İsmail Acarkan

İsmail Acarkan

YazarÇevirmen
8.1/10
104 Kişi
·
355
Okunma
·
16
Beğeni
·
2.572
Gösterim
Adı:
İsmail Acarkan
Unvan:
Veteriner, Yazar, Şair
Doğum:
Mardin, Türkiye, 1967
1967 yılında Mardin'de doğdu. Şair - Yazar. 1972 yılında, İstanbul'a geldi. İlk, orta ve liseyi İstanbul'da okudu. 1984 yılında, İÜ Veteriner Fakültesi'ne, 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi'ne, 1992 yılında, MSÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne girdi.

Özellikle üniversite hayatından (1984) itibaren din, tasavvuf, felsefe ve psikoloji konusundaki merakı nedeniyle bu konularda okumalar yaptı. İlahi aşk, mecazi aşkın süreçleri, dua ve mizaç-kişilik farklılıkları üzerinde yayınlanmış eserleri bulunmakla birlikte bu konularda çalışmaları hâlen devam etmektedir.
Varlığım senin varlığının karşısında,
Bir günah gibi gelir bana.
Sen bu varlığı sevdiğin için,
Bunca yıldır ses çıkarmadım kendime.
80 syf.
·2 günde·8/10 puan
İlk bölüm, Sokrates’in savunmasından oluşuyor. Bu bölümde kısaca, Sokrates’in nelerle suçlandığından, suçlamalarının kökenlerinin nelere dayandığından ve savunduğu fikirlerden bahseder.
İkinci bölümde mahkeme tarafından hüküm verilir ve Sokrates verilen hüküm hakkındaki düşüncelerini anlatır. Verilen bu karara neden üzülmediğini anlatır ve mahkeme kararına alternatifler önerilerde bulunur.
Ve onurlu bir ölümün, namussuzca yaşamaktan daha iyi ve daha erdemli olduğunu savunur. 
262 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çok çocuklu aileler bunu yaşayarak tecrübe ederler. Her bir çocuk doğuştan birbirinden daha farklıdır. Bazı çocuklar daha meraklı ve hareketliysen bazıları daha sakin ve temkinli olabilir. Bu doğuştan getirdiğimiz özelliklerimize mizaç deniliyor. Bu kitapta Enneagram ‘a (Dokuz Mizaç Modeline Göre Kişilik Gelişimi)göre hem kendimizin hem çocuğumuzun hangi tip mizaca sahip olduğumuzu öğrenebiliyoruz. Mizaç tipini bilmek güçlü ve zayıf yönleri anlamak, en iyi şekilde gelişimini sağlamak için uygun tutumu belirlemek adına çok işe yarıyor. Anne-baba olarak çocuğumuzun bizden farklı bir kişilik yapısına sahip olduğunu görünce afallıyoruz ama doğru yaklaşımlar ne olmalı deneme yanılmayla yolumuzu buluyoruz. Mizacını anladığımızdaysa beklentilerimizi gerçekçi bir yere çekmemiz daha kolay oluyor. Gelelim benim ve Duru’nun mizacına. Ben tip-5 mizacına sahibim Duruysa tip-1. Arada büyük uçurumlar yok bu iki mizaç yapısında, sanırım birbirimizi anlamak konusunda işimizi epey kolaylaştıran şey de buydu. Fakat tip 1 mizacının zayıf yönlerini bilmem Duru’nun bu özelliklerini besleyip ileriki yollarda bunları karakterinin kemikleşmiş parçaları haline getirmemem için önemliydi. Kitap hem olumlu tavırları, hem olumsuz tavırları, stres durumundaki tutumları, rahatlama sağlayan nedenler, destek ve gelişim önerileri gibi bir çok alt başlıkta inceliyor her bir mizacı. Benim için kıymetli bir okuma oldu. Kitabın tamamını okumadım. Duru’nun mizacını ve kendi mizacımı okudum detaylıca. Diğer mizaç tiplerini okuyup derinlemesine bilgi kazanmak eğitimci tarafımı geliştirecek şüphesiz. İlerleyen zamanlarda tekrar dönebilirim kitaba. Enneagrama meraklı çocuklara yakın işlerde çalışanlara ve tüm ebeveynlere tavsiye ederim.
390 syf.
·14 günde
Enneagram son zamanlarda merak ettiğim bir konuydu.Bu kitabı bu sebeple okumaya verdim ve çok güzel bilgiler edindim. Psikoloji biliminin en temel konularından biri kişilik ve kişiliğin oluşumu kunusudur.Psikolojik farklılıklarımız, davranış nedenlerimiz 9 Mizaç modelinde incelenmiş.Ben kitaba göre 6 veya 9 mizacına uygun olduğumu çıkardım.Bir de kanat mizacımız var, ana mizacımızı etkileyen.Mizacımız bizim işletim sistemimizmiş, hiçbirimiz boş bir sayfa olarak dünyaya gelmiyormuşuz. Mizaç yapımız doğuştan ve değişmez.Değişen ve gelişen kişiliğimizmiş :))
Bana faydalı bir okuma oldu,okuyacak olanlara tavsiye ederim.
96 syf.
·9/10 puan
Yıllar önce (2005) okuduğum, sayfaları solup sararmış altı çizilmiş bu kitabı tekrar okumak eski bir dostla karşılaşmak gibi oldu
Hiç inceleme yazılmamış olduğunu görünce yazayım dedim
Kitapta sevgiye dair pek çok şey var
Varılmak istenin ise Allah'ı sevmek olduğu mesajı sık sık karşımıza çıkıyor.
Oldukça güzel bir kitap, sıkılmadan okursunuz
Tavsiye ediyorum...
272 syf.
·1 günde·10/10 puan
Kendini ne kadar tanıyorsun?
Bu kitap ile birlikte davranışlarının adını daha rahat koyabilecek, zayıf yönlerini keşfedebilecek ve bunun dışında değer verdiğin kişilerin tip kodlamasını bulup iletişim kopukluklarını en asgariye indebileceksin. üstelik bu konuda işin ehli ve 27 yılını bu konuyla hemhal olmuş biri tarafından yazılmış bu kitap.
Okuyun derim!
223 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Öncelikle bilmenizi isterim ki bu eser, kişisel gelişim adı altında bilgi birikimi olmadan herkesin verebileceği tavsiyelerin yazıldığı bir kitap değil. Derinlikli bir bilgi olan Enneagram mizaç sistemine giriş için pekâlâ faydalı olan bu kitabı sevgili Özgü Hoca’mın tavsiyesi üzerine okudum. Dokuz mizaç her yönüyle ele alınmış, okuyucuya tanıtılmış. Okurken kendim, yakın arkadaşlarım ve öğretmenlerim hakkında düşündüm ve onların hangi tipte olabileceğini tahmin etmeye çalıştım. Diğer insanları ve kendinizi tanımak ve anlamak istiyorsanız Enneagram öğrenme fırsatını kaçırmayın derim. Kitap hakkında beğenmediğim tek konu bâzı yerlerin tekrar etmesiydi fakat çok rahatsız edecek ölçüde değildi. Verimli okumalar dilerim.
272 syf.
·Puan vermedi
Enneagram modelini çok seviyorum, yanılma payının az olduğunu düşünüyorum. Mizaçları tanımak insan ilişkilerinde mutlaka pozitif bir etki yaratıyor. Burada da çok anlaşılır bir şekilde anlatılmış. Uzmanlığı elbette eğitimsiz olmaz fakat fikir edinmek adına gayet güzel bir kitap :)
390 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bitersin sen bu kitaba bir okusan bu kişiliğini bulursun mizacını anlarsın...

Büyük bir kitap her insanın kendi mizacıno bilmesi gerekirdi ansızın okuması lazımdı...

Okuyun bunu....
452 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kişiliğin DNA'sında 9 mizaç tipinin özelliklerinden bahsediyor. Enneagram dediğimiz mizaç tipimizi tespit etmekte kullandığımız sistemi tanıtıyor ve detaylı bir şekilde açıklıyor İsmail Acarkan. Kendimizi anlamak, davranışlarımızın altında yatan motivasyonu bilmek, başkalarını kabul etmek, başkalarının davranışlarında yargılayıcı olmamak, daha kabullenici olmak adına mutlaka mutlaka okunması gereken çok temel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Enneagram ile ilgili ön bilgi edinip küçük bir araştırma da yapmanız faydanıza olacaktır. Insanları anlamlandırma noktasında çok ufuk açıcı bir kaynak Enneagram. Çok keyifli, bilgi dolu, bol farkındalık içeren bir okuma oldu benim için. Okumayı düşünenlere şimdiden iyi okumalar dilerim.
262 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Enneagram daha önce duyduğum ama hakkında pek bir şey bilmediğim bir kavramdı. Kitapla bu açığı kapatmış oldum. Kitap aslında çocukların daha yakından tanınmasına yönelik yazılsa da kitap boyunca önce kendimi aradım buldum. Kendimi daha yakından tanımama vesile oldu. Daha ne olsun bence okunmalı. Özellikle anne babalar ve öğretmenler... Eğitimde çocukların kişisel farkları bilinerek onlara yaklaşılsa ne muhteşem olurdu, öğretmenlerin hepsi bu eğitimi alsa mesela: Kalıcı yaraların, travmaların birçoğu yaşanmazdı belki de.

Yazarın biyografisi

Adı:
İsmail Acarkan
Unvan:
Veteriner, Yazar, Şair
Doğum:
Mardin, Türkiye, 1967
1967 yılında Mardin'de doğdu. Şair - Yazar. 1972 yılında, İstanbul'a geldi. İlk, orta ve liseyi İstanbul'da okudu. 1984 yılında, İÜ Veteriner Fakültesi'ne, 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi'ne, 1992 yılında, MSÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne girdi.

Özellikle üniversite hayatından (1984) itibaren din, tasavvuf, felsefe ve psikoloji konusundaki merakı nedeniyle bu konularda okumalar yaptı. İlahi aşk, mecazi aşkın süreçleri, dua ve mizaç-kişilik farklılıkları üzerinde yayınlanmış eserleri bulunmakla birlikte bu konularda çalışmaları hâlen devam etmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 355 okur okudu.
  • 32 okur okuyor.
  • 286 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.