Yeni Bir Yaşam (Öğrenme ve Anlam Arayışı Üzerine)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.378
Gösterim
Adı:
Yeni Bir Yaşam
Alt başlık:
Öğrenme ve Anlam Arayışı Üzerine
Baskı tarihi:
Aralık 2010
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754689815
Çeviri:
Orhan Düz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Omega Yayınları
13 yaşındayken "dünya öğretmeni" seçilen Krishnamurti, hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla, yaşama ve dünyaya dair konuşarak geçirdi. Kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Onun için, karşılaştığı herkes başlı başına bir "birey"di. Bu nedenle öğretmekten çok paylaşmayı ilke edindi. Yine de dünya üzerindeki milyonlarca kişi ondan çok şey öğrendi.

"Yoksulluk toplumun suçudur, açgözlü ve kurnaz kimselerin diğerlerini sömürüp yükseldikleri bir toplumun kabahatidir yoksulluk. Anlaşılması gereken husus, neden zenginlerin ve yoksulların olduğu değil, başarı hırsıdır. Değişmesi gereken şey, büyük biri olma, başarılı biri olma isteğimizdir... Dünyada büyük biri, başarılı biri olma dürtüsü varlığını koruduğu sürece zenginler ve yoksullar, sömürenler ve sömürülenler de olmaya devam edecektir."

Krishnamurti'yi dinlemek Buda'yı dinlemeye benziyor:

Öylesine güçlü, öylesine insanın içine işliyor ki!
-Aldous Huxley-

Krishnamurti'nin dili yalın, ufuk açıcı ve ilham verici... Gündelik hayatı engelli bir yarış veya bir fare kapanı olmaktan çıkarıp neşeli bir uğraşa dönüştürüyor.
-Henry Miller-
(Tanıtım Bülteninden)
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Tarih: 2009
Yer: İstanbul, Bakırköy
Mekan: Caorusel avm Gloria Jean's Coffees, Bahçe bölümü sol sıranın en arka masası.
İçecekler: Sade şekersiz filtre kahve (ben) ve White chocolate mocha.
Konu: Farkındalık.
Katılımcılar: Ben ve bir arkadaş. (ismi lazım değil) Tabii o zamanlar bekarım nerede akşam orada sabah modu:)

Arkadaşıma dedim ki ''sence farkındalık bir lanet mi yoksa bir lütuf mu'' hemen yapıştırdı cevabı ''eğer farkındalığı kaldırabilecek bir zihin yapısına sahipsen lütuf, değilsen bir lanet''

O an düşündüm acaba lanetlendim mi yoksa bir lütufla ödüllendirildim mi? Sonra araştırmaya karar verdim ve araştırma sırasında sevgili Krishnamurti ile tanıştım.

Kris bana farkındalık düzeyinin aşamalarını ve hangi aşamalarda insanın zihninde neler olduğunu anlattı. O'nu okudukça önceden lanetli gibi gelen şeyler bir anda lütuf olarak zihnimde belirmeye başladı. Sanki realitenin kırılmaz kalkanı benim için inivermiş ve yıllardır depoladığım bütün bilgilerim gün ışığına çıkmış emrime amade olarak duruyorlardı gözümün önünde. ( tabii bunu bir tek ben görebiliyordum) Kris'in her hangi bir kitabı ile ilgili bir şey yazmak yerine onun zihin yapısını anlamak kitaplarının hepsi için fikir sahibi olmaya yetecektir. Çünkü düşünce yapısı hep aynı olan bir adamın kitaplarında sadece konular değişir ve her konunun başlığı zaten kitabın adı dır.

Eminim herkesin dikkatini çekmiştir. Yolda yürürken sadece sesleri duymaya odaklandığınızda bir anda sesler çoğalır ve normalde farkında bile olmadığınız sesleri duymaya başlar sınız. Herkesin dikkatini çekmiştir dedim ama bence çekmemiştir yani herkes yolda yürürken dur şu seslere odaklanayım demez:)) Bazı insanlar hariç onların şu an evet ben dediğini duyar gibiyim. Tabii bu yazıyı buraya kadar okuyan saklı seçilmişler.:)

Bir de hissiyat olarak farkındalık vardır. Mesela bir insanın samimiyetini ölçer siniz. Gülerken içten mi yoksa o an kendini gülmek zorunda hissettiği için mi güldüğünü anlar sınız. Ya da yalan söyleyen bir insanı anında mimler siniz. Düşünsenize kimse size yalan söyleyemiyor ve bu insanlar sizin bu özelliğinizi fark etse eminim hiç biri sizinle konuşmaz bile.

Zihinsel olarak bu farkındalığı kaldırabilen insanlar ya asosyal olur (mesela ben) ya da olayı dalgaya alıp sosyal bir insan olarak herkesin yüzüne vurur fark ettiklerini.

Bu kitabı okuyup anlayabilen ve hayatına uyarlayabilen herkes zihinsel mutluluğun yada farkındalığın tadına bakabilir. Lakin zamansal bir sorun var. Kris'in yaşadığı dönemden yola çıkarak ele aldığı konular o zamanın şartlarına göre uyarlanabilirliliği yüksek fakat şimdi ki zamanda herkesin bir paye olarak tırtıklayarak uyarlaması elzem bir konudur.

Bir de farkındalık düzeyi yüksek insanlarda şöyle bir zorluk vardır. Düşünsenize bir restoran da çalışıyor sunuz. Yemek molasında farkındalığın dibine vurmuş nirvanaya çıkmış süzülerek aşağıya iniyor sunuz. Ve bir anda bir kart ses ''oğlum şu masayı babam mı toplucak'' ya da '' lan şu bulaşıkları yıka gelmiyim oraya'' gibi:)

Yine de siz siz olun Farkında olun.

Keyifli okumalar...
240 syf.
On yıl kadar önceydi sanırım Krishnamurti ile tanışmam. Farkındalık üzerine bir makale hazırlarken rastlamıştım yazılarına. Krishnamurti bir çok insanın hayatını değiştiren özgün düşüncelere sahip pek az insandan biridir. Onu tanımış olmanın verdiği his bazı insanlar için evrende yanlız olmadığı düşüncesi doğurmaktadır. Çünkü bu tarz insanlar bana göre saklı seçilmişlerdir.

Kitapta mutlu bir yaşam sürmek için insanların izleyecekleri yol, zihin yapıları, düşünce sistemleri ve farkındalık duyguları soru cevap şeklinde okura sunulmuş ve saçma ayrıntılara girmeden soluksuz okunan bir eser ortaya çıkmıştır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus hayati bir önem taşımaktadır; FARKINDALIK

Farkındalık onu taşımayı bilmeyen yada öğrenemeyen biri için bir bela ve lanettir. Farkındalığın kullanım alanlarını kestiremeyen ve bunu her alanda kullanmayı öğrenen biri eğer kontrol etmeyi başaramazsa maalesef hayatı bir kabusa dönüşür. Hayatınızı düzene koymak için, kendinizi disiplin altında tutup çelik gibi bir iradeye sahip olmak için ya da idealleriniz için sonuna kadar kullanabilir siniz. Fakat ikili ilişkilerde, özellikle gönül ilişkilerinde farkındalık duygusu kazanmış bir insan farkına vardıkları yüzünden ve aslında her şeyin çok farklı cereyan ettiğini öğrendiğinde iş işten geçmemiş ise yani henüz yolun başında ise bunun çaresini bulabilir. Fakat belli bir yol katedildikten sonra eğer herşeyin yani doğru bildiklerinin aslında yanlış olduğunun farkına varırsa işte o zaman toparlanması çok güç bir döneme gireceği aşikardır. Ve hatta üzülerek söylemeliyim ki bu işin sonu tımarhanede bile bitebilir. Çünkü farkına vardığı şeylerin doğruluğunu teyit edecek bir ortam bulamazsa işin sonu paranoyaklık ve paranoid şizofreniye kadar gider.

