Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.891
Gösterim
Adı:
Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın
Baskı tarihi:
Mart 2010
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897250
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
"Latife Hanım" kitabıyla yakın tarihimize farklı bir gözle bakmamızı sağlayan İpek Çalışlar'dan çarpıcı bir Halide Edip gerçeği!..

İşgale karşı isyanın hatibi...
1915 Ermeni tehcirinde sesini yükseltmiş; idam cezasına yüz yıl önce karşı durmuş birkaç aykırı isimden biri... Mahatma Gandhi'nin, Bertrand Russell'ın ve Yahya Kemal'in yakın dostu...

Ali Ayet ile Hasan Zeki'nin annesi... Yüzlerce makalenin, onlarca kitabın yazarı... Aşkın ve hürriyetin her gün yeniden kazanılması gerektiğine inanan, dünya çapında entelektüel bir kadın, Halide Edib...

"Onunla Bayan Isabel Fry'ın evinde tanıştım ve anlattıklarını saatlerce tek başıma dinledim. 'Haremin Işığı' ile birlikte bir odaya kapatılmış Byron gibi hissetmeme neden olan o büyüleyici güzelliği olmasaydı, belki de siyasi fikirleri daha çok aklımda kalırdı. Hatıra defterime, 'Bir ceylanı andıran yumuşacık süzgün bakışları, hafifçe yukarıya kıvrılmış minik üst dudağı, ince uzun burnu ve dalga dalga bakıra çalan esmer saç örgüleri, incecik ve alabildiğine zarif endamıyla, görüp görebileceğim en enfes yaratık' diye not düşmüşüm. İnsanı altüst eden bir kadındı; bizi baş başa bıraktıklarında hafif yüzüm kızarmıştı, belki her ikimiz de biraz utanmıştık. Ancak, hemen ciddi bir sohbete girişti ve ateşli ateşli bana Jön Türkleri anlatmaya koyuldu..."
Henry W. Nevinson

