Ekrem Yeşilçayır

Ekrem Yeşilçayır

Yazar
8.6/10
10 Kişi
·
33
Okunma
·
0
Beğeni
·
562
Gösterim
"Eğer padişah iseniz geliniz ordularınızın başına geçiniz. Yok eğer padişah biz isek emrediyorum, geliniz ve ordularımızın başına geçiniz. "
Zihnindeki bu sorulara cevap arayan Sultan Mehmet,bir sabah kılık değiştirip pazara çıktı. Satılan malların kalitesini ,fiyat durumunu ve esnafın halini kontrol etmek için,Edirne'nin çarşılarınıngezmeye başladı. Sultan Mehmet,sokağın başındaki ilk dükkana girdi. Selam vererek:bana yarım batman yağ,yarım batman yağ ve biraz peynir veriniz,dedi. Müşteriyi güler yüzle karşılayan,dükkan sahibi,selamı alıp memnuniyetle tüm istekleri vererek padişah olduğundan habersiz olarak konuştu: -ağam,dilerseniz size bal ve peyniri verebilirim . Ancak ben bu yağı satarak siftah etmiş oldum. Diğer isteklerinizi de henüz siftah yapamayan karşı komşudan alırsanız çok memnun olurum. Bu duruma içten içe sevinen padişah,yağın parasınınödefikten sonra karşı dükkana geçti. Yine aynı şeyleri istedi. (Verhasıl her girdiği dükkandan bu tepkiyi alan padişah) yaşadıklarından çok etkilenip duygulanan Sultan Mehmet,alışverişini yaptıktan sonra: - Bu millette bu yüksek ahlak olduktan sonra,değil İstanbul,bütün dünya fethedilir,deyip mutlu ve memnun olarak çarşıdan ayrıldı.
136 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kanuni Sultan Süleyman örnek kişiliği, savaşlardaki azmi ve islam dinine olan aşkı ile tüm gönülleri fehetmiştir. Bu özellikleri ile örnek bir sultan olduğunun sizde bilincinde olacaksınız. Herkese tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ekrem Yeşilçayır
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 33 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.