Bu kitabı referans alıp hayatına uygulamayı başarabilen ve zihin yapısını buna göre ayarlayan bir insan mutlak psikolojik rahatlamayı ve daimi huzuru bulacaktır. Çünkü içinde ki bilgiler tamamen insanın karmaşık zihin yapısını, hayatının yolunun yordamını ve farkındalıklarını bir araya getirip kendi içinde doğruyu bulmasını amaçlayan felsefi bir kaynak niteliği taşımaktadır.

Okuyan herkese teşekkür ediyorum.

Not: Bundan böyle çok sık aktif olamayacağım ve alıntıları da asgari düzeye indireceğimin bilinmesini isterim. Çünkü hem fiziksel olarak hemde zihinsel olarak çeşitli aktiviteler entegre ettim hayatıma. Genelde okuduğum kitapların incelemelerini yayınlayacağım.

Not not: Tevazu ve tebessüm hiç eksilmesin hayatınızdan.
"J. Krishnamurti Hindistan asıllı düşünür, konuşmacı ve yazar. Hindistan'ın Madanapalle kentinde doğdu. 1909 yılında C.W. Leadbeater tarafından keşfedildi. 13 yaşındayken Theosophical Society tarafından "dünya öğretmeni" olarak seçildi. Konuşmaları ve yazıları herhangi bir dinle bağlantılı değildir. Kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu kesinlikle reddetmiştir. Bütün dünyada geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmış olmasına rağmen çevresindekiler tarafından oluşturulan örgütü kendisi dağıtmıştır. Hiçbir zaman kendisini bir otorite olarak görmedi ve çevresinde müridlerin oluşmasını istemedi. Her zaman bir birey ile bir başka birey olarak konuşmayı tercih etti. "
***
Üst üste benzer içerikli kitaplar okuduğum için belki de, yarım bırakıyorum ama kitap başlıklar ve soru cevap halinde ilerlediği için geri dönerim büyük ihtimalle.
***
Eğitimin İşlevi Nedir?
Korku İnisiyatifi Önler
Otorite Zekâyı Köreltir
Özgürlüğü ve Disiplini Anlamak
Düşünmeyi Öğrenmek
Güvence Diye Bir Şey Var mı?
Neden Hırslısınız?
Sevgi Nedir?
Zihni Anlamanın Önemi
Dinlemek Üzerine
Bilgi Her Şey Değildir
Gerçek Sevginin Niteliği
Anlamak Ezberlemek Değildir
Kıskançlık Nedir?
Yaratıcı Olan Hafıza Değil Anlayıştır
Sözcüklerin Önemini Kavramak
Zihin Huzuru Bulabilir mi?
Ne İçin Yaşıyoruz?
Zekice Yaşamak
Doğru Eğitim Almak
Din Aslında Bir Eğitim Sürecidir
Hakikati Keşfetmek
Okulu Bitirmek

Bütün bu başlıklar yaşamın karmaşasında sorgulamamız gereken şeyler. Hepimiz az çok biliyoruz ki ihtiyaçlar hiyerarşisinde ulaşılması gereken son üç basamağı sosyo ekonomik durum çok fazla etkiliyor. Bu genel bir kanı ama bilginin her türlüsüne ulaşabildiğimiz bu çağda "eğer ipine sarılabileceğin -birazcık da olsa- farkındalığın varsa, sormaya başladıysan; temel ihtiyaçların yanına artık hayatı esas düzene sokacak olan bilgiyi, bilgiyi nasıl edineceğini, 'sevmeyi öğrenmeyi', hak aramayı, başkasının hakkını da savunmayı, farklı beceriler geliştirebilmeyi (vs vs)... de eklemek için çabalarsın. "Önündeki en büyük engel yalnızca ve yalnızca sensin. "

