Eric J. Hobsbawm

Eric J. Hobsbawm

Yazar
8.5/10
76 Kişi
·
221
Okunma
·
53
Beğeni
·
2213
Gösterim
Adı:
Eric J. Hobsbawm
Unvan:
İngiliz Marksist Tarihçi ve Yazar
Doğum:
İskenderiye, Mısır, 9 Haziran 1917
Ölüm:
1 Ekim 2012
Eric John Ernest Hobsbawm (9 Haziran 1917-1 Ekim 2012) İngiliz Marksist tarihçi ve yazar. Hobsbawm uzun süre İngiltere Komünist Partisi'nin üyeliğini yapmıştır. Komünist Tarih Grubuna da katıldı. Londra'daki Birkbeck, Londra Universitesi'nin başkanıdır.

Hobsbawm, Mısır'ın liman şehri İskenderiye'de doğdu ve ebeveynleri Leopold Percy Hobsbaum ve Nelly Grün birer Yahudiydiydi. Yazar; Viyana ve Berlin'de büyüdü. Eğitimini Almanca konuşulan ülkelerde yaptı. Hobsbawm, babasını 1929 ve annesini muhtemelen 1933 yıllarında kaybetti. Annesini kaybettikten sonra Londra'ya taşındılar.
Dr. Hobsbawm iki kez evlendi. İlk olarak 1943 yılında Muriel Seaman ile dünya evine giren yazar ve ikinci deneyimini Marlene Schwarz'la gerçekleştirdi. Marlene'den Julia ve Andy adlarında iki çocuğu oldu. Ayrıca daha önceki evliliğinden de Joshua adında bir oğlu vardır.
1998 yılında Companions of Honour oldu. 2003'de ise Balzan ödüllerini aldı. 1 Ekim 2012'de hayata gözlerini yumdu.

Hobsbawn Sosyalist Öğrenciler Grubuna 1931'de üye oldu ve 1936'daKomünist Parti'ye geçti. 1946-1956 yılları arasında da Komünist Tarihçiler Gurubu'nda bulundu.
Sovyetlerin Macaristanı ilhak ettiği 1956 yılında Komünist Parti dağıldı ve üyeleri İngiliz Komünist Partisi'ne geçtiler. Hobsbawm, her ne kadar Komünist partiye üye olsa da Sovyet İlhakı'nı asla savunmadı. Daily Worker gazetesinde 1956 yılında bunu tartışmaya açtı.

CPGB içerisindeki Avro-Komünistleri savundu. "The Forward March of Labour Halted" adlı makale "Marxism Today" gazetesinde 1978 yılında yayınlandı.

Eğitimini Prinz-Heinrich-Gymnasium (Berlin), St Marylebone Gramer Okulu (İngiltere) ve Kraliyet Koleji (İngiltere) ile Cambridge'de yaptı. "Cambridge Apostles" üyesiydi.
II. Dünya Savaşında İngiliz Ordusunda "Kraliyet Mühendisleri" ve "Kraliyet Ordu Eğitimi" bölümlerinde görev yaptı.
1947 yılında, Birkbeck Coleji'ne geçti. 1960 yılında Stanford Üniversitesinde Misafir Profesör oldu. 1970 yılında Profesör ve 1978 İngiliz Akademisi üyesi oldu.

İnglizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca konuşabilir, Avusturya, Portekizce ve Katalanca yazabilir.
Hobsbawm genel anlamda "Irklar" ve "Milliyetçilik" üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Bununla birlikte, modern çağı anlamada onun rolü yadsınamaz. "Devrim Çağı-Sermaye Çağı-İmparatorluklar Çağı-Aşırılıklar Çağı" dörtlemesi onun modern tarihe yaptığı en büyük katkılarındandır.
Ülke içinde iktidarın büyük ölçüde el değiştirmesine yol açacak koşulların mevcut olduğu pek az bölge vardı. Durumu dayanılmaz hale getirense, uluslararası rekabetti.
Çünkü uluslararası rekabet, bir devletin kaynaklarını başka hiçbir şeyin yapamayacağı kadar imtihandan geçiren bir olguydu. Bu sınavdan geçemeyenler, sarsılıyor, parçalanıyor ya da yıkılıyordu.
Özgür toplumun kapitalist bir toplum olacağını doğallıkla varsayan pek çok aydınlanmacının varlığına, üstelik bunların siyasal bakımdan da belirleyici kimseler olmalarına karşın, ‘Aydınlanma’ya bir orta sınıf ideolojisi demek, tam olarak doğru değildir.10Kuramsal olarak Aydınlanmanın amacı, bütün insanları özgür kılmaktı.
10.["Ticaretin gidişatını bilenler, ister kaçakçılık isterse endüstri sektöründe olsun, her tür teşebbüsün iki ayrı insanın işbirliğini gerektirdiğini bilir: Bunlardan birincisi işverenlerdir; ikincisiyse, işverenlerden belirli bir ücret alan işçilerdir. İşverenler ile ustalar, işçiler ya da çıraklar arasındaki farkın gerçek kaynağı budur ve bu da eşyanın doğasında vardır"].
Türklerin feodalizm öncesi özgün tarım sistemi (her birimin kalıtsal olmayan bir Türk savaşçısını beslediği kaba bir toprak bölüşümü), uzun zaman önce bozularak Müslüman beylerin yönetimindeki kalıtsal bir toprak mülkü sistemine dönüşmüş olmasına karşın, bu beyler çok nadiren çiftçilikle uğraşmaktaydılar; yalnızca olabildiğince köylülerden sızdırıyorlardı. Bu, yüzden Balkanlar, Tuna’nın ve Sava’nın güneyi, ondokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda Türk egemenliğinden ayrıldıklarında, son derece yoksul ve yoğunlaşmış tarımsal mülkiyetin var olmadığı ülkeler olsalar da, özünde köylü ülkelerdi.
Batının teknolojik ve askeri üstünlüğü karşısında Avrupalı olmayan uygarlıkların fazla bir şansı olmadığı zaten öngörülebilir bir şeydi. ‘Vasco da Gama çağı’ denen şey, bir avuç Avrupalı devletin ve Avrupa kapitalizminin, bütün dünya üzerinde tam (ama bugün görüldüğü gibi) geçici bir egemenlik kurduğu dört yüz yıllık dünya tarihi, doruğuna varmak üzereydi.
Aydınlanma'nın devrimci bir ideoloji olduğunu belirtmek çok doğru olur.Çünkü Aydınlanma , Avrupa'nın pek çok yerinde hakim olan toplumsal ve siyasal düzene son verilmesini ima etmekteydi.
cengiz tolstoyevski
cengiz tolstoyevski Kısa 20. Yüzyıl: 1914-1991 Aşırılıklar Çağı'ı inceledi.
%23 (176/788)
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın özetlenecek yanı pek yok. Tuğla gibi kalın bir kitap. Gazete küpürlerinden taşıp da sayfalara bulaşan bir dehşet var. Ölüm kol geziyor bu yüzyılda. Almanlar 1.dünya savaşında 1.8 milyon, Fransa 1.6 milyon ve Britanya 800.000 insan kaybediyor. 2.Dünya savaşındaki ölü sayısı 3-5 katıdır. Almanların Leningrad kuşatması 900 gün sürüyor. Açlık ve bitkinlikten 750 bin insan ölüyor. 2.Dünya savaşında Almanya'daki 5.7 milyon Rus savaş tutsağın 3.3 milyonu ölüyor. Polonya'daki ölüm kamplarına trenlerle ulaştırılan 5 buçuk milyon Yahudi öldürülüyor.
Gelmiş geçmiş en kanlı yüzyıldır 20.yüzyıl.
Sadrettin
Sadrettin Kısa 20. Yüzyıl: 1914-1991 Aşırılıklar Çağı'ı inceledi.
788 syf.
·Puan vermedi
Kitap hakkında, başka kitap ve makalelerde yapılan atıflar ile bilgi sahibi oldum. Hacim ve dil olarak göz korkutucu bir eser. Ama okudukça yoğun bir yaşanmışlık ve gerçek bir bilgi yağmuruna tutuluyorsunuz.
Yazarımız yaşadığı ve birinci elden topladığı verileri bizimle paylaşıyor. 2 büyük kanlı savaşı ve uzun bir soğuk savaşı tüm yönleriyle öğrenme imkanı veriyor bize.
Özellikle yazarımızın kullandığı iktisadi veriler ile asrımızın büyük ve küçük olaylarının arkasındaki gerçek sebeplerin, ekonomik çıkarlar olduğunu görme imkanına sahip oluyoruz.

