Desmond Morris

Yazar 7,7/10 · 13 Oy · 12 kitap · 41 okunma ·  5 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

5 okur beğendi.
13 puanlama · 5 alıntı
0 haber · 1.109 gösterim
41 okur kitaplarını okudu.
81 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
4 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Desmond Morris'in Biyografisi

Desmond Morris, 1928 yılında Wiltshire'da dünyaya gelmiştir. Birmingham Üniversitesi'nden Zooloji lisans derecesi ile mezun olduktan sonra, Oxford Üniversitesi'nde doktora yapmıştır. 1959 yılında Londra Hayvanat Bahçesi müdürü olarak çalışmaya başlayan Morris, bu görevini sekiz yıl süreyle sürdürmüştür. Tüm Dünyada milyonlarca satan Çıplak Maymun adlı kitabını bitirinceye dek yedi adet kitap ve birçok bilimsel çalışmaya imza atmıştır. Desmond Morris, insan ve hayvan davranışlarını inceleyen birçok televizyon programı ve filmin de yapımcılığını üstlenmiştir. Kendisinin hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından sevilmesini sağlayan kolay anlaşılır üslubu, onu günümüzün en ünlü tabiat tarihi program yapımcılarından biri haline getirmiştir. Morris aynı zamanda son derece başarılı bir sanatçıdır.

Desmond Morris'in Kitapları Kitap Ekle

0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
11. Çıplak Adam (Erkek Vücudu Üzerine Bir İnceleme)
0,0/ 10  (0 Oy)
12. Koruyucu Tılsımlar (Uğurlar, Muskalar, Nazarlıklar)
0,0/ 10  (0 Oy)
Freyja, bir alıntı ekledi.
30 Nis 2017 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Veganlar??
Evrimsel tarihimizi burada çizilen ana hatlar içinde kabul edecek olursak şunu açık olarak görürüz; ortaya çıkarken gösterdiğimiz başlıca nitelik, et yiyici bir primat oluşumuzdur. Bu niteliğimizden ötürü, bugün yaşayan maymunlarla goriller arasında özel bir yerimiz olmuştur.

Çıplak Maymun, Desmond MorrisÇıplak Maymun, Desmond Morris
Freyja, bir alıntı ekledi.
01 May 2017 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ortak Mide
Hayvan türlerinin çoğunda, yiyecek paylaşma adetinin olduğunu biliyoruz. Geniş çapta verimli bir avlanma sonunda, ortada herkese yetecek kadar et olduğu için fazla hırlaşma olmaz, ama bazı durumlarda paylaşmanın daha ileriye vardığı görülür. Örneğin, Afrika'daki yaban köpekleri av sonunda yediklerini kusup birbirlerine yedirirler. Bu uygulama bazı durumlarda o kadar ileri gitmiştir ki, "ortak mide" diye bir terim ortaya çıkmıştır.

Çıplak Maymun, Desmond MorrisÇıplak Maymun, Desmond Morris
Freyja, bir alıntı ekledi.
02 May 2017 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir erkeğe bir dişi sistemi (Tek eşlilik)
Türümüzün gösterdiği geniş cinsel faaliyetin amacı, belli ki nesil üretmek değil, iki tarafın birbirine sağladığı hazlar yoluyla çiftler arasındaki bağları daha da sağlamlaştırmaktır. Demek ki, çiftler arasında cinsel ilişkinin sık sık tekrarlanması, çağdaş uygarlığın doğurduğu bir çeşit yapmacık değil, türümüzün gelişmesi bakımından çok haklı ve sağlam biyolojik nedenlere dayanan köklü bir eğilimdir.

Dişi adetten kesildiği -yani gebe kaldığı- zamanlarda bile erkeğe karşı ilgisini sürdürür. Bunun da büyük bir önemi vardır. Zira "bir erkeğe bir dişi sistemi" ile, erkeği hakkı olan şeylerden uzun süre yoksun bırakmak doğru olmazdı. Böyle bir durum çiftin birliğini tehlikeye atabilirdi.

Çıplak Maymun, Desmond MorrisÇıplak Maymun, Desmond Morris
Freyja, bir alıntı ekledi.
 05 May 2017 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Vejetaryenlik konusuna bir nokta
Et yiyici olmamızı ortamın koşulları hazırladığına ve oysa artık ortamı denetleme gücüne sahip olduğumuza ve de giderek çeşitli nitelik ve miktarda ekin sağlama metotları var olduğuna göre maymun atalarımızın beslenme biçimine dönebilecegimiz öne sürülebilir. Aslında vejetaryenlerin inancı da budur, ama fazla başarı sağladıkları söylenemez. Et yeme isteği öyle kolaylıkla söküp atılamayacak kadar köklüdür. Et yeme imkanına sahip olduğumuz sürece bundan pek vazgeçemeyiz.

Bu arada, sebze yiyiciler yediklerinin diğer yiyeceklerden daha lezzetli olduğu gibi bir iddia öne sürmezler. Aksine, davranışlarını tıbbi yaşlılıklar ve felsefi tutarsızlıklarla dolu çapraşık açıklamalarla doğrulama yoluna giderler.

Çıplak Maymun, Desmond MorrisÇıplak Maymun, Desmond Morris
Freyja, bir alıntı ekledi.
10 Nis 2017 · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bugün dünyada yaşayan yüz seksen üç maymun ve goril türü vardır ki, bunlardan yüz seksen ikisinin vücudu kıllarla kaplıdır. Tek istisna kendisine "Homo Sapiens" adını vermiş olan çıplak bir maymundur.

Çıplak Maymun, Desmond MorrisÇıplak Maymun, Desmond Morris

Desmond Morris ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.