James Darmesteter

James Darmesteter

Yazar
9.5/10
11 Kişi
·
30
Okunma
·
0
Beğeni
·
581
Gösterim
Adı:
James Darmesteter
Unvan:
Fransız Oryantalist, Antikacı, Yazar
Doğum:
28 Mart 1849
Ölüm:
19 Ekim 1894
Üç iyi şeyi istememe tembellğine düşmeyin: bu üç iyi şey, iyi düşünülmüş düşünce, iyi söylenmiş söz ve iyi yapilmiş iştir.
...çünkü temizlik insan içindir, neredeyse hayattır, en büyük iyiliktir, bu temizlik Ey Zerdüşt, Mazda Dininde vardır ki onun için insanoğlu kendisini iyi düşünceler, iyi sözler ve eylemlerle temizler.
Doğrunun izleyicler sonunda her şeye ulaşacak.
Fakat uzun Karanlik, aci ve kötülük
Yalandan yana olanlarin payina düşecek,
Onlarin ruhlari onlari kendi eylemleriyle
Yönlendirecek...
( Yasna. 31:20 )
Zerdüşt!
Nerede, Ey kutsal varlik, iyi duygu ve egemen ülke?
Beni bu denli çok uğraştiran
Iyi duyu ve egemenlik?
Ey, Herşeyi bilen
Beni o büyük birlik için eğit!
Tanri şimdi yardimcimizdir. Biz ise onun hizmetindeyiz..
Zerdüşt!
Senden lütfunu rica ettiğim şey,
Ey Haoma, ölümün uzaklaştiricisi,
Hirsizi, eşkiyayi ve kurdu
Önce biz farkedelim.
Onlar önce bizi değil,
Biz onlari fark edelim...
Kötünün en sonunda galip olacağı zaman, bildiğimiz dinamik dünyanın sonu gelecek, durağan ve ideal varoluş durumuna dönüşecek. Zamanların sonunda bir Kurtarıcı ortaya çıkacak ve hastalıklı olanlar fiziksel olarak iyileşeceklerdir. Zerdüşti cennet, cehennem ve dönüşümün Kurtarıcı tarafından gerçekleştirileceği ve Yeniden Dirilmenin eşlik edeceği son dünya kavramları muhtemelen Hıristiyanlık ve İslamiyet gibi sonra gelen dinlerdeki benzer fikirlere ilham kaynağı olmuştur.
Zerdüştlük, cennet, cehennem ve dönüşümün kurtarıcı tarafından gerçekleştirileceği ve yeniden dirilmenin eşlik edeceği son dünya kavramları muhtemelen Hristiyanlık ve İslamiyet gibi sonradan gelen dinlerdeki benzer fikirlere ilham kaynağı olmuştur.
480 syf.
·51 günde·Beğendi·10/10
Zerdüşt Kimdir?

M.Ö. İran topraklarında yaşamış bir peygamber olarak bilinir. Bazı kaynaklara göre Persli bir hekim bazı kaynaklara göre de medli bir kahindir. Taraftarlarına Zertüştî denilir. Halkı Ahura Mazda‘nın dinine çağırdı ve kutsal kitabı olan Avesta’yı dinin temeli olarak belirledi. 77 yaşında öldürüldüğü bilinmektedir.

Zertüştîlerin Kutsal Kitabı Avesta

Avesta Bilge Tanrı Ahura Mazda’nın Zerdüşt’e vahyettiği İran dilleri ve edebiyatının en eski ve en önemli eseridir.
Büyük İskender İran’ı işgal ettiği zaman Avesta’nın 17 cilt kadarını yakmıştır. Savaştan kaçıp Hindistan’ın Bombay bölgesine göç eden Zerdüşt taraftarları yakılmaktan kurtulan bölümleri yanlarında götürürler.
17. Yüzyılda Fransız asıllı Anguetil Dupperon Bombay bölgesindeki Zerdüştîlerin yanında 6 yıl kadar yaşayıp dillerini öğrendikten sonra Fransa’ya dönüp üzerinde çalışmalar yaparak “Zend Avesta “ adıyla bir kitap yayımlar. Bundan sonran Avrupa’da Zerdüştçülük inancıyla ilgili bir merak ve aydınlanma başlar. Birçok ünlü yazar bu konuda kitap yazar.
Avesta’da, beş bölümden oluşuyor; “Gatalar” Zerdüşt’ün kendi yazdığı ezgilerden oluşuyor. Diğer bölümleri taraftarlarının yazdığı yorumlar ve dualardan oluşuyor. Yorum olan bölümlerine “Zend” adı verilir.
Tarihte bilinen ilk Tek Tanrılı dindir.
Ahura Mazda’nın karşısında duran kötülüklerin simgesi Angra Mainyu’dur.
Arapların İran’ı işgal etmeden önceki İranlıların kutsal dinidir.
Büyük İskender, Araplar ve Moğollar’ın işgalleri yüzünden sürekli göç etmek zorunda kalmışlardır. Halen Hindistan’ın Bombay bölgesinde yaşamlarını sürdürmekteler.
Şunu da belirtmek isterim: beni Avesta kitabını okumaya iten şey; Avesta’yı araştırmaya anlamaya çalışırken Avesta için ateşperestlerin kitabi diye bir tabirin karşıma çıkması olmuştu. Avesta kitabını okuduktan ve daha sağlıklı araştırmalar yaptıktan sonra tatmin oldum. Ateş bu inançta yaşam enerjisini sembolize ediyor. İnsan içindeki dinamizmi temsil ediyor. Aynı zamanda ateş de toprak, su, atmosfer, güneş ve ağaç gibi kutsal kabul ediliyor çünkü bunların hepsi canlı yaşamı için gereklidir.
Çok şey öğrendim bu kitaptan ve herkese tavsiye ediyorum. Okuyun okutun. Keyifli okumalar:)
Çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim okumayan çok şey kaybeder muhakakh okuyun okumalısınız bence tavsiye ederim güzel dileklerin için teşekkürler hocam......
480 syf.
·9/10
Zerdüştlerin kutsal kitabı olan Avesta Hegel'den Nietzsche'ye kadar pek çok filozofu etkileyen önemli bir dinsel metindir.Eserde Zerdüştlüğün düalist yapısını iyiliğin temsilcisi Ahura Mazda ile kötülüğün temsilcisi olan Ehrimen arasındaki savaş ,Dakhme denilen Sessizlik kuleleri ne bırakılan ölüler ve daha pek çok ilginç mecusi adetleri anlatılmakta.

Yazarın biyografisi

Adı:
James Darmesteter
Unvan:
Fransız Oryantalist, Antikacı, Yazar
Doğum:
28 Mart 1849
Ölüm:
19 Ekim 1894

Yazar istatistikleri

  • 30 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.