20. Asrı biraz tanımak istiyorsanız ve sabırlı birisi iseniz, okunacak önemli bir kaynak olduğuna inanıyorum.
İnsan okuyacak bu kitabi insan!!! Bi cumle yaziyosunuz 10 satir, içinde 50 tane de baglac! Zaten konu agir bu nasil kotu bi anlatimdir boyle yahu? Tamam arastirma-tarih turunde bi kitap oldugunu biliyoruz ama el insaf bu kadari fazla. Dayanamadim firlattim attim bi kenara vallahi rahatladim
Yağmur Karaduman
Yağmur Karaduman Kısa 20. Yüzyıl: 1914-1991 Aşırılıklar Çağı'ı inceledi.
788 syf.
·Puan vermedi
Sayfa sayısı çok gözükse de okuyucuyu sürükleyen ve yalın bir dili var.
Bir tarihçi olarak okunması gereken kitaplardan biridir.
Yıllar ve dönemler arasında ki değişiklik size anlatır
379 syf.
·37 günde·9/10
Hobsbawm insanı gök yüzüne çıkartıp, koca bir kıta da neler olup bittiğini gözlemliyor hissi uyandırıyor her okunduğunda. O tarihlerde kıta Avrupa'sında yer alan bütün toplumsal eylemlerin en ince ayrıntısına kadar tasvirini gerçekleştirmiş. Okuması her ne kadar yorucu olsa da, Hobsbawm gerçekten sayılı Marksist tarihçilerden biri.
379 syf.
·10/10
Hobsbawm' ın bu kitabı sadece tarihçilere veya tarih öğrencilerine değil tüm insanlığa ışık tutuyor. Tarihçiler tarafsız olamazlar ancak Hobsbawm doğru tarafta ve hayatı boyunca Marksist bir proleter olmuştur. Devrim Çağı kitabı bir solukta ve her sayfasını merakla okuyacağınız bir kitap. Mutlaka elinizden geçmeli.
368 syf.
·22 günde·6/10
Jenerik sayfasındaki bilgilere göre, orijinal dildeki ilk baskısı 1983 yılında yapılmış, Türkçe ilk baskısı 2006, ikinci baskısı 2013 yılında yapılmış kitap, İngilizlerin (evet, yine) İskoçya, Galler, Hindistan ve Afrika ülkelerinde, bugün gelenek olarak görülen davranış, eşya ve ritüellerin ortaya çıkışından bahsediyor. Mesela, İskoçların bugün geleneksel kıyafet olarak kabul edilen kiltin aslında bir gelenek olmadığı, yakın zamanda ortaya çıkan bir kıyafet olduğu bu kitaptaki bilgiler arasında. Kitabın çevirisi, okumayı aşırı derecede zorlaştırıyor. Örneğin, bugün "üretim" olarak Türkçekleştirdiğimiz İngilizce "manifacture" kelimesine "manifaktür" gibi bir karşılık verilmiş ki bunun da yeniden Türkçeleştirilmesi gerekiyor. Kıymetli bilgiler var kitapta ama bunları bulmak, samanlıkta iğne aramaktan farksız. Kitabı bitirmek için çok azimli olmak gerek. Sosyoloji ve tarih alanına ilginizin olması yetmeyebilir. Şeylerin aslını merak ediyorsanız, bu merak okumayı sürekli kılabilir. Bende öyle oldu. Kitabın bir alt başlığı olabilirdi: İngilizlerin geleneklere etkileri. Çünkü gelenek çok geniş anlamlı bir kavram. Kitap ise İngilizlerin bazı ülkelerdeki geleneklere etkisini aktarıyor. Ancak meraklısının bitirebileceği bir kitap olarak değerlendiriyorum.
788 syf.
·Beğendi·10/10
Okuması zor bir kitaptı.Yazar tarihtede iktisattada derin bir kültüre sahip ve esere de bunu yansıtmış.Çok akademik bir dili var.Ama farkında olmadan kapasitenizi arttıran bir kitap.Ancak iki üç gün içinde okuyup anlamanız ve bu sürenin sonunda sınav olacağınız, özellikle de bu kitaptan sorumlu olduğunuz söylendiyse sizi ağlatan bir kitap onu da itiraf edeyim :)
379 syf.
·Puan vermedi
Her bölümü o kadar bilgi birikimi ki mutlaka okunmalı... başta biraz agirr gelebilir ama okudukça elden dusurulmeyecek bir baş ucu kitabı. Aklımda kalan beethoven in sanırsam 2.senfonisinin kral napolyona atfetmesiydi,1800 lerde sanat sadece aristokrat için yapılır ve böyle olduguna inanılırdı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eric J. Hobsbawm
Unvan:
İngiliz Marksist Tarihçi ve Yazar
Doğum:
İskenderiye, Mısır, 9 Haziran 1917
Ölüm:
1 Ekim 2012
Eric John Ernest Hobsbawm (9 Haziran 1917-1 Ekim 2012) İngiliz Marksist tarihçi ve yazar. Hobsbawm uzun süre İngiltere Komünist Partisi'nin üyeliğini yapmıştır. Komünist Tarih Grubuna da katıldı. Londra'daki Birkbeck, Londra Universitesi'nin başkanıdır.

