Meyra (Bir Bosna Hikâyesi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11030
Gösterim
Adı:
Meyra
Alt başlık:
Bir Bosna Hikâyesi
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
628
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050381108
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
“Son günlerde,” diye konuşmasını sürdürdü Meyra, “bir duygu her karanlık çöküşünde gelip yakama yapışıyor. Onu yenmek için bir şeyler yapmak zorunda hissediyorum kendimi. Bazen korkum ve üzüntüm birbirine karışıyor. Sabrım, bütün korkularım, belirsizliklerim ve acılarım… Hepsi sanki bu duyguda bir araya gelmiş gibi. İşte o zaman aklıma sen geliyorsun, seni düşünüyorum. Özellikle de akşamın o ilk saatlerinde...”

Meyra: Bir Bosna Hikâyesi, Avrupa’nın orta yerinde, bütün dünyanın gözlerinin önünde gerçekleşen 20. yüzyılın en büyük trajedisine, Bosnalı Müslümanların soykırımına odaklanıyor.

Tamamen gerçeklere dayanan kişisel hikâyelerden, acılardan yola çıkan Sinan Akyüz, sadece siyasi meseleleri etkili bir biçimde ortaya koymakla kalmıyor, mikro düzeyde iki insan arasında komşu, arkadaş, sevgili, akraba oluşan duyguları da ustalıkla gözler önüne seriyor.
628 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
Bir Bosna hikayesi daha...

1992de avrupanın gözlerinin önünde bir SOYKIRIM yaşandı! Herkes bütün dünya 3 maymunu oynarken oradaki insanlar sırf müslüman oldukları için katledildi. Tecavüze uğradı, sevdiklerinin gözlerinin önünde öldürüldü, işkence edildi... Birleşmiş milletler yardım adı altında bu SOYKIRIMA destek olup, herkese içlerinde müslüman devletler bulunan hristiyan bir topluluk olduklarını bir kez daha kanıtladırlar.

Kitabın kokusundan bahsetmeyeceğim. Yaşananlar herkes tarafından zaten biliniyor, Meyra sadece binlercesiysen biriydi. Sadece Srebrenitsa'da 8372 kişi KATLEDİLDİ.

Böyle kitaplar kim yazarsa yazsın okunmalı! Okunmalı ki insanlar ne yaşamış, neler çekmiş, nelere göğüs germiş bir nebze de olsa hissedilebilsin.
628 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10
Bu eser hayal ürünü bir roman değildir.
Tamamen gerçeklere dayanmaktadır.

1992
“Eğer,” dedi Diba soğuk bir sesle, “buradan sağ kurtulursan, insanların neler yaşadığımızı bilmelerini istiyorum. Aşağılık Sırpların bize yaşattıkları unutulmasın. Tarih sayfalarına yazılsın.
Şimdi söz ver bana!
Ne olursa olsun yaşadıklarımızı bütün çıplaklığıyla herkese anlatacaksın.”

Sen nasıl bir dua ettin öyle Diba ki; sen o anlarda dualarım kabul olmuyor derken biz senin başına gelenleri 28 yıl sonra öğrendik. Ablan Meyra ‘ya yaşamak nasip oldu, yazar Sinan Akyüz ‘e aracılık nasip oldu ve tüm hayatını dinledik. Dinledikçe ağladık, sana dua ettik.
Gözün arkada kalmasın. Biz çığlığını duyduk, sen de duamızı duy. Huzur içinde uyu!
628 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Romana tesadüfen denk geldim. Bosna'ya olan ilgimden dolayı okumak istedim ve gerçekten içerik olarak çok beğendim kitabı. Gerçek tarihi, bir romanda bu kadar akıcı anlatmak kitabın akılda kalıcılığını daha çok tarihin akılda kalıcılığını sağlaması için bir avantaj olmuş. Unutması zor bir kitap olacak benim için. Fakat eleştiri olarak şunu söylemeliyim ki kitabın özellikle ilk 300 sayfası vahşeti çok açık bir dille anlatmış her ayrıntıyı göz önüne sermiş olaylar gerçekten gözünüzün önüne geliyor ve bir an kitabı bırakma isteği doğuyor, açık anlatılmasına yaşananların bilinmesi için karşı değilim fakat bu kadar uzun sürmesine kesinlikle karşıyım. Daha sonra savaşın seyri hakkında ki açık anlatımlarsa hala günümüzde dönen olayları akıllara getiriyor. Bosna unutulursa, tekerrür eder!
628 syf.
·Beğendi·10/10
Son derece akıcı .yaşananlar inanılır gibi değil.katliamın sadece bir kısmını anlatmış .buna rağmen okurken ağlamamak elde değil ..kesinlikle okunmalı
628 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bir Bosna hikayesi....
İncir kuşlarını okuduğum ve kesin bu da güzel olur diye aldım. Güzel ama geneli diyaloglar halinde tecavüz işkence anlatılmış. Normal psikolojide olmayanlar kesinlikle okumasın.
628 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Pişman olmayacaksın, okumalı ve ağlamalısın. Gerçeklerle yüzleşirken , olanlara sinirlenip küfür ederken bu okuduklarım keşke hayal olsaydi diyeceksin. Ama her zerresi gerçek ve zehirden daha acı !

