Giriş Yap

Jorge Semprun

Yazar
7.0
68 Kişi
Tam adı
Jorge Semprún
Unvan
İspanyol yazar
Doğum
Madrid, İspanya, 10 Aralık 1923
Ölüm
Paris, Fransa, 7 Haziran 2011
Yaşamı
Jorge Semprun (d. 10 Aralık 1923, Madrid - ö. 7 Haziran 2011), İspanyol militan ve yazar. Semprun kitaplarını hem Castila dilinde hem de Fransızca dilinde yazmaktadır. 1939'da Paris'te sürgün yaşamına başladıktan sonra Fransa komünist Partisi üyesi oldu, direniş hareketinde yer aldı. Ülkesine döndükten sonra İspanyol Komünist Partisi'nde militan oldu, ancak1964'te partiden çıkarıldı. Semprun'un kitapları ağırlıklı olarak kendi ideolojik bağlanmışlık ve militanlık dönemlerini anlatır. Felsefi ve politik iç hesaplaşmalarının bilançoları onun romanlarında sergilenir. Bu bakımdan Semprun'ün romanları biyografik nitelikte olmalarının yanı sıra önemli politik/teorik tartışmaları da içerir. Çağdaş edebiyatın en önemli isimleri arasında sayılır. Kitaplarının belirgin özelliği hızlı tempolu, gerilimli olmalarının yanı sıra, devrimci kimliğin felsefi, özellikle etik sorgulanmasını da içeriyor olmasıdır. Beyaz perdeye de aktarılmış olan Neçayev Dönüyor adlı kitabında bu özelliklerin hepsini en yetkin şekilde sergiler. Bir kısmı tanınmış olan birçok filmin senaryosunu da yazmıştır.

İncelemeler

Tümünü Gör
88 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
İşkence Anıları
Jorge Semprun’un ilginç bir yaşam öyküsü var. İspanya iç Savaşı’nda Fransa’ya göç ediyor. Direnişe katılıyor ve 1943 yılında toplama kampına gönderiliyor. 20’li yaşlarda bu kampta işkence görüyor. Sonrasında takma adla yeraltı faliyetlerinde yer alıyor. İspanya Komünist Partisi’nden yaşadığı sürtüşmeler dolayısıyla çıkarılıyor. Ve 1988-1991 yılları arasında İspanya Kültür Bakanı olarak çalışıyor. Hayatta Kalma Alıştırmaları, Semprun’un bu yaşadıklarına hızlı lakin etkili bir bakış. Semprun’un 2005 yıllarında yazdığı bu kitap aslında bir seri olacakmış ama hastalanıyor ve devam edemiyor. Bu kitap ölümünden sonra yayımlanıyor. Semprun ‘gerçek’ bir roman diyor. Yazdığı bir öykü için kullandığı tanım kitabın tamamına genellenebilir. ‘Tarihsel gerçeklikle akla yatkın kurguyu buluşturan bir tür narratif nebula.’ İşkence günlerini duygusallığın ağırlığından uzak, müthiş bir doğallıkla anlatıyor. Özellikle işkenceyi ‘kardeşlik deneyimi’ olarak görmesi ve bu bağlamda yaptığı çıkarımları düşündürücü. İşkence gören başka isimlere de değiniyor ve arka planda dönemin Avrupası var. Anma, hesaplaşma, kabullenme, sorgulama ekseninde bir ‘gerçek’ roman.
Reklam
88 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Jorge Semprun, 2. Dünya Savaşı sırasında, toplama kampında yaşayan, işkenceyi,Yahudi  soykırımını  yakından gören biri. Yazmayı, savaş sarsıntısından kurtulmak için bir sığınak olarak nitelendirmiş, Jorge Semprun. Hayatta Kalma Alıştırmaları'nı Jorge Semprun hastalığı nedeniyle bitirememiş. İşkence deneyimini anlattığı bölümler çok ama çok etkileyiciydi.İşkence göreceğini çok önceden bilmenin, hatta kullanılan işkence tekniklerinden  bile haberdar olup, işkenceyi yaşarken, bir sonraki aşamanın ne olacağını bilmenin işkenceyi daha mı hafiflettiği, yoksa daha mı ağırlaştırdığı konusunda kararsız kaldım.
232 syf.
·
4 günde
·
10/10 puan
Büyük Yolculuk uzun zamandır okuduğum en güzel kitaptı. Kitabı sahafta rastgele kitaplara bakarken görüp aldım. Yazarı da kitabı da duymamıştım daha önce, halbuki özellikle bu kitabıyla oldukça tanınıyormuş. Roman gibi yazılmış ama anladığım kadarıyla tamamı gerçek yaşam öyküsü, yani otobiyografik bir kitap aynı zamanda. Konusu: Temelde bir tren yolculuğu var. Hitler döneminde, 120 kişi bir tren vagonunda, ayakta, bir toplama kampına götürülüyor. Bir tarafta trenin içerisinde olup bitenler aktarılırken, bir taraftan da buradaki konulardan hareketle yazarın aklına gelen diğer anılar anlatılıyor. Konu zaten ağır olması nedeniyle etkileyici. Ancak etkileyici diğer şeyler; bu kadar ağır bir konunun bir o kadar yalın bir dille anlatılmış olması. Aynı zamanda bazı bölümlerde yazar felsefe yapmış ve çıkarımları, kendi içerisindeki tartışmaları çok etkileyici. Zaten direniş hareketine katılmadan önce lisede felsefe öğrencisiymiş. Diğer bir etkileyici durum da anlatılan konuların zamanlamasıyla ilgili. Temel zaman dilimi tren yolculuğunun yapıldığı an, ama anlatılan diğer anıların bazıları bu yolculuktan önce, bazıları da sonra yaşanmış ve bu durum anlamada hiçbir karışıklığa yol açmayacak şekilde verilmiş. Keyifli okumalar.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42