İntihar

8,1/10  (7 Oy) · 
32 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.160 gösterim
Modern sosyolojinin kurucusu olarak kabul edilen Emile Durkheim, sosyolojiyi özellikle bağımsız akademik bir disiplin haline getirmeye çalışmış bu alandaki kürsü sahibi ilk kişidir. Modern sosyolojideki temel perspektiflerden biri olan, yapısal işlevselciliğin kurulmasına katkıda bulunmuştur.

Sosyolojik bir başyapıt olan bu kitabında Durkheim, 'ölen kişi tarafından ölümle sonuçlanacağını bilerek olumlu veya olumsuz bir edimin doğrudan ya da dolaylı sonucu olan her ölüm olayına intihar denir' der. Durkheim intihar olayını açıklamak üzere önce o zamana değin bu konuda öne sürülmüş bütün belli başlı görüşleri irdelemekle işe başladığı bu kitabında, bunların geçersizliğini ve yetersizliğini birer birer kanıtladıktan sonra kendi önerisini ortaya koyuyor.

Durkheim'in sosyolog olması konulara daha toplumsal bir gözle bakmasını sağlarken kitaptaki her eleştirisini bilimsel verilere dayandırıyor. Onun eleştirisi ve kuramı üzerine 100 yıldır yüzlerce çalışma yapılmasına rağmen Durkheim'ın bu kitabı intihar üzerine yapılmış en kapsamlı, en gerçekçi ve en başarılı çalışma özelliğini koruyor ve 'İntihar' bu alandaki en önemli kitap olmaya devam ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Mehmet Ürgün 
11 May 10:55 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Modern sosyolojinin kurucusu kabul edilen Durkheim, çok kapsamlı bir incelemeyle ve şimdiye kadar intiharla ilgili en önemli görüşlere yer verip, toplumu en ince ayrıntısına kadar inceleyip verilerini bilimsel temellere dayandırip ele alıyor kitabını. Üç bölüme ayırdığı kitabında şu sonuça ulaşılıyor, intihar eden insanı dış nedenler tetikliyor, insanları toplum öldürüyor her ne kadar kişinin kendi kararı olsa bile.

ali güler 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İntihar üzerine geniş kapsamlı araştırma kitabı.Kitapta ayların intiharlar üzerine etkisinden,dinlerin intihar üzerine etkisine,genetiğin intahar üzerine etkisinden intihar çeşitlerine kadar herşeyi bulmak mümkün.Kitap sanki 'intihar üzerine herşey'.

e-zeki 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap istatistiksel verilere (özellikle Fransa arşivleri) dayanarak intiharın sosyolojik etkenlerini ve dağılımlarını inceliyor. muhtemel sebepleri değerlendirip, intihar hakkında genel algının olabildiğince tarafsız bir analizini yapmaya çalışıyor. Zamanının eşsiz, günümüzün en değerli incelemelerinden birisi.

Salih Özgan 
26 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sosyolog adaylarının okuması gereken klasiklerden

Kitaptan 7 Alıntı

Mehmet Ürgün 
 10 May 13:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanları Öldüren Toplum!
Toplumun ışıklı yanı olduğu gibi gölge yanı da vardır ve umudunu yitirmiş insana en karanlık çekilmiş resimlerini gösterir.

İntihar, Emile Durkheim (Pozitif)İntihar, Emile Durkheim (Pozitif)
Mehmet Ürgün 
10 May 13:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sonunda tek bir tip intiharda karar kılar;
Aslına bakılırsa, Halbwachs’ın gözünde var olan tek intihar tipi, çaptan düşmüş insanınkidir. Yani söz konusu olan, çevresiyle az bü­tünleşmiş, kötü bütünleşmiş, kendisine genel olarak toplumdan, özel olarak da üyesi bulunduğu daha ufak topluluklardan gelen “toplumdaki gerçek ya da sanal işlevini toplum artık yerine getiremiyorsun” iletisini içselleştirmiş insanın intiharıdır.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 42 - Pozitif)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 42 - Pozitif)
Salih Özgan 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Düşünmek, hareket etmekten kendini alıkoymaktır.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 299)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 299)
Salih Özgan 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yaşam sana çok kötü geliyorsa, öl; talih seni ezmişse, baldıran iç.Acıdan belin bükülmüşse bırak bu yaşamı. Mutsuz mutsuzluğunu anlatsın; yargıç devasını sağlasın; adamın çektikleri bitecektir.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 345)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 345)
Gülşah Gezer 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yeni şeylere, bilinmeyen hazlara, adı konulmamış duyulanımlara susamış durumdayız; fakat bunlar, biz onlarla tanışır tanışmaz, olanca tadlarını yitiriyorlar. Bu nedenle de en ufak bir terslik çıktığında, dayanacak gücümüz kalmamış oluyor. Bütün bu ateş yatışıyor ve o zaman biz bu karmaşanın ne denli kısır olduğunu, sınırsız biçimde yığılmış bütün o yeni duyulanımların zor günlerde güvenebileceğimiz sağlam bir mutluluk sermayesi biriktiremediğini fark ediyoruz.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 260)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 260)
Mehmet Ürgün 
10 May 11:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Kurbanın kendisi tarafından gerçekleştirilmiş, olumlu ya da olumsuz bir edimin doğrudan ya da dolaylı sonucu olan her ölüm olayına
intihar denir. İntihar girişimi, böyle tanımlanan, ancak ölümle sonuçlanmadan önce durdurulan edimdir.”

İntihar, Emile Durkheim (Pozitif)İntihar, Emile Durkheim (Pozitif)
ali güler 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İntihar ve ısı değişimleri arasındaki ilişki daha büyük bir kesinlikle saptanabilir.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 72)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 72)