İpek Çalışlar'ın, roman akıcılığında kaleme aldığı bu kitap; sabırlı, ayrıntılı bir araştırmaya, tanıklıklara, bugüne kadar gün ışığına çıkmamış mektuplara, arşiv belgelerine dayanıyor. Çalışlar, edebiyat ve siyasetle geçmiş bir ömrün karanlıkta kalmış yanlarını da içeren çalışmasıyla, "Halide Edib gerçeği"ni anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
544 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle sözlerime, değinmeye gerek görmediğim ama gene de söyleme isteğini içimden atamadığım o bilindik bilgiden bahsetmeden geçmeyeceğim. Halide Edib tanımamız gereken insanlardan. Kitabın Halide Edib Adıvar'ın hayatını konu aldığını söylemeye lüzum olmadığını varsayıyorum. Derin, köklü bir araştırma, yaşama ve birikintiyle kaleme alınan bu şaheser Halide Edib'in çocukluğundan başlayarak ölümüne kadar olan değerli kısmını çok hayran bıraktırıcı şekilde anlatıyor. Bahsettiğimiz çocukluk çağıdan ölümüne kadar yaşanan zorluklar, ileri sürülen düşünceler, gerçekleştirilen eylemler roman şeklinde anlatılmış fakat kurgulaştırıldığına hiçbir şekilde inanmıyorum. Yazar, öylesine ulaşılması gayretli kaynaklardan yararlanmış ki ona inanmaktan başka bir çare göremiyorsunuz. Fakat maamafih, aklımda kalan, belki kitapta işlenilen ama benim cımbızlayamadığım bir çok olay, soru, konu da var. Tarih bilgimin, eski kelimelere olan hakimsizliğimin bana kaybettirdiği birkaç cümle de var elbet. Fakat tarih sevmek isteyen okurların da tercih edebileceği bir eser. İsterdim hep, tarih okumayı fakat ağırlardı. Tarihe adını önemli kişilik, siyasetçi, edebiyatçı, düşünür, cesur, akıllı olarak yazdıran ve yapılmak durumunda kalınan savaşlarda Mustafa Kemal Paşa ile birlikte savaşan bir kadının hayatıyla başlayabilirsiniz. Halide Edib ki benim kitaplarını okurken satırlarını sevdiğim bir değerdir. Onun savunduğu düşünceleri öğrenmek ona daha fazla hayran kalmama sebebiyet verdi. Ayrıca okuduğum kitapları hakkında yorumlarımlarım da bütünüyle değişmiş oldu. Her zaman söylediğim şu söz gene gelip anlamını bana hatırlattı: Bir yazarın hayatını ve o kitabı neden yazdığını bilmek o kitap hakkında edinilen izlenimlerin ve yorumların değişmesi mânâsına gelir. Resmen İpek Çalışlar bana bunu tekrar tekrar yaşattı. Halide Edib'in kitapları hakkında aklımda kalan birçok sorunun cevabını da çıkarabildim. Ortak savunduğumuz, ama onun 80 yıllık hayatı boyunca gerçekleştirdiği, benim daha buna muvaffak olamadığım bir husus daha var: Liberalizm. Kelimeyi de kitaptan öğrendim açıkcası. Düşünmeyi sanatlaştıran ve düşüncelerinle hakim olabilen, millet ve toprak hissinle dolu olan, aidiyet duygusunu doruklarda taşıyabilen bu yazarın hayatı kitapları okunmadan okunmalı, kitapları bittikten sonra tekrar okunmalı. Her ne kadar 17 gün gibi uzun bir sürede de okumuş olsam, her ne kadar 5 günden fazla süresini uzattığım kitapları sevmesem de elime her alışımda, her satırda, kendimden geçmeden edemedim. Üzüldüm, gurur duydum, şaşırdım, eğitildim, öğrendim... Biyografi okumayı seven insanlara okuması için şiddetle önerebileceğim, sevmeyenler için daha da şiddetli önerebileceğim, okumaz isek ileriki hayatımızda biraz eksik kalacağımız kitapladan biri. Kişisel gelişim seven okurlar da kişilik gelişimi için bu kitabı başucu olarak vasıflayabilirler. Kitabı elime almadan kalemi elime aldığım nadir eserlerden. Daha farklı nasıl övebilirim..

İpek Çalışlar'a buradan bol minnettarlı teşekürlerle... Beni en sevdiğim ve değer açısından zirvelerde mesken edindirdiğim bir yazarın hayatıyla buluşturan, düşünceleri ve savunduklarıyla münakaşa ettiren, tarih'e biraz olsun ilgili olmamı sağlayan o insana nasıl teşekür etsem azdır.

Ayrıca okurken beyninizde oluşan tasavvurları biraz daha kolaylaştırmak ve dönemine ait hissettirmek için şu videolara başvurmalıyım. Kitabı okurken mektuplaşmadan bahsediliyordu ama ben haberleşmek için hatırı sayılır derecedeki dokunmatik telefonumdan Chopin dinliyordum. Altımda gelişmiş bir yatak, üzerimde şuursuzca aldığım Los Angeles yazılı tişörtüm vardı. Hayal etmek böyle zamanlarda oldukça zorlaşıyor. O dönemin yapısını ve şartlarını anlamak biraz da görüntüyle alakalı galiba.

https://m.youtube.com/watch?v=6CrdIkFtH9A
https://m.youtube.com/watch?v=ja4ggJOqvqM
544 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Halide Edip'in hayatına sızabilmek için profesyonelce hazırlanmış bir biyografi okudum. Aşklarından, kavgalarına, cephe günlerinden meclis günlerine kadar saymayacağım maceralarla yoğrulan hayatını mükemmel bir örgü ile aktarmış yazar.
Bir çok konu hakkında soru işaretleri giderilecektir ama ben, beim açımdan cereyan eden başka bir hadiseden bahsetmek istiyorum.
İlk kez Atatürk'ü bir kadının anılarından, yani kadın gözünden okudum. Çok farklı ve beklemeyi ummadığım yazılar ve betimlemelerle karşılaştım. Bu kısmı benim için şaşırtıcıydı. Ve araştırmaya değer epey konu elde ettim.
Kitabın kalınlığından korkmadan elinize almalısınız. Okumalısınız. Halide Edip ülkemiz için çok önemli bir aydındır. Onu tanımak ve tanıtmak gerekir.
544 syf.
·Puan vermedi
Cidden de biyografisine sığmayan bir kadın. Bu biyografiyi okuduktan sonra hayran oldum Halide Edib'e. Daha önceleri ön yargılarım vardı. Muhteşem bir kadın.
544 syf.
·8/10
Kurtuluş Savaşı dönemini yaşamış ve bu dönemi romanlarına en güzel şekilde zemin yapmış bir yazarın yaşantısını anlatan bir biyografi. Biyografileri çok seven bir okur olarak severek okuduğum kitaplardan bir tanesi.
544 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Halide edip i okul kitaplarında biliyordum.Okuduğum ilk biyografisi çok etkilendim kadının neler yapabileceği ve başardığı güzel bir örnek.Kurtuluş savaşındaki ve diğer zamanlardaki çabası harika.Herkesin her kadının okuması çok iyi olur
544 syf.
İpek Çalışlar, Halide Edip'le ilgili çok başarılı bir biyografi kitabı yazmış. Çok ciddi emek isteyen bir çabanın sonucu olarak ortaya dört dörtlük bir Halide Edip Adıvar kitabı çıkmış. Halide Edip'i belli kalıplara sığdırılamayacak bir insan olarak gördüm. Aynı ve farklı düşündüğümüz pek çok şey var. Rıoman tadında bir kitap; tavsiye ederim.
Biyografi kitapları her zaman ilgimi çekmiştir beleşe böylesine​güzel ve akıcı bir dili var ise bence meği geçen herkese kesinlikle teşekkür edilmeli .
544 syf.
·7/10
️ Kitabın yazarının İpek Çalışlar olduğunu görünce okuyup okumamakta kararsız kaldım, zira onun bir önceki kitabı "Latife Hanımı" okumuş ve Atatürk hakkında alttan alttan bir antipati yaratma gayreti içerisinde olduğunu hissetmiştim. Tereddütümde haksız değilmişim. Gene aynı şeyleri hissettim. Özellikle Amerikan Mandası konusu, 1915 Tehcir Olayları, Milli Mücadele esnasında bazı yerlerde onu ürkek ve korkak gösterme çabaları, Şeyh Said ayaklanması, İzmir Suikastı ve İnkılapları anlatırken Atatürk tasvirleri vs.... Özellikle can alıcı noktalarda kaynak olarak Atatürk düşmanlığı ile bilinen Dr.Rıza Nur'a ve ismini sayamayacağım bir sürü insana başvurulması.. Latife Hanım kitabında olduğu gibi kitap Atatürk ile Halide Edib savaşı şeklinde geçmiş.

Bu söylediklerim okurları kesinlikle etkilemesin zira okurken Halide Edib'i çok iyi tanıyacaksınız;

Halide Edib, Kürsüye giden merdivenleri her çıkışında son basamağın bir idam sehpası olduğunu hayal ediyor, bu amaç uğrunda ölmek istiyordu..

1917 yılında İngilizler onun hakkında;" Halide hanım, bir kadın. Türk kadınının oy kullanma hakkını savunan bir yahudi. Cemiyet yanlısı. Çok iyi bir romancı." şeklinde rapor hazırlamışlardı..

Oysa ki Kürt Mustafa Paşa'nın başkanlığındaki Divan-o Harbin idam kararı aldığı isimler ; Atatürk, Bekir Sami, Dr.Adnan, Ali Fuat, Ahmet Rüstem, Kara Vasıf'ın yanında yedinci isim olarak onun da adı vardı...

(Benim de tespitim) Nazan Aksoy’unda belirttiği gibi "romanlarında aslında kendi hayatını, ruhsal ve fiziksel dönüşümlerini anlatıyordu"...

