Jean Vercoutter

Jean Vercoutter

Yazar
8.0/10
3 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
497
Gösterim
Adı:
Jean Vercoutter
Unvan:
Fransız Arkeolog
Doğum:
Lambersart , Nord, 20 Ocak 1911
Ölüm:
16 Temmuz 2000
Bir Mısır halk masalına göre Thout,askerlerini küplerin içine gizleyerek Yafa kentini ele geçirmişti. Arap masalı Ali Baba ve Kırk Haramiler'in kökeninde hiç kuşkusuz bu öykü vardır.
" Eğer Mısır, güzel sanatlar dostu bir ulusun elinde olsaydı, orada antikçağı tanıyabilmek için, yeryüzünün geri kalanının bir süredir bize sunmayı reddettiği kaynaklara ulaşılabilirdi. Aslında Delta'da artık çok ilginç kalıntılar yoktur, çünkü yöre sakinleri ihtiyaçlarını karşılamak için veya batıl inançları nedeniyle her şeyi tahrip etmiştir.
Jean Vercoutter
Sayfa 39 - Volney Suriye ve Mısır Yolculuğu kitabından
Bugün İngilizlerin kurduğu baraj yüzünden, su bir daha "cezri"olmayacak bir" met" gibi yükseldi; neredeyse küçük bir deniz denilebilecek bu göl, nehrin mendereslerin yerini aldı ve kutsal adacıkları yuttu. Orada, tapınaklar, sütun dizileri ve heykellerle yüklü bir tepenin başında, bin yıllardır tahtında oturan İsis Tapınağı, hâlâ tek başına yarı beline kadar suyun dışında duruyor, ama yakında o da boğulacak.
Başlangıçta Büyük Piramit'in üstünde, tek bir granit veya bazalt blokundan yapılma bir "küçük piramit" vardı. Buna taban görevi gören platformdaki taş blokların üstüne seyyahlar ce turistler isimlerini kazımıştır.
Mühendis Lebas yapılan tüm manevraları kendi gözleriyle izliyordu. Devasa kütleyi kaldıran halatlar kopacak gibi gerilmişken, o dikilitaşın hemen altında duruyordu; birinde bile yanılmış olsaydı, düşen taş onu oracıkta öldürürdü. Zaten kişisel bir onursuzluk olarak kabul edeceğim böyle bir kazanın ardından yaşamak istemezdim, diyordu. Ama söylentilere göre, basit bir işçinin zekası olmasa, halatların kopması kaçınılmazdı; halatların uğursuz gıcırdamasını duyan bu adam onları ıslatmayı akıl etmiş, böylelikle direnci artan halatlar sürtünmenin tesiriyle alev almaktan kurtulmuştu.
176 syf.
·29 günde·Puan vermedi
Kitabı aslında beğendim. Daha öncesinde Antik Maya uygarlığını okuduğum kitapta hiç resim yoktu ve bu anlamamı fazlaca zorlaştırmıştı. Ama bu kitapta bolca resim ve bilgi var. Bazen resimler kafa karıştırsa da kitabın yapısına alışınca çok eğlenceli olabiliyor.
Kitap Mısır'ın uzak geçmişinden çok yakın geçmişte eserlere yönelik tutumu ele almış. Benim bu kitaptan en çok anladığım Lourve Müzesi'nde Kahire Müzesi'nden daha çok eser olduğu ve Napolyon zamanından beri eserlerin Fransa'ya götürüldüğü oldu.
Bence okumaya, beraber vakit geçirilmeye değecek bir kitaptı. Antik Mısır eserlerini öğrenmek isteyen biri için tavsiye edebilirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean Vercoutter
Unvan:
Fransız Arkeolog
Doğum:
Lambersart , Nord, 20 Ocak 1911
Ölüm:
16 Temmuz 2000

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.