Şahika & Feraye Savrulan Hayatların Hikayeleri

8,2/10  (135 Oy) · 
449 okunma  · 
122 beğeni  · 
2.416 gösterim
“Abla.”

“Efendim.”

“Biliyor musun?”

“Neyi?”

“Senin kaderin benimkini de yazmış…”

Savrulan Hayatların Hikâyesi

1900’lü yılların başı, Biga…

Savaştan yorgun düşmüş bir millet, bir çiftlik ve zengin bir aile. Bir yemin ve o yeminle vicdanı arasında sıkışıp kalmış bir baba... Gün gelir kader zarını atar ve hayatlar savrulur dört bir tarafa.İncir Kuşları, Piruze-Şam’da Bir Türk Gelin, İki Kişilik Yalnızlık gibi çok okunan kitapların yazarı Sinan Akyüz’ün kaleminden genç yaşta Ürdün’e gelin giden iki kız kardeşin gerçek yaşam öyküsünü soluk soluğa okuyacaksınız.Bu romanı elinizden bırakamayacaksınız…

Tarih, kader ve aşkın mükemmel bir karışımı…
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  536
 • ISBN:
  9786051067247
 • Yayınevi:
  Alfa Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
20 Tem 20:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sinan Akyüz kalemini beğendiğim bir yazar. Sade ve akıcı bir dille kaleme alınmış. Konusuna gelince; Şahika ve Feraye isimli iki kız kardeşin Çanakkale'de başlayıp Ürdün'e uzanan hikayeleri. Çok güzel bir kitap.

Yonca 
19 Ağu 22:54 · Beğendi · 10/10 puan

Iki kardeşin hüzün veren hikayesi ve Çanakkale savaşında geçen olaylar,zorluklar konu alınmıştır.Gencecik insanların milletine olan sevgisinden dolayı canlarını düşünmeden verdiklerini görmüş oluyoruz.Buralara hiç kolay şartlarda gelmemişiz,kitabı okuyunca bir kez daha anladım.Çaresiz bir babanın yemin vermesi sonucu kızlarının hayatını hiç tanımadığı adamlara teslim etmesi ve gelişen olaylar...
Kesinlikle okunması gereken başarılı bulduğum bir kitaptı.Iki kardeşin hayatı oldukça içimi acıttı.Gerçek hayatta da böyle durumlara düşen ve hayat mücadelesi veren insanları görebiliyoruz.
Ve son olarak kitap yorumumu şu söz ile bitirmek istiyorum.
"Çanakkale Geçilmez."

Ceren Acer 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şahika ve Feraye iki kardeşin yürek burkan hikayesi... Şuan bile etkisinde kaldığım, ağlayarak bir o kadarda sayfalarını hızlı hızlı çevirerek okuduğum sayılı eserlerden bir tanesi diyebilirim. Okuyucuyu üzen, aynı zamanda okudukça okuyasım geliyor dediğim bu roman, bizleri yaşamın acı hikayeleri ile yüzleştiriyor. SİNAN AKYÜZ; gerçekçilikte, etkileyicilikte bir numaradır benim için. Okuduğum romanları benim başucu kitabımdır. Yürek burkan, akıcı bir kalemle yazılmış kitap okumak istiyorsanız, bu kitap tam da size göre. Kitabı bitirmeden yerinizden bile kalkmak istemeyeceksiniz.

Nurbanu Tuna 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 182 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun zamandır romanlar beni kendine bağlamıyordu. bundan da çok ümidim yoktu hatta yarım bırakmıştım ama sonra elime alıp okumak istedim ve çok beğendim. hem içimi çok ısıtan bir kitaptı hem de çok duygulandırdı.

Sinan Akyüz ile tanıştığım ilk kitap, anlatımı, dili sade, konusal anlatımdan ziyade karşılıklı konuşmalara sık sık yer vermiş.
Edebi yönü ağır olmayan kitapta biraz aşk, biraz tarih, biraz aile hayatı anlatılmış, bitirdim mi bitirdim evet ama Turgut Özakman'dan Şu Çılgın Türkler'i ve Diriliş'i, Halide Edip Adıvar'dan Ateşten Gömlek'i okuduktan sonra Sinan Akyüz'ün Çanakkale Savaşı sönük kaldı.

Gerçek hayat hikayesi olduğunu duyduğum için okumaya karar vermiştim, bu yüzden de etkilendiğim bölümler de oldu.

Babası sayılan, sevilen köy ağalarından, her şeye karışıp sürekli fikir beyan eden babanneleri, erkek çocuk dünyaya getirmediği için suçlanan anneleri, hayırsız dayısı, kahraman amcası ve Rum hizmetkarlarıyla birlikte mutlu bir hayat süren Şahika ve Feraye Çanakkale'den Ürdün'e gelin geldikten sonra buradaki kültür farklılıklarını, yaşam tarzlarını, aileleri, mutsuzluklarını anlatan iki kız kardeş.

