Feridun Fazıl Tülbentçi

Feridun Fazıl Tülbentçi

Yazar
7.7/10
82 Kişi
·
287
Okunma
·
15
Beğeni
·
1.941
Gösterim
Adı:
Feridun Fazıl Tülbentçi
Unvan:
Türk Gazeteci, Şair, Yazar, Romancı
Doğum:
İstanbul, 25 Kasım 1912
Ölüm:
İstanbul, 6 Ağustos 1982
Feridun Fazıl Tülbentçi, (1912 - 6 Ağustos 1982): Yazar. İstanbul'da doğdu. Babası Yüzbaşı Hasan Fazıl Bey Çanakkale Savaşında şehit düştü. Vefa Lisesini, Yüksek Ticaret Mektebini bitirdi. Basın yayın Genel Müdürlüğünde (1943-1949), Ulus, Vatan, Cumhuriyet, Hürriyet gazetelerinde (1949-1959) çalıştı. Ankara Radyosunda tarih programları hazırladı. İstanbul Radyosunda danışmanlık ve program müdürlüğü yaptı. İstanbul'da öldü.

Tülbentçi önce şiir yazdı; şiirlerinin çoğu Varlık dergisinde çıktı (1933-1935). Sonra tarihî romanlara yöneldi.
Sultan Süleyman, Topkapı Sarayı'nın Marmara denizine ve aynı zamanda Boğaz'a nazır, geniş mermer balkonundan Üsküdar sırtlarına düşen akislerini seyrettikten sonra söylendi :

— Cennet gibi şehir!
Balkan dağlarının yol vermez geçitlerinde kan ve ateş içinde boğuşurken yalnız seni düşündüm. Ecel gelmedi çünkü biraz da senin için yaşıyordum.
232 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Daha önceden Turgut Reis adına çok eser okudum. Kendisini çok fazla anlattım belki ama ne yapalım, bizde büyük insanları hep öncelerden çıkarmışız. Anlatım kötü olmadığı için biraz gene fırsatını bulmuşken kendisinden bahsetmek istiyorum.
Çocukken Preveze ile kendisini tanıdığımız, Dragut – Dragon benzetmelerinin defalarca yapıldığı bir insan, Amiral Turgut Reis.
Çocukluğu, yükselişi, savaşları, mücadeleleri, esirliği (Halikarnas Balıkçısı yani Cevat Musa Şakir Kabaağaçlı çok güzel anlatır özellikle esaret yıllarını) ve donanma komutanlığından ölümüne kadar her özelliğiyle büyük bir kişilik. Özellikle vefatında çok büyük acı vardır benim için. Onca zaferin ardından Malta Kuşatmasında ağır yaralanması ve o kuşatmada başarısız olmamız ve vefatı bana çok tesir etmiştir. Batı kaynaklarında halen Dragut olarak anılmaktadır. Ne diyelim? Allah mekanını cennet etsin.
İyi bir kitaptı. Hepimize mutlu sabahlar, keyifli okumalar dilerim. Değerli büyüklerimizin ruhu şad olsun. Esen kalın efendim..
232 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Barbaros Hayreddin gibi zamanın yeganelerinden olan Turgut Reisin hayatını o zamanın gözünden en akıcı ve sadelikle anlatmış yazar,romanda hem denizcilikle ilgili detaylari hem Kanuni dönemini hem de Avrupa ve Akdeniz devletlerinin detaylarını en iyi şekilde kurgulanarak anlatılmış kesinlikle tavsiye ederim.
360 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10 puan
Ben kitabın arka kapağında yazan tanıtım yazısına kanarak kitabı alıp okudum; alternatif daha iyi kitapların olduğunu da söylemem gerek: fakat kurgu üzerinde biraz uğraşarak bu kitaptan 2-3 bölümlük film yapılacağını ve özellikle bazı karakterlerin (istihbarat elemanları mesela Sinan Bey gibi) çok başarılı kurgulandığını söylemem gerek. Fazla abartmamak da lazım. İyi okumalar.

Kitap hakkında daha detaylı inceleme blog sayfamda, okuyabilirsiniz:

https://www.hknkr.com/...stanbulun-fethi.html
309 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Merhaba arkadaşlar. Bu kitabımızda Osmanlı dönemim en hızlı padişahlarından birisini okuyacağız. Tabii kurgu roman ve ben başlarken Abdullah Ziya Kozanoğlu romanları tadında güzel bir roman beklentisiyle başladığımı belirtmek isterim. Öncelikle tarihi bilgilerle biraz kendisini tanıtalım ama hızlı gidelim istiyorum.

Bilirsiniz ki kendisi, kendinden bile önde giden “Yıldırım” adıyla bilinmektedir. Savaştaki hızı, at binmesi ve atılganlığı denir ama kendisine bu lakabı asıl kazandıran Frenk Yazısı Savaşı ve sonrasında gösterdiği cesaret ve atılganlık nedeniyle verilmiştir. Son zamanlarda özellikle ön plana çıkan Kral Lazar’ı öldüren kişi de kendisidir. Hani filmlerde büyük kahraman, şu bu şeklinde tanıtılan Sırp Kralı Lazar’dan bahsediyorum.

Bursa’ya gidenlerimiz görmüştür, gitmeyen kardeşlerimiz de havalar güzelken bence yol da yakınsa bir gitsin o tarihi güzellikleri (ve İskender’i [evet, açım]) yerlerinde görsünler derim. Kuruluş döneminde özellikle neler yaptıklarını tüm padişahların, fikir edinmek için çok faydalı olacaktır. Özellikle Ulucami ve mimarisini görmenizi de tavsiye etmekten mutluluk duyarım. En çok bilinen diğer bir eseri ise Anadolu Hisarı’dır.

