Giriş Yap

Hasan Cemal

Yazar
7.7
256 Kişi
Unvan
Gazeteci, Yazar
Doğum
İstanbul, 1944
Yaşamı
İttihat ve Terakki partisinin en önemli şahsiyetlerinden olan Cemal Paşa'nın torunudur. 1965 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık Devrim dergisinde başladı. Yeni Ortam dergisi, Anka Ajansı ve Günaydın gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında Cumhuriyet gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında Sabah gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. Halen Milliyet gazetesinde haftada altı gün iç ve dış politika yazıları yazıyor. Nokta dergisi 1989 Doruktakiler ve Gazeteciler Cemiyeti Fıkra Ödülü’nü kazandı. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı Cumhuriyet gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi.

İncelemeler

Tümünü Gör
170 syf.
·
Puan vermedi
okuduğum kitap 2003 yıllı doğan yayıncılık tarafından basılmış kalınca bir kitap başlığı Kürtler Hasan Cemal'in deyişiyle'' Bu yalnız Kürtlerin değil, Türklerin de kitabı'' bende Hasan beyin bu sözüyle ne demek istediğini kitabı okuduktan sonra anladım ve katıldığımı belirtmek isterim. Kısaca kitapta neler anlatıldığını belki merak edip okuyacak arkadaşlara aşağıdaki gibi sıralamak istiyorum. -1925 yıllında çıkarılan şark ıslahat planının 41 maddesinde bu topraklar üzerinden yaşayan herkesin sadece Türkçe konuşması diğer dillerin yasaklanması -12 eylül 1980 yılında Diyarbakır cezaevinde yapılan insanlık dışı işkenceler -Barzani ve Talabani ile yapılan konuşmalar -1995 yılında Pkk'yi bitirmek için Türk ordusunun Kuzey Irağa girmesi -1990 yıllarda Vedat Aydın ve Musa Anter gibi diğer bazı aydınların öldürülmesi - Susurluk olayı ... - iki ateş arasında kalmış halkın acıları -köy yakma ve boşaltmaları kitapta neler anlatıldığını yazarsam galiba sayfa uzayıp gidecek. son olarak bu topraklara huzurun gelmesi için farklıların zenginlik olduğunu kavrayıp baskılarla hiçbir zaman çözüm olamayacağının bilincine vararak, demokratik yollarla çözüm yollunu aramalıyız...
Kürtler
7.4/10 · 282 okunma
·
Reklam
422 syf.
·
7 günde
·
9/10 puan
Hasan Cemal’in kaleminden “Tank Sesiyle Uyanmak” 12 Eylül günlüğünden askeri müdahalenin demokrasiye nasıl etki ettiğini ve uygulanan sansür ile ülkede belli bir süre partilerin kapatıldığı, gazetelerin yayınlarının kontrol altında tutulduğu, idam cezalarının peş peşe geldiği, demokrasi adına ülkenin nasıl bir buhran geçirdiğini görüyoruz. Hasan Cemal’in 12 Eylül günlüğünde Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel ile birebir evlerine gidip yaptığı konuşmaları ve her birinin 12 Eylül ile ilgili yaklaşımları, Ecevit’in “Arayış Dergisi” çıkartarak 1980 darbesiyle ilgili düşünceleri ve çözümün neler olabileceğini kaleme almış ve ülkede uygulanan sansür sebebiyle bu yazdıklarıyla ilgili hapis yattığını görüyoruz. Hasan Cemal Cumhuriyeti gazetesinde çalıştığı dönemde “Cumhuriyet hala bir umut ışığı; dikkatli olmalıyız ve yayınımızı sürdürmeliyiz. Hiçbir parti yok, tümü kapatılmış. Sendika yok, dernek yok. Siyaset yasak. Parlamento yok. Üniversiteler YÖK cenderesinde, sessizliğe gömülmüş tamamen.” deyişiyle o günleri daha açık olarak anlatmıştır. Bülent Ecevit ise o günleri şöyle anlatıyor. “Ne yapmam istendiğini, nasıl davranmam beklendiğini de anlamıyorum. Siyasetten ayrılmam isteniyor, ayrılıyorum. Yetmiyor. Mesleğim olan gazeteciliğe dönüyorum. “Olmaz” deniyor. Gazeteciliği de bırakıyorum. Yine yetmiyor. Bir noktadan sonra demeç vermeyi, düşüncelerimi açıklamayı kesiyorum. O da yetmiyor. Bülent Ecevit’in yaşadığı günleri bu şekilde açıklaması o günler hakkında daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.
Tank Sesiyle Uyanmak
8.5/10 · 47 okunma
170 syf.
·
7/10 puan
Çok yanlı bulduğum, okurken beni çok rahatsız eden ama "Eee,bakalım sonunda neye bağlayacak" diye merak ederek okuduğum bir yazardı. Kitap bittiğinde ise tüm vatansever duygularımla yazarı bir daha okumama kararımı çoktan vermiştim.
Kürtler
7.4/10 · 282 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42