Piruze (Şam'da Bir Türk Gelin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.579
Gösterim
Adı:
Piruze
Alt başlık:
Şam'da Bir Türk Gelin
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
453
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051063058
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
"Erkeklere 'Bu evde eksik oları sensin' dediğimizde, adamların yüzleri asılıyor. Biz kadınları, çok film izlemekle suçluyorlar. Keşke evlendikten sonra da ellerimizi tutabilselerdi. Başımızı dizlerinin üzerine yatırıp saçlarımızı okşasalardı. Erkekler evlendikten sonra bunları neden yapmıyorlar? Sahi, bunlar hep filmlerde mi yaşanıyor?"

Derlermiş ki, bazı hayatlar zaman içinde bağlıdır birbirine. Çağlar içinde yankı bulan, eski bir çare ile zincirlidir ötekine.

Yaşadığı acı gerçeklerden kurtulmak için Şamlı bir kocanın elinden Türkiye'ye kaçan genç bir kadının oğullarına kavuşmak için verdiği mücadelenin hüzün dolu hikâyesi, hafızalarınızdan kolay kolay silinmeyeceğe benziyor.

İki Kişilik Yalnzılık, Sevmek Zorunda Değilsin Beni, Yatağımdaki Yabancı gibi çok okunan kitapalrın yazarı Sinan Akyüz’ün kaleminden genç yaşta Şam’da gelin olan Piruze’nin gerçek yaşamöyküsünü soluk soluğa okuyacaksınız..
Birkaç yıl önce okumuştum. Sinan Akyüz'den yine muhteşem bir kitap. Konusuna gelince; Babasının görevi nedeniyle Şam'da bulunan Piruze hayatına dair farklı planlar yaparken, ummadığı bir anda Şam'lı bir gence aşık olur ve evlenirler. Üç oğlu olur. Evliliğinin ilk aylarında her şey güzel giderken, zamanla hayatı kabusa döner. Çok severek okudum, tavsiye ederim.
Nasıl bir kitaptı öyle malesef biz kadınlar Hele ki çalışmayan erkeğin eline bakan kadınlar çaresizlik içinde erkeğin eline bakıyorlar . Yazar bu kitapta o kadar güzel yaralara parmak basmış ki çaresizlik ,zulüm, aldatılma ,dayak ,asagilanma Piruze genç guzel bir kadın Sam li bir erkeğe aşık olur ve evlenir.. 3 erkek çocuk dünyaya getirir.. olaylar böyle başlar Sam şeriatla yönetilir bizim kanunlarimizin orada hiç bir hükmü yoktur..Kocası Wassim Sam da 4 kadınla evlenebilir hakkı vardır . Malesef yine kadinlarimizin tek istediği şey sevilme ilgi ama hayat bazen çok acımasızdır... Bu bir gerçek hikaye okumanızı tavsiye ederim...
 • İncir Kuşları
  8.8/10 (1.317 Oy)1.191 beğeni3.942 okunma370 alıntı15.538 gösterim
 • Gizli Anların Yolcusu
  7.6/10 (494 Oy)352 beğeni2.046 okunma145 alıntı5.617 gösterim
 • Leyla
  8.6/10 (495 Oy)433 beğeni1.815 okunma106 alıntı9.566 gösterim
 • İz
  7.4/10 (503 Oy)439 beğeni2.806 okunma224 alıntı8.487 gösterim
 • Sevdalinka
  8.3/10 (592 Oy)533 beğeni2.609 okunma298 alıntı9.867 gösterim
 • Umut
  8.2/10 (411 Oy)406 beğeni2.069 okunma99 alıntı6.193 gösterim
 • Nefes Nefese
  8.4/10 (566 Oy)525 beğeni2.540 okunma128 alıntı9.304 gösterim
 • Gündüzsefası
  8.5/10 (659 Oy)689 beğeni2.341 okunma185 alıntı9.182 gösterim
 • Bir Yumak Mutluluk
  7.7/10 (403 Oy)355 beğeni2.163 okunma62 alıntı5.905 gösterim
 • Veda
  8.3/10 (739 Oy)666 beğeni3.412 okunma112 alıntı10.399 gösterim
Sinan Akyüz'ün İncir Kuşları romanından daha çok sevdim bu kitabını. Burdaki dili, kitabın akıcılığı, Piruze'nin arkadaşıyla olan diyalogları daha samimiydi... Erkek bir yazar olarak Sinan Akyüz'ün kadınların düşüncelerinden, ruhundan, isteklerinden ve beklentilerinden nasıl bu kadar emin bir şekilde yazabildiğine, hemcinsi olan erkekleri nasıl bu kadar rahatsız olmadan ve sert dille eleştirebildiğine hayret ettim. Sanırım bunda eşinin de çok büyük bir payı var.