Öğrenmek ömür boyu, sorgulamak gerekli, susmak çözüm değil, sevmeyi öğrenerek 'kendiliğinden' attığın her adıma bir tutam koymak zorundasın. Yarım bırakmış olsam da kitabın bende bıraktığı izlenim bu.*

"Yeni Bir Yaşam" olacaksa bunu bize kimse getirmeyecek, inşa etmeyi, almayı öğreneceğiz. İstesek de istemesek de derler ama istesek daha güzel olur sanki.
...
240 syf.
·8/10 puan
Siz siz olun farkındalık oluşturun her şeyin Farkında olaraktan..
Bir tevafuk eseri rastladığım kitap,daha ilk sayfalarda dahi daha evvel okumalıydım dedirtti ..
Jiddu yaşam boyunca karşılaştığımız sorunlara bir cevap bulmayı elbette çok önemli buluyor lakin bunun yanı sıra bu sorunları ele alıp zekice yüzleşmenin önemini vurguluyor okuyucularına.
Kitapta Jiddu’nun üslubu yalın,düşündürücü ve çoğu zaman da ilham verici diyebilirim .
Kitabın soru-cevap şeklinde olup bir diyalog halinde devam etmesi ise ayrı bir hoşuma gitti benim .
Okuyup ,denilenleri uygulayınca adının hakkını verecek bir kitap Yeni Bir Yaşam ..
Yeni Bir Yaşam
Jiddu Krishnamurti
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Günümüzde bizi çepeçevre saran korkulardan kurtulmanın ne kadar elzem olduğunu anlatan anlatırken de sorgulamanizi sağlayan çok güzel kitap. Kitap keşfedin sorgulayın hayatta hiç kimseyi referans almayın diyor ama size referans olsun bu kitap
240 syf.
Soru cevap şeklinde ilerleyen akıcı bir kitap. Günlük kalıplara alıştığımız, hep öyle dayatıldığımız ve sorgulamadığımız için farkına varmadığımız görüşlerin yalın bir anlatımı.
Yeni bir dünya mı istiyorsunuz? Savaşlardan, çıkar çatışmalarından, huzursuzluktan sıkıldınız mı? Yoksa hala bana dokunmayan yılan bir yaşasın mı diyorsunuz? Öyleyse Krishnamurti'nin zeki olmadığını düşündüğü insanlardansınız.
Krishnamurti zekayı eğitilerek geliştirilecek bir şey olarak görmüyor. Zeka ona göre sorgulayan, isyankar ve kabul etmeyen bir davranış. Eğitimde ve aile içinde çocuğa kalıpların dayatılmasını kabul etmiyor. Bir şey yapılması ya da yapılmaması gerekiyorsa bunun nedenleri çocuğa açıklanmalı seçeceği davranış çocuğa bırakılmalı. Eğitimcinin görevi çocuğa merak ve sorgulamayı unutturmamak olmalı. Yeni bir dünya ancak korkulardan özgürleşmiş ve zekasını kullanan yeni bir nesille mümkün.
Eğitimciler ve anne babalar mutlaka okumalı ve düşünmeli... Yeni bir dünya için kendimi ve çocuklarımı nasıl özgürleştirebilirm.
240 syf.
Okul hayatını bitirmek üzere olan gençler başta olmak üzere, herkese öneririm.
Modern toplum düzenine, kurmaca değer yargılarına, iç sesini dinlemeden "mutlu olmak için gerekli" gösterilen bir takım şeyler için çabalayıp, onları elde ettiğinde daha sefil durumlara düşen günümüz insanına bir bakış.
240 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Ancak sevgi olduğunda huzur ortaya çıkar."

