Başucumda Müzik

7,9/10  (171 Oy) · 
715 okunma  · 
128 beğeni  · 
4.990 gösterim
Romanın anlatıcısı görevini de üstlenen kadın kahraman, tayyareci olma hayalleri kurduğu henüz çocuk sayılabilecek yaşlarını sürerken ailesini bile şaşırtan bir kararla geleceği parlak bir hariciyeci ile evlenmiş, kocası Turgut’un mesleği gereği gençliğinin büyük bir bölümünü yurt dışında geçirmiştir. Bir ara Türkiye’ye gelir genç evliler. Genç, güzel, Amerika görmüş, biraz da uçarı bir kadın 1940’lı yıllar Ankara’sının gösterişli balo salonlarında elbette ilgi uyandıracak, kocasını sevmekle birlikte aşkı hiç tatmamış genç kadın, yine bir balo gecesi siyasi kariyeri kadar çapkınlığı ile de tanınan Fuat’la karşılaştığında bulacaktır o aşkı. Ne var ki, evli bir kadın sorumluluğuyla, karısından boşanıp kendisi ile evlenmek isteyen Fuat’ı cevapsız bırakacak, kocası ile yeniden yurt dışına gitmeyi seçecek, aşkları ise apaçık dillendirilmeksizin mektuplarla ateşlenecektir. Türkiye’de yeni bir dönem açılıp Demokrat Parti iktidarı devir aldığında, Fuat, Menderes hükümetinin önemli bir bakanıdır. Kadınsa tekdüzeleşen evliliğinden bıkmıştır artık. Fuat’ın ısrarlı takibi sonunda beklenen olur; Fuat’tan hamile kaldığını anladığında, çocuğunu doğurmayı göze alamamakla birlikte kocasını terk eder. Bundan sonra hiçbir zaman bir çatı altında yaşamaksızın sürdürürler ilişkilerini; ta ki 27 Mayıs darbesine kadar. Fuat, Menderes ile birlikte idama mahkum edilen ve hayatı idam sehpasında noktalanan iki bakandan birisidir…
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9752893429
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Farklı yazarlar keşfetmeyi seviyorum. Bu Kitapta yazarın okuduğum ilk kitabı. Konusunu gerçek hayattan alınması kitaba olan merakımı tetikledi. Uçarı bir kadının aniden evlenmesi, evliyken dönemin bakanlarından olan ve evli olan adama aşık olup aşkının karşılık bulmasıyla başlayan yasak aşkı anlatan etkileyici bir eser. Yazarın dili sade ve akıcı. Roman başkarakter uçarı kadının dilinden anlatılmış. Yazarın karşı cinsle özdeşleşip duygularını okuyucuya bu kadar güzel aktarabilmesi şaşırtıcı ve takdir edilesi doğrusu. :) Keyifle okunan bir eser tavsiye ederim. :)

Ayten Ernaz Tiryaki 
06 Şub 19:53 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sevgili arkadaşımın doğum günümde aldığı ve benim yazarı ile tanışma kitabım olan Başucumda Müzik, empati kurarak, duyguların yoğunluğunu hissederek okuduğum nadir kitaplardan biri oldu!

Kürşat Başar'ın dilinin renkli ama sade, anlatımıyla alıp götüren üslubunu çok beğendim!...

Kitap içeriği hakkında bilgi içerir!

İyi eğitim almış, genç ve güzel bir kadının, çocuk denecek yaşta ve ilk görüşte aşık olduğu; yakışıklı diplomatın peşinden nasıl sürüklendiği, aşkı uğruna, eşinden, ailesinden, onurundan vazgeçişi, ikinci kadın olmanın ağırlığını yüksünmeden taşıyışı ve bütün bunlar için hiç pişmanlık duymayışı, sorgusuz, sualsiz sadece ve sadece sevişi o kadar içten bir dille anlatılmış ki, sormadan edemedim; "Acaba bu aşk gerçek bir yaşamöyküsünden alınmış olabilir mi? " Tarih, mekân, trajik son ve bazı ayrıntılar, tanıdık bir öyküyü çağrıştırdı. Belki de bir esinlenmedir. Kimbilir! ...

