişisel gelişim kitaplarına imza attı ve ABD'de birçok televizyon programına konuk oldu. Kitapları çok satanlar listelerine de giren Ford,
17 Şubat 2013'te hayata gözlerini yummuştur.
"Hayatın kötü tarafı çabuk sona ermesi değil,
bizim başlamak için çok uzun süre beklememiz."
Debbie Ford
Sayfa 94 - GOA Basım Yayıncılık
Mutluluğun, hoşnut olmanın ve huzurun sabit hisler olmadığını anlamalıyız.
Debbie Ford
Sayfa 26 - GOA Basım Yayın
..geçmişte olana öyle yapışmışızdır ki, onu terk ederken çok zorlanırız.
Debbie Ford
Sayfa 47 - GOA Basım Yayıncılık
İki keşişle ilgili bir Zen öyküsü vardır. Bu iki keşiş evlerine gitmek üzere yolculuk yaparken hızlı akan bir nehrin kıyısına gelirler. Orada karşı kıyıya geçemeyen genç bir kadın görürler. Keşişlerden biri kadını kucaklayıp nehirden geçirir ve karşıya bırakır. Sonra iki keşiş yollarına devam ederler. En sonunda nehri tek başına geçen keşiş kendini tutamaz ve diğer keşişe çıkışarak, "Biliyorsun, bir kadına dokunmak dini kurallarımıza aykırıdır. Sen bizim kutsal yeminimizi bozdun," der. Diğer keşiş şöyle yanıt verir: "Kardeşim, ben o genç kadını nehrin kıyısında bıraktım. Sen onu hala taşıyor musun?"
Siz kendi hayallerinizi ve hedeflerinizi gerçekleştirmeye başladığınızda, başka insanların yaptıkları şeylerle daha az ilgilenirsiniz.
İnsanları yanlızca kendi içimde kabullenemediğim bir niteliği sergilediklerinde yargıladığımı farkettim.
Siz gerçekten iç huzuru istiyor musunuz?
Eğer istiyorsanız, sizindir.
-Teslim olun.
-Kavgayı bırakın.
-Savunmayı bırakın.
-Öyleymiş gibi davranmayı bırakın.
-Yadsımayı bırakın.
-Kendinize yalan söylemeyi bırakın.
-Savunmalarınızı, duvarlarınızı, sizi kuşatan kafesi kabul ve itiraf edin.
-Mükemmel olmaya uğraşmayın, çünkü bizi bu duvarları inşa etmeye götüren şey bu mükemmellik arzusudur.
Klasik Buddha felsefesi arka planına sahip, başarılı olma ve kişisel gelişim tarzında hazırlanmış bir eser. Yüzlerce benzerinden farksız bence. Pek beğenmedim, açıkçası.
Kişisel gelişim kitaplarını eleştirebilecek kadar çok okumadım. O yüzden bu kitap hakkında nasıl bir eleştiri yapmam gerektiği konusunda fikrim yok.
Benim yapımdaki birinin kişisel gelişim kitabı okuyarak ne kadar boşa zaman harcadığını konuşmanın yeri değil burası tabi ama; o nefes al verler, gözlerini kapatlar, yok daha kötüsü varlar... Bunlar hiç bana göre değil.
Çok yanlış bir kitap önerisi almam sonucu hayatımda bir kitabı ilk defa yarım bırakıyorum ve 4 ayda 200 sayfayı okuyamadığım için kendimi tebrik ediyorum.
Kitabın içeriğinde daha çok yazarın kendi hastalarından yola çıkarak anlattığı olaylar ve sonrasında da telkinler mevcut.
Bilmiyorum işte, illa kişisel gelişecekseniz. Bir bakın belki bu kitapla kişisel gelişirsiniz.
İyi okumalar.
Eski kitabi oldugu icin tavsiyeler 2006 senesinde ilgimi çekebilirdi; ama 10 yil sonrasi için vasat kaldigini söyleyebilirim. Gene de hayata olumlu bakan tarafima yönelmem konusunda küçük bir hatirlatma gibiydi.
Kitap gölge yanlarımızı keşfetmemiz onlarla barışmamızı açıklamalarla örneklerle anlatan bir kitap. Gölge yanlarımızın bizi nasıl etkilediğini bunların üzerinde çalışırsak sonuçların neler olacağını gayet güzel anlatıyor. Bu tarz kitapları seviyorum ancak çözümleri tam sunamıyorlar. Bir yerde tıkanıyorlar ve tekrara geçiyorlar. Yine de farkında olmadığımız şeyleri farkedebilmemiz açısından faydalı oluyorlar. Belki de farkındalıklarımız arttıkça bazı şeyler değişecektir kimbilir.
İçinde şaşırtıcı biçimde;tanıdığım her insandan bir parçaya rastladığım,davranış psikolojisi analizlerinden kesitler sunan bu kitabı bir solukta okudum.Sayesinde insan ilişkilerinde daha rasyonalist bir yaklaşım edineceğimi düşünüyorum,kendi içimde cevap bulamadığım sorulara bir yanıt niteliğinde anahtar bir kitaptı,iyi ki yolumuz kesişti.
Siz gerçekten iç huzuru istiyor musunuz? Eğer istiyorsanız o sizindir.Teslim olun, kavgayı bırakın. Savunmayı bırakın. Öyleymiş gibi davranmayı bırakın. Yadsımayı bırakın.Kendinize yalan söylemeyi bırakın. Savunmalarınızı, duvarlarınızı, sizi kuşatan kafesi kabul ve itiraf edin. Mükemmel olmaya uğraşmayın, çünkü bizi bu duvarları inşa etmeye götüren şey bu mükemmellik arzusudur. Bütünlüğe kavuşmak için, ışık ile karanlığın eşit bir biçimde yaşaması için uğraşın. Nasıl her şey bir aydınlık bir de karanlık yana sahipse her kişi de bunlara sahiptir, çünkü insan olmak demek, bunların hepsi olmak demektir.
Faal olarak Amerika'da bireysel gelişim üzerine work shoplar düzenleyen yazarın, deneyimlerinden esinlenerek kaleme aldığı kitapları okura bir çok yeni bakış açıları kazandırabiliyor. Önce ve özellikle ''Işığı Arayanların Karanlık Yönü'' başta olmak üzere tüm kitaplarına zaman ayırmaya değecektir. Tabii ''insanı tanıma'' konusu ilginizi çekiyorsa.

Yazarın biyografisi

Adı:
Debbie Ford
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Kaliforniya, ABD, 1 Ekim 1955
Ölüm:
San Diego, Kaliforniya, ABD, 17 Şubat 2013
Psikoloji derecesini JFK Üniversitesi'nden alan Debbie Ford, 2001 yılında psikoloji çalışmaları sebebiyle ödül aldı. 2004 yılında doktorasını alan Ford çok sayıda kişisel gelişim kitaplarına imza attı ve ABD'de birçok televizyon programına konuk oldu. Kitapları çok satanlar listelerine de giren Ford,
17 Şubat 2013'te hayata gözlerini yummuştur.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 64 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 70 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.