Jiddu Krishnamurti

Jiddu Krishnamurti

Yazar
8.5/10
138 Kişi
·
394
Okunma
·
163
Beğeni
·
9.856
Gösterim
Adı:
Jiddu Krishnamurti
Unvan:
Hindistan Asıllı Düşünür, Konuşmacı ve Yazar
Doğum:
Madanapalle, Hindistan, 12 Mayıs 1895
Ölüm:
Ojai, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri, 17 Şubat 1986
Yaşamı ve öğretileri 20. yüzyılın büyük bir bölümüne yayılan J. Krishnamurti, pek çok insan tarafından modern zamanlarda insan bilincini en derinden etkileyen biri olarak görülüyor. Bilge, filozof ve düşünür olarak dünyanın dört bir yanında entelektüel olanı olmayanı, yaşlısı genci ile milyonların yaşamına ışık tuttu. Bütün dinleri aşan bir yaşam biçimine işaret ederek, dine yeni bir anlam ve içerik getirdi. Çağdaş toplumun sorunlarıyla korkusuzca yüzleşip, insan zihninin işleyişini bilimsel bir şaşmazlıkla analiz etti. Tek düşüncesinin "insanı mutlak ve koşulsuz olarak özgür kılmak" olduğunu ilan ederek, insanı bencillik ve acının derin şartlanmasından özgürleştirme yoluna koyuldu.
“Eğer siz “beni severseniz ben de sizi severim” diyorsanız bunun adı alış veriştir”
'Hayır' demek 'evet' demekten çok daha önemlidir.
'Hayır' demek en yüksek düşünme biçimini gerektirir, çünkü 'hayır' demek olumsuzlayarak düşünme anlamına gelir-yani yanlış olanı görme.
''Kendini tanımak bilgeliğin başlangıcıdır. Evrenin sırrı kendini tanımada yatar. Bu kendiniz dışında, hiç kimsenin size veremeyeceği bir eğitimdir ve güzelliği de buradadır. Kesintisiz bir dikkat ve sürekli sorgulayan bir zihin gerektirir. Gözlemleyerek, mücadele ederek, mutlu olarak ve hüzünlenerek öğrenmek zorundasınız.''
Kalbinizde sevgiye yer açmış olsaydınız her şeyi olanlara saygı gösterdiğiniz gibi, hiçbir şeyi olmayanlara da saygı gösterirdiniz; ne varlıklı kimselerden çekinir, ne de yoksulları hakir görürdünüz. Çıkar kazanma umuduyla saygı göstermek korkunun ürünüdür. Oysa sevgide korku yoktur.
"..İnsanı doğru eyleme sevk eden sevgidir. Sevgi dünyaya düzen getirir. Bırakın sevgi istediğini yapsın..''
Kendinizi Hint ya da Müslüman ya da bir Hıristiyan ya da başkaca birisi olarak adlandırdığınızda şiddete düşüyorsunuz. Neden bunun bir şiddet olduğunu görebiliyor musun? Çünkü bu şekilde kendini, insanlığın kalan kısmından ayrı tanımlıyorsun. Kendini inanç ile, ulus ile, gelenek ile ayırdığında, bu ayrım şiddeti doğuruyor. Öyleyse şiddeti anlamayı arzu eden bir kişi herhangi bir ülkeye, her hangi bir dine, herhangi bir politik partiye ya da bir grupsal sisteme ait değildir; o kişi insanlığın tümünü anlamanın peşindedir.
Özgür bir insan kendini belli bir ülkeye, sınıfa ya da düşünce biçimine ait hissetmez asla. Özgürlük dosdoğru her seviyede özgürlük demektir...
Tek amacım var: İnsanın özgürleşmesi; insana sınırlarını yıkmak konusunda yardımcı olmak.
Harika bir farkındalık ve kendinizi keşfedebilmenize önder olacak bir eser. Krishnamurti'nin dünyayı gezerek sorulu cevaplı toplantılarından derlenerek oluşturulmuş bu kitap aşk ve ilişki hakkında ki bakış açınızı değiştirip, sorular karşısında kendiliğinizden cevaplar verdirecek ve zihnimizin kurduğu aşk ve ilişki anlayışınızı değiştirebilecek nitelikte...
Aşk ve ilişkilerin bütününde toplumsal, dinsel, yetiştirilme kodlamalarımızın sorgulandığı, düşünce yapımızın var olma veya ben olma düşüncesinin zihnimiz de oluşturduğu kalıpları, mutsuzlukları, başarısızlıkları nasıl başarıya dönüştüre bileceğinizinin sunulduğu bu eser sıkılmadan bir günde okuyabileceğiniz bir kitap...
Zevklerin geçici ve acıların sürekli olmasına yol açan zihnimiz, aşkın ne anlama geldiğini, başlangıcı olan arzuyu dinsel veya toplumsal olarak yaşadığımız baskılardan dolayı henüz anlamamış olduğumuzun anlatıldığı bu eser, aşka bakış açınızı ve yeniden keşfetmenizin öğütleri ile dolu...
Yazarın dile sade ve akıcı. Alışılmış Kişisel Gelişim kitaplarından çok farklı.
Yazarın okuduğum ilk eseri fakat son olmayacak...
Öncelikle Jiddu Krishnamurti boşuna "dünya öğretmeni" lakabını almamış diye sözlerime başlamak istiyorum. Gerçekten bu kitabı okuduğunuzda hak vereceksiniz. Hint sinemasından sonra edebiyatı da beni adeta mest etti diyebilirim. Edebiyatıyla ilgili çok detaylı bilgim olmamakla birlikte, yapısı itibariyle çok fazla çeşitliliğe sahip bir ülke. Doğal olarak bunun da edebiyatına yansıdığı kanaatindeyim. Varsa Hint edebiyatıyla ilgili önerileriniz alabilirim.