Bu kitabı okumam o kadar tesadüfi bir şekilde oldu ki; buna vesile olan Başucumda Kitap'a çok çok teşekkürler ediyorum. :)) Bugüne kadar okuduğum kitapların arasında beni en çok etkileyenlerden biri oldu kuşkusuz. Her sayfasında hayat var bu kitabın. Yazarımızın kadın karakterleri böylesine iyi anlatması şaşırtıcı bir o kadar da başarılı. Kitaptan öğrenilmesi gereken çok şey var, çıkarılması gereken dersler sizi bekliyor. İçeriğe değinmek gerekirse; biraz uçarı genç bir kızımız, herkesi şaşırtacak bir karar verip hariciyeci Turgut ile evlenir. Kocasını sever ama asla aşık değildir. Kendisinden büyük ve evli dış işleri bakanı Fuat'a aşık olur, önce mektuplarda başlayan bu aşk sönmemek üzere alevlenir. Gerisini anlatmayayım, siz yaşayın. Ben bir kitabın bunları yapacağını bilmezdim. Zaman kaybetmeden okuyun.

Sümeyye Nevra Yıldız 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bi kitabı okuduktan hemen sonra hakkında yorum yapmak biraz zor oluyor. Kitap bittikten sonra uzunca bi düşünmeli bi süre hala büyüsünde kalınmalı. İşte bu kitap öyle bi kitap :)) Kişisel tahliller neredeyse tamamen beni yansıtan şeylerdi :)) her sayfadan, her paragraftan kendime ve hayata dair şeyler çıkardım :)) Kitabı okurken bi yazarın nasıl böyle karşı cinse bürüneceğine her sayfasında hayret ettim...

Ayşen BÜLBÜL 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir erkek yazarın kadının bakış açısından olayları duyguları bu kadar net görebilmesi muhteşem bir şey doğrusu. Okurken kadın kahramana yer yer kızsam da bir aşkın çaresizliği dilimi de yüreğimi de burktu. Yaşanılanların gerçek olması ise ayrı bir dram. Fatin Rüştü Zorlu'yu anlatan bu kitabın bazı şeylere bakış açınızı değiştireceğini söyleyebilirim.

Kürşat Başar'ın dili akıcı anlatımı iyi özellikle kadının duygularını anlatmada başarısını göz önünde bulundurursak oldukça iyi kurgusu başarılı sıradan olmayan hüzünlü bir aşk hikayesi

DersaadeT 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap elime geçtiğinde uzun süre bekledi okuyamadım bi türlü . Kürşat Başar'ı yazar kimliğiyle tanımıyordum ve açıkçası birazda ön yargılıydım . Çok aman aman bi şey beklemiyordum..
Fakat benim beklentilerimi boşa çıkarmıştı yazar. Tarihi romanları daha da bi sever olmuştum . Yazar tamamen sözcükleri cümleleri betimlemeleriyle beni o döneme alıp götürmüş uzun süre rüzgarında gezdirmişti. Çok içten çok sıcak gelmişti bana anlatımı .
Kolay kolay keşke dizi-film olsa gibi cümleleri kurmam kitaplar için çünkü izlemek yavan gelir bana ama bu kitabı izlemeyi yazılanları işitmeyi çok istemiştim . Hala da düşünür isterim beyaz perdeye aktarılmasını bence çok başarılı bi dönem filmi olarak vizyonda yerini alabilir.
Kürşat Başar'ı bence yazar kimliğine bürüyen en büyük özelliği gözlem yeteneği kim bilir belki de kendimden bi parça bulduğumdan bu kadar seviyorum yazdıklarını bende gözlem yapmaktan kaçamayan biriyim çünkü.
Bir diğer başarı kısmı da bi erkek olarak bi kadının bakış açısından bu kadar başarılı bi şekilde bakabilmesi. Bence bu her yazarın okuruna kolay kolay hissettirebileceği bi duygu değil .
Konusundan bahsetmek gerekirse yasak bi aşk hikayesini , iki kişinin çıkmazlarını gözler önüne seriyor yazar. Kahramanımız Fuat ' a aşık Fuat kahramanımıza ama gel gör ki ikisi de farklı kişilerle evlidir. Fuat zaten Demokrat Parti de bakan bu da işleri çıkmaza süren kısımlardan biri...