İyi bir kadın hakları savunucusu.. Kendisini sayısız kez aldatan ve çok evliliği savunan kocasından ayrıldıktan sonra özgür ve bağımsız kişiliği gelişen,milli geleneklerden uzaklaşmadan, kadınlar üzerine çeviriler yapılan, konferanslar düzenlenen ilk kadın kulübü, "Teal-i Nisvan Cemiyetinini kurdu.

Cenevrede yayımlanan Türk Yurduna yazdığı bir mektup nedeniyle İsviçredeki Türkler tarafından "Türklerin Anası" ünvanı verildi.

1913 yılında tüm baskılara rağmen, bir Türk kadını olarak ilk kez olmak üzere, isyan nutkunu ifa ettiği "Yeni Turan" adlı oyunu sahneledi, şiirini okudu, piyanosunu çaldı

Yaşadığı tartışmadan sıyrılamayan Halide artık Atatürk'ü sadece "Bir yerlerde bir şeylere önderlik eden biri" değil tüm söylemlerinde, yazılarında hasım olarak görmüştü. O kadar ki Enver'in tekrar Anadolu'ya dönmesini bile ister olmuştu..

Ancak, Falih Rıfkı Atay, asistanı Mina Urgan, Adalet Ağaoğlu gibi daha onlarca yazar aslında Halide'nin Atatürk'e duyduğu ilginin karşılıksız olduğundan dolayı bir husumet oluştuğunu ifade etmişlerdi..

Onun cephede bulunması hiç hazmedilemedi, muhafazakar erkekler onun hakkında dedikodu yapıyorlar, namussuzluk söylentileri yaymışlardı..

En güzelini gene İlber hocam demiş; "Kim ne derse desin, Hindistan’da bile hâlâ Halide Edip Adıvar’dan bahsediliyor ve bu bizde bir gurur uyandırıyorsa sloganlar ve hazır tasvirlerle Halide Edip’i tanımaktan vazgeçelim."

Ben de hocam gibi düşünüyorum ve noktayı koyuyorum. Atatürk ile yaşanan fikir ayrılıkları onun Milli Mücadelenin en büyük kadın kahramanı ve Türk Edebiyatının tartışmasız en iyi yazarlarından biri olduğu gerçeğini değiştiremez. Hali hazırda Atatürk'e karşı hesaplaşma içerisinde olanlar alternatif tarih yaratma çabalarını Latife Hanım, Halide Hanım ve başka hanımları kullanarak devam etmektedirler. Ben Milli Mücadeledeki ve Türk edebiyatına katkıları nedeniyle Halide Edib'i saygı ve sevgiyle anıyorum. Ruhun şad olsun Anadolu Güzeli..
544 syf.
·Beğendi·8/10
Kurtuluş zamanı yillarınada ışık tutan zamanin en cesur kadının bir yazarın sade gözüken çalkantı bazı yerlerde şaşırtıcı hayatı mutlaka okuyun derim
544 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Kitapta iki değişik Halide Edip görüyoruz biri kahraman,ateşli bir milliyetçi ve yurtsever Anadolu'da milli mücadelenin yanında yer alıp binbaşı rütbesine kadar yükselen bir savaşçı diğeriyse manda zihniyetini savunan kurtuluşu Amerika ve İngilizlerin eline teslimiyette gören hain hatta işi Ulu önder gazi Mustafa Kemal Atatürk'e diktatör savaş sevdalısı acımasız korkak bir insan demeye kadar götüren bir insan kitabı okuduktan sonra bende uyanan izlenim Halide'nin gerçek yüzünün ikinci kısımda bahsettiğim insan olduğu yönünde oldu!
Bazan bir erkek dâhi, kadın ruhunu, kadınların ifade edemeyeceği bir derinlikle ifade ettiği gibi, kadın dâhi de bir erkek ruhunu bazen erkekten fazla anlıyor...
Hep aklımdan büyük Bâbl kadını Kurret'l - Ayn'ın (feminist kadın düşünür ve şair) idam edilmeden önce Farsça olarak söylediği cümle geçiyordu: "Ayaklarımı yerden kaldırın ki, yüksekten dünyayı daha iyi göreyim."
Efendiler! ... bir millet kendi gücüne dayanarak varlığını ve bağımsızlığını sağlamazsa şunun bunun oyuncağı olmaktan kurtulamaz.
İpek Çalışlar
Sayfa 190 - Atatürk'ün Bütün Eserleri 1919-1920, c. 6, 25-32
Gelecek 20 yıl içinde yetişecek yeni kuşak, ülkeye ve ülkenin geçmişine yabancı olacaktır. Türk kültürünün sürekliliği birdenbire kırılmış bulunuyor. Daha genç insanlar okuyacak ve yazacak, ancak yarım yüzyıllık bir kültüre bile aşina olamayacaklardır. Bir geçmiş olmaksızın, belirli bir kalabalık, estetik standartlarda bir düşüş olacaktır.
İpek Çalışlar
Sayfa 371 - Halide Edib, "Türkiye'de Diktatörlük ve Reformlar", Çev. Mehmet Özden, Türkiye Günlüğü 37, Kasım-Aralık 1995,s. 125.
Türkiye'nin en dikkat çekici yazarının, üstelik de iki çocuk annesi bir kadının cepheye geliyor olması, Milli Mücadele açısından bir dönüm noktasıydı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın
Baskı tarihi:
Mart 2010
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897250
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
"Latife Hanım" kitabıyla yakın tarihimize farklı bir gözle bakmamızı sağlayan İpek Çalışlar'dan çarpıcı bir Halide Edip gerçeği!..