Kitaba gelecek olursak. Kitap yazarın dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığı ve yayımlanmamış konuşmalarını içeriyor. 16 bölümden oluşuyor. Aslında bütün bölümler tek tek detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Bunun içinde tamamen sakin bir kafayla okuyup, bu kitap dışında kendinizi hiçbir şeye vermemeniz gerekiyor. Malum olaylar yüzünden tam olarak kendimi veremediğimi düşünüyorum. Açıkcası kitabın hakkını veremedim ve tekrar okuyacaklarım listesine alıyorum. Ayrıca kitap hani okuyup kütüphaneme koyayım orada dursun tarzında bir kitap değil. Anlattığı konular itibariyle ara ara açıp tekrar tekrar okumalık bir kitap.
Özgürlük ceza ya da emir almadan salt gözlem yapabilmektir...
kitabı iki üç ay önce almama rağmen bitirmedim ya da bitirmek istemedim.
Sindire sindire okunası bir kitap.
Bence bu kitapta herkes aradığı bazı sorulara cevap bulabilir.
Özgürlük, yaşam, acı,hakikat, kültür, bilinen ya da bilinmeyen bir çok şey hakkında, siz sorun Krishnamurti cevaplasın.

Not: felsefe sevenlere ısrarla tavsiye ediyorum.
Kitap Krishnamurti'nin 1948-85 yılları arasında verdiği seminer ve konuşmalarından derlenmiş Özgürlük üzerine, Özgürlüğü anlamak adına söylediği sözlerden oluşan bir eser.
Özgürlüğün ne olduğundan ziyade ne olmadığını, kişisel, toplumsal, zihinsel analiz ve tespitler ile örnekler sunarak açıklıyor.
Başlıca ; Bilgi ve özgürlük, çıkar ve özgürlük, din ve özgürlük, sevgi ve özgürlük(zaman, ideoloji, ırk vs.) gibi konu başlıkları ile özgürlüğe farklı açılardan bakarak görmemize olanak sağlıyor.
Bizce özgürlük nedir? Peki bu gerçek özgürlük müdür?
Özgürlük nedir? Sorusuna cevap arıyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz
Eser 1955 yılında halka açık yapılan sekiz konuşmadan oluşuyor. Ana fikir zihin esaretinden kurtulmak olsa da yazardan mı yoksa çevirisinden mi bir kaç konu net olarak aktarılamamış...

Doğduğumuz andan başlayarak insanı şartlandıran aile, okul, çevre, din öğretilerinin, insan zihninde nasıl şartlanmalara ve kendinden olmayanı ret etmeye zorladığını, yazar yeri gelmiş soru cevap halinde okuyucuya aktarmış.

