İpek Çalışlar

Yazar 8,3/10 · 72 Oy · 2 kitap · 402 okunma ·  12 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

12 okur beğendi.
72 puanlama · 40 alıntı
0 haber · 1.726 gösterim
402 okur kitaplarını okudu.
119 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
8 okur kitaplarını şu anda okuyor.
7 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

İpek Çalışlar'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

İpek Çalışlar'ın Biyografisi

İpek Çalışlar (d.1947 İstanbul), Türk gazeteci yazar.rnrnÜsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Gazeteciliğe TRT'de başlamıştır. Nokta dergisinin haber müdürlüğünü yaptı. Söz gazetesiyle patronsuz Sokak dergisinin kurucularından biriydi. 1990-92 yılları arasında Hamburg'da eşcinsellik, kadın ve İslam konularını araştırdı. Türkiye'ye dönünce, Cumhuriyet gazetesinin haber müdürlüğünü üstlendi; ardından on yıl süreyle Cumhuriyet Dergi 'yi çıkarttı. Mustafa Kemal Atatürk'le 2,5 yıl evli kalan Latife Hanım'ın hayatını araştırıp yazdığı Latife Hanım 2006'da yayımlandı. 2010'da "Biyografisine Sığmayan Kadın" altbaşlığını taşıyan "Halide Edip" adlı kitabı yayımlandı. Gazeteci Oral Çalışlar ile evlidir.
Nikbin, bir alıntı ekledi.
27 Şub 00:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bizi birbirimizden ayıran bütün farklılıkları unutarak, içtenlikle karşılıklı gülümserdik."

Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 148 - Doğan kitap)Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 148 - Doğan kitap)
Nikbin, bir alıntı ekledi.
25 Şub 17:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sizleri o kadar göreceğimiz geldi ki, görünce boynunuza atılırsak deli olduğumuza hükmetmeyin.

Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 79 - Doğan kitap)Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 79 - Doğan kitap)
Nikbin, bir alıntı ekledi.
 25 Şub 17:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bizim birlikteliğimiz, en çok kafalarımızın birlikteliğinden doğdu."

Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 70 - Doğan kitap)Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 70 - Doğan kitap)
Nikbin, bir alıntı ekledi.
25 Şub 19:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan, güzele baktıkça güzelleşir."

Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 96 - Doğan kitap)Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 96 - Doğan kitap)
Nikbin, bir alıntı ekledi.
27 Şub 00:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

2 Nisan 1923 tarihli Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde;
..Latife Hanımefendi, Büyük Millet Meclisi müzakeratında bulunan, ilk Türk kadını olmuşlardır.

Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 142 - Doğan kitap)Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 142 - Doğan kitap)
Başucumda Kitap, bir alıntı ekledi.
20 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bazan bir erkek dâhi, kadın ruhunu, kadınların ifade edemeyeceği bir derinlikle ifade ettiği gibi, kadın dâhi de bir erkek ruhunu bazen erkekten fazla anlıyor...

Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın, İpek Çalışlar (Sayfa 45 - Halide Edib ADIVAR)Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın, İpek Çalışlar (Sayfa 45 - Halide Edib ADIVAR)
Nikbin, bir alıntı ekledi.
 24 Şub 23:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Latife'nin ailesinde, kadınlara hep değer verilmişti.

Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 32 - Doğan kitap)Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 32 - Doğan kitap)
Nikbin, bir alıntı ekledi.
26 Şub 00:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İzmir'in Fatih'ini fethettiniz."

Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 113 - Doğan kitap)Latife Hanım, İpek Çalışlar (Sayfa 113 - Doğan kitap)
Başucumda Kitap, bir alıntı ekledi.
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Efendiler! ... bir millet kendi gücüne dayanarak varlığını ve bağımsızlığını sağlamazsa şunun bunun oyuncağı olmaktan kurtulamaz.

Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın, İpek Çalışlar (Sayfa 190 - Atatürk'ün Bütün Eserleri 1919-1920, c. 6,  25-32)Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın, İpek Çalışlar (Sayfa 190 - Atatürk'ün Bütün Eserleri 1919-1920, c. 6, 25-32)
Başucumda Kitap, bir alıntı ekledi.
 23 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hep aklımdan büyük Bâbl kadını Kurret'l - Ayn'ın (feminist kadın düşünür ve şair) idam edilmeden önce Farsça olarak söylediği cümle geçiyordu: "Ayaklarımı yerden kaldırın ki, yüksekten dünyayı daha iyi göreyim."

Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın, İpek Çalışlar (Sayfa 214)Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın, İpek Çalışlar (Sayfa 214)
Bütün Alıntıları Göster

İpek Çalışlar kitap incelemeleri

Başucumda Kitap, Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın'ı inceledi.
04 Kas 2015 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle sözlerime, değinmeye gerek görmediğim ama gene de söyleme isteğini içimden atamadığım o bilindik bilgiden bahsetmeden geçmeyeceğim. Halide Edib tanımamız gereken insanlardan. Kitabın Halide Edib Adıvar'ın hayatını konu aldığını söylemeye lüzum olmadığını varsayıyorum. Derin, köklü bir araştırma, yaşama ve birikintiyle kaleme alınan bu şaheser Halide Edib'in çocukluğundan başlayarak ölümüne kadar olan değerli kısmını çok hayran bıraktırıcı şekilde anlatıyor. Bahsettiğimiz çocukluk çağıdan ölümüne kadar yaşanan zorluklar, ileri sürülen düşünceler, gerçekleştirilen eylemler roman şeklinde anlatılmış fakat kurgulaştırıldığına hiçbir şekilde inanmıyorum. Yazar, öylesine ulaşılması gayretli kaynaklardan yararlanmış ki ona inanmaktan başka bir çare göremiyorsunuz. Fakat maamafih, aklımda kalan, belki kitapta işlenilen ama benim cımbızlayamadığım bir çok olay, soru, konu da var. Tarih bilgimin, eski kelimelere olan hakimsizliğimin bana kaybettirdiği birkaç cümle de var elbet. Fakat tarih sevmek isteyen okurların da tercih edebileceği bir eser. İsterdim hep, tarih okumayı fakat ağırlardı. Tarihe adını önemli kişilik, siyasetçi, edebiyatçı, düşünür, cesur, akıllı olarak yazdıran ve yapılmak durumunda kalınan savaşlarda Mustafa Kemal Paşa ile birlikte savaşan bir kadının hayatıyla başlayabilirsiniz. Halide Edib ki benim kitaplarını okurken satırlarını sevdiğim bir değerdir. Onun savunduğu düşünceleri öğrenmek ona daha fazla hayran kalmama sebebiyet verdi. Ayrıca okuduğum kitapları hakkında yorumlarımlarım da bütünüyle değişmiş oldu. Her zaman söylediğim şu söz gene gelip anlamını bana hatırlattı: Bir yazarın hayatını ve o kitabı neden yazdığını bilmek o kitap hakkında edinilen izlenimlerin ve yorumların değişmesi mânâsına gelir. Resmen İpek Çalışlar bana bunu tekrar tekrar yaşattı. Halide Edib'in kitapları hakkında aklımda kalan birçok sorunun cevabını da çıkarabildim. Ortak savunduğumuz, ama onun 80 yıllık hayatı boyunca gerçekleştirdiği, benim daha buna muvaffak olamadığım bir husus daha var: Liberalizm. Kelimeyi de kitaptan öğrendim açıkcası. Düşünmeyi sanatlaştıran ve düşüncelerinle hakim olabilen, millet ve toprak hissinle dolu olan, aidiyet duygusunu doruklarda taşıyabilen bu yazarın hayatı kitapları okunmadan okunmalı, kitapları bittikten sonra tekrar okunmalı. Her ne kadar 17 gün gibi uzun bir sürede de okumuş olsam, her ne kadar 5 günden fazla süresini uzattığım kitapları sevmesem de elime her alışımda, her satırda, kendimden geçmeden edemedim. Üzüldüm, gurur duydum, şaşırdım, eğitildim, öğrendim... Biyografi okumayı seven insanlara okuması için şiddetle önerebileceğim, sevmeyenler için daha da şiddetli önerebileceğim, okumaz isek ileriki hayatımızda biraz eksik kalacağımız kitapladan biri. Kişisel gelişim seven okurlar da kişilik gelişimi için bu kitabı başucu olarak vasıflayabilirler. Kitabı elime almadan kalemi elime aldığım nadir eserlerden. Daha farklı nasıl övebilirim..

İpek Çalışlar'a buradan bol minnettarlı teşekürlerle... Beni en sevdiğim ve değer açısından zirvelerde mesken edindirdiğim bir yazarın hayatıyla buluşturan, düşünceleri ve savunduklarıyla münakaşa ettiren, tarih'e biraz olsun ilgili olmamı sağlayan o insana nasıl teşekür etsem azdır.

