Giriş Yap

Kürşat Başar

Yazar
7.8
2.483 Kişi
Unvan
Türk yazar, gazeteci, televizyon programcısı, müzisyen
Doğum
İstanbul, 1963
Yaşamı
Kürşat Başar, 1963'te İstanbul'da doğdu. İstanbul, Ankara, Lefkoşa ve Ağrı - Doğubeyazıt'ta tamamladığı ilk ve orta öğreniminin ardından İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü bitirdi. Çeşitli basın kuruluşlarında çalıştı. 1989 yılında yayımladığı Kış İkindisinin Evinde adlı ilk kitabıyla Haldun Taner Öykü Ödülü'nü kazandı. Kürşat Başarr gazeteciliğe üniversitede felsefe okurken cep harçlığını kazanmak için Hürriyet Gazetesi'nde çalışmaya başlamıştır. Gösteri adlı edebiyat dergisini 1985'lerde zirveye taşıyan grubun as elemanıdır. Kürşat Başar gazete ve dergi yöneticiliği de yapmıstır. Tempo dergisi tiraj rekoru kırdığı yıllarda derginin genel yayın yönetmenidir. Yeni Yüzyıl, Star ve Akşam gazetelerinde yazıları arka kapaktan okuyucuyla buluşurdu. Yazıları mail ortamında gezmeye başlayan ilk gazetecilerdendir. 1990 yılında Konuştuğumuz Gibi Uzaklara, 1992'de Sen olsaydın yapmazdın, biliyorum, 1996'da Aşkı Bulmanın ve Korumanın Yolları adlı romanları yayımlandı. Yazı ve denemelerinin bir bölümünü İğreti Yaşamlar adlı kitabında topladı. 2003 yılında Başucumda Müzik, 2006 yılındada yine yazı ve denemelerinden oluşan Çok Güldük Ağlamayalım adlı kitabı yayınlanmıştır NTV'de "Siyaset Hakkında Her Şey" adlı televizyon programını Çiğdem Anat ile birlikte hazırlayıp sunmuştur. Kanaltürk'te Kürşat Başar'la adlı televizyon programını sunmuştur. Cnn Türk ve Fox Tv'de kendi adını taşıyan programlar yapmıştır. Cumhuriyet Gazetesi'nde "Hayal ve Gerçek" adlı köşesinde yazmıştır. İyi derecede saksafon çalan yazar önemli müzisyenlerle birçok konser vermektedir. 2014 yılında Turkmax Gurme kanalında her zamanki formatıyla program sunmaya başlamıştır. 2014 Haziran ayında 11 yıl aradan sonra yeni romanı "Yaz", Everest Yayınları'ndan çıkmıştır.

İncelemeler

Tümünü Gör
398 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Podcast: Sanki Bir Roman Kahramanı
Podcasti dinlemek için YouTube linki: youtu.be/TQDMNrJldEE Merhaba kitapçokseverler. Bu bölümümüzde hayatını kültür, sanata adayan, gazeteci, yazar, eleştirmen Doğan Hızlan ile Kürşat Başar'ın yaptığı Nehir Söyleşisi'ni; Sanki Bir Roman Kahramanı'nı konuşuyoruz. Okuma, yazma, dinleme, müzik çalma ile geçen bir yaşamın ilgi çekici yanları üzerine sohbet ediyoruz. Keyifli dinlemeleriniz olması dileğiyle.
Sanki Bir Roman Kahramanı
7.8/10 · 13 okunma
·
Reklam
408 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kürşat Başar'dan yine hayran olduğum bir anlatımla yazılmış muazzam bir kurgu. Bizden bir hikâye. Yüreğinde çocukluğunun yarası olan babası,diğer yandan da hayatın karşısına çıkardığı güzelliklerini taşıyan Ebru'nun hayat yolculuğu anlatılıyor. Şiir gibi bir dille,akıcı bir şekilde yazıldığı için kitap kendiliğinden akıp gitti. Aşık olmanın,terk edilmenin,aldatılmanın ve insanın kafasının içinden çıkmayan seslerin yazarın insanın içine işleyen cümleleri ile buluşması... Sevdim bu kitabı,çok sevdim...
392 syf.
·
3 günde
Kürşat Başar'ın okuduğum ikinci kitabı oldu bu... İlki "Başucumda Müzik" kitabıydı. Bu kitabın da ilk dikkat çeken yanı -tıpkı Başucumda Müzik' te de olduğu gibi- baş kahramanının kadın olması ve "o kadının iç sesiyle" kaleme alınmış olması... Aşk, aile hayatı, evlilik, aldatılmak gibi bilindik konuların samimi şekilde anlatılmış olması da güzel olmuş elbette ki... Akıcı sayılabilecek bir üslupla yazın hayatına dâhil edilmiş bir kitap olmasına karşın yer yer "çok fazla detaylı" betimlemelerin varlığı bazen insanı yorabiliyor, fakat okunabilecek bir kitap olduğu da kesin. İyi okumalar! :)
Aklımda Hep Sen
7.6/10 · 567 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42