Yalın bir üslupla yazılmış, soru cevap şeklinde ilerleyen, sorgulayan,  sorgulatan aynı zamanda farkındalık sağlayarak eğiten kitap...
Eğitim ve öğrenim  ömür boyu olmalıdır...Bize dayatılan her şeyi kabul etmemeli, körü körüne inanmamalı, sorgulamalı, gerektiğinde itiraz etmeli,  her şeyi sorgulayarak öğrenmeli, o zaman herşey anlam kazanır... Her davranışın kaynağına inmek gerektiğini savunan, hırsa, korkuya, özgürlüğe, zekâya, sevgiye, mutluluğa, acıya değinen eğitici hoş bir kitap... Bu kitaptan sonra hayata farklı bakacaksınız...
Jiddu yaşam boyunca karşılaştığımız sorunlara bir cevap bulmayı elbette çok önemli buluyor lakin bunun yanı sıra bu sorunları ele alıp zekice yüzleşmenin önemini vurguluyor okuyucularına.
Kitapta Jiddu’nun üslubu yalın,düşündürücü ve çoğu zaman da ilham verici diyebilirim .
Kitabın soru-cevap şeklinde olup bir diyalog halinde devam etmesi ise ayrı bir hoşuma gitti benim .
Okuyup ,denilenleri uygulayınca adının hakkını verecek bir kitap Yeni Bir Yaşam
Zeki bir insan hiçbir zaman durağan değildir, asla "Ben bi­liyorum" demez.

Her zaman sorgular, araştırır, şüphelenir, bakar, keşfeder. "Ben biliyorum" dediği anda çoktan ölmüş­tür.
Belki de ne söylediğimi tam anlamıyla kavramıyorsunuzdur, ama onun üzerine düşünürseniz kavrarsınız. Zaman za­man tek başınıza yürüyüşe çıkın ve bu konuları düşünün.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeni Bir Yaşam
Alt başlık:
Öğrenme ve Anlam Arayışı Üzerine
Baskı tarihi:
Aralık 2010
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754689815
Çeviri:
Orhan Düz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Omega Yayınları
13 yaşındayken "dünya öğretmeni" seçilen Krishnamurti, hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla, yaşama ve dünyaya dair konuşarak geçirdi. Kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Onun için, karşılaştığı herkes başlı başına bir "birey"di. Bu nedenle öğretmekten çok paylaşmayı ilke edindi. Yine de dünya üzerindeki milyonlarca kişi ondan çok şey öğrendi.

"Yoksulluk toplumun suçudur, açgözlü ve kurnaz kimselerin diğerlerini sömürüp yükseldikleri bir toplumun kabahatidir yoksulluk. Anlaşılması gereken husus, neden zenginlerin ve yoksulların olduğu değil, başarı hırsıdır. Değişmesi gereken şey, büyük biri olma, başarılı biri olma isteğimizdir... Dünyada büyük biri, başarılı biri olma dürtüsü varlığını koruduğu sürece zenginler ve yoksullar, sömürenler ve sömürülenler de olmaya devam edecektir."

Krishnamurti'yi dinlemek Buda'yı dinlemeye benziyor:

Öylesine güçlü, öylesine insanın içine işliyor ki!
-Aldous Huxley-

Krishnamurti'nin dili yalın, ufuk açıcı ve ilham verici... Gündelik hayatı engelli bir yarış veya bir fare kapanı olmaktan çıkarıp neşeli bir uğraşa dönüştürüyor.
-Henry Miller-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 160 okur

  • Halime Özkan
  • Düşüncenin Çağrısı
  • Gülşen PEKSOY
  • Semra
  • Ehsan salimipour
  • Harunisa kızmaz
  • Attila Güngör
  • Ufuk işcan
  • SANİYE AYGİRAY
  • Ummuhan Değirmenci

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%6.7
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%60
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%6.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%47.1
Erkek
%52.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (11)
9
%11.4 (5)
8
%34.1 (15)
7
%15.9 (7)
6
%4.5 (2)
5
%4.5 (2)
4
%2.3 (1)
3
%0
2
%2.3 (1)
1
%0