Ayrıca okurken beyninizde oluşan tasavvurları biraz daha kolaylaştırmak ve dönemine ait hissettirmek için şu videolara başvurmalıyım. Kitabı okurken mektuplaşmadan bahsediliyordu ama ben haberleşmek için hatırı sayılır derecedeki dokunmatik telefonumdan Chopin dinliyordum. Altımda gelişmiş bir yatak, üzerimde şuursuzca aldığım Los Angeles yazılı tişörtüm vardı. Hayal etmek böyle zamanlarda oldukça zorlaşıyor. O dönemin yapısını ve şartlarını anlamak biraz da görüntüyle alakalı galiba.

https://m.youtube.com/watch?v=6CrdIkFtH9A
https://m.youtube.com/watch?v=ja4ggJOqvqM

Cidden de biyografisine sığmayan bir kadın. Bu biyografiyi okuduktan sonra hayran oldum Halide Edib'e. Daha önceleri ön yargılarım vardı. Muhteşem bir kadın.

Funda Temel, Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın'ı inceledi.
16 May 10:45 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

Halide Edip'in hayatına sızabilmek için profesyonelce hazırlanmış bir biyografi okudum. Aşklarından, kavgalarına, cephe günlerinden meclis günlerine kadar saymayacağım maceralarla yoğrulan hayatını mükemmel bir örgü ile aktarmış yazar.
Bir çok konu hakkında soru işaretleri giderilecektir ama ben, beim açımdan cereyan eden başka bir hadiseden bahsetmek istiyorum.
İlk kez Atatürk'ü bir kadının anılarından, yani kadın gözünden okudum. Çok farklı ve beklemeyi ummadığım yazılar ve betimlemelerle karşılaştım. Bu kısmı benim için şaşırtıcıydı. Ve araştırmaya değer epey konu elde ettim.
Kitabın kalınlığından korkmadan elinize almalısınız. Okumalısınız. Halide Edip ülkemiz için çok önemli bir aydındır. Onu tanımak ve tanıtmak gerekir.

Acemi Okur, Latife Hanım'ı inceledi.
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Kitabın bendeki versiyonu "Konsept Kitap" alt başlığı ile yayınlanan ve yanında dvd dökümantasyonu bulunan kısaltılmış 127 sayfalık versiyonuydu. -Hayatımda bir çekilişten kazandığım tek şey :) - Latife Hanım hakkında genelde kimsenin bir bilgisi olmadığını düşünüyorum. O sadece Mustafa Kemal'in kısa bir dönem eşiydi o kadar. Hatta aralarında yapılan evliliğin aslında sadece cumhuriyetin ilk yıllarında örnek olması adına yapılmış proje bir evlilik olduğunu düşünenler de vardır. Ama tam tersi. Latife Hanım ne silik bir karakter ne de aralarındaki evlilik proje bir evlilik. Latife Hanım hukuk eğitimi almış, bir kaç dil bilen, ayakları yere fazlasıyla basan, fikirlerini çekinmeden söyleyebilen, hatta Mustafa Kemal'e yeri geldiğinde karşı da çıkabilen ama onu hep seven bir kadın. Mustafa Kemal'i siyasi kişilik olarak insanlar tabii ki kendisine göre çok farklı değerlendirir ama bu kitap Latife Hanım'ın kitabı. Yakın tarihimizi dik duran, aşık bir kadının gözünden görün derim.

Irem, Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın'ı inceledi.
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kurtuluş Savaşı dönemini yaşamış ve bu dönemi romanlarına en güzel şekilde zemin yapmış bir yazarın yaşantısını anlatan bir biyografi. Biyografileri çok seven bir okur olarak severek okuduğum kitaplardan bir tanesi.

nejla güldalı, Latife Hanım'ı inceledi.
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın konsept versiyonunu okudum. Her insan gibi bende maalesef ön yargıları olan biriyim. Bu kitabı okurken Latife Hanım'a ait ön yargılarımdan utandım açıkçası.
Bu kadar donanımlı, zeki ve yürekli bir kadın tanıyabileceğim aklımın ucundan geçmezdi. Gerektiğinde kendini kocasına siper eden tam bir lider eşi. Bu kitapla Latife Hanım'a hayran oldum, Atam'da gözümde daha da yüceldi. O günün Türkiye'sin de eşini yanında taşıyan her alanda önünü açan onunla gurur duyan bir eş.
Keşke ayrılmasalardı. Eminim Latife Hanım Atam'ı daha fazla yaşatabilirdi.
Teşekkürler İpek Çalışlar bizleri harika bir Türk kadını ile tanıştırdın.

