İsmail Örgen

İsmail Örgen

Yazar
8.1/10
61 Kişi
·
258
Okunma
·
2
Beğeni
·
828
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Birbirinden ilginç farklı ve güzel olan öykü derlemesi gerçekten bu kitap okunduktan sonra insanların azsa olsa bakış acısını değiştiriyor ve her ne kadar bu öyküleri duymuş olsakta yinede okumaya deger
Çocukluğuma damga vuran, gençliğimi şekillendiren kitap diyebilirim. Bugün düşünmek eylemine tapan bir insancıksam bunun sebebi bu kitabı çok sevmemdir. İçerisinde Da Vinci'nin Son Akşam Yemeği tablosunu yaparken yaşadığı bir hikâye var ve geçtiğimiz hafta derste bu tabloyu işliyorken hocamız bu hikâyeye girdi. Aklıma bu kitapta seneler önce bu hikâyeyi dinlediğim geldi ve dersten kopup hüzünlere daldım. Hâlâ ara sıra açıp zaten birkaç sayfa kaplayan o öyküleri okurum ama bir gün en baştan başlayıp tekrar okuyacağım mutlaka.
Gece treniyle yolculuk yapıyordum. Yataklı vagonda zayıf, yaşlıca, kibar tavırlı bir yol arkadaşım vardı. Kendimi takdim ettim. Adam da kendisini tanıttı, felsefe doktoru olduğunu söyledi. İsmi aklımda kalmadı. Yatmak için yukarı tırmandım. Yukarıdaki yatak benimdi.Dedim ki:"Sayın doktor, meseleyi şimdi söyleyeyim de sonunda bir tatsızlık olmasın. Ben, gece biraz horlarım. Eğer siz hafifçe bir ıslık çalarsanız ben derhal uyanır, öte tarafa dönerim ve horlamam da geçer."O:"Zararı yok, merak etmeyin" dedi.Her zaman olduğu gibi yataklı vagonda çok güzel uyudum ve ineceğim yere yarım saat kala uyandım. Yatağımdan indiğim zaman yol arkadaşımın çıkmış olduğunu gördüm. Yatağı bomboştu. Giyindim ve koridora çıktım. Orada da yoktu.Yataklı vagon memurunu gördüm. Ona sordum:"Acaba alt tarafımda yatan bey nerede kaldı?"Memur:"Ha, o mu?" dedi. "Onun pek aklı başında olmasa gerek. Sabaha kadar ıslık çalarak yataklı vagonda kimseyi uyutmadı. Bunun için yolda onu trenden indirdik!Neşeli Öyküler, mizahı, olması gereken çizgide sunuyor... Keyifle, neşeyle, hatta yer yer derin derin düşünerek okuyacağınız öyküleriyle, mizahta 'çıtayı' olması gereken yere koyuyor. Hayatın sevimli ve sevgili bir parçası olarak mizahın, asla hakarete, yalana, kaba söze, kandırmacaya başvurmadan da yapılabileceğini örnekleriyle gösteriyor.
Kısa kısa alıntı hikayelerden oluşuyor. Okuyucuyu yormayan bir anlatımı var. Tek seferde kolaylıkla bitirebilirsiniz. Okusanızda olur okumasanızda...
Seylan Adası'nda turistler, yüzlerce dalgıcın, denizin dibine dalarak, sepetlerine istiridye toplayıp gemiye çıkarmalarını, sonra bu istiridye toplayıp gemiye çıkmalarını, sonra bu istiridyelerin kabuklarını bıçakla açıp, içlerindeki incileri ayıklamalarını seyrediyorlarmış. Bu inci avcılarına başkanlık eden ihtiyar Hintli'den, incilerin nasıl oluştuğuna dair bilgi istemişler.

Yazarın biyografisi

Adı:
İsmail Örgen
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 258 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 56 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.