Piruze Şam'da Bir Türk Gelin

8,2/10  (188 Oy) · 
722 okunma  · 
140 beğeni  · 
3.140 gösterim
"Erkeklere 'Bu evde eksik oları sensin' dediğimizde, adamların yüzleri asılıyor. Biz kadınları, çok film izlemekle suçluyorlar. Keşke evlendikten sonra da ellerimizi tutabilselerdi. Başımızı dizlerinin üzerine yatırıp saçlarımızı okşasalardı. Erkekler evlendikten sonra bunları neden yapmıyorlar? Sahi, bunlar hep filmlerde mi yaşanıyor?"

Derlermiş ki, bazı hayatlar zaman içinde bağlıdır birbirine. Çağlar içinde yankı bulan, eski bir çare ile zincirlidir ötekine.

Yaşadığı acı gerçeklerden kurtulmak için Şamlı bir kocanın elinden Türkiye'ye kaçan genç bir kadının oğullarına kavuşmak için verdiği mücadelenin hüzün dolu hikâyesi, hafızalarınızdan kolay kolay silinmeyeceğe benziyor.

İki Kişilik Yalnzılık, Sevmek Zorunda Değilsin Beni, Yatağımdaki Yabancı gibi çok okunan kitapalrın yazarı Sinan Akyüz’ün kaleminden genç yaşta Şam’da gelin olan Piruze’nin gerçek yaşamöyküsünü soluk soluğa okuyacaksınız..
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  453
 • ISBN:
  9786051063058
 • Yayınevi:
  Alfa Yayınları
 • Kitabın Türü:

Nasıl bir kitaptı öyle malesef biz kadınlar Hele ki çalışmayan erkeğin eline bakan kadınlar çaresizlik içinde erkeğin eline bakıyorlar . Yazar bu kitapta o kadar güzel yaralara parmak basmış ki çaresizlik ,zulüm, aldatılma ,dayak ,asagilanma Piruze genç guzel bir kadın Sam li bir erkeğe aşık olur ve evlenir.. 3 erkek çocuk dünyaya getirir.. olaylar böyle başlar Sam şeriatla yönetilir bizim kanunlarimizin orada hiç bir hükmü yoktur..Kocası Wassim Sam da 4 kadınla evlenebilir hakkı vardır . Malesef yine kadinlarimizin tek istediği şey sevilme ilgi ama hayat bazen çok acımasızdır... Bu bir gerçek hikaye okumanızı tavsiye ederim...

ayşe altın 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap okurken duygulanip agladigim ilk roman.. hem duygusal hem akıcı.. kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında.. başları sıkıcı olabilir ama okudukça kopamayacaginiz türden..

merve gökgöz 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

kitap ilk görüşte aşk şeklinde başlayıp aşk üzerine yapılan bir evlilik bana göre yapılan yanlış bir evlilikti ve daha sonraları yaşanan çileleri anlatmakta yabancı bir ülkede gelin olmanın çektiği sıkıntılar eşinin onu aldatması,Şam'dan Türkiye'ye kaçarkenki yaşadıkları ve beni etkileyen tarafta evlatları için yaşadığı bütün sıkınıtlara göz yummasıydı

mukavvadan adam 
 31 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

kitabın akıcılığı çok güzel. merak uyandırıyor açıkçası elimden kitabı bırakmak istemedim:)
insan nasıl bir bakışta aşık olur da bir yaşanmışlıktan ders almaz. aşk işte bir hastalık.
şunu anlamış değilim hem şeriatla yönetilen bir ülke hem de bayanlara zorla mini etek giymeleri için baskı var, keşke baas rejimiyle ilgili bilgi verseydi yazar biraz..

BİRSEN YILMAZ 
16 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

konu itibariyle çok etkileyici bir kitaptı. Çok duygulandım okurken, herkese tavsiye edeceğim bir kitap. Kitabın sonu da Türk filmi tadında bitmeseydi daha iyi olurdu diye düşünüyorum..

Günnur Ergin 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Piruze 'nin yaşadıkları beni çok etkiledi... Yazar çok akıcı şekilde anlatmış yaşananları okurken hiç sıkılmadım.Çok severek evlenmesinin ardından yaşananlar , aşkının kısa sürede nefrete dönüşmesine sebep olan eş ve evlatlarından kopması halen günümüzde de yaşanan dramatik aile sorunlarından biri olması da çok üzücü...Merakla devamındaki kitabını da aldım ''Piruze ve Oğulları ''şimdi de onu okumaya başladım umarım Piruze için güzel günler vardır...

tuba artan onat 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

tekrarlar, uzun ve sıkıcı anlatıma sahip, öyküsünün güzelliğine rağmen yazarın anlatımı nedeniyle beğenmediğim roman. keşke daha az tekrarla, daha yaratıcı olarak anlatılabilseymiş. diğer taraftan anlatıldığı dönem Suriye'de ve Türkiye'de darbelerin oldu ancak ana karakterler üzerinde bunların etkisinin hiç belirtilmeden geçiştirilmiş sadece. çok beğenmedim. ama diğer taraftan dinlenmek için kolaylıkla okunacak kitap arayanlar okuyabilir.

özlem toptal 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Su gibi akıp gitti kitap bir kadının hatta bir çok kadının yaşadağı cinsten bir hayat öyküsü çocukları olmadan geçirilen yıllar yürek sızlatan türden yumruğumu sıkarak okuduğum çok oldu en yakın hissettğin can canını yaktı .....merakla piruze ve çocukları kitabına devam etmek istiyorum bu hayat öyküsü bunca acıdan zamandan sonra nerelere gitti

Esma Meral 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sinan Akyazı ün yine güzel bir romanı piruze Şam'da bir Türk Gelini Piruze çocukları için, evliliği için çabalayan iyi yürekli kadın... Mira nın ihaneti.. Çok sevdiği eşinin Wassim in aldatışı..

Doğan Yalçın 
26 May 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Çok basit bir dilli olduğu için bıraktım. Olay, kurgu güzel olabilir ama edebi yanı çok zayıf size bir şey katacağını düşünmüyorum .

4 /

Kitaptan 14 Alıntı

Tuğba K 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şu dünyada tek suçum, masumane bir şekilde, bir erkeğe aşık olmaktı.

Piruze, Sinan AkyüzPiruze, Sinan Akyüz

Şu dünyanın görünüşü şekil ve renk bakımından gül yanaklı bir guzel , fakat içi zehirle dolu bir yılan. ..

Piruze, Sinan AkyüzPiruze, Sinan Akyüz
Tuğba K 
 03 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Adalet mülkün temelidir (!)
"Türkiye'de en iyi avukat," dedi, "yalan sanatını iyi kıvırandır. Çünkü bu ülkedeki hukuk sistemi hak üzerine değil, mal üzerine kuruludur.

Piruze, Sinan AkyüzPiruze, Sinan Akyüz
Kemal EFE 
09 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

O zamanlar ne yüzme biliyordum, ne de denizciydim. Ama güçlü bir hisse kapılıp, aşk denizinin ortasına attım kendimi...

Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 51)Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 51)
tuba artan onat 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Yakutları vakitler vererek satın alabilirsin, ama vakitleri, yakutlar vererek satın alamıyorsun.

Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 12)Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 12)
seher 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Derlermiş ki, bazı hayatlar zaman içinde bağlıdır birbirine. Çağlar içinde yankı bulan, eski bir çare ile zincirlidir ötekine."

Piruze, Sinan AkyüzPiruze, Sinan Akyüz
Ekrem Özkara 
 21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşktan kör olmuş birine nasihat vermek,sarhoş birinin eline kılıç vermeye benzer.

Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 106)Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 106)
sibel kunt 
07 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Erkeklere Bu evde eksik oları sensin dediğimizde, adamların yüzleri asılıyor. Biz kadınları, çok film izlemekle suçluyorlar. Keşke evlendikten sonra da ellerimizi tutabilselerdi. Başımızı dizlerinin üzerine yatırıp saçlarımızı okşasalardı. Erkekler evlendikten sonra bunları neden yapmıyorlar? Sahi, bunlar hep filmlerde mi yaşanıyor?"

Piruze, Sinan AkyüzPiruze, Sinan Akyüz
Meral Ceren 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İmad başı önde, "En küçük kardeşimin," dedi içten bir sesle. "Ayakkabısı yırtık. Bunların parasıyla yeni bir ayakkabı alacaktım, söz vermiştim ona."

Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 276)Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 276)

"Yakutları, vakitler vererek satın alabilirsin ama vakitleri, yakutlar vererek satın alamıyorsun. Geçip gidiyor hayat adeta su gibi."

Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 10)Piruze, Sinan Akyüz (Sayfa 10)
2 /