Münzevi Okur 
06 Tem 2016 · Kitabı okudu · 10 günde

Evrem'in önerisi ile okuduğum ve pişman olmadığım bu kitap da Menderes döneminde evli bir bakanın bir diplomatın eşi ile yaşadığı aşkı konu ediniyor. Her ne kadar kurgulanmış birşey olsada gerçekte yaşanmış bir olaya dayanıyor. İlk başında sıkıldığım ama sonrasında ise sayfalar çevrildikçe sürekleyen bir kitap oldu. Erkek yazarımız kadın karakterimiz üzerinden çok güzel bir anlatım sergilemiş. İçindeki cümleleri çize çize bitiremedim. Bazı cümleleri bana çok dokundu. Hayatın bize ne zaman ne getireceğini bilemediğimizi bu kitap ile tekrar anlıyoruz. Keyifli okumalar...

Okan Kuzu 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sanırım 2008 yılında okumuştum bu kitabı. Belki de daha önce.
Bir erkek olarak, karşı cinsin dilinden yazılmış olması beni fazla etkilemiş ve benim de yıllar sonra bu şekilde öykü yazmama ilham veren bir kitap olmuştur Başucumda Müzik. Zor zanaattir bir kadın gibi düşünmek, hissetmeye çalışmak ve bunu kelimelere dökebilmek. Zira tam manasıyla asla onlar gibi düşünemeyeceğinizi ve hissedemeyeceğinizi anladığınız da üzülürsünüz, canınız sıkılır. Ama mümkün olan en yakın şekilde yazmaya çalışırsınız. Kürşat Başar, Başucumda Müzik'le bu his ve düşüncelere fazlasıyla yakınlaşmıştır diye düşünüyorum.

ihtiyar 
 28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitapta yasak bir aşkı anlatır yazar. Evli bir erkeğe aşık olan kadının hikayesi ve çaresizliği. Aynı zamanda evli olan kişi bir bakan olarak kitapta geçer ama gerçek yaşam öyküsüdür ve Fatin Rüştü Zorlu nun yaşadığı aşkı anlatır.

3 /

Kitaptan 168 Alıntı

Ferah 
03 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Bilir misiniz, eskiden hanımlar her yere yelpazeyle giderlermiş. Eğer sağ elinizde yüzünüzü kapatacak şekilde tutarsanız, bu, 'peşimden gel' demekmiş. Eğer aynı şeyi sol elinizde tutarak yaparsanız, "peşimi bırak"... eğer göğsünüzün üzerinde genişçe açarsanız "aşığım" demek...''

Başucumda Müzik, Kürşat BaşarBaşucumda Müzik, Kürşat Başar
Yasin Karabayır 
02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anladım ki kendi kendime bile gerçeği söyleyemiyorum.

Başucumda Müzik, Kürşat Başar (Sayfa 74 - Everest yayınları)Başucumda Müzik, Kürşat Başar (Sayfa 74 - Everest yayınları)
KubraYSN 
 07 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ne yazık ki insan kendi hapishanesinin anahtarını bulamıyor, hatta çoğu zaman asıl mahpusun kendisi olduğunu bile anlayamıyor.

Başucumda Müzik, Kürşat Başar (Sayfa 149)Başucumda Müzik, Kürşat Başar (Sayfa 149)
Derya Yalınkılıç 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sen
Sen hiç bilmiyorsun, yalnız sesini duymak bile bütün dünyayı unutturuyor bana...

Başucumda Müzik, Kürşat BaşarBaşucumda Müzik, Kürşat Başar
Yasin Karabayır 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat zormuş.
Ben tabii bunu sonradan öğrendim. Yoksa hayata atılmakta hiç bu kadar acele eder miydim?

Başucumda Müzik, Kürşat Başar (Sayfa 21 - Everest yayınları)Başucumda Müzik, Kürşat Başar (Sayfa 21 - Everest yayınları)
Yasin Karabayır 
 19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hani bazı sabahlar insan nedensiz bir iç sıkıntısıyla uyanır. Düşünüp de bulamadığı bir şey, belli belirsiz bir tedirginlik içini kemirir durur.

Başucumda Müzik, Kürşat Başar (Sayfa 39 - Everest yayınları)Başucumda Müzik, Kürşat Başar (Sayfa 39 - Everest yayınları)
volkan şentürk 
04 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan bir düşü sevebilir mi?" diye sordu. "Evet", dedim hiç düşünmeden. Bence zaten en çok onu sevebilir, bir düşü...

Başucumda Müzik, Kürşat BaşarBaşucumda Müzik, Kürşat Başar