Şahika & Feraye (Savrulan Hayatların Hikayeleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.912
Gösterim
Adı:
Şahika & Feraye
Alt başlık:
Savrulan Hayatların Hikayeleri
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051067247
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
“Abla.”

“Efendim.”

“Biliyor musun?”

“Neyi?”

“Senin kaderin benimkini de yazmış…”

Savrulan Hayatların Hikâyesi

1900’lü yılların başı, Biga…

Savaştan yorgun düşmüş bir millet, bir çiftlik ve zengin bir aile. Bir yemin ve o yeminle vicdanı arasında sıkışıp kalmış bir baba... Gün gelir kader zarını atar ve hayatlar savrulur dört bir tarafa.İncir Kuşları, Piruze-Şam’da Bir Türk Gelin, İki Kişilik Yalnızlık gibi çok okunan kitapların yazarı Sinan Akyüz’ün kaleminden genç yaşta Ürdün’e gelin giden iki kız kardeşin gerçek yaşam öyküsünü soluk soluğa okuyacaksınız.Bu romanı elinizden bırakamayacaksınız…

Tarih, kader ve aşkın mükemmel bir karışımı…
Kitabı okuyanlar Çanakkale savaşında iki kız kardeşin hayatını anlatıyor demişti. Okuyunca savaşa dair alıntı yapmak istedim fakat istediğim gibi alıntı çıkaramadım.Beklediğim konulardan ziyade bu güzel akıcı dilin savastan çok cinselliği şehvetle detaylı bir anlatım yapmasına üzüldüm.Şahika ve Feraye çiftlik sahibi bir babanın yönetimi her zaman elinde tutmaya gayret gösteren Hacı nine diye adlandırılan bir babannenin,konulara sessiz kalan bir annenin kızları. Erkek kardeşleri olmadığı için savaşa katılmaya karar verince Şahika savaşta yaralanan Muhammed'e yardım ederken Mihammed Şahika'ya aşık olur ve Şahika'yı babasından ister.Şahika arap gelini olunca babası kardeşine destek olur düşüncesiyle diğer kızı Feraye'yi de Macit adında bir arapla evlendirir.Macit ingiliz yanlısı Türk düşmanı bir araptır. Feraye'nin kabusları Macitle evlendikten sonra başlar.. Araplarda tek kadınla evlenilmez düşüncesini hayata geçirip Meryem'i ikinci kadın olarak getirir Feraye'ye zindan hayatını yaşatır. Yağmurun Gelini hikayesindeki aşkı görmedim kaç puan vermeliyim 7 çünkü yazarın diğer kitabının hatrına.
Sinan Akyüz kalemini beğendiğim bir yazar. Sade ve akıcı bir dille kaleme alınmış. Konusuna gelince; Şahika ve Feraye isimli iki kız kardeşin Çanakkale'de başlayıp Ürdün'e uzanan hikayeleri. Çok güzel bir kitap.
Iki kardeşin hüzün veren hikayesi ve Çanakkale savaşında geçen olaylar,zorluklar konu alınmıştır.Gencecik insanların milletine olan sevgisinden dolayı canlarını düşünmeden verdiklerini görmüş oluyoruz.Buralara hiç kolay şartlarda gelmemişiz,kitabı okuyunca bir kez daha anladım.Çaresiz bir babanın yemin vermesi sonucu kızlarının hayatını hiç tanımadığı adamlara teslim etmesi ve gelişen olaylar...
Kesinlikle okunması gereken başarılı bulduğum bir kitaptı.Iki kardeşin hayatı oldukça içimi acıttı.Gerçek hayatta da böyle durumlara düşen ve hayat mücadelesi veren insanları görebiliyoruz.
Ve son olarak kitap yorumumu şu söz ile bitirmek istiyorum.
"Çanakkale Geçilmez."
Şahika ve Feraye iki kardeşin yürek burkan hikayesi... Şuan bile etkisinde kaldığım, ağlayarak bir o kadarda sayfalarını hızlı hızlı çevirerek okuduğum sayılı eserlerden bir tanesi diyebilirim. Okuyucuyu üzen, aynı zamanda okudukça okuyasım geliyor dediğim bu roman, bizleri yaşamın acı hikayeleri ile yüzleştiriyor. SİNAN AKYÜZ; gerçekçilikte, etkileyicilikte bir numaradır benim için. Okuduğum romanları benim başucu kitabımdır. Yürek burkan, akıcı bir kalemle yazılmış kitap okumak istiyorsanız, bu kitap tam da size göre. Kitabı bitirmeden yerinizden bile kalkmak istemeyeceksiniz.
Uzun zamandır romanlar beni kendine bağlamıyordu. bundan da çok ümidim yoktu hatta yarım bırakmıştım ama sonra elime alıp okumak istedim ve çok beğendim. hem içimi çok ısıtan bir kitaptı hem de çok duygulandırdı.
Sinan Akyüz ile tanıştığım ilk kitap, anlatımı, dili sade, konusal anlatımdan ziyade karşılıklı konuşmalara sık sık yer vermiş.
Edebi yönü ağır olmayan kitapta biraz aşk, biraz tarih, biraz aile hayatı anlatılmış, bitirdim mi bitirdim evet ama Turgut Özakman'dan Şu Çılgın Türkler'i ve Diriliş'i, Halide Edip Adıvar'dan Ateşten Gömlek'i okuduktan sonra Sinan Akyüz'ün Çanakkale Savaşı sönük kaldı.