Yazar, zihin baskısını ve kalıplaşmış öğretilerden arınmamız için yazdığı bu eser ile düşüncelerimizi nasıl yönlendirebileceğimizi çok etkili olmamakla beraber bilgilendirme amaçlı olarak bizlere sunmuş.
İnsanın dünyada yaratığı karmaşaya savaşlara ve tüm korkunç şeylere bakın Bu ne karamsar nede iyimser bir bakış açisi yalnızca olan gerçeklere bakın bu eserde yazar toplumun yada dünyanın nasıl sistematik eşitlikçi ve adaletli bir şekilde yasanilacagi ve bireyin bu farklı olmayı bu ışığa yakalama çabası bireye nasıl bir farkındalik katacak bunun üzerine yaptığı evrensel mesajları içeriyor ve okunduğunda az da olsa kendindeki o gizli ve farklı ışıği görüp aslında o sen aynısın diyen zihniyete farklılığını gösterebilecektir...
Jiddu Krishnamurti bu dünyaya gelmiş özel insanlardan bir tanesi. Bütün sözleri, konuşmaları ve kitapları muhteşem. Ama özellikle Bilinenden Kurtulmak kitabı harika. İlk kez Jiddu Krishnamurti okuyacaklar için başlangıç kitabı. Bu kitabı okumasını kime tavsiye ettiysem okuyanın hayata bakış açısı değişti. Jiddu Krishnamurti'den etkilenmemek imkansız.
J. Krishnamurti; konuşmaları, söyleşileri, gazete yazıları ve mektuplarından oluşan ''ilişki üzerine'' isimli kitabı bitireli çok oldu ve nedense, bu kitabı daha önce okumuştum ve tekrar bana bir şeyler katar mı diye elime aldım. Ama şu an sahip olduğum bilgi ve birikimle bana benim bilmediğim ve ilişkilerle ilgili bir çok şeyi anlattımı bilemiyorum.Kitaptan alıntılara yer vererek kitabı okuyanların ve alıntıları beğenenlerin yorumlarını bekliyorum.
Jiddu Krishnamurti'nin anlatımını biraz da Osho'ya benzettim. Nietzsche ile de paralellik gösteren yaklaşımları var.
Kitaplarının çoğunluğu Omega Yayınlarından çıkmış olduğunu görüyoruz.
Ayrıca, ganj, ayna, yol, okyanus ve ötesi yayınları da tercüme edip yayınlamış kitaplarını.
Sorgulama, düşünce ve inançlarla yüzleşme, arayışlar, mantığın, zekânın, bilginin yerinde kullanımı gibi kavramlara açıklık getirilmiş kitapta.
Herşeyimizle, samimice aynaya bakmadan,
İrade, eylem, inanç ve zekânın yüzdeyüz hür olmasını sağlamadan, yapıştığımız şeyler bizi huzur ve barışa götürmez diyor yazar özetle.
"Her şeyi bildiğini farz eden kişi uzun süredir ölü demektir. Ancak "bilmiyorum" diyebilen, keşfetmeye ve anlamaya çalışan, bir son peşinde koşmayan, düşüncelerini başarmak ve olmak üzerinde yoğunlaştırmayan kişi, işte böyle bir kişi yaşamaktadır ve o yaşam hakikatin kendisidir." diyen Krishnamurti Bu eserde Bilmek, öğrenmek, anlamak, kavramak ve yaşam hakkında ipuçları verirken yorumu ve düşünceyi yine insanlara bırakıyor. Zira herkes hayatı kendi bakış açısı ile değerlendirip, ihtiyaçları doğrultusunda kendi hakikatini yaşar. Kişisel gelişim ve manevi gelişim yolunda arayış içindeyseniz, bu kitabı mutlaka okumanızı öneririm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jiddu Krishnamurti
Unvan:
Hindistan Asıllı Düşünür, Konuşmacı ve Yazar
Doğum:
Madanapalle, Hindistan, 12 Mayıs 1895
Ölüm:
Ojai, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri, 17 Şubat 1986
Yaşamı ve öğretileri 20. yüzyılın büyük bir bölümüne yayılan J. Krishnamurti, pek çok insan tarafından modern zamanlarda insan bilincini en derinden etkileyen biri olarak görülüyor. Bilge, filozof ve düşünür olarak dünyanın dört bir yanında entelektüel olanı olmayanı, yaşlısı genci ile milyonların yaşamına ışık tuttu. Bütün dinleri aşan bir yaşam biçimine işaret ederek, dine yeni bir anlam ve içerik getirdi. Çağdaş toplumun sorunlarıyla korkusuzca yüzleşip, insan zihninin işleyişini bilimsel bir şaşmazlıkla analiz etti. Tek düşüncesinin "insanı mutlak ve koşulsuz olarak özgür kılmak" olduğunu ilan ederek, insanı bencillik ve acının derin şartlanmasından özgürleştirme yoluna koyuldu.

Yazar istatistikleri

  • 163 okur beğendi.
  • 394 okur okudu.
  • 20 okur okuyor.
  • 731 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları