7,4/10  (99 Oy) · 
319 okunma  · 
54 beğeni  · 
2.245 gösterim
Onu gördüm ve yaz geldi.

Sanki kapı çalınıp çocukluk arkadaşınız yıllar sonra tekrar çıkagelmiş gibi… Unuttuğunuz bir anıyı bulmak gibi…

Çok eskide kalmış, yıllar sonra yeniden duyduğunuz anda geçmiş bir zamanı size taşıyan bir şarkı gibi…

Dağ yollarında kaybolduktan sonra birdenbire, bir dönemeçte denizle karşılaşmak gibi…

Yaz… bitmesini hiç istemediğim eşsiz anlar ve hiçbir şeyin, hiç kimsenin sonsuza dek benimle kalmayacağını anladığım ayrılıklar mevsimi…

İlk kitabıyla edebiyatımıza benzersiz bir giriş yapan ve yıllar yılı insan yüreğinin, özlemin, aşkın, geçmişi geleceğe bağlayan o narin bağların izini süren Kürşat Başar, 11 yıl aradan sonra kaleme aldığı yeni romanı Yaz'la okurlarıyla buluşuyor.

Yakın tarihimizin kritik bir döneminde dünyaya gelen, birbiri ardına yaşadığı kayıplara rağmen hayata tutunan bir gencin büyüme serüvenini, yüzleşmelerini ve bir yaz mevsimi yaşadığı sarsıcı aşkı, arka plana hızla yitip giden İstanbul'u yerleştirerek anlatıyor.

Bir karşılaşmayla değişen hayatın, küçük bir rastlantıyla uyanan arzuların, birdenbire gittiğiniz yolu değiştiriveren olayların ve her şartta, her yerde insana devam etme, hatta yeniden, yeniden başlama gücü veren o ele gelmez sırrın peşine takılarak...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9786051417455
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Dingin sade sıkmadan okunabilir bir kitap. Yazarın cümle kurma tarzını beğeniyorum. Sürükleyici heyecan ve merak uyandıran bir hayat hikayesi olmasa da okurken keyif aldım. Konuya değilde kurulan cümlelere odaklanarak okursanız daha keyifli olur diye düşünüyorum

Duygu Kr 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayata annesini kaybederek başlayan ve kaybede kaybede yoluna devam eden Murat'ın Kıbrıs'ta başlayıp İstanbul'a uzanan hikayesi. Fonu yakın tarihte yaşanan Kıbrıs'ın acıları oluştururken; Murat'ın yalnızlığına, kitap tutkusuna, kaybetme korkusuna ve büyük aşkına tanıklık ediyorsunuz. Her şeye rağmen yaşamaya, yeniden başlamaya, mucizelere inanmaya neden olan bir sır var gibi görünüyor.

HÜLYA BİLGİN 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yaz'ı elime aldığım ilk andan itibaren bırakamadım... Bir çocuğun gözlemleri nasıl bu kadar derin anlatılabilirdi ki .. Okurken kendi çocukluğuma gittiğim çok zamanlar oldu ve kitap sayesinde yazma hissim gelişti...Bir solukta okumak isteyeceksiniz ama o büyülü cümlelere veda etmemek için de bir yandan bitmesin isteyeceksiniz... Çok sevdim bir kez daha okuyabilirim ..

Gökhan Uzunalan 
Dün 23:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yalın, akıcı ve elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir aşk hikayesi. Kitaptaki karakter bizden biri, yeri geliyor onunla birlikte üzülüp ağlıyor, yeri geliyor onunla birlikte sevinçten havalara uçuyorsunuz. Yazar olayları ve duyguları o kadar güzel ve anlaşılır anlatıyor ki, sizi de hikayenin içine tamamen çekiyor.

Ebru Akarsu 
 10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Naif bir o kadar da sakin bir aşk hikayesi.. Altı çizilecek o kadar çok cümle var ki.. Kendinizden mutlaka bir şeyler yakalıyorsunuz. Kürşat Başarın okuduğum ikinci kitabıydı kötü olması beklenemezdi zaten. Duyguları nasıl anlatırım derken yazarın o güzel cümleleri karşınıza çıkıyor.

Nadiye Aksu Bozan 
 11 Oca 13:15 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncelikle belirtmeliyim ki yeni bir yazar ve yeni bir dünyayla tanıştığım için hem çok mutlu hem de cok heyecanlıyım. Tahminlerