Emile Durkheim

Yazar 8,3/10 · 25 Oy · 9 kitap · 132 okunma ·  32 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Emile Durkheim
 • Unvan:
  Fransız Sosyolog
 • Doğum:
  Fransa 1858
 • Ölüm:
  Paris 1917

Yazar İstatistikleri

32 okur beğendi.
25 puanlama · 19 alıntı
0 haber · 3.468 gösterim
132 okur kitaplarını okudu.
315 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
6 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Emile Durkheim'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Emile Durkheim'in Biyografisi

Émile Durkheim (15 Nisan 1858, Epinal - 15 Kasım 1917, Paris); Fransız sosyolog, sosyolojinin kurucularından sayılmaktadır.
Sosyoloji adı her ne kadar August Comte tarafından verilmiş olsa da, Fransız Sosyolojisi 19. yüzyılın sonundaki güçlü etkisini ona ve onun kurmuş olduğu L'Année Sociologique isimli yayına borçludur.

Hayatı ve Düşüncesi

15 Nisan 1858 tarihinde Epinal, Loren'de bir Yahudi Hahambaşı'nın oğlu olarak dünyaya geldi. Felsefe öğretmenliği yaptı. 1885 de Almanya'da bulundu. Fransa'ya dönüşte yayımladığı makaleler ilgi topladı. 1887 Bordeaux Üniversitesi'nde ders vermeye başladı. 1902 yılında Sorbonne Edebiyat Fakültesi'nde çalışmalarını sürdürdü. 1906 yılında Buisson'un ölümü üzerine Sorbonne Eğitimbilim Profesörlüğüne getirildi.
Durkheim toplumbilimi kendi olgularını kendi ön dayanaklarıyla işleyen bir bilim durumuna getirdi. Auguste Comte'un fiziği, Herbert Spencer'in biyolojiyi örnek alıp inceledikleri toplumsal olaylar ona göre yalnız kendi türünden olaylarla açıklanabilir, "toplumsal olay" bireye bağlı ve bireyle başlayıp biten bir süreç değildir. Toplumsal olay bireyi aşkındır, birey ona katılır. Her birey için toplumsal olaya katılmak kaçınılmaz bir zorunluktur. Çünkü toplumsal olaylar; genel zorunlu bireyi ve bireyler arası ilişkileri belirleyen din, ekonomi, hukuk, ahlâk, siyaset, bilim ve sanat türünden olaylardır. İnsanın kendine özgü bireyliğini ve topluma özgü toplumsallığını saptar. İnsan genel doğruları hazırca, tartışıp araştırmadan toplumdan alır. Bu doğrular: bireyin, kendisi, başkaları, insanlar arası ilişkiler, doğa, evren olguları üzerine yargılarına temel dayanak olur.
Toplum bir başka yanıyla da insana ilişkin her kurumun temeli olup doğal bir bileşimdir. Kurumlar örneğin din ve Tanrı anlayışı da topluma bağlıdır ve onunla birlikte gelişip evrimleşir.
Durkheim bilgi anlayışında toplumun görüşünü örnek alır. Bilgide en genel kavramlar tek tek şeylerin tümünden bağımsız olmayıp tersine onlara uygulanabilen, topluma ilişkin kavramlar olduklarından en geçerli kavramlardır. Bunların mutlak, öncesiz sonrasızca doğru ve kesin kavramlar oldukları da söylenemez. Bilginin temel taşları olan genel kavramlar toplumla birlikte zaman ve uzam bağlamında değişip gelişen kavramlardır.
Din sosyolojisi ile ciddi olarak ilgilenen Durkheim'in eserlerinin bir kısmı Türkçeye çevrilmiştir. Comte'un takipçisidir. Toplumu, Tanrı yerine koymuştur. Burada kasıt inançlı bir kimse davranışlarda bulunurken Tanrı'sını nasıl gözetirse "birey"inde davranışlarda bulunurken toplumu aynı şekilde gözettiğidir.
15 Kasım 1917'de Paris'te ölmüştür.

