Epiktetos

Epiktetos

Yazar
8.5/10
1.602 Kişi
·
4.655
Okunma
·
567
Beğeni
·
24,7bin
Gösterim
Adı:
Epiktetos
Unvan:
Yunan Stoacı Filozof
Doğum:
Hiearapolis, Frigya, M. S. 55
Ölüm:
M. S. 135
Epiktetos (d. 55 – ö. 135), Yunan stoacı filozof. Muhtemelen Hierapolis, Frigya'da köle olarak doğdu. Kuzeybatı Yunanistan'daki Nicopolis'e sürülene kadar Antik Roma'da yaşadı, hayatının büyük bölümü Nicopolis'de geçti ve orada da öldü. Şayet bir isim verilmişse, ailesince verilen ismi bilinmiyor. Epiktetos sözcüğü Yunanca'da en basit anlamıyla “kazanılmış, elde edilmiş” anlamına geliyor.

Bilindiği kadarıyla, Epiktetos hiçbir şey yazmadı. Çalışmalarından kalan her şey Anabasis Alexandri'nin yazarı, öğrencisi Arrianus tarafından yazıya döküldü. Temel eseri, orijinali 8 kitaptan oluşan konuşmaların muhafaza edilmiş 4 cildidir. Arrianus ayrıca Enkhridion ya da el kitabı olarak başlıklandırılan bir özet de derlemiştir. Arrianus Konuşmalar'ın önsözünde Lucius Gellius'a hitabında şöyle der:

“Ondan ne duyduysam, onun düşünce biçimini ve konuşmasındaki içtenliği kendim ilerde kullanmak üzere elimden geldiği kadar ve onun bir anı olarak muhafaza edilmesine çalışarak sözcüğü sözcüğüne yazıya döktüm.”
Birinin hakkımda kötü konuştuğunu duyarsam itiraz etmem. Onun yerine
‘’Belli ki diğer yanlışlarımdan haberi yok, yoksa onlardan da bahsederdi’’ diye karşılık veririm..
Rukiye KARACA
Rukiye KARACA İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar'ı inceledi.
83 syf.
·10/10 puan
Bizim için gerçek olan şey nedir? Ya gerçek diye adlandırdığımız şeyler sadece zihinsel yaratımlarımızın ürünüyse? Ya aslolan gercekliği yanlış kaynaklardan arıyorsak? Epiktetos’a göre, ‘olaylar basit bir şekilde ne ise odurlar. ‘Bir olguyu algılayış biçimimiz onun aslolan gercekliği hakkında bizi yanılgıya düşürebilir.Bir edimin zihnimizde gercekliğe dönüşmesi bizim ona atfettiğimiz inanç faktörüyle ilintili olmaktan öteye geçemez.
İçsel huzura, kişisel erdemlere ve zihinsel olgunluğa dış kaynaklardan erişilemez,bu olgular bütünü insanın kendi içsel dinamiklerinde gizlidir. Kollektif bilincimizden sıyrılıp, aslolan kimliğimizi bulma yolunda; bizden yüzyıllar öncesinde, bizim içim atılmış bi atılım.. Keyifle okumanız dileğimle
Perabordo
Perabordo Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir'i inceledi.
87 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
“Tanrım, bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmek için kuvvet,değiştirebileceğim şeyler için cesaret ve bu ikisini birbirinden ayırmak için akıl ver” cümleleriyle başlayıp “Mutluluğa giden tek bir yol vardır; o da hakkıda hiçbir şey yapamacağınız olaylar için endişelenmemek.” dizeleriyle biten bir kitap. Kendi bildiğin konularda da ayrı bir aydınlatıyor insanı.Bir kez okunup bırakılmayacak kadar dolu bir yapıt .
Buket
Buket Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir'i inceledi.
88 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Epictetos da Aurelius gibi stoacı. Ama ne yazık ki yayınlanmış bir kitabı yok ve öğretileri dilden dile aktarılarak gelmiş günümüze. Yine küçücük bir kitapla da olsa kendisiyle tanışmak güzeldi. Sık sık "anı yaşamanın" kıymeti dile getirilmiş, mutlu olmak için beklentiye girmenin gereksizliğini öğütlemiş. Bir önceki kitapla o kadar iç içeydi ki sözleri bile şuan okusam hangisi hangisini demişti ayırt edemem.
*
Motive olmak için, kendinizi değiştirmek için, geliştirmek için "kişisel gelişim" adı altındaki zaman kaybı kitapları okuyacağınıza bu tarz hayatınıza empoze edebileceğiniz felsefi düşünceleri araştırıp onunla ilgili kitapları oluyup benimsemeniz daha kalıcı olacaktır diye düşünüyorum.-Naçizane-
Kitapla kalın.
UlU 〄
UlU 〄 Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir'i inceledi.
88 syf.
·5 günde
Epiktetos , bu kitabında bize aslında dünya malın da gözünün olmadığını , Tanrısal sevgiye önem verdiğini , herkesin içinde Tanrıdan (Allah'tan) bir parça olduğunu , önemli olanın özgür bir birey olunması ve aynı zamanda da anın ( şimdiki zamanın ) kıymetinin bilinmesini öğrencilerine , okuyucularına aktarıyor . Kitabında ölümden korkmadığını , kimsenin kimse üstünde üstünlüğü olmadığını da dile getiren yazar köle olarak başlayan hayatını özgür bir birey olarak da sonlandırıyor. Ve son olarak iyi okumalar dilerim ....
430 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Söylevler, Romalı Stoacı filozof Epiktetos tarafından yazılmış ve Stoacılık felsefesinin temel ilkelerini de içerisinde barındıran eserdir. Epiktetos, döneminin en önemli filozoflarından ders almıştır. Epiktetos önceden bir köle iken sonradan azat edilmiş ve kendi okulunu kurmuştur. Epiktetos adı 'sonradan kazanılmış' anlamına gelmektedir. Roma İmparatorluğunun çalkantılı ve tehlikeli sayılabilecek bir döneminde yaşamıştır.
Söylevler, Epiktetos'un bir filozof olarak insanlara nasıl daha uygun bir yaşam geçireceği ile ilgili olarak sunduğu fikirlerinden meydana gelmektedir. Epiktetos bu eserinde Stoacılık felsefesinin en önemli ilkelerini anlatmaktadır. Buna göre, insanın mutlu bir yaşam sürmesi için gerekli olan şeyler, irademizin kudreti altında olanlara kanaat getirmek iken; irademizin kudreti altında olmayanları da kabullenmek ve bunlara rıza göstermektir. Epiktetos'a göre yaşamdaki en önemli ilke, irademizi doğru fikirler kazanmak için kullanmaktır. Çünkü doğru fikirler bize, doğru davranışları ve doğru eylemleri getirecektir. Bu da mutlu ve tasasız bir yaşam için en temel şeylerdir.
Söylevler, Epiktetos'un sade ve anlaşılır anlatım dilini felsefi terminolojiye kurban etmemesinin yanısıra; gündelik yaşamda karşımıza çıkan birçok önemli soruna karşı nasıl bilgece çözümler üretebilme ve sorunları iyi kavrama açısından bize önemli bilgiler sunduğundan kesinlikle okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır...
Şirin
Şirin Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir'i inceledi.
88 syf.
·2 günde
86 sayfalık kısacık bir yaşam rehberi. Okunmalı mı? Evet, okuyun çünkü her bir kısmı sizi etkilemeyecek belki ama bir yeri size dokunacak.
Epiktetos, MS 55-135 yılları arasında yaşamış stoacı bir felsefeci.
Stoacı felsefeye göre ‘mutluluk insanın kendisine bağlı ve insanın kendi kendini mutlu eder, her şeyin kaynağının Tanrı’dır,ölümden korkmazlar çünkü ölümden sonra bir hayat olduğuna inanmazlar vs.

