Hasan Cemal

Hasan CemalKürtler yazarı
Yazar
7.7/10
260 Kişi
1.299
Okunma
177
Beğeni
9bin
Görüntülenme

Hakkında

İttihat ve Terakki partisinin en önemli şahsiyetlerinden olan Cemal Paşa'nın torunudur. 1965 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık Devrim dergisinde başladı. Yeni Ortam dergisi, Anka Ajansı ve Günaydın gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında Cumhuriyet gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında Sabah gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen Milliyet gazetesinde haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. Nokta dergisi 1989 Doruktakiler ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı Cumhuriyet gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.
Unvan:
Gazeteci, Yazar
Doğum:
İstanbul, 1944

Okurlar

177 okur beğendi.
1.299 okur okudu.
28 okur okuyor.
714 okur okuyacak.
18 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Reklam
İnsanlar anadillerini seçemiyorlar. Bir dille doğuyorsunuz. Ben de Kürtçe’yle doğdum ve Kürtçe’yle büyüdüm.
"... Belki size aşırı gelebilir, ama burada yaygın bir görüş var. PKK ortadan kalksa sizin derin devlet bir başka PKK kurar."
Sayfa 214 - Everest Yayınları - Iraklı bir Kürt'ün sözleri.Kitabı okudu
Bir zaman gelir şiddet akla boyun eğdirmeye girişir... Gerçek insan işte o zaman rolünün ne olduğunu kavrar. Boyun eğmeyi reddederek, kaba kuvvete yenilmez bir kuvvetle, ruhun gücüyle karşı çıkar.
André Gide
André Gide
Hasan Cemal
Hasan Cemal
Umut, zaferden daha değerlidir.. https://1000kitap.com/kitap/kitap--16287
Hasan Cemal
Hasan Cemal
Reklam
Hayır, beklediğim yarınlar dünde kalmayacak!
Hasan Cemal
Hasan Cemal

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
376 syf.
·
Puan vermedi
·
4 günde okudu
Kürt meselesi aklımı üniversiteye gelip de Doğu'dan gelen dostlarla münasebet kurup uzun sohbetler yaptıktan sonra beni meşgul etmeye başladı. Bu raddeden sonra ise bugüne kadar entelektüel saydığım şahısların kıymetini sorgulamaya başladım. Bilhassa kendi cenahımın önde gelen mütefekkirlerinin bu konuya neden bigane kaldıklarını merak ettim.
Barışa Emanet Olun  Kürt Sorununa Yeni Bakış
Barışa Emanet Olun Kürt Sorununa Yeni BakışHasan Cemal · Everest Yayınları · 2011112 okunma
170 syf.
·
Puan vermedi
okuduğum kitap 2003 yıllı doğan yayıncılık tarafından basılmış kalınca bir kitap başlığı Kürtler Hasan Cemal'in deyişiyle'' Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı'' bende Hasan beyin bu sözüyle ne demek istediğini kitabı okuduktan sonra anladım ve katıldığımı belirtmek isterim. Kısaca kitapta neler anlatıldığını belki merak edip okuyacak arkadaşlara aşağıdaki gibi sıralamak istiyorum. -1925 yıllında çıkarılan şark ıslahat planının 41 maddesinde bu topraklar üzerinden yaşayan herkesin sadece Türkçe konuşması diğer dillerin yasaklanması -12 eylül 1980 yılında Diyarbakır cezaevinde yapılan insanlık dışı işkenceler -Barzani ve Talabani ile yapılan konuşmalar -1995 yılında Pkk'yi bitirmek için Türk ordusunun Kuzey Irağa girmesi -1990 yıllarda Vedat Aydın ve Musa Anter gibi diğer bazı aydınların öldürülmesi - Susurluk olayı ... - iki ateş arasında kalmış halkın acıları -köy yakma ve boşaltmaları kitapta neler anlatıldığını yazarsam galiba sayfa uzayıp gidecek. son olarak bu topraklara huzurun gelmesi için farklıların zenginlik olduğunu kavrayıp baskılarla hiçbir zaman çözüm olamayacağının bilincine vararak, demokratik yollarla çözüm yollunu aramalıyız...
Kürtler
KürtlerHasan Cemal · Everest Yayınları · 2015320 okunma
357 syf.
8/10 puan verdi
·
7 günde okudu
"İnsanın kendi kendisiyle hesaplaşması sanıldığı kadar kolay değildir. Vakit ister, sükûnet ister, dürüstlük ister, hırstan ve tutkudan arınmışlık ister. Benliğin derinliklerine ışıklı aynalar indirip Bergson titizliğiyle kendi kendini gözleyebilmek gözleyişlerin en zoru olsa gerek."(M. Soysal) Özellikle bu ülkede insanın
Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım
Kimse Kızmasın Kendimi YazdımHasan Cemal · Doğan Kitap · 1999206 okunma