İlhan Bahar

İlhan Bahar

YazarDerleyen
8.1/10
67 Kişi
·
156
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.298
Gösterim
Tarihte bir fikrin, tek başına sopa ile polis tedbirleri ile yenildiği görülmemiştir. Nasıl ki zehirlerin ilacı panzehir ise fikrin de ilacı daha kuvvetli fikirdir.
Batı zihniyetini anlamaksızın ve öğrenmeksizin, sadece dış görünüşünü şeklen taklit etmek ve kendisi gibi düşünmeyenleri gerici, yobaz, medeniyetisiz diye nitelendiren kimselerin zavallılığı ibret verici bir durumdadır.
Gerçek Milliyetçilik, milleti meydana getiren her insanı hiçbir ayrım yapmaksızın aynı derecede sevmektir. İnandığımız Milliyetçilik anlayışı, bu milleti meydana getiren insanlar arasında her türlü ayrımı kesinlikle reddeder.
İnsanları insan yapan; fikirleri, idealleri, ülküsü ve heyecanlarıdır. Asil duygularıdır. Asil inançlarıdır!
421 syf.
·Puan vermedi
Hüseyin Nihal Atsız'ı tanıyanların ve tanımak isteyenlerin okuyabileceği bir biyografi kitabı. Atsız'ın fikirlerini, yaşam tarzını, başından geçen olayları ve bu olayları (efendiliğinden ödün vermeden) nasıl karşıladığını bu kitapta bulabilirsiniz. Bugün "Kürk Mantolu Madonna" kitabının yazarı Sabahattin Ali'nin aslında nasıl bir dalkavuk olduğunu, "İçimizdeki Şeytan" adlı kitabında milliyetçiliği nasıl ayaklar altına aldığını, göreceksiniz.
ESENLİKLER DİLERİM..
421 syf.
Bence Atsız'ı tanımak isteyen bir insan ilk bu kitabı okumalı. Çünkü Atsız fikir ve ideolojisiyle yanlış tasvir edilen kişidir. Atsız okuyucusu olarak davasından vazgeçmeyen her şeyi olduğu gibi yazan bir özgüven sahibi kişidir. Belki Sabahattin Ali'nin "İçimizdeki şeytan" eserini okuduğunuzda hangi düşünceyle yazıldığını bilmeyebilirsiniz. Fakat bu kitabın Atsız ve Sabahattin Ali arasında ki çatışma üzerine yazıldığını ve sayfalarca sonuçlarını görebilirsiniz..
" Vaktiyle bir 'Atsız varmış derlerse ne hoş
Anılmakla hangi bir ruh olmaz ki sarhoş?"
421 syf.
·1 günde
Yalan bildiğiniz gerçekleri ve doğru bildiğiniz yalanları anlatan. Günümüzde bir çok insanın severek okuduğu yazarların gerçek yüzlerini anlatan bir kitap. Hüseyin Nihal Atsız ve yanındaki Türkçülerin Türk yurdunda neler yaşadığını anlatan güzel bir eser.
421 syf.
·8 günde·9/10
Hüseyin Nihal ATSIZ’ın biyografisinin anlatıldığı bu eserde, yaşadıkları zorluklara rağmen yılmayan yıkılmayan ve nerde olumsuzluk gördüyse karşısında duran bir ATSIZ’ı görüyoruz.
Zamanında Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı yapmış Şükrü Saraçoğlu’na yazdığı mektuplar, bilhassa düşünceleri ve sabahattin Âli ile tanışması, arkadaşlığı ve mahkemeleri...beni çok etkiledi.
Savunduğu çizgisinden sapmadan doğru duruşunu gördüğümüz,
Yakın tarihimizdeki yanlışı ve doğrusuyla tüm kadroları yaşantılarıyla bizlere sunan, dönemin bazı şahsiyetlerini bize yakından tanıma fırsatı veren eseri beğenerek ve merakla okudum..
ATSIZ’ın okuduğum -Ruh Adam ve -Deli kurt eserlerinden sonra İlhan Bahar’dan bu eseri okumak düşüncelerime farklı bakış açısı getirdi.
-“Bütün ömrünü, Türklük şuurunu canlı tutmakla, genç nesillerin vatan sevgisi beslemekle, Türk milletinin yücelmesine çalışmakla geçirmiş olan mümtaz yazarımız ATSIZ...”
Mutlaka okumanız dileğimle...
543 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
evrat'tan itibaren başlayan ve MİT'İN kurulmasına kadar Türk Devletlerinde kurulan istihbarat teşkilatlarının anlatıldığı bu kitapta MİT'İN de büyük yer veriliyor. Osmanlı döneminde özellikle gerileme döneminde kurulan istihbarat teşkilatlarının devletin bekası için çalışması, Teşkilâtı Mahsusa ve sonrasında kurulan teşkilatların faydalı faaliyetleri, MİT'İN kurulması, faaliyetleri detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca 90lı yıllarda özellikle Susurluk kazasında ortaya çıkan kirli ilişkiler, MİT görevlilerinin açıklamaları, darbe girişimleri ve yaşanan gelişmeler anlatılıyor. Beyin yıkama metotları,  Aydınlık dergisi ve ilişkileri 12 Mart dönemi ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. İstihbarat tarihi ile İlgilenenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
421 syf.
·Beğendi
Türk fikir hayatının en mücadeleci isimlerinden Atsız.. Korkusuzca kalem oynatmış. Neye inandıysa onu, zorlukları göğüsleyerek, her şeyi göze alarak, savunmuştur.
Var olsun..
480 syf.
·5/10
Başbuğ Alpaslan Türkeş'in hayatını, hayat mücadelesini çok güzel bir şekilde anlatıyor. Doğumu, yaşamı süresince savunduğu görüş için mücadelesini, ölümünü... Birçok kişi biliyordur Alpaslan Türkeş'in yazdığı ve herkesce bilinen Dokuz Işık donktrinini anlatıyor. Her biri ayrı ayrı açıklanmış ve aklımızda soru kalmaması için ince ayrıntısına kadar anlatılmıştır. Merak edenler için okumasını öneririm. Anlatımı sıkıcı değil. Zaten merak içinde okursanız sayfaları çok çabuk geçeceksinizdir. Tabi ki kimseye zorla okuyun demiyorum. Merak ediyorsanız, araştırmacı iseniz okuyun...
477 syf.
·24 günde·7/10
İstihbarat nedir? Psikolojik Savaş Nedir? İstihbarat teknikleri nelerdir sorularının yanı sıra istihbarat tarihi hakkında güzel bir araştırma kitabı olmuş.