Kitap Stoa duası ile başlıyor:
( Bir dua olduğunu bilmeden bazılarımız bu cümleleri benzer ifadelerle çoğu kez tekrar etmişizdir.)

“Tanrım, bana değiştiremeyeceğim
şeyleri kabullenmek için kuvvet
değiştirebileceğim şeyler için cesaret ve
bu ikisini birbirinden ayırmak için akıl ver”

Ve şöyle son bulur:

“Doğan her şey bir gün ölecektir.

“Mutluluğa giden
Tek bir yol vardır;
O da hakkında
Hiçbir şey
Yapamayacağımız
Olaylar için
Endişelenmemek.”

En sevdiğim sözü: “Ruhunuzu aydınlatacak insanlarla arkadaşlık edin.”

Tabi ki daha birçok cümle var bunun gibi ama hepsini yazamıyorum ;)
83 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Epictetos, stoa felsefinin önemli isimlerinden biri, bu sebeple kitabını aldım. Adını Marcus Aurelius'un Kendime Düşünceler kitabında duydum ve aklıma yazmıştım. Epictetos'un aslında kendi yazdığı kitapları yok. Öğrencilerinden Arrianus ders notlarını kitap haline getirmiş.

Epictetosla ilgili olarak ilgimi çeken şeylerden biri; hayatını, gençliğine kadar köle olarak yaşamasıdır ve köle olduğu dönemde Stoa ile ilgilenmeye başlamış olmasıdır. Daha sonra kölelikten azat ediliyor. Sonra da zaten Domitianus tarafında diğer filozoflarla sürgüne gönderiliyor.

