Jorge Semprun

Jorge SemprunBüyük Yolculuk yazarı
Yazar
7.1/10
71 Kişi
247
Okunma
18
Beğeni
3.230
Gösterim

Jorge Semprun Kimdir?

Jorge Semprun (d. 10 Aralık 1923, Madrid - ö. 7 Haziran 2011), İspanyol militan ve yazar. Semprun kitaplarını hem Castila dilinde hem de Fransızca dilinde yazmaktadır. 1939'da Paris'te sürgün yaşamına başladıktan sonra Fransa komünist Partisi üyesi oldu, direniş hareketinde yer aldı. Ülkesine döndükten sonra İspanyol Komünist Partisi'nde militan oldu, ancak1964'te partiden çıkarıldı. Semprun'un kitapları ağırlıklı olarak kendi ideolojik bağlanmışlık ve militanlık dönemlerini anlatır. Felsefi ve politik iç hesaplaşmalarının bilançoları onun romanlarında sergilenir. Bu bakımdan Semprun'ün romanları biyografik nitelikte olmalarının yanı sıra önemli politik/teorik tartışmaları da içerir. Çağdaş edebiyatın en önemli isimleri arasında sayılır. Kitaplarının belirgin özelliği hızlı tempolu, gerilimli olmalarının yanı sıra, devrimci kimliğin felsefi, özellikle etik sorgulanmasını da içeriyor olmasıdır. Beyaz perdeye de aktarılmış olan Neçayev Dönüyor adlı kitabında bu özelliklerin hepsini en yetkin şekilde sergiler. Bir kısmı tanınmış olan birçok filmin senaryosunu da yazmıştır.
Tam adı:
Jorge Semprún
Unvan:
İspanyol yazar
Doğum:
Madrid, İspanya, 10 Aralık 1923
Ölüm:
Paris, Fransa, 7 Haziran 2011

Okurlar

18 okur beğendi.
247 okur okudu.
3 okur okuyor.
242 okur okuyacak.
11 okur yarım bıraktı.

Jorge Semprun Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
İçimi derin bir hüzün kaplıyor. Ben içerideyim , aylardan beri içerideyim , onlarsa dışarıda. Yalnızca özgür olmaları değil beni hüzünlendiren, başka nedenler de var. Dışarıdalar işte! Yolların, patikalar boyunca uzayan çitlerin, meyve ağaçlarının, üzüm salkımlarının arasındalar. Onlar dışarıda, bense içerideyim . İçime dolan hüzün, istediğim yere gidebilme özgürlüğümün elimden alınmış olmasından değil. İnsan istediği yere gitmekte hiçbir zaman bütünüyle özgür olamaz zaten. Ben istediğim yere değil, gitmem gereken yere ulaş­makta özgürdüm . Bu trenin içinde olmam gerekiyordu...
Sayfa 24 - Can yayınlarıKitabı okudu
İşkence acısına gark olmuş bir bedenini bir daha asla eskisi gibi duyumsamaz. Bedeni, onun tümden inkarında gerçeklik kazanır.
Sayfa 41 - SEL, 1. Baskı Şubat 2022, Çev: Alev ErKitabı okudu
Kendimizle hesaplaşma aşamaları :)
Özne kendini nesne olarak sorgular; ama savcı ya da avukat değil, parçaları uç uca ekleyip dosyayı yeniden oluşturan sorgu yargıcı gibi. Elimizde delil, belge ya da tanıklık yoktur (belge tekdüze, hamam ve çok kabaydı, tanıklık ise çok çizgisel pek bilmiş düzenlenirdi çünkü).
Sayfa 7 - SEL, 1. Baskı Şubat 2022, Çev: Alev ErKitabı okudu
Çünkü her şeyin bir sonu var; göze alınmış riskler, keşifler ve karşılaşmalarla dolu ikili hayatla gelen kuşkusuz ölçüsüz ama makul kibrin de. Her şeyin bir sonu var hayatta, varoluş sebeplerinin bile.
Sayfa 65 - SEL, 1. Baskı Şubat 2022, Çev: Alev ErKitabı okudu
Kendimizle Hesaplaşma Aşamaları 2
Ve son bir başkalık olarak anlatıyı sisin içinde döndürüp durma; tekrar tekrar aynı yerlerden, aynı karakterlerden geçip nakaratlarla kendini bile Usandırma, aynı çekmeceleri tekrar tekrar açma. Aslında sarmal bu, çünkü uzatılmış söz her burgu da daha derin bir çukur kazar.
Sayfa 8 - SEL, 1. Baskı Şubat 2022, Çev: Alev ErKitabı okudu

