Yeni Bir Yaşam Öğrenme ve Anlam Arayışı Üzerine

9,2/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
6 beğeni  · 
599 gösterim
13 yaşındayken "dünya öğretmeni" seçilen Krishnamurti, hayatını dünyayı dolaşarak, insanlarla, yaşama ve dünyaya dair konuşarak geçirdi. Kendisine mesihlik yakıştırılmış olmasına rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Onun için, karşılaştığı herkes başlı başına bir "birey"di. Bu nedenle öğretmekten çok paylaşmayı ilke edindi. Yine de dünya üzerindeki milyonlarca kişi ondan çok şey öğrendi.

"Yoksulluk toplumun suçudur, açgözlü ve kurnaz kimselerin diğerlerini sömürüp yükseldikleri bir toplumun kabahatidir yoksulluk. Anlaşılması gereken husus, neden zenginlerin ve yoksulların olduğu değil, başarı hırsıdır. Değişmesi gereken şey, büyük biri olma, başarılı biri olma isteğimizdir... Dünyada büyük biri, başarılı biri olma dürtüsü varlığını koruduğu sürece zenginler ve yoksullar, sömürenler ve sömürülenler de olmaya devam edecektir."

Krishnamurti'yi dinlemek Buda'yı dinlemeye benziyor:

Öylesine güçlü, öylesine insanın içine işliyor ki!
-Aldous Huxley-

Krishnamurti'nin dili yalın, ufuk açıcı ve ilham verici... Gündelik hayatı engelli bir yarış veya bir fare kapanı olmaktan çıkarıp neşeli bir uğraşa dönüştürüyor.
-Henry Miller-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789754689815
 • Çeviri:
  Orhan Düz
 • Yayınevi:
  Omega Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 12 Alıntı

Kalbinizde sevgiye yer açmış olsaydınız her şeyi olanlara saygı gösterdiğiniz gibi, hiçbir şeyi olmayanlara da saygı gösterirdiniz; ne varlıklı kimselerden çekinir, ne de yoksulları hakir görürdünüz. Çıkar kazanma umuduyla saygı göstermek korkunun ürünüdür. Oysa sevgide korku yoktur.

Yeni Bir Yaşam, Jiddu KrishnamurtiYeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti
Oblomov 
 07 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Krishnamurti
Yoksulluk toplumun suçudur, açgözlü ve kurnaz kimselerin diğerlerini sömürüp yükseldikleri bir toplumun kabahatidir yoksulluk. Bizler aynı şeyi istiyoruz ama aynı zamanda merdivenin basamaklarını tırmanıp tepeye çıkmak da istiyoruz. Peki, hepimiz tepeye çıktığında ne olacak? İnsanların üstüne basarak yükseliyoruz ve altta çiğnenen, ezilen kişi "Hayat niye bu kadar adaletsiz? Sen her şeye sahipsin, benimse hiçbir şeyim yok" diyor. Başarı merdivenini tırmandığımız sürece her zaman yoksul ve aç insanlar olacaktır. Anlaşılması gereken husus, neden zenginlerin ve yoksulların olduğu veya neden bazıları yetenekliyken diğerlerinin öyle olmadığı değil, başarı hırsıdır. Değişmesi gereken şey, tırmanma arzumuz, büyük biri olma, başarılı biri olma isteğimizdir.

Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 60 - Omega Yayınları)Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 60 - Omega Yayınları)
Barış Ateş 
28 May 08:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hepimizin bir gün öleceğini biliyoruz .Neden ölümden korkuyoruz?
Neden ölümden korkuyorsun ? Nasıl yaşayacağınızı bilmediğinizden olabilir mi ? Nasıl dolu dolu yaşayacağınızı bilseydiniz ölümden korkar mıydınız ?

Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 50 - Omega Yayınları)Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 50 - Omega Yayınları)
Barış Ateş 
28 May 08:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Doğru olanı bulmak için asla kabullenmeyin,asla kitapların ,öğretmenlerin ve başka insanların söylediklerinin etkisinde kalmayın.

Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 58 - Omega Yayınları)Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 58 - Omega Yayınları)
Barış Ateş 
27 May 19:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çoğu genç erkek sırf iş bulmak için okula gidiyor ve yaşamdaki tek amaçları bu.Peki ,iş bulduktan sonra ne oluyor? Evlenip çocuk sahibi oluyorlar ve hayatlarının geri kalan bölümünde çarkın içinde dönüp duruyorlar,öyle değil mi ?

Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 30 - Omega Yayınları)Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 30 - Omega Yayınları)
Barış Ateş 
27 May 19:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sevgi bir çiçeğin kokusunu yayması gibi kendini cömertçe sunar; ama bizler iilişkilerimizde sevgiyi hep ölçüp biçer ve dolayısıyla onu yok ederiz.

Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 16 - Omega Yayınları)Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 16 - Omega Yayınları)
Barış Ateş 
27 May 19:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayat sizi bir geçim kaynağı bulabilmek için büyük bir mücadele vermeye ve büyük sıkıntılar çekmeye itse de onun olağanüstü güzelliğini tanımak ve anlamak zorundasınız; işte okul da bunu öğreneceğiniz yerdir

Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 33 - Omega Yayınları)Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 33 - Omega Yayınları)

Huzur aklın ürünü değildir; buna rağmen onları gözlemlediğinizde organize dinlerin akıl yoluyla huzuru bulma çabası içinde olduklarını görürsünüz. Savaş ne kadar yıkıcı ise gerçek barış, gerçek huzur da o kadar yaratıcı ve saftır ve insanın huzuru bulabilmesi için güzelliği bulması gerekir, işte bu nedenle henüz gençken çevremizdeki güzelliğin, uygun orantılarla yapılmış binaların güzelliğinin, temizliğin güzelli­ğinin, ileri gelen kişilerle sakin konuşmanın güzelliğinin farkına varmanız çok önemlidir. Güzelliği anlamak suretiyle sevgiyi öğreniriz, çünkü güzelliği anlamak kalbin huzurlu olması demektir.

Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 169)Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 169)
Barış Ateş 
27 May 19:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çoğu ebeveyn çocuklarına bozuk bir toplumda saygın bir mevki sağlayacak bazı yüzeysel bilgilerin verilmesiyle yetinir.

Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 12 - Omega Yayınları)Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 12 - Omega Yayınları)
Barış Ateş 
27 May 19:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Disiplinli bir zihin asla özgür bir zihin değildir; ne de baskı altındaki bir zihin özgür olmayı isteyebilir.

Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 9 - Omega Yayınları)Yeni Bir Yaşam, Jiddu Krishnamurti (Sayfa 9 - Omega Yayınları)
2 /