Gerçek hayat hikayesi olduğunu duyduğum için okumaya karar vermiştim, bu yüzden de etkilendiğim bölümler de oldu.

Babası sayılan, sevilen köy ağalarından, her şeye karışıp sürekli fikir beyan eden babanneleri, erkek çocuk dünyaya getirmediği için suçlanan anneleri, hayırsız dayısı, kahraman amcası ve Rum hizmetkarlarıyla birlikte mutlu bir hayat süren Şahika ve Feraye Çanakkale'den Ürdün'e gelin geldikten sonra buradaki kültür farklılıklarını, yaşam tarzlarını, aileleri, mutsuzluklarını anlatan iki kız kardeş.

İyi okumalar dilerim.
Yazarin okuduğum ilk kitabı. Kitap kurtuluş savaşı ve İngiliz işbirliği ile Osmanlı'ya ihanet eden Arap yarimadasinda yasanan olayları iki kız kardeş ve aileleri üzerinden anlatıyor. Konu ve dil basit geldi özellikle ilk 100 sayfada bıraksam mı diye düşündüm , ama kardeşler evlenince hikaye sizi yakalıyor . Dil ve üslup basit olunca bir gecede bitirdim. Israrla tavsiye edemem ama okunabilir bir kitap. Kitaplı saatler.
10 puanı hakediyor. Çok etkileyici ve gerçekçi. Kitaptan sonra yazarın 3 kitabını daha aldım. Sanırım koleksiyonu tamamlayacağım. Tavsiye ederim, vicdanınızı ve duygularınızı harekete geçiriyor.
Kitap tam bir tarih kokuyor.
Kitabın özetine gelince; 1900’lü yılların başıydı ve artık Osmanlı toprakları yumuşamış bisküvi gibi dağılmaya başlamış ülke açlığın ve sefaletinde eşiğine gelmişti. Çakır Ağanın yaşça kendisinden çok küçük olan dayısı üniversitede okurken patlak veren Balkan Savaşlarına katılmış vatan toprağını sonuna kadar canla başla savunmuş sağlığına yenik düşerek memleketine geri dönmüştü..
Hasan… Çakır Ağanın sorumsuz kardeşi. Tepside çengi oynatan, ayyaş, işsiz-güçsüz arkadaşlarıyla İstanbul’da randevu evinden çıkmayan aman evlerden uzak dediğimiz bir karakter.. Zaten ailenin sonunu getiren de o olacak.
Şahika ile Feraye, Çakır Ağanın iki göz bebeği, Şahika’yı annesinin tenkitleri nedeniyle okuldan almak zorunda kalmıştı. ‘Ayol oğlum kız çocuğunun okuduğu nerede görülmüş dinimizde bunun yeri yok kız kısmının yeri evidir zamanı gelince de kocasının yanıdır’ mantığı okuma aşkıyla yanan Şahika’nın eğitim hayatını bitirmişti. Feraye’ye de sıra gelecekti ama ne de olsa o daha küçüktü.
Hasan,randevu evinde tanıştığı Dilber kadınla sevişmekten başka bir şey düşünmeyenler. Dilber’in aşkı ve tutkusu Hasan’ın gözlerini kör etmiş artık ondan başka bir şey düşünemez hale gelmişti. Dilber’in uğruna İstanbul’da ev tutmuş onu randevu evinden kaçırarak kendisine eş yapmıştı. Başlarda şeker pembesi bir hayat sürseler de bir hayat kadınının geçmişi ağır bir yük gibi omuzlarına da binmeye başlamıştı. Bir diğer aşk hikayesi de Cemal ile Gülfem’indi. Kahyanın kızına duyduğu aşk en sonunda cevabını bulmuş buldukları her boşlukta beraber olmaya başlamışlardı.
Şahika, Arap asıllı Muhammed ile evlenir. Muhammed’in ailesi bir çölde yaşıyor ve Türklere hiç de hoş gözle bakmıyorlardı. Şahika’yı hayata bağlayan tek şey Muhammed’in aşkı ve karnında ki çocuğuydu.
Çakır ağa küçük kızını da Macit adında bir Arap genciyle evlendirdi. İki kızını da bu ıssız, yol geçmeyen çöle bırakarak ülkesine geri döndü bu yaptıkları ile karısının da nefretini kazanarak. Macit , Muhammed’in aksine Türk düşmanı ve İngiliz yanlısıydı. Arapların Türklere ihanet ettiği o günlerde öldürülen her Türk sevincine sevinç katıyordu fakat Feraye ise her gün biraz daha eksiliyordu. Dilini bilmediği bu adam daha karı koca olmadan şiddete başlamış ve bu şiddet her geçen gün büyümeye devam etmişti ta ki Feraye bir kızını alarak kaçmayı başarana dek.
Ülkesine dönen Çakır Ağa sahibi olduğu çiftlikten içeriye adım bile atamadan kovuldu. Kardeşinin çiftliği sattığını öğrendiği an tüm dünyası kararmıştı artık. Üzüntüden annesi kısa bir süre önce ölmüş, onun ardından da Gülfem’i alarak şehri terk eden kahya Süleyman Cemal’in üzüntüden ölmesine neden olmuş, Gülfem’siz bir hayat Cemal’in hasta bünyesine öldüren darbeyi vurmuştu
İki kardeşin akıl almaz sürükleyici hikâyesi, gizli aşk, savaş.. her türlü insanı sürükleyen olaylar kurgusu. Herkesin mutlaka okumasını tavsiye edeceğim bir kitap.
sinan akyüz kitaplarını tesadüfen bir fuar döneminde incir kuşları ile tanıdım. sonrasında okuduğum kitapların hepsinde anlatımını çok beğenmiştim. Şahika ve Feraye de çok güzel akıcı bir dille anlatılmış bir eser. İlk satırlardan sizi alıp önce Çanakkale Savaş dönemlerine oradan da Ürdün e kadar götürüyor. her satırını heyecan ile okuduğum güzel bir eserdi.
Sinan Akyüz , Çanakkale'de başlayan Amman 'a uzanan ve İstanbul 'da sonlanan muhteşem anlatımıyla okuyucuyu esir alan güzel bir roman yazmış. Kaleminize yureğinize sağlık diyorum. Bazı kitap yorumlarında kitabı begenmediklerini ifade eden okurlar doğrusu kafamı biraz karıştırmıştı ancak kitabı okuyup bitirdigimde hiç de hayal kırıklığına uğramadan aksine büyük bir zevkle ve merakla okudum. Anneliğin kutsallığını, kadın olmanın hele de 1920 li yıllarda ne kadar da zor olduğunu akıcı okunası bir dille ne güzel anlatmış satırlarda. . Bu kitabı okunması gereken kitaplar listenize ekleyin diyorum.
O sırada uzaklardan bir ezan sesi duyuldu:
Allâhu Ekber
Allâhu Ekber
Allâhu Ekber
Allâhu Ekber
Eşhedü en lâ ilâhe illâllah
Eşhedü en lâ ilâhe illâllah..
Şahika "Allah," dedi."Tövbe edip doğru yola giren bütün kullarını bağışlıyor.Ben haşa Allah'tan üstünmüyüm ki sizi bağışlamayayım?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şahika & Feraye
Alt başlık:
Savrulan Hayatların Hikayeleri
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
536
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051067247
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayınları
“Abla.”