Aslında bu sürgün Epictetos'un hayatında önemli bir nokta, çünkü sürgün sebebiyle gittiği Nicopolis'te bir felsefe okulu kuruyor (Keşke öğrencilerinden olsaydım diyorum)

Epictetos, sadece, basit, gösterişsiz bir hayat sürmüş. İlke edinmeyi, erdemli olmayı, doğaya uyum sağlamayı, ahlaki değerleri önemsemeyi, az şeye ihtiyac duymayı, olaylar karşısında sakinliğimi koruyabilmeyi, kontrolümüz dışında gelişen olaylara fazla kafa takmamamız gerektiğini vurgulamış düşüncelerinde.

Aslında üzücü, korkunç olaylar yoktur, bizim beklentilerimiz, tepkilerimiz ve inançlarımız onları bu şekilde sıfatlandırmamıza sebep olduğunu söylüyor. Bu en çok sevdiğim ve hayatıma uygulamaya çalışacağım güzel bir bakış açısı.

"Dünya vatandaşlığı" kavramını da ortaya atan Epictetos'un bu fikrinin imkansız olduğu görüşündeyim, çünkü gruplaşmak insanın doğasında var ve millet, ırk kavramları da bunu imkansız kılıyor zaten.

Kitabın içeriğiyle ilgili bir iki kelime söyliyeyim, Erdemli, güçlü bir insan olmanın neler gerektirdiğini anlatıyor. Dış olayların kontrolümüz altında olmadığının farkında olmamızın bizi içsel huzura götüreceğini vurguluyor. Arzularımızı kontrol altında tutarsak hayatımızı kontrol edebileceğmizden bahsediyor. Az şeye ihtiyaç duymamızın faydasından bahsediyor. Ölümün, kontrol dışı olduğunu ve kaçınılmaz bir gerçek olduğunu bilirsek, sevdiklerimizin ölümlerinden dolayı daha az acı çekeceğimizden bahsediyor.

Aklıma gelenler bunlar, ama tabi bu kadar sıradan anlatmıyor. Klasik kişisel gelişim gibi görünebilir ama bir felsefeya dayalı olduğundan olsa gerek daha anlamlı geliyor insana. Okunması insana fayda sağlayaktır diye düşünüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=k6YMeSRtqnw

Şu belgeseli de şuraya bırakayım, yeterli olmasada konuyla ilgili bilgi sahibi olunabilir en azından.
176 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
Epiktetos’un “Düşünceler ve Sohbetler” adlı eseri kısa kısa bölümlerden, nasihatlerden oluşuyor. Genel olarak Tanrı inancı, insanın dünyada cahilce dolaşıp Tanrı’yı aramaması üzerinde duruyor Epiktetos. Bu kadar bin yıldan günümüze bir kitabın kalabilmiş olması ilginç. Değişikliklerin olmaması imkânsız gibi geliyor bana fakat ana hatlarının benzer olma ihtimali var. Kendisi sakat bir köle olan Epiktetos zamanla bilgiye olan sevgisi sayesinde filozof oluyor.

Kitapta önemli Epikuros eleştirileri var. Malum, Epikuros hayattan haz alınması gerektiğini savunan bir filozof. Epiktetos ise erdemlerden yana. Bilginin peşinde koşmak isteyenin özgür ve mutlu olacağını ve fakat servet, mal, mülk yarışında ise geride kalacağını söylüyor.
Tavsiye ederim.
120 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Stoacı yani ahlaklı olma erdeminin temelini derinden ve iç acıtıcı gerçeklerle okurun yüzüne çarpan tek kelimeyle muhteşem bulduğum bir eser. Yaklaşık 30 sayfalık düşüncelerinden oluşuyor. Sonrası ise uzman hocanın diğer eserlerle karşılaştırmalı analizini içeriyor.

Üniversitede kendi kurduğumuz ekibi geliştirirken de Platon'un eserlerinden esinlenerek "iyi insan" olma hedefiyle yola çıkmıştık, iyi insan/ahlaklı olmak her şeyden önde gelir dedik. Fakat sonra bu eseri okuyunca aslında o kadar da iyi bir seviyede olmadığımı gördüm.

2000 yıl önce kaleme alınan bir eser nasıl oluyor da günümüze bu denli ışık tutuyor gerçekten hayretle ve heyecanla şaşırmamak elde değil. Şimdi iki hedef var birincisi diğer güçlü stoacıları da okumak, ikincisi ise Sn. Prof. Ayhan Çitil hocanın uyarısı üzerine bir Stoa eleştirisi olan Kant'ın kaleme aldığı "Pratik Aklın Eleştirisi" adlı eseri okuyup analiz etmek.