Fox Mulder, Latife Hanım'ı inceledi.
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu

İpek Hanım maalesef anlattığı bazı noktalarda doğruluktan sapmış. Anlatılan olayların aynısını farklı yazarlardan - özellikle Turgut Özakman gibi güvenilir bir yazardan - okumamış olsaydım inanma ihtimalim belki olabilirdi. Ancak İpek Hanım da alternatif tarih yazanlara özenmiş, bazı olayları olmasını düşündüğü gibi yazmış sanırım. Yalnız yazarken şunu unutmuş olmalı, yazdığı roman değil bir araştırma ve biyografi kitabı.

ebru cemre, Latife Hanım'ı inceledi.
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Latife Hanım,İzmir’in varlıklı bir tüccar ailesi olan Uşakizadelerden geliyor ve zamanında ülkenin en zengin ailesinin kızı olarak biliniyordu.Avrupa’da eğitim görme şansına nail olmuş,Sorbonne’da hukuk okumuştu;pek çok dil konuşabilmekteydi ve çok iyi eğitimliydi.Cesur,hitabet konusunda usta ve sağlam iradeli biriydi. Sıradışı bir kadındı.

Mustafa Kemal ile Latife Hanım 1922 yılında,İzmir’in kurtuluşundan kısa bir süre sonra Uşakizadelerin köşkünde tanıştılar.O sıralarda Mustafa Kemal bu köşkü kendi karargâhı haline getirmiş,Kurtuluş Savaşı’nı buradan yönetiyordu.

Latife heyecanına engel olamıyor,Atatürk’ün sürdürdüğü Kurtuluş Savaşı’na duyduğu hayranlıkla yüreği dolup taşıyordu; Atatürk onun Türkiye’nin modernleşmesine ilişkin fikirlerini paylaşıyor ve bunlara saygı duyuyordu.Atatürk’ün gözünde Latife, gelecekteki kadın modelini temsil ediyordu. Mustafa Kemal ile Latife’nin birbirine âşık olduğu apaçık ortadaydı ama bir aşk evliliğinden daha fazlası söz konusuydu
"Ben evlenmiş olmak için evlenmiyorum. Anavatanımızda yeni bir aile yapısı oluşturabilmek için kendim öncülük etmeli, örnek teşkil etmeliyim.Yoksa kadınlar sonsuza dek hizmetkâr olarak mı kalmalı?“ diyordu Atatürk.
'
'
Bir kadını tanımak,Cumhuriyet tarihine bambaşka bir gözle bakmak,sonu hüzünle bitse de olağanüstü bir aşk macerasına tanık olmak için "Latife Hanım"ı mutlaka okumalısınız.

Hatice, Latife Hanım'ı inceledi.
04 May 01:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Daha çok roman tarzında bir biyografi. Latife hanım ile Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK arasında yaklaşık 2 yıl süren evliliğin anlatıldığı ve bunun sonucunda latife hanımın hayatının ne yönde ilerlediginin anlatıldığı bir eser.

Okurken incelemeye şunu da yazayım dedigim çok düşünceler vardı şu
an aklıma gelenler ... bir kadın düşünün ki, yıllarca cephelerde savaşıp, köylülerden bir milli mücadele baslatan ,vatanını her türlü kötülükten korumaya çalışıp bağımsız bir cumhuriyet kuran , vücudundaki son can parçasına kadar vatani milleti uğruna, kendini ideallerine adamış bir dünya liderine kafa tutmaya çalışıp, sakin bir ev adamı haline getirmeye çalışmış. Her zamanki kadın kaprisi, ama sonuçları çok acımasız.

Benim fıkrim ATATÜRK latife hanımla bir aşk evliliği değil,Türk kadınına model olmasını ve yeniliklere açık bir kadın olduğu için mantık evliliği yapmış. Çok şey var yazmak istedigim ama hep şu düşünce öne çıkıyor

ATATÜRK evlendigin adam, ATATÜRK...ötesi var mı!!!

Emre Uçan, Latife Hanım'ı inceledi.
13 Nis 23:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekten saygı duyulması gereken büyük bir kadın için yazılmış gerçekten sağlam bir biyografi. Mustafa Kemal ile ilgili bulmacanızda bulunan boşlukları doldurmak için, O Büyük Adamın nasıl büyük bir kadını seçtiğini anlamak için, Mustafa Kemal in çevresinde bulunan arkadaşlarının onu karısından bile kıskandıklarını görmek için mutlaka okuyun derim.

Bütün İncelemeleri Göster