Hobsbawm, Mısır'ın liman şehri İskenderiye'de doğdu ve ebeveynleri Leopold Percy Hobsbaum ve Nelly Grün birer Yahudiydiydi. Yazar; Viyana ve Berlin'de büyüdü. Eğitimini Almanca konuşulan ülkelerde yaptı. Hobsbawm, babasını 1929 ve annesini muhtemelen 1933 yıllarında kaybetti. Annesini kaybettikten sonra Londra'ya taşındılar.
Dr. Hobsbawm iki kez evlendi. İlk olarak 1943 yılında Muriel Seaman ile dünya evine giren yazar ve ikinci deneyimini Marlene Schwarz'la gerçekleştirdi. Marlene'den Julia ve Andy adlarında iki çocuğu oldu. Ayrıca daha önceki evliliğinden de Joshua adında bir oğlu vardır.
1998 yılında Companions of Honour oldu. 2003'de ise Balzan ödüllerini aldı. 1 Ekim 2012'de hayata gözlerini yumdu.

Hobsbawn Sosyalist Öğrenciler Grubuna 1931'de üye oldu ve 1936'daKomünist Parti'ye geçti. 1946-1956 yılları arasında da Komünist Tarihçiler Gurubu'nda bulundu.
Sovyetlerin Macaristanı ilhak ettiği 1956 yılında Komünist Parti dağıldı ve üyeleri İngiliz Komünist Partisi'ne geçtiler. Hobsbawm, her ne kadar Komünist partiye üye olsa da Sovyet İlhakı'nı asla savunmadı. Daily Worker gazetesinde 1956 yılında bunu tartışmaya açtı.

CPGB içerisindeki Avro-Komünistleri savundu. "The Forward March of Labour Halted" adlı makale "Marxism Today" gazetesinde 1978 yılında yayınlandı.

Eğitimini Prinz-Heinrich-Gymnasium (Berlin), St Marylebone Gramer Okulu (İngiltere) ve Kraliyet Koleji (İngiltere) ile Cambridge'de yaptı. "Cambridge Apostles" üyesiydi.
II. Dünya Savaşında İngiliz Ordusunda "Kraliyet Mühendisleri" ve "Kraliyet Ordu Eğitimi" bölümlerinde görev yaptı.
1947 yılında, Birkbeck Coleji'ne geçti. 1960 yılında Stanford Üniversitesinde Misafir Profesör oldu. 1970 yılında Profesör ve 1978 İngiliz Akademisi üyesi oldu.

İnglizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca konuşabilir, Avusturya, Portekizce ve Katalanca yazabilir.
Hobsbawm genel anlamda "Irklar" ve "Milliyetçilik" üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Bununla birlikte, modern çağı anlamada onun rolü yadsınamaz. "Devrim Çağı-Sermaye Çağı-İmparatorluklar Çağı-Aşırılıklar Çağı" dörtlemesi onun modern tarihe yaptığı en büyük katkılarındandır.

Yazar istatistikleri

  • 53 okur beğendi.
  • 221 okur okudu.
  • 27 okur okuyor.
  • 596 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.