Epiktetos şunları öneriyor:
1) Artık hem kendi başınayken hem de başkalarıyla birlikteyken sürdürebileceğin belli bir tarzı ve karakteri benimse.
2) Çoğu zaman sessiz ol, sadece gerekli şeyleri birkaç kelimeyle dile getir ama bu nadiren olsun.
3) Yapabiliyorsan konuşmanla muhataplarını ikna et.
4) Çok gülme, her şeyi gülünç bulma ve kahkaha atma.
5) Elinden geldiğince yemin etmemeye çalış.
6) Başkalarının ama özellikle de cahillerin verdiği ziyafetlerden uzak dur, katılmanın uygun olduğu bir durumda ise davranışlarının böyle adi insanların davranışlarına benzememesine dikkat et. Zira şundan emin ol ki eşlik ettiğin kişi kirliyse, sen ne kadar temiz olursan ol, ona yakın olduğunda onun kirini paylaşırsın.
7) Bedeninle ilgili şeyleri doğal halinin gerektirdiği kadar al (yiyecek, giyecek vs.)
8) Evlilikten önce cinsel ilişkiden olabildiğince uzak dur.
9) Birisi arkandan söylenen kötü sözleri sana taşırsa, söylenen o sözlere karşı kendini savunma, sadece şöyle söyle:
"Evet, kuşkusuz benim diğer kusurlarımı bilmeyen birinin konuşması bu; bilseydi, bahsettiği kusurlar bunlardan ibaret olmazdı."
10) Gerekli değilse, gösterilere fazla girme. Gideceksen de kimse için değil kendin için orada olduğunu göster.
11) Halka açık okumalara girmeye hevesli ve hazır olma, ama gidince de asaletini ve ciddiyetini koru.
12) Biriyle buluşacağın zaman, özellikle de o yüksek bir mevkide bulunan biriyse, kendine şu soruyu sor: "Böyle bir durumda Sokrates ne yapardı?" Böylece bu durumu değerlendirme şansını kaybetmeyeceksin. Onu evinde bulamazsan veya sana ilgi gösterilmezse "Bunca sıkıntıya değmedi" deme. Zira bu, dış unsurlardan rahatsız olan sıradan bir insana yakışır.

Evet Epiktetosun bence en önemli ahlaki çağrıları bunlardı.
SAYGILARIMLA
176 syf.
·7/10 puan
Tam bir kaderci izlenimi verse de dinimizdeki tevekküle benziyor düşünceleri. Kontrol edebileceğin şeyler için mücadele et ancak tanrıdan gelene de katlan.
Vurgulamak istediği şeyler tekrara düşse de değindiği konuların, örneklerin üzerinde düşünüldüğünde faydalı olacağı kanaatindeyim.
Zenginliğe ve zenginlere karşı ayrı bir tutumu var. Neredeyse dürüst bir varlıklı insanın olabileceğinden bahsetmemiş hiç. Yine de zenginliğe hayır demem sadece eğilmem düşüncesi olduğu sonucunu çıkardım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Epiktetos
Unvan:
Yunan Stoacı Filozof
Doğum:
Hiearapolis, Frigya, M. S. 55
Ölüm:
M. S. 135
Epiktetos (d. 55 – ö. 135), Yunan stoacı filozof. Muhtemelen Hierapolis, Frigya'da köle olarak doğdu. Kuzeybatı Yunanistan'daki Nicopolis'e sürülene kadar Antik Roma'da yaşadı, hayatının büyük bölümü Nicopolis'de geçti ve orada da öldü. Şayet bir isim verilmişse, ailesince verilen ismi bilinmiyor. Epiktetos sözcüğü Yunanca'da en basit anlamıyla “kazanılmış, elde edilmiş” anlamına geliyor.

Bilindiği kadarıyla, Epiktetos hiçbir şey yazmadı. Çalışmalarından kalan her şey Anabasis Alexandri'nin yazarı, öğrencisi Arrianus tarafından yazıya döküldü. Temel eseri, orijinali 8 kitaptan oluşan konuşmaların muhafaza edilmiş 4 cildidir. Arrianus ayrıca Enkhridion ya da el kitabı olarak başlıklandırılan bir özet de derlemiştir. Arrianus Konuşmalar'ın önsözünde Lucius Gellius'a hitabında şöyle der:

“Ondan ne duyduysam, onun düşünce biçimini ve konuşmasındaki içtenliği kendim ilerde kullanmak üzere elimden geldiği kadar ve onun bir anı olarak muhafaza edilmesine çalışarak sözcüğü sözcüğüne yazıya döktüm.”

Yazar istatistikleri

  • 567 okur beğendi.
  • 4.655 okur okudu.
  • 151 okur okuyor.
  • 2.869 okur okuyacak.
  • 24 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları