İntihar

8,2/10  (5 Oy) · 
19 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.023 gösterim
Modern sosyolojinin kurucusu olarak kabul edilen Emile Durkheim, sosyolojiyi özellikle bağımsız akademik bir disiplin haline getirmeye çalışmış bu alandaki kürsü sahibi ilk kişidir. Modern sosyolojideki temel perspektiflerden biri olan, yapısal işlevselciliğin kurulmasına katkıda bulunmuştur.

Sosyolojik bir başyapıt olan bu kitabında Durkheim, 'ölen kişi tarafından ölümle sonuçlanacağını bilerek olumlu veya olumsuz bir edimin doğrudan ya da dolaylı sonucu olan her ölüm olayına intihar denir' der. Durkheim intihar olayını açıklamak üzere önce o zamana değin bu konuda öne sürülmüş bütün belli başlı görüşleri irdelemekle işe başladığı bu kitabında, bunların geçersizliğini ve yetersizliğini birer birer kanıtladıktan sonra kendi önerisini ortaya koyuyor.

Durkheim'in sosyolog olması konulara daha toplumsal bir gözle bakmasını sağlarken kitaptaki her eleştirisini bilimsel verilere dayandırıyor. Onun eleştirisi ve kuramı üzerine 100 yıldır yüzlerce çalışma yapılmasına rağmen Durkheim'ın bu kitabı intihar üzerine yapılmış en kapsamlı, en gerçekçi ve en başarılı çalışma özelliğini koruyor ve 'İntihar' bu alandaki en önemli kitap olmaya devam ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
ali güler 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İntihar üzerine geniş kapsamlı araştırma kitabı.Kitapta ayların intiharlar üzerine etkisinden,dinlerin intihar üzerine etkisine,genetiğin intahar üzerine etkisinden intihar çeşitlerine kadar herşeyi bulmak mümkün.Kitap sanki 'intihar üzerine herşey'.

e-zeki 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap istatistiksel verilere (özellikle Fransa arşivleri) dayanarak intiharın sosyolojik etkenlerini ve dağılımlarını inceliyor. muhtemel sebepleri değerlendirip, intihar hakkında genel algının olabildiğince tarafsız bir analizini yapmaya çalışıyor. Zamanının eşsiz, günümüzün en değerli incelemelerinden birisi.

Salih Özgan 
26 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sosyolog adaylarının okuması gereken klasiklerden

Kitaptan 5 Alıntı

Salih Özgan 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yaşam sana çok kötü geliyorsa, öl; talih seni ezmişse, baldıran iç.Acıdan belin bükülmüşse bırak bu yaşamı. Mutsuz mutsuzluğunu anlatsın; yargıç devasını sağlasın; adamın çektikleri bitecektir.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 345)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 345)
Gülşah Gezer 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yeni şeylere, bilinmeyen hazlara, adı konulmamış duyulanımlara susamış durumdayız; fakat bunlar, biz onlarla tanışır tanışmaz, olanca tadlarını yitiriyorlar. Bu nedenle de en ufak bir terslik çıktığında, dayanacak gücümüz kalmamış oluyor. Bütün bu ateş yatışıyor ve o zaman biz bu karmaşanın ne denli kısır olduğunu, sınırsız biçimde yığılmış bütün o yeni duyulanımların zor günlerde güvenebileceğimiz sağlam bir mutluluk sermayesi biriktiremediğini fark ediyoruz.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 260)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 260)
Salih Özgan 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Düşünmek, hareket etmekten kendini alıkoymaktır.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 299)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 299)
ali güler 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İntihar ve ısı değişimleri arasındaki ilişki daha büyük bir kesinlikle saptanabilir.

İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 72)İntihar, Emile Durkheim (Sayfa 72)

İnsan gruplari uyelerinin arasinda insan olmak disinda hicbir bagin kalmayacagi gunler yaklasiyor.

İntihar, Emile Durkheimİntihar, Emile Durkheim