1000Kitap Logosu
Desmond Morris
Desmond Morris
Desmond Morris

Desmond Morris

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
117 Kişi
311
Okunma
34
Beğeni
2.046
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Wiltshire, 1928
Yaşamı
Desmond Morris, 1928 yılında Wiltshire'da dünyaya gelmiştir. Birmingham Üniversitesi'nden Zooloji lisans derecesi ile mezun olduktan sonra, Oxford Üniversitesi'nde doktora yapmıştır. 1959 yılında Londra Hayvanat Bahçesi müdürü olarak çalışmaya başlayan Morris, bu görevini sekiz yıl süreyle sürdürmüştür. Tüm Dünyada milyonlarca satan Çıplak Maymun adlı kitabını bitirinceye dek yedi adet kitap ve birçok bilimsel çalışmaya imza atmıştır. Desmond Morris, insan ve hayvan davranışlarını inceleyen birçok televizyon programı ve filmin de yapımcılığını üstlenmiştir. Kendisinin hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından sevilmesini sağlayan kolay anlaşılır üslubu, onu günümüzün en ünlü tabiat tarihi program yapımcılarından biri haline getirmiştir. Morris aynı zamanda son derece başarılı bir sanatçıdır.
Tayfun Bal
Çıplak Maymun'u inceledi.
288 syf.
·
9/10 puan
Bu kitap insanın maymundan üremiş bir tür değil, doğrudan doğruya maymun olduğunu iddia ediyor. Kitabın yazarı zoolog Desmond Morris'in bu maymun türüne verdiği isim ise kaybettiği vücut tüylerinin ona sağladığı karakteristik görüntüsünden ötürü ÇIPLAK MAYMUN. Yazar Morris Çıplak Maymun adlı bu kitabında teknolojinin ve "medeniyetin" gelişmesine rağmen çıplak maymunun pek değişmediğini ve değişmeyeceğini göstermek, ünlü primatolog Frans de Waal'in sözleriyle "Maymunu ormandan çıkarabilirsiniz, ama ormanı maymunun içinden çıkaramazsınız" sözünün haklılığını bir kez daha gözler önüne sermek için sizi geçmişte kısa bir yolculuğa çıkarıyor. İlk olarak kökenlerimize inerek neden ve nasıl başkalaşım geçirdiğimizi görüp, daha sonra çıplak maymunun davranışlarınının temelini oluşturan cinsellik, yavru yetiştirme, araştırıcılık, savaşma, beslenme, konfor ve benzeri gibi konularda çıplak maymunun yani biz insanların ya da Homo Sapiens'in neden hâlâ 183 maymun türünden sadece biri olduğunu ve bunu kabullenmemiz gerektiğini açıklıyor. Kitapta yer alan başlıkların altında alt başlık olarak gösterilebilecek bir çok konu var. Örneğin "Savaşma" başlığı altında dinlerin kökeni de irdeleniyor. 1967'de yayımlanmış bir kitap olduğu için bazı konularda güncel kaynaklardan daha az kapsamlı olmakla birlikte yine de içinde kendine has ve diğer kitaplarda görmediğim birçok teori ve fikri de içeriyor. Hatta bazı konularda daha cüretkar olduğunu da söyleyebilirim. Antropoloji, evrimsel psikoloji ve türümüzün kökenine ilgi ve merak duyan tüm okurlara tavsiye ederim. NOT: Kitabı beğenenlere Frans de Waal'in İçimizdeki Maymun kitabını da okumalarını tavsiye ederim. Frans de Waal İçimizdeki Maymun
Çıplak Maymun
8.6/10
· 148 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Tayfun Bal
Çıplak Kadın'ı inceledi.
368 syf.
·
8 günde
·
7/10 puan
Dünya üzerinde kalıplara ve şekillere en çok sokulmak istenen vücut sanırım insan türünün dişisine ait. Bütün özgürlükçü ve modern düşüncelere ve kadınların sosyal dünyada yer alan konumlarına rağmen her yıl milyonlarca kadın estetik ameliyatlar geçirerek ve daha genç ve alımlı görünmelerini sağlayacak yöntemleri uygulayarak kendilerini bu "kalıpların" içine sokmakta. Sosyal medyada her gün binlerce influencer ve ünlü, güzellik kalıplarına sonuna kadar uyan bedenleri ile "Bedeninizi sevin" derken milyonlarca kadın bu kalıpların içine girmek için kendilerini psikolojik bir baskının altında hissetmekte. Büyük dudaklar, dolgun göğüsler, küçük burun, ince bel, dolgun popo ve zayıf bir görünüm. "Büyük beden" dalgasında bile vücut oranlarının aynı olduğunu görebilirsiniz. Yanlış anlaşılmasın bütün bunları insanları yargılamak için söylemiyorum. Erkeklerde de benzer baskılar var. Bununla birlikte şurası çok açık ki dünyanın en özgürlükçü ve serbest insanların yaşadığı toplumlarda bile insanların çok büyük bir çoğunluğu bu kalıpların içine girmek için çaba harcıyor. Bütün bunlar günümüz dünyasının güzellik algısının ve gelişen küresel dünyanın bir etkisi mi? Pek olası gözükmüyor. Sinir biliminde bir söylem vardır: Eğer bir davranış paterni insanlığın tamamında yaygın bir şekilde görülüyorsa bakmanız gereken yer bu günden 6 milyon yıl öncesidir. Desmond Morris işte tam olarak buraya bakıyor. Kadın vücuduna ait uzuvların ve organların neden şu an olduğu gibi evrildigini açıklayıp, erkek vücudu ile olan farklılıklarını ele alıyor. Bununla kalmayıp kadınların vücutlarını değiştirmek için duyduğu dürtünün (aslında yararlı olan bu dürtünün) evrimsel nedenlerini gün yüzüne çıkarıyor. Ve bütün bunları tepeden tırnağa yapıyor. Vücudun en tepesinde yer alan saçlardan başlayarak alın, kulak, gözler ... bacaklar, ayaklara kadar kadın vücudunun anatomik incelenmesini yapıyor. Kitabı aynı yazarın bir diğer kitabı olan Çıplak Adam ile eş zamanlı olarak okudum. Birkaç yıl sonra yayımlanmasından dolayı mıdır yoksa her bölümü ilk önce Çıplak Adam kitabından okuyup daha sonra Çıplak Kadın kitabından okumamdan dolayı mıdır bilmiyorum ama Çıplak Adam kitabı daha kapsamlı ve iyi geldi bana. Antropolojiye, evrimsel fizyolojiye ve insan anatomisine merak duyan bütün okurlara tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
Çıplak Kadın
7.5/10
· 5 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Tayfun Bal
Çıplak Adam'ı inceledi.