İyi okumalar dilerim.

Nejla GÜNEŞ 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Sinan Akyüz , Çanakkale'de başlayan Amman 'a uzanan ve İstanbul 'da sonlanan muhteşem anlatımıyla okuyucuyu esir alan güzel bir roman yazmış. Kaleminize yureğinize sağlık diyorum. Bazı kitap yorumlarında kitabı begenmediklerini ifade eden okurlar doğrusu kafamı biraz karıştırmıştı ancak kitabı okuyup bitirdigimde hiç de hayal kırıklığına uğramadan aksine büyük bir zevkle ve merakla okudum. Anneliğin kutsallığını, kadın olmanın hele de 1920 li yıllarda ne kadar da zor olduğunu akıcı okunası bir dille ne güzel anlatmış satırlarda. . Bu kitabı okunması gereken kitaplar listenize ekleyin diyorum.

Pelin Çınarbaş 
23 Tem 09:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

10 puanı hakediyor. Çok etkileyici ve gerçekçi. Kitaptan sonra yazarın 3 kitabını daha aldım. Sanırım koleksiyonu tamamlayacağım. Tavsiye ederim, vicdanınızı ve duygularınızı harekete geçiriyor.

Nisa Karataş 
30 Tem 10:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki kardeşin akıl almaz sürükleyici hikâyesi, gizli aşk, savaş.. her türlü insanı sürükleyen olaylar kurgusu. Herkesin mutlaka okumasını tavsiye edeceğim bir kitap.

E.S 
 19 Haz 18:29 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

İncir kuşlarıyla tanımıştım Sinan Akyüzü.İncir kuşlarının etkisinde kalarak aldım bu kitabını da. kitap güzel ama ne yalan söyleyeyim incir kuşlarındaki etkiyi bırakmadı bende.Akıcı,bağlayıcı bi anlatımı var ama hala tüm kalbim incir kuşlarını arıyo.Kitabın içeriğine değinirsek.İki kız kardeşin başından geçenler ve kaderlerine yazılmışla nasıl baş etmeye çalıştıklarını konu alan bi eser.Severek okuyacağınızı düşünüyorum.

elif suna ayaz 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

beğenerek ve bir solukta okuduğum muhteşem bir kitap. iki kardeşin hayatlarının birbiri içinde karışması ve kaderlerinin birbirine bağlanması... bir yandan üzülürken aynı anda kızgın oluyorsunuz ve bazen duygu karmaşasına düşebiliyorsunuz.. yakınlarıma şiddetle tavsiye ettiğim mutlaka okunması gereken bir kitap.

5 /

Kitaptan 63 Alıntı

Yonca 
02 Ağu 20:08 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ticaret mektepte değil,sokakta öğrenilir."

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 18 - Alfa Yayınları)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 18 - Alfa Yayınları)
Yonca 
15 Nis 15:56 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ben hiç cennet yüzü göremeyecek miyim Allahım?"

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Alfa Basım Yayın)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Alfa Basım Yayın)
Yonca 
08 Nis 22:46 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Erkeksiz evin gapısı açıh galınca içeri dilki dalar."

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Alfa Basım Yayın)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Alfa Basım Yayın)
Yonca 
15 Nis 16:16 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Benim yarama merhem olan o kurşun parçası değildi ki,"

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Alfa Basım Yayın)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Alfa Basım Yayın)
Yonca 
13 Nis 23:38 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yerle gök,ateşle su birbirine karışacak."

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Alfa Basım Yayım)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Alfa Basım Yayım)
Yonca 
02 Ağu 20:12 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ben de...Ben de seni seviyorum küçüğüm.Hemde iki yıldan beri...Beni bu dünyaya bağlayan yalnızca senin varlığın.Sen olmasaydın o savaşta çoktan ölüp gitmiştim.Seninle birlikte biraz daha fazla nefes alabilmek için ölüme direniyorum,"

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 24 - Alfa Yayınları)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 24 - Alfa Yayınları)
Yonca 
03 Ağu 08:26 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Aşk delilik değil mi ? Aşık olanlar delinin delisi değil mi ?"

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 278 - Alfa Yayınları)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 278 - Alfa Yayınları)
Yonca 
 10 Nis 22:27 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bende seni seviyorum küçüğüm.Hem de iki yıldan beri...Beni bu dünyaya bağlayan yanlızca senin varlığın.Sen olmasaydın o savaşta çoktan ölüp gitmiştim."

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Alfa Basım Yayım)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Alfa Basım Yayım)