Geçmişte kurulan Türk devletlerinden başlayarak günümüzde de var olan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kadar Türk devletlerinde ki istihbarat teşkilatlarının yapısından bilgi vermektedir. Dünyaya nam salmış Osmanlı Devletinin istihbarat örgütlerinden biri olan Teşkilat-ı Mahsusa üzerinde çok durmuş ve en fazla bilgiyi bu teşkilatın yapısından tutup içinde ki önemli casuslar olan İngiliz Kemal, Yakup Cemil, Kuşcubaşı Eşref Sencer, ve Süleyman Askeri gibi bir çok casus hakkında bilgi veriyor ve bunların yanında İran, İsrail Amerika, Almanya, İtalya, İngiltere ve Rusya'da kurulan ünlü istihbarat örgütleri ve içlerinde yetişmiş ünlü kadın erkek casuslar hakkında okuyuculara bilgi sunuyor.
Bu tür konulara ilgi duyan arkadaşların okumasını tavsiye ederim.
416 syf.
·Beğendi·7/10
Atatürk'ün sözleri ve hikayeleriyle rehber alınabilecek bir kitap.
NOT: Kitabın ismi ve konusu pek alakalı değil '' liderlik sırları'' sadece bir bölüm :)
421 syf.
·10/10
Hüseyin Nihal Atsız, Türk fikir hayatının en mücadeleci isimlerindendir. Korkusuzca kalem oynatmıştır. Neye inandıysa onu, zorlukları göğüsleyerek, hapse girmeyi göze alarak, savunmuştur. Hiçbir surette inanancından taviz vermemiştir. Atsız, mücadeleci kimliği yanında büyük bir ilim adamı ve büyük bir edebiyatçıdır. Atsız bir "Türkçü"dür. Osmanlı Devleti'nin yıkılış evresini çocukluğundan itibaren büyük acıyla gözlemiştir. Kimin neden Türk'e hücum ettiğini, kimin neden Türk'ü istemediğini çok iyi bilmektedir. Osmanlı'dan herkes çekilip giderken ve herkes bir parçasını koparırken, kurucu unsur, bu toprakları vatan edinen unsur Türklerin azabını yüreğinde hissetmiş ve kendisini "Türk"e adamıştır. Mücadeleci fikir adamları uçlardadır. Zaman zaman Atsız'ın da aşırılıklarını görmekteyiz. Esas itibarıyla talebi Türk'ün ilelebet var olmasıdır. Türk'ün var olabilmesi için tarihini doğru okuması, fikrini, ilmini, edebiyatını geliştirmesi esastır. Medenî dünyada yer tutabilmenin ilk şartı, bir milletin kendisini bilmesidir ve kendisini donatmasıdır...

Yazarın biyografisi

Adı:
İlhan Bahar
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 156 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 97 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.