296 syf.
·
8 günde
·
9/10 puan
Bu tarz incelenmemiş ve az okunan kitapları yorumlamaya önem veriyorum. Yazar Desmond Morris bu kitabında sizi erkek vücudu üzerinde tepeden tırnağa eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor. "Tepeden tırnağa" derken bunu gerçek anlamda yapıyor. Vücudumuzun en tepesinde yer alan saçlardan başlayarak, alın, kulak, gözler burun, ağız ... bacak ve en son ayaklara kadar erkek vücudunun her parçasını mercek altına alıyor. Her bölümün girişinde ilk önce ele alınan uzvun anatomik incelenmesi yapılıp evrimsel süreçte neden ve nasıl evrilmiş olabileceği irdeleniyor. Yazar daha sonra ele alınan uzvun / organın erkek vücudu için öneminden bahsederek kadın vücudu ile olan farklılıkların neden bu şekilde oluştuğunu açıklıyor. Her bölümün sonunda ise vücudun ilgili bölgesine yaptığımız süslemelerin tarihsel süreçte nasıl ortaya çıktığını ve yine vücudun bu bölgeleri ile yaptığımız jest ve mimiklerin anlamlarını yorumluyor. Erkekler spor ve yarışmalara kadınlara nazaran neden bu kadar bağımlıdır? Geniş omuzları ve üçgen bir vücudu çekici kılan nedir? Neden insanlar küpe ve takı takar? Hapşırdığımızda niye "çok yaşa" deriz? Sünnet etme geleneği nereden gelmiştir? Kitabın alt başlığı erkek vücudu üzerine bir inceleme olsa da kadın erkek fark etmeksizin insan vücudunu anlamak için muhteşem bir eser. Desmond Morris 1967 yılında yazdığı kitabında vücut tüylerini kaybettiği için diğer 183 maymundan farklı bir görünüme kavuşan ve kendini Homo Sapiens olarak adlandıran maymun türüne Çıplak Maymun ismini vermişti. Yıllar sonra karşımızda çıplak kalan ise o türün erkeği: Çıplak Adam.
Çıplak Adam
9.4/10
· 13 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Melih Yabancı
Çıplak Maymun'u inceledi.
288 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Çıplak Maymun
Evrim teorisi üzerine harika bir eser cümlesiyle başlamak bu kitap için çok uygun diye düşünüyorum. Bir zooloğun kaleminden okuyucuya sunulmuş bu eseri kendi akademik hayatım adına okumuş bulunmaktayım. Kendi bölümüm üzerine olduğu için daha bir ilgiyle ve üzerine düşünmeyle okuduğum bu eserden birçok bilgi edindiğimi ve evrim teorisi hakkında ön okuma için beni tatmin ettiğini söyleyebilirim. Sadece biyolojik açıdan bu konuya değinmeye yazar, insan-hayvan ilişkilerini sosyolojik, kültürel ve ekonomik açıdan da elinden geldiğince değerlendiriyor. İnsanlığın kökenine inerek şimdiki haliyle bağlantılar kuran zoolog beslenme, barınma, savaş, cinsellik gibi ana konuları detaylara inerek okuyucuya aktarıyor. Somut örneklerle sunduğu bilgiler daha akılda kalıcı olup eğitim niteliğinde bir okuma sağlıyor. Bir veteriner hekim adayı olarak zooloji üzerine edinmem gereken bilgileri ön okumalar ışığında daha kalıcı ve sağlam hale getireceğimi umuyorum. Bu kitabı kesinlikle her bireyin okuması gerektiğini düşünüyor öneri olarak siz kitapseverlere sunuyorum. Sevgiyle ve kitapla kalın. :)
Çıplak Maymun
8.6/10
· 148 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2