Ayrıca Piruze karakterine gerçekten çok kanım kaynadı. Yaşadığı acılar öncelikle bir kadın olarak beni çok utandırdı; ardından evlatlarından yıllarca ayrı kalması içimi parçaladı.
21 yıl sonra oğluyla ilk karşılaşmasıyla son bulurken kitap, içimde buruk bir sevinç bıraktı.
Hayatımda ilk kez orta ikide bi kitabı yarım bırakmıştım. Ne yazık ki, bu ikinci kitap oldu. Aslında günlerdir kendimle savaşıyorum kitabı bitirebilmek için. Ha gayret, son bi gayret diye diye malesef bu kadar okuyabildim.
Kitabın anlatımını çok yavan, akıcılığını yetersiz buldum. Öyle ki, "acaba sonrasında ne olacak?" gibi bi merak hiç uyandırmadı bende. Şuan bile merak etmiyorum açıkçası. Umuyorum mutlu sonla bitiyordur.
Uzun zaman önce annemin alıp okuduğu hatta gözyaşlarına hakim olamadığı bir kitaptı Piruze.. Ben de nihayet okudum. Ve gerçekten çok etkilendim. Piruze, babasının görevi nedeniyle sürekli şehir değiştirir ve bir süre sonra da kendisini Şam'da bulur. Orada Wassim adlı Şamlı bir erkeğe aşık olup kısa sürede evlenir. Hayatı her ne kadar yolunda gitse de zaman geçtikçe ne evliliği ne de aşkı eskisi gibi kalmaz. Kocası tarafından aldatılır ve çocukları ile tek başına ilgilenmeye çalışır.. Tek amacı hayatını bir anda altüst eden Şam'dan ayrılmaktır.
Sinan Akyüz, birçok insanın yaşamış olduğu acımasız olayları Piruze'nin adıyla okuyucuya sunmuş ve dehşeti bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştır. Okurken hayretler içinde kaldım ve gerçek bir hikayeden uyarlanmış olması da beni derinden etkiledi..
O kadar güzel işlemiş ki aşık olup hayal kırıklığına uğramayı, o kadar güzel işlemiş ki anne olmayı, o kadar güzel işlemiş ki kadının hayattan sadece sevgi beklediğini, o kadar güzel işlemiş ki kadınların kendi ayaklarının üstünde durmasının önemini yani ne denir ki..
Uykuyu çok severim ben, bıraktım uykuyu muykuyu geçtim kitabın başına. Başladın mı nikotinden fazla bağımlılık yapıyor meret. Yazan da güzel yazmış şimdi eline yüreğine sağlık. Kolay kolay ağlamam da kitaplarda ama işte, döktürmüş bi kere adam. Yürek mi dayanır? Velhasıl kelam arkadaşlar, kitap mükemmel. Alın vakit kaybetmeden okuyun. Yaklaşık iki yıldır kitaplığımda bekliyordu, hadi dedim uzun yolculuğa çıkıyorum, cep boy kolay olur taşıması. İyi ki de demişim öyle, yoksa bekleyecekti daha. Aman ben beklettim siz bekletmeyin. Keyifli okumalar :")
Kitap sürükleyici, baştan sona merak uyandırıyor ve sonuç duygu seli.
"PİRUZE VE OĞULLARI" olarak 2. kitabı da mevcut.
Duygusal patlamalar 1. kitap ile başlayıp 2. Kitabın son 10 sayfasına kadar devam ediyor.
Okuyacak olan arkadaşlara şiddetle tavsiye edilir.
Peçeteniz bol olsun :)
#SinanAkyüz
#Piruze
Kadınların ikinci plana atıldığı bir toplumda bir annenin acı ve ızdırap dolu gerçek hikayesi .Asıl acı ise yıl olmuş 2018 ve hala binlerce Piruze olması .
Kadınların ekonomi özgürlüğünün önemini ,Kız babalarının kızlarını evlendirince
bile desteğini kızlarının üzerinden çekmemelerinin önemini vurgulayan ders ve ibret alınacak bir örnek olmuş Piruze’nin hikayesi .
Kadınların onurunu değil de erkeklerin çıkarlarını koruyan şeriat kanunlarını okudukça hala Atatürk’ün değerini anlamayan hemcinslerimi anlamış değİlİm🤚

#alıntı
"Su, susuzluktan deli olmuş bir kişinin gözü önünde ve kendisi de su içinde, fakat akıp giden sudan haberi bile yok"
Şeriatle yönetilen bir ülkede kadın olmanın zorluklarını çarpıcı bir şekilde ele alan Sinan Akyüz çok samimi bir anlatım kullanmış kitabında.Aslında dikkat çekilmesi gereken bir nokta da kültür çatışması.Türkiye'den bir kızın gidip Arap ülkesinden biriyle evlenmesi saçma açıkçası.Piruze'nin babasına sonuna kadar destekçiyim bu konuda :) Yeri geldiğinde Türk filmleri tadı da almadım değil :) Akışı çok iyi. Ne zaman 100 sayfa birden okuduğunuzu anlamıyorsunuz .Karakterin duygularını çok güzel yansıtıyor Akyüz.Bir sayfada ağlarken,diğerinde çok şükür şu kızın da yüzüne güldü hayat dedirtebiliyor :) Final ise sanki biraz yavan kalmış.Okunmaya değer harika eserlerden :)
Bir kitapta duygu yaşamak istiyorsanız veya ağlamayı seven tüm kitap sevenlere gelsin .Harika bir kitap okunması tavsiye ederim.3 defa okudum .Çok sürükleyici bir kitap .
Sinan Akyüz'ün kadınların problemlerini dile getiren bir yazar olduğunu duymuştum. Bilhassa bu yüzden kitabını okumak istedim, birde bunalım zamanlarında fikri kitaplardan ziyade böyle romanlar okumak basit oluyor.

Roman içinde bir çok bilgi barındırmış. Sağ-sol davalarını, Kenan evrenin askeri darbesini, Saddam Hüseyin'in yaptığı zulümler, Şam da ki yönetim biçimi ve kadınların konumu, 4 evlilik meselesi ve kadınların bu olay karşısında ki içsel halleri...

Basit gibi gelebilir saydığım maddeler, lakin bir romanın içinde hem tarih, hem kültür, hem sosyolojik, hem psikolojik şeyler buluyorsak orda kalite var demektir; emek ve bilgi var demektir. Genç kuşaklar roman okumayı sever; dolu olsun, zaman geçirmekle kalmasın, iki bişey de öğreneyim diyorlarsa tavsiye ederim. Çok okunanlar da yer alan dönüşüm ve benzeri türlerden daha iyi.
Her gün donunu anana yıkatıyorsun. Sonra da üniversiteye devrim yapmaya gidiyorsun. Senin kendine bile faydan yokken, devrimi nasıl yapacaksın?
Şu dünyanın görünüşü şekil ve renk bakımından gül yanaklı bir guzel , fakat içi zehirle dolu bir yılan. ..
Erkekler şu dünyada para kazanmayı marifet sayıyorlar. Ev kirasini, elektrik, su ve telefon faturalarını ödemeyi erkeklik olarak görüyorlar. Halbuki erkek olmak, fatura ödemek değil ki. Erkek olmak; bir kadına, hissettirmektir. Ona ilgi göstermektir. Karşısına geçip yarım saat onunla sohbet etmektir. Yatağa yatmadan önce, bir-iki dakika delicesine öpüşmektir.
"Türkiye'de en iyi avukat," dedi, "yalan sanatını iyi kıvırandır. Çünkü bu ülkedeki hukuk sistemi hak üzerine değil, mal üzerine kuruludur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Piruze
Alt başlık:
Şam'da Bir Türk Gelin
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
453
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051063058
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
"Erkeklere 'Bu evde eksik oları sensin' dediğimizde, adamların yüzleri asılıyor. Biz kadınları, çok film izlemekle suçluyorlar. Keşke evlendikten sonra da ellerimizi tutabilselerdi. Başımızı dizlerinin üzerine yatırıp saçlarımızı okşasalardı. Erkekler evlendikten sonra bunları neden yapmıyorlar? Sahi, bunlar hep filmlerde mi yaşanıyor?"

Derlermiş ki, bazı hayatlar zaman içinde bağlıdır birbirine. Çağlar içinde yankı bulan, eski bir çare ile zincirlidir ötekine.

Yaşadığı acı gerçeklerden kurtulmak için Şamlı bir kocanın elinden Türkiye'ye kaçan genç bir kadının oğullarına kavuşmak için verdiği mücadelenin hüzün dolu hikâyesi, hafızalarınızdan kolay kolay silinmeyeceğe benziyor.

İki Kişilik Yalnzılık, Sevmek Zorunda Değilsin Beni, Yatağımdaki Yabancı gibi çok okunan kitapalrın yazarı Sinan Akyüz’ün kaleminden genç yaşta Şam’da gelin olan Piruze’nin gerçek yaşamöyküsünü soluk soluğa okuyacaksınız..

Kitabı okuyanlar 2.058 okur

 • Leyla Erdur
 • Esra Ankyk
 • Sinem BULUT
 • Alaycı kuş
 • Şeyma POLAT
 • Esra Aktan
 • Serap Bağış
 • Fatma Şimşek
 • Melike
 • fatma özyürek

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%4
18-24 Yaş
%15.5
25-34 Yaş
%26.6
35-44 Yaş
%32.8
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%93.8
Erkek
%6.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36 (191)
9
%15.3 (81)
8
%20.9 (111)
7
%14 (74)
6
%7.4 (39)
5
%2.6 (14)
4
%1.7 (9)
3
%0.9 (5)
2
%0.4 (2)
1
%0.8 (4)

Kitabın sıralamaları