“Efendim.”

“Biliyor musun?”

“Neyi?”

“Senin kaderin benimkini de yazmış…”

Savrulan Hayatların Hikâyesi

1900’lü yılların başı, Biga…

Savaştan yorgun düşmüş bir millet, bir çiftlik ve zengin bir aile. Bir yemin ve o yeminle vicdanı arasında sıkışıp kalmış bir baba... Gün gelir kader zarını atar ve hayatlar savrulur dört bir tarafa.İncir Kuşları, Piruze-Şam’da Bir Türk Gelin, İki Kişilik Yalnızlık gibi çok okunan kitapların yazarı Sinan Akyüz’ün kaleminden genç yaşta Ürdün’e gelin giden iki kız kardeşin gerçek yaşam öyküsünü soluk soluğa okuyacaksınız.Bu romanı elinizden bırakamayacaksınız…

Tarih, kader ve aşkın mükemmel bir karışımı…

Kitabı okuyanlar 839 okur

  • Başak Ankuttepesi
  • İpek Aygün
  • Serpil K
  • Özge Eğin
  • Ubeydullah Arslan
  • Melek's
  • FERAY
  • yusuf şahin
  • Filiz Kaynak
  • S. Burcu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%4.1
18-24 Yaş
%14.9
25-34 Yaş
%27.5
35-44 Yaş
%30.8
45-54 Yaş
%14.6
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%93.2
Erkek
%6.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.4 (63)
9
%20.9 (48)
8
%23 (53)
7
%12.6 (29)
6
%4.8 (11)
5
%5.7 (13)
4
%2.6 (6)
3
%0.9 (2)
2
%1.3 (3)
1
%0.9 (2)

Kitabın sıralamaları