Jean Vercoutter

Jean VercoutterEski Mısır yazarı
Yazar
7.5/10
10 Kişi
44
Okunma
3
Beğeni
1.125
Gösterim

Jean Vercoutter Kimdir?

Unvan:
Fransız Arkeolog
Doğum:
Lambersart , Nord, 20 Ocak 1911
Ölüm:
16 Temmuz 2000

Okurlar

3 okur beğendi.
44 okur okudu.
1 okur okuyor.
38 okur okuyacak.

Jean Vercoutter Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Son şölenlerinde söyledikleri aydınlık şiirler...
"Gövdeler her zaman ölürler ve yeni nesiller onların yerini alırlar.Güneş sabah doğar, sonra batıdan batar, erkekler döl verir, kadınlar doğururlar ve ciğerler cömertçe soluk alırlar. Sonra gün sona erer ve onların çocukları çoktan mezardadırlar...Ben bu zamanlar bilgelerin konuşmalarını duymuştum.Onların yaşadıkları yerlere ne oldu? Duvarları yıkıldı, evleri sanki hiç yaşamamış gibi artık yoklar. Hiç kimse nasıl olduğunu anlatmak için gittikleri yerden geri gelmiyor...Ölüm gününe kadar dünyada neden zevk alıyorsan yap, çünkü ölüm tanrısı ağlayıp sızlamaları duymaz ve çığlıklar öbür dünyadan hiç kimseyi kurtarmaz.Günü neşe içinde geçir. Elbette, hiç kimse zenginliklerini beraberinde götüremez. Elbette,oraya giden hiç kimse geri dönemez."
Sayfa 118Kitabı okudu
Son söz
Ölüm gününe kadar dünyada neden zevk alıyorsan yap, çünkü ölüm tanrısı ağlayıp sızlamalari duymaz ve çığlıklar öbür dünyadan hiç kimseyi kurtarmaz . Günü neşe içinde geçir . Elbette hiç kimse zenginliklerini beraberinde götüremez. Elbette oraya giden hiç kimse geri dönemez.
Sayfa 113 - İletişim yayınlarıKitabı okudu
"Ölüm gününe kadar dünyada neden zevk alıyorsan yap, çünkü ölüm tanrısı ağlayıp sızlamaları duymaz ve çığlıklar öbür dünyadan hiç kimseyi kurtarmaz."
Sayfa 118Kitabı okudu
Başlangıçta Büyük Piramit'in üstünde, tek bir granit veya bazalt blokundan yapılma bir "küçük piramit" vardı. Buna taban görevi gören platformdaki taş blokların üstüne seyyahlar ce turistler isimlerini kazımıştır.
Bir Mısır halk masalına göre Thout,askerlerini küplerin içine gizleyerek Yafa kentini ele geçirmişti. Arap masalı Ali Baba ve Kırk Haramiler'in kökeninde hiç kuşkusuz bu öykü vardır.

Jean Vercoutter İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok

Jean Vercoutter Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
176 syf.
·
Puan vermedi
·
25 saatte okudu
Eski Mısır'a ait elimizdeki bilgilerin nasıl ve hangi yollarla edinildiğini anlatan, sade anlatımlı bir kitap. Her sayfada anlatılan konuyla ilgili gösterilen resimler çok güzel. Bilim adamlarının eski Mısır'ın gizemini keşfetmek için verdikleri gayretleri, yazıtların deşifre edilebilmesinde yapılan uzun çalışmaları ayrıntısıyla görebiliyorsunuz. Eğlendirici bir kitap. Resim ve belgeler ise çok güzel, uzun süre hafızanızda kalacaktır.
Unutulmuş Mısır'ın İzinde
Unutulmuş Mısır'ın İzindeJean Vercoutter · Yapı Kredi Yayınları · 201017 okunma
176 syf.
·
Puan vermedi
·
29 günde okudu
Kitabı aslında beğendim. Daha öncesinde Antik Maya uygarlığını okuduğum kitapta hiç resim yoktu ve bu anlamamı fazlaca zorlaştırmıştı. Ama bu kitapta bolca resim ve bilgi var. Bazen resimler kafa karıştırsa da kitabın yapısına alışınca çok eğlenceli olabiliyor. Kitap Mısır'ın uzak geçmişinden çok yakın geçmişte eserlere yönelik tutumu ele almış. Benim bu kitaptan en çok anladığım Lourve Müzesi'nde Kahire Müzesi'nden daha çok eser olduğu ve Napolyon zamanından beri eserlerin Fransa'ya götürüldüğü oldu. Bence okumaya, beraber vakit geçirilmeye değecek bir kitaptı. Antik Mısır eserlerini öğrenmek isteyen biri için tavsiye edebilirim.
Unutulmuş Mısır'ın İzinde
Unutulmuş Mısır'ın İzindeJean Vercoutter · Yapı Kredi Yayınları · 201017 okunma