Emile Durkheim'in Kitapları Kitap Ekle

8,2/ 10  (10 Oy) ·  41 Okunma
6. Ahlak Eğitimi (1902-1903 Eğitim Öğretim Yılında Sorbonne'da Verilmiş Sosyoloji Ders Notları)
7,0/ 10  (1 Oy) ·  6 Okunma
Sisyphos, bir alıntı ekledi.
 10 May 13:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanları Öldüren Toplum!
Toplumun ışıklı yanı olduğu gibi gölge yanı da vardır ve umudunu yitirmiş insana en karanlık çekilmiş resimlerini gösterir.

İntihar, Emile Durkheim (Pozitif)İntihar, Emile Durkheim (Pozitif)
ali bekdas, bir alıntı ekledi.
 01 Ara 03:12 · Kitabı okumayı düşünüyor

Gerçek olan tek şey insanlıktır ve tüm toplumsal evrim, insan doğasının genel özelliklerinden alır.

Toplumbilimde Yöntem Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 109)Toplumbilimde Yöntem Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 109)
ClauzeroN, bir alıntı ekledi.
17 Mar 2015

Tarih sadece insan hayatının doğal çerçevesi değildir; insan tarihin bir ürünüdür.Tarihten kopardığımızda,zaman dışı,sabit ve hareketsiz bir şey olarak kavramaya çalıştığımızda,insanı gerçek doğasından koparırız.

Emile DurkheimEmile Durkheim
Sisyphos, bir alıntı ekledi.
10 May 13:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sonunda tek bir tip intiharda karar kılar;
Aslına bakılırsa, Halbwachs’ın gözünde var olan tek intihar tipi, çaptan düşmüş insanınkidir. Yani söz konusu olan, çevresiyle az bü­tünleşmiş, kötü bütünleşmiş, kendisine genel olarak toplumdan, özel olarak da üyesi bulunduğu daha ufak topluluklardan gelen “toplumdaki gerçek ya da sanal işlevini toplum artık yerine getiremiyorsun” iletisini içselleştirmiş insanın intiharıdır.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 42 - Pozitif)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 42 - Pozitif)
Salih Özgan, bir alıntı ekledi.
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Düşünmek, hareket etmekten kendini alıkoymaktır.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 299)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 299)
Salih Özgan, bir alıntı ekledi.
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yaşam sana çok kötü geliyorsa, öl; talih seni ezmişse, baldıran iç.Acıdan belin bükülmüşse bırak bu yaşamı. Mutsuz mutsuzluğunu anlatsın; yargıç devasını sağlasın; adamın çektikleri bitecektir.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 345)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 345)
ali bekdas, bir alıntı ekledi.
01 Ara 03:10 · Kitabı okumayı düşünüyor

Devlet adamının ödevi, artık toplumları kendisine çekici gelen bir ülküye şiddet yoluyla itmek değil, bir hekimin rolünü oynamaktır.

Toplumbilimde Yöntem Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 108)Toplumbilimde Yöntem Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 108)
Gülşah Gezer, bir alıntı ekledi.
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yeni şeylere, bilinmeyen hazlara, adı konulmamış duyulanımlara susamış durumdayız; fakat bunlar, biz onlarla tanışır tanışmaz, olanca tadlarını yitiriyorlar. Bu nedenle de en ufak bir terslik çıktığında, dayanacak gücümüz kalmamış oluyor. Bütün bu ateş yatışıyor ve o zaman biz bu karmaşanın ne denli kısır olduğunu, sınırsız biçimde yığılmış bütün o yeni duyulanımların zor günlerde güvenebileceğimiz sağlam bir mutluluk sermayesi biriktiremediğini fark ediyoruz.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 260)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 260)
Sisyphos, bir alıntı ekledi.
10 May 11:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Kurbanın kendisi tarafından gerçekleştirilmiş, olumlu ya da olumsuz bir edimin doğrudan ya da dolaylı sonucu olan her ölüm olayına
intihar denir. İntihar girişimi, böyle tanımlanan, ancak ölümle sonuçlanmadan önce durdurulan edimdir.”

İntihar, Emile Durkheim (Pozitif)İntihar, Emile Durkheim (Pozitif)
Bütün Alıntıları Göster

Emile Durkheim ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.