İşgale karşı isyanın hatibi...
1915 Ermeni tehcirinde sesini yükseltmiş; idam cezasına yüz yıl önce karşı durmuş birkaç aykırı isimden biri... Mahatma Gandhi'nin, Bertrand Russell'ın ve Yahya Kemal'in yakın dostu...

Ali Ayet ile Hasan Zeki'nin annesi... Yüzlerce makalenin, onlarca kitabın yazarı... Aşkın ve hürriyetin her gün yeniden kazanılması gerektiğine inanan, dünya çapında entelektüel bir kadın, Halide Edib...

"Onunla Bayan Isabel Fry'ın evinde tanıştım ve anlattıklarını saatlerce tek başıma dinledim. 'Haremin Işığı' ile birlikte bir odaya kapatılmış Byron gibi hissetmeme neden olan o büyüleyici güzelliği olmasaydı, belki de siyasi fikirleri daha çok aklımda kalırdı. Hatıra defterime, 'Bir ceylanı andıran yumuşacık süzgün bakışları, hafifçe yukarıya kıvrılmış minik üst dudağı, ince uzun burnu ve dalga dalga bakıra çalan esmer saç örgüleri, incecik ve alabildiğine zarif endamıyla, görüp görebileceğim en enfes yaratık' diye not düşmüşüm. İnsanı altüst eden bir kadındı; bizi baş başa bıraktıklarında hafif yüzüm kızarmıştı, belki her ikimiz de biraz utanmıştık. Ancak, hemen ciddi bir sohbete girişti ve ateşli ateşli bana Jön Türkleri anlatmaya koyuldu..."
Henry W. Nevinson

İpek Çalışlar'ın, roman akıcılığında kaleme aldığı bu kitap; sabırlı, ayrıntılı bir araştırmaya, tanıklıklara, bugüne kadar gün ışığına çıkmamış mektuplara, arşiv belgelerine dayanıyor. Çalışlar, edebiyat ve siyasetle geçmiş bir ömrün karanlıkta kalmış yanlarını da içeren çalışmasıyla, "Halide Edib gerçeği"ni anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 77 okur

  • Abdullah Özaydın
  • Çiğdem Çelik
  • Elif Şengül
  • Bzky
  • ceyda
  • Duygu Demircioğlu
  • cemal canyiğit
  • Özge Akıncı
  • Emre Köylü
  • Funda Hira Akkaya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20.5
25-34 Yaş
%30.8
35-44 Yaş
%25.6
45-54 Yaş
%17.9
55-64 Yaş
%5.1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%85.2
Erkek
%14.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32 (8)
9
%28 (7)
8
%28 (7)
7
%12 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0