Şahika & Feraye Savrulan Hayatların Hikayeleri

8,1/10  (98 Oy) · 
338 okunma  · 
76 beğeni  · 
2.141 gösterim
“Abla.”

“Efendim.”

“Biliyor musun?”

“Neyi?”

“Senin kaderin benimkini de yazmış…”

Savrulan Hayatların Hikâyesi

1900’lü yılların başı, Biga…

Savaştan yorgun düşmüş bir millet, bir çiftlik ve zengin bir aile. Bir yemin ve o yeminle vicdanı arasında sıkışıp kalmış bir baba... Gün gelir kader zarını atar ve hayatlar savrulur dört bir tarafa.İncir Kuşları, Piruze-Şam’da Bir Türk Gelin, İki Kişilik Yalnızlık gibi çok okunan kitapların yazarı Sinan Akyüz’ün kaleminden genç yaşta Ürdün’e gelin giden iki kız kardeşin gerçek yaşam öyküsünü soluk soluğa okuyacaksınız.Bu romanı elinizden bırakamayacaksınız…

Tarih, kader ve aşkın mükemmel bir karışımı…
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  536
 • ISBN:
  9786051067247
 • Yayınevi:
  Alfa Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceren Acer 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şahika ve Feraye iki kardeşin yürek burkan hikayesi... Şuan bile etkisinde kaldığım, ağlayarak bir o kadarda sayfalarını hızlı hızlı çevirerek okuduğum sayılı eserlerden bir tanesi diyebilirim. Okuyucuyu üzen, aynı zamanda okudukça okuyasım geliyor dediğim bu roman, bizleri yaşamın acı hikayeleri ile yüzleştiriyor. SİNAN AKYÜZ; gerçekçilikte, etkileyicilikte bir numaradır benim için. Okuduğum romanları benim başucu kitabımdır. Yürek burkan, akıcı bir kalemle yazılmış kitap okumak istiyorsanız, bu kitap tam da size göre. Kitabı bitirmeden yerinizden bile kalkmak istemeyeceksiniz.

Sinan Akyüz ile tanıştığım ilk kitap, anlatımı, dili sade, konusal anlatımdan ziyade karşılıklı konuşmalara sık sık yer vermiş.
Edebi yönü ağır olmayan kitapta biraz aşk, biraz tarih, biraz aile hayatı anlatılmış, bitirdim mi bitirdim evet ama Turgut Özakman'dan Şu Çılgın Türkler'i ve Diriliş'i, Halide Edip Adıvar'dan Ateşten Gömlek'i okuduktan sonra Sinan Akyüz'ün Çanakkale Savaşı sönük kaldı.

Gerçek hayat hikayesi olduğunu duyduğum için okumaya karar vermiştim, bu yüzden de etkilendiğim bölümler de oldu.

Babası sayılan, sevilen köy ağalarından, her şeye karışıp sürekli fikir beyan eden babanneleri, erkek çocuk dünyaya getirmediği için suçlanan anneleri, hayırsız dayısı, kahraman amcası ve Rum hizmetkarlarıyla birlikte mutlu bir hayat süren Şahika ve Feraye Çanakkale'den Ürdün'e gelin geldikten sonra buradaki kültür farklılıklarını, yaşam tarzlarını, aileleri, mutsuzluklarını anlatan iki kız kardeş.

İyi okumalar dilerim.

Nurbanu Tuna 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 182 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun zamandır romanlar beni kendine bağlamıyordu. bundan da çok ümidim yoktu hatta yarım bırakmıştım ama sonra elime alıp okumak istedim ve çok beğendim. hem içimi çok ısıtan bir kitaptı hem de çok duygulandırdı.

Nejla GÜNEŞ 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Sinan Akyüz , Çanakkale'de başlayan Amman 'a uzanan ve İstanbul 'da sonlanan muhteşem anlatımıyla okuyucuyu esir alan güzel bir roman yazmış. Kaleminize yureğinize sağlık diyorum. Bazı kitap yorumlarında kitabı begenmediklerini ifade eden okurlar doğrusu kafamı biraz karıştırmıştı ancak kitabı okuyup bitirdigimde hiç de hayal kırıklığına uğramadan aksine büyük bir zevkle ve merakla okudum. Anneliğin kutsallığını, kadın olmanın hele de 1920 li yıllarda ne kadar da zor olduğunu akıcı okunası bir dille ne güzel anlatmış satırlarda. . Bu kitabı okunması gereken kitaplar listenize ekleyin diyorum.

Tuğba GÜNERİ 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 47 günde · Beğendi · 4/10 puan

Sinan Akyüz'ün birçok kitabını okudum .Ve hikayeler yine birbirine benzer .Fakat bu hikayede bir bütünlük yoktu.Kurgu da yoktu .Çok fazla birbirinden kopuk öykü kitabı gibi sanki .Yani yazar farklı öyküler de yazsa idi daha iyi olacaktı.En başından aileyi ve kahramanları iyi tanıtamadı.Ilk yarısından sonra biraz daha hızlandı.Neticede yazar Savrulan Hayatların Hikayesini iyi verememiş ben o duyguyu alamadım.

derya BAŞTÜRK 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gerçek bir yaşam öyküsü olduğu için kitabı merakla,sabırsızlıkla ve hüzünle okuyacaksınız. İki kardeşin buruk hikayesi.
Karakterlerin farklı bakış açılarından dolayı aldığı kararlar sizi şaşırtabilir.
Etkilenmemek elde değil;özellikle 'Senin kaderin benimkini de yazmış.'cümlesi kitabın özü ,kilit cümlesi. Okudukça anlayacaksınız ...

elif suna ayaz 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

beğenerek ve bir solukta okuduğum muhteşem bir kitap. iki kardeşin hayatlarının birbiri içinde karışması ve kaderlerinin birbirine bağlanması... bir yandan üzülürken aynı anda kızgın oluyorsunuz ve bazen duygu karmaşasına düşebiliyorsunuz.. yakınlarıma şiddetle tavsiye ettiğim mutlaka okunması gereken bir kitap.

aybüke kul 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

tek kelime ile sürükleyici bir hayat öyküsü,elden bırakmaz imkansız..karakterlerin gerçekçiliği etkileyici.olayların akışı mükemmel Sinan Akyüz yine kalemini konuşturmuş.
Kesinlikle tavsiye ediyorum..

Kitap ve Kahve Gezegeni 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 5/10 puan

Çanakkale boğazından düşmana geçit vermediğimiz dönemlerde Biga da Çakır Ağa ve ailesi yaşıyordu. Şahika ve Feraye adında iki kız kardeş her yıldız kaydığında dilek tutardı. "Ömür boyu birlikte olmak ve hiç ayrılmamak." Bu dileği dilerken Şahika'nın kaderinin Feraye'nin kaderini de yazacağını bilemezlerdi. Çakır Ağa'nın Allaha verdiği söz herşeyin başlangıcı oldu ve iki kardeşin hayatlarını Biga'dan Arabistan'a kadar savurdu. Hikaye imkansız aşkı, kederi, ihaneti, mücadeleyi ve savaşı harmanlayarak bizlere anlatıyor. Okuduğum günden bu yana yalnız kaldığımda kendimi Feraye'yi düşünürken buluyorum

Sevgi Ceylan 
20 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir yandan savaş,bir yandan sürgün hayatlar... Bir yanda kardeşlik ve diğer yanda aşk.Sanırım tarih ve günümüzde bu duygular hep içiçe yaşanmış.Yazarın okuduğum ilk kitabı .Beğendim ve okunmasını tavsiye ederim.

3 /

Kitaptan 31 Alıntı

Gamze Akyüz 
03 Şub 02:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Hazreti Mevlânâ demiş ki: ' Kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.' Ben de bu söze hep inanmışımdır. İnsanların dilleri kalplerini konuşur, akıllarını değil."

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 274 - Alfa)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 274 - Alfa)
Gamze Akyüz 
18 Oca 02:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Biz kadınların ne yazık ki hiçbir hakkı yok. Onuru, hürriyeti olmayan, her zaman aşağılanan, çocuk doğurma makinesi, erkeğin dilediği anda boşsun deyip baba evine gönderdiği, çoğu zaman da kadınlık gururumuzun ayaklar altına alınıp üzerimize kuma ya da kumaların getirildiği zavallı varlıklarız."

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 28 - Alfa)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 28 - Alfa)
Gamze Akyüz 
18 Oca 02:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Hatta bir gün Ahmet(1914), "Türklerin aydınlanması senin gibi ne istediğini bilen kadınların elleriyle olacak." demişti."

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 27 - Alfa)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 27 - Alfa)

Her şeyini söyleyip bitirmiş, söyleyecek başka bir şeyi kalmamış insanlar arasındaki sessizlik ne kadar da acı ve korkunçtur.

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 386 - Alfa Basım Yayım)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 386 - Alfa Basım Yayım)
Tuğba GÜNERİ 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 4/10 puan

Fakat dedi Cemal "Hayatın cehenneminde kavrulmuş bir insan düşüncelerini öyle bir çırpıda dile getiremez."

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 48)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 48)

Savaş ne kadar çetin geçmişse, zafer de bir o kadar tatlı geliyor insana.

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 241 - Alfa Basım Yayım)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 241 - Alfa Basım Yayım)
Gamze Akyüz 
30 Oca 01:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Çanakkale Savaşı ne cana, ne de paraya doyuyordu."

Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 92 - Alfa)Şahika & Feraye, Sinan Akyüz (Sayfa 92 - Alfa)
4 /