Her bölümünden ayrı ayrı bahsetmek istediğim ancak dürüst olmak gerekirse üşendiğim bir eser. Çünkü kuruluş ve yükseliş dönemi padişahlarımız yaptıklarıyla; duraklama ve gerileme dönemi padişahlarımız ise yapamadıklarıyla ciltler dolduracak nispettedir. Bu yüzden birkaç satır yazıyla değil gerçekten her Türk yurduna mensup değerli kardeşimin atalarını bizzat araştırmalarını temenni etmekten başka elimden gelen bir durum yoktur. Sağlık olsun. Gene de elimden geleni yaparım.

Hepimize iyi geceler, girecek olduğumuz Cuma gününün kutlu ve mutlu geçirmesini temenni ediyor, sağlıklar diliyorum. Esen kalın efendim..
360 syf.
·23 günde·1/10 puan
Cok fazla alıntı yapılamayan sadece okurlara heycanladırmak amaçlı yazılan bir tarihi roman. Okurken pek zevk almadım ama genede güzel bir anlatımı olan bir kitaptı. Öyküleyici anlatıma çokça yer verildiginden dolayı biraz sıkıcı oldu daha iyi bir kitap bekliyordum beklentimi karşılamadı ne yazık ki :( Okumak isteyen tüm okurlara iyi okumlar diliyorum. =)
232 syf.
·5 günde·7/10 puan
Ünlü Türk denizcilerinden Turgut Reis'in hayat hikayesinin ve Akdeniz'de gösterdiği başarıların anlatıldığı tarihi romanı okurken gerçekten kendinizi deniz üzerinde hissedeceksiniz. Roman'da Türk denizciliğinin ve Osmanlı'nın en parlak dönemleri anlatılıyor. Saray entrikaları ile Turgut Reis'e yapılan haksızlıklarında anlatıldığı kitap da denizcilik terimleri bazen okumayı zorlaştırsa da kitabın güzelliğini etkilemiyor.

İyi Okumalar.
232 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Dikkat spoiler içerir.
Oldukça güzel bir tarihi roman. Hızır Reis Cerbe adasında komutanları ile otururken bir gemi yanaşır. Gemideki askerlerin yanına gelmesini isteyen Hızır Reis gelenin Turgut Reis olduğunu öğrenince çok mutlu olur. Daha önceden karşılamayan bu komutanlar beraber savaşmaya karar verir. Oruç reis zor durumda kalınca Hızır reis yanına gider ve Turgut reis de Cerbe adasını bekler. Gençken kurtardığı iki köle hayatında yer edecektir. Sonra Hızır reisin isteği üzerine yanına gider ve beraber savaşırlar. Preveze savaşı ve daha nicelerinde başarılı olurlar. Ancak bir gün Andrea Doria'nın yeğenine esir düşer ve 3 sene sonra Barbaros tarafından kurtarılır. Barbaros'un vefatından sonra Kanuni Sultan Süleyman'a bağlılığını bildirir ancak savaşlarda gösterdiği başarıya rağmen ne kaptanı Derya ne de Trablusgarp Beylerbeyi yapılır. En sonunda hakettiği makamı padişah ile konuşup kendi alır. Bu arada Kuzey Afrika'da fethettiği kaleler ile bir devlet kurar ama yardım gelmediği için kaybeder. Piyale paşa ve Sinan paşa ile iyi anlaşır ama Rüstem paşa kendine rakip gördüğü için ona oyunlar kurar. Bu büyük denizcinin hayatı Mustafa paşa adında bir askerin yanlış düşüncesi yüzünden Malta kuşatmasında Saint Elmo kalesinin önünde son bulacaktır. Soluksuz okunan bir roman.
232 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Turgut Reis ile denizlere açılıp savaşlara katılmak istiyorsanız şimdi bu kitabı elinize alın ve okumaya başlayın. Feridun Fazıl Tülbentçi'nin tarihi bilgisi ve edebi yeteneğiyle Turgut Reis'in maceralı, inişli çıkışlı, savaş dolu hayatına ve hüzünlü ölümünü okumaya hazır olun. Okurken sadece Turgut Reis'i değil başka tarihi şahsiyetleri de tanıyacaksınız.
496 syf.
·10/10 puan
6 yıl önce okuduğum ve beni kitap dünyasına bağlayan kitapdır. Bittikten sonra kitapçılarda "denizde geçen, eski zamanlar, korsanlar, macera" gibi kendimi ifade etmeye çalışarak kitap arayışına girdiğim ve İskender Pala Efsane ile devamını getirdiğim barbaros romanı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Feridun Fazıl Tülbentçi
Unvan:
Türk Gazeteci, Şair, Yazar, Romancı
Doğum:
İstanbul, 25 Kasım 1912
Ölüm:
İstanbul, 6 Ağustos 1982
Feridun Fazıl Tülbentçi, (1912 - 6 Ağustos 1982): Yazar. İstanbul'da doğdu. Babası Yüzbaşı Hasan Fazıl Bey Çanakkale Savaşında şehit düştü. Vefa Lisesini, Yüksek Ticaret Mektebini bitirdi. Basın yayın Genel Müdürlüğünde (1943-1949), Ulus, Vatan, Cumhuriyet, Hürriyet gazetelerinde (1949-1959) çalıştı. Ankara Radyosunda tarih programları hazırladı. İstanbul Radyosunda danışmanlık ve program müdürlüğü yaptı. İstanbul'da öldü.

Tülbentçi önce şiir yazdı; şiirlerinin çoğu Varlık dergisinde çıktı (1933-1935). Sonra tarihî romanlara yöneldi.

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 287 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 173 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.