Jorge Semprun İletileri

Tümünü gör
"Mutluluk ve mutsuzluk, ikisini de sakince karşıla. Çünkü her şey gelir geçer, sen bile..."
Jorge Semprun
Jorge Semprun
Büyük Yolculuk
Büyük Yolculuk
I ve II. Dünya Savaşı Temalı Okuma Etkinliği - World War I-II
~~!!!!....ETKİNLİĞİMİZ BAŞLAMIŞTIR....!!!!~~ Merhabalar değerli 1k okurları, “I ve II. Dünya Savaşı” Temalı Etkinliğimize hoş geldiniz. "Etkinliğimiz SÜRESİZ olacaktır." “Etkinliğe katılmak isteyenlerin yoruma katılım isteklerini yazmaları yeterlidir.” Almanya Cephesi: İşsizlik
"Mutluluk ve mutsuzluk, ikisini de sakince karşıla, çünkü her şey gelir geçer, sen bile..."
Jorge Semprun
Jorge Semprun

Jorge Semprun Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
168 syf.
·
Puan vermedi
#jorgesemprun kendi anılarından derlediği #birölülazım da Nazi kamplarındaki yaşama değinmiş. Her şeyin Berlin’den gelen bir notla başladığı, neticede Semprun ve arkadaşlarının kaçış planı hazırladıkları ama bu kaçış için gereken en önemli şeyin bulunma çabalarının anlatıldığı kitap “Bir Ölü Lazım.” Ekip, nihayetinde “Lazım olan ölüyü bulduk!” diye haykırırken beklemediğim, farklı bir sonla bitti bu #anıkitap
Bir Ölü Lazım
Bir Ölü LazımJorge Semprun · Can Yayınları · 200641 okunma
88 syf.
·
Puan vermedi
·
1 saatte okudu
İşkence Anıları
Jorge Semprun’un ilginç bir yaşam öyküsü var. İspanya iç Savaşı’nda Fransa’ya göç ediyor. Direnişe katılıyor ve 1943 yılında toplama kampına gönderiliyor. 20’li yaşlarda bu kampta işkence görüyor. Sonrasında takma adla yeraltı faliyetlerinde yer alıyor. İspanya Komünist Partisi’nden yaşadığı sürtüşmeler dolayısıyla çıkarılıyor. Ve 1988-1991 yılları arasında İspanya Kültür Bakanı olarak çalışıyor. Hayatta Kalma Alıştırmaları, Semprun’un bu yaşadıklarına hızlı lakin etkili bir bakış. Semprun’un 2005 yıllarında yazdığı bu kitap aslında bir seri olacakmış ama hastalanıyor ve devam edemiyor. Bu kitap ölümünden sonra yayımlanıyor. Semprun ‘gerçek’ bir roman diyor. Yazdığı bir öykü için kullandığı tanım kitabın tamamına genellenebilir. ‘Tarihsel gerçeklikle akla yatkın kurguyu buluşturan bir tür narratif nebula.’ İşkence günlerini duygusallığın ağırlığından uzak, müthiş bir doğallıkla anlatıyor. Özellikle işkenceyi ‘kardeşlik deneyimi’ olarak görmesi ve bu bağlamda yaptığı çıkarımları düşündürücü. İşkence gören başka isimlere de değiniyor ve arka planda dönemin Avrupası var. Anma, hesaplaşma, kabullenme, sorgulama ekseninde bir ‘gerçek’ roman.
Hayatta Kalma Alıştırmaları
Hayatta Kalma AlıştırmalarıJorge Semprun · Sel Yayınları · 202231 okunma
232 syf.
10/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Büyük Yolculuk uzun zamandır okuduğum en güzel kitaptı. Kitabı sahafta rastgele kitaplara bakarken görüp aldım. Yazarı da kitabı da duymamıştım daha önce, halbuki özellikle bu kitabıyla oldukça tanınıyormuş. Roman gibi yazılmış ama anladığım kadarıyla tamamı gerçek yaşam öyküsü, yani otobiyografik bir kitap aynı zamanda. Konusu: Temelde bir tren yolculuğu var. Hitler döneminde, 120 kişi bir tren vagonunda, ayakta, bir toplama kampına götürülüyor. Bir tarafta trenin içerisinde olup bitenler aktarılırken, bir taraftan da buradaki konulardan hareketle yazarın aklına gelen diğer anılar anlatılıyor. Konu zaten ağır olması nedeniyle etkileyici. Ancak etkileyici diğer şeyler; bu kadar ağır bir konunun bir o kadar yalın bir dille anlatılmış olması. Aynı zamanda bazı bölümlerde yazar felsefe yapmış ve çıkarımları, kendi içerisindeki tartışmaları çok etkileyici. Zaten direniş hareketine katılmadan önce lisede felsefe öğrencisiymiş. Diğer bir etkileyici durum da anlatılan konuların zamanlamasıyla ilgili. Temel zaman dilimi tren yolculuğunun yapıldığı an, ama anlatılan diğer anıların bazıları bu yolculuktan önce, bazıları da sonra yaşanmış ve bu durum anlamada hiçbir karışıklığa yol açmayacak şekilde verilmiş. Keyifli okumalar.
Büyük Yolculuk
Büyük YolculukJorge Semprun · Can Yayınları · 201887 okunma