Herkes bilmeli ! BİTTİ Mİ ?
- HAYIR .
Ben bunlari yaziyor ve sende okuyorken,

Halen müslümanlar katledilmekte... !
628 syf.
Kitap konu olarak hepimizin bildiği Bosna savaşını ana karakterler üzerinden işlemiş. Daha önce okuduğum İncir Kuşları kitabının farklı bir versiyonu gibi. Hatta İlk onu okuduğum için mi bilmiyorum o daha çok etkilemişti beni ve beğenmiştim. Meyra da güze ama çok etkileyici diyemeyeceğim. Özellikle karakterlerin kendi aralarında ki diyolaglarda sürekli aynı cümlelerin tekrar etmesi bir süre sonra okumaktan sıkılmama sebep oldu. Sırf kitabı alıp başladığım için bitirmek istedim. Çok vurucu çarpıcı bir tarafı yok kitabın. Hatta İncir Kuşları ni okuduysaniz bunu okumanıza gerek yok. Okuyucuya katacağı pek bisey yok kitabın.
628 syf.
·Beğendi·10/10
Bitti !!!

20. Yüzyılın en büyük trajedisi, Bosnalı Müslümanların soykırımı...

1992 yılında başlayan soykırım, 1995 yılında son buluyor ve insanlardan ailelerini, sevdiklerini, hayatlarını ve namuslarını çalıyor. Sinan Akyüz, her zamanki gibi kanayan bir yaraya parmak basmış ve gerçekten okurken içinizi acıtacak gerçekleri yazmış. Çok beğendim, okurken buna sebep olan Sırplara lanet okudum. Böyle vicdansızlıkları bir insan nasıl yapar diye düşündüm.

Çok beğendim mutlaka okuyun. 10/10
628 syf.
Yakın tarihin ve modern dünyamızın en büyük ayıbı işlediği en büyük suçu şüphesiz Bosna Savaşı ve bu savaş adı altında Boşnaklar'a yapılan soykırımdır. insanlık tarihinin en karanlık sayfalarından bir tanesi olup ,3 buçuk yıl süren ve yüzbinlerce masum insanın hayatını kaybetmesine, milyonlarcasının evlerini terk etmesine yol açan savaşın büyüklüğünü, şiddetini ve ciddiyetini daha iyi anlamak için biraz araştırma yaptım;10 bin insanın öldürüldüğüne ve 56 bin kişinin yaralandığı sonucuna ulaştım.
Sadece Srebrenica'da 11 Temmuz 1995 tarihinde Sırplar tarafından yapılan kıyımda 8372 silahsız Boşnak erkeği katledilmiş ,2000 yılına kadar toplu mezarlarından cesetlerin 4700'ünün çıkartılmış olduğunu öğrendim .
Savaş sırasında Bosna’da yaşanan olaylar göz göre göre yapılan bir soykırımın apaçık delilleri aslında ve medeniyetin temsilcisi olan Avrupanın gerçek yüzünü tüm dünyaya bir kez daha göstermesi olarak algıladım. Tarihde de insanlık tarihinin en kara sayfalarından biri ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da yapılan en büyük katliam olarak geçmektedir.
Biz gelelim kitabımıza; Sinan Akyüz her ne kadar kahramanımız Meyra ve yakınlarının o dönemde başlarından geçenleri konu edinse de
Sırpların Saraybosna’da yaptıgı vahşetin ve soykırımın ne boyutta oldugunu anlatmış. Bir belgesel kalitesinde olduğunu düşünüyorum. Yazarın bu konuda bir kitabı daha bulunmaktadır. ( İncir Kuşları )Her iki kitabı da okunması gereken eserler olarak beğendiğimi belirtebilirim. Tek eleştireceğim nokta gereksiz uzatmalar, aynı cümlelerin defalarca farklı sayfalarda tekrarlanıyor olması 300. Sayfadan sonra beni yormaya başladı. Zaten anlatılanlar, yazılanlar yeterince yürek parçalayıcı iken gereksiz uzatmazlar olmasa ve kitap 300 sayfalarda kalsaydı bence daha akıcı olurdu. Özetle yakın tarihimize ışık tutması ve öğretmesi açısında okunması gereken bir kitap.
İyi okumalar...
628 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Ah Bosnam, yaralı serçe kuşum,  kanadı kırık hayata tutunmaya çalışan mavi kelebekler yurdu...
Aynı hikayeye bir çok kalem değdi,  bir çok yürek anlatmaya çalıştı yaşanılan dramı  bu kitapta onlardan biri hatta daha ayrıntılısı diyebilirim.  Sinan Akyuz yaşanılan dramı tıpkı incir kuşlarında ki gibi en ince ayrıntısına kadar anlatmış hatta bilinmeyen gerçekleri bile gün yüzüne çıkarmıştır. 
Savaş ortasında aşk ,
Meyra ve Samir bu hikayenin en belirgin kahramanları bunların dışında nice aileler, sevgililer akrabalar...
Güzel giden bir hayatla başlıyor hikaye. Aşk itirafı, bu aşkın ilk adımları...
Ta ki bayram arefesinde Srebrenitsada yaşayan sırplar "Müslümanlar,  bu bayram size kanlı baklava yedirecegiz." Naraları atana kadar, ülke bayramda tam bir kaosa sürükleniyor ve tabi içlerinde yeserttikleri aşk da . Komşu bildikleri Sırp ve Hırvatlar tarafından zulme uğramaya başlayan Boşnak halkının aileleri yerle bir oluyor. Müslüman Boşnak kadınlarına tecavüz ediyor ve erkeklerini esir kampında tutsak ediyorlar. Bebek çocuk,kadın, erkek demeden binlerce kişiyi katlediyorlar. Kitabın seyri yaşanılan zulmü tüm çıplaklığıyla anlatıyor.  Öyle ki bazen bu gerçekleri okurken keşke bu kadar açık olmasaydı bile diyebiliyoruz . Eleştiri olarak belirtmeliyim ki apaçık verilen tecavüz sahneleri beni oldukça rahatsız etti ama dindaşlarımızın gördüğü zulmün genel çerçevesine bakacak olursam kitabın tamamında gözlerim nemli şekilde okudum. Meyra ve Samir'in akıbeti,  savaşın seyri , bir yerlerden Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç 'in bu gidişe dur demesinin beklentisi içerisinde aktı gitti sayfalar. Kitap Aliyadan pek bahsetmiyor açıkçası ama  kitapta sizi şaşırtacak, araştırdığınız da ise gerçekliğinden emin olacağınız  çarpıcı gerçeklerle karşı karşıya kalıyorsunuz.  Avrupanın orta yerinde koca bir zulüm ama sözde insan hakları ağızlarından düşmeyen Avrupa ülkelerindeki ölüm sessizliği içimi paramparça etti.  Kitaptan kendimi tutamayıp daha fazla ayrıntı vermeden müsaadenizi isteyeyim. Son kez söylenmeliyim ki Aliya İzzetbegoviç 'in de dediği gibi "Unutulan soykırım tekrarlanır." Unutmayalım, unutturmayalım da. Bu bağlamda bu kitapla bizlere tekrar hatırlatan değerli yazara teşekkür ediyorum. Sayfa su gibi aktı değerli 1000K okurları size de keyifli okumalar dilerim.
628 syf.
Bütün Sinan Akyüz kitapları gibi mükemmel bir akıcılığa sahip ve çok okunaklı bir dille yazılmış. Bosnalı müslümanların yaşadığı zulümleri, eziyetleri, tecavüzleri, oradan oraya sürüklenmelerini, kayıpları, ölümleri konu alan ve tamamen gerçek yaşam hikayesini anlatan bir kitap. Yaşananlar çok ağır şeyler olduğu İçin okumakta gerçekten zorlandım ama herkesin okuması gereken bir kitap. Tavsiye ederim.
628 syf.
·Beğendi·8/10
Meyra Sinan Akyüz'ün yorumuyla ele alınmış gerçek bir Bosna hikâyesi. 1992 de yani yakın bir zamanda, Avrupa' nın orta yerinde, onca ülkeye, sivil toplum örgütüne ve BM gibi bir kuruluşa rağmen yapılan katliam ve yaşanan soykırımı anlatır. Müslüman olmanın zorluğu hele ki Avrupada Müslüman olmanın çaresizliği ele alınmış. Çok acıklı ve etkileyici bir hikaye. Bazı yaşananları aklım almıyor. Gerçek hem de yakın gerçek.
"Şimdi", dedi güçlükle hıçkırıklarının arasından, "biri gelip beni öldürmek isterse hiçbir şey hissetmem. O geceden beri bütün hislerim öldü çünkü. Bir anda herşey kayboldu. Anlamsızaştı kanayan yüreğimde."
Bir halkın asıl gücü, tankı, topu, tüfeği değil, inançlı halkıdır. Bu halk yeter ki inansın, yeter ki istesin.
Hissizim artık! Ne hissettiğimi bilmiyor. Beni yıka, ne olur yıka beni. Bütün kirlerimden arınmak istiyorum…
“Artık hiçbirimiz eski zamanlarda yaşamıyoruz abla. Ayrıca sigara Sırplardan daha az zararlı. Bugünlerde bizi sigara değil, Sırplar öldürüyor.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Meyra
Alt başlık:
Bir Bosna Hikâyesi
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
628
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050381108
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
“Son günlerde,” diye konuşmasını sürdürdü Meyra, “bir duygu her karanlık çöküşünde gelip yakama yapışıyor. Onu yenmek için bir şeyler yapmak zorunda hissediyorum kendimi. Bazen korkum ve üzüntüm birbirine karışıyor. Sabrım, bütün korkularım, belirsizliklerim ve acılarım… Hepsi sanki bu duyguda bir araya gelmiş gibi. İşte o zaman aklıma sen geliyorsun, seni düşünüyorum. Özellikle de akşamın o ilk saatlerinde...”

Meyra: Bir Bosna Hikâyesi, Avrupa’nın orta yerinde, bütün dünyanın gözlerinin önünde gerçekleşen 20. yüzyılın en büyük trajedisine, Bosnalı Müslümanların soykırımına odaklanıyor.

Tamamen gerçeklere dayanan kişisel hikâyelerden, acılardan yola çıkan Sinan Akyüz, sadece siyasi meseleleri etkili bir biçimde ortaya koymakla kalmıyor, mikro düzeyde iki insan arasında komşu, arkadaş, sevgili, akraba oluşan duyguları da ustalıkla gözler önüne seriyor.

Kitabı okuyanlar 735 okur

  • Merve Köker
  • Büşra Hilal Koç
  • Zehra okcanoğlu
  • Özlem..
  • Şeyda önalan
  • Hülya ERTAP
  • Berivan
  • Zeynep Koygun
  • Beyza sadıkoğlu
  • Tuğçe

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34 (100)
9
%21.1 (62)
8
%16 (47)
7
%11.2 (33)
6
%4.4 (13)
5
%3.7 (11)
4
%1.7 (5)
3
%2 (6)
2
%1.7 (5)
1
%4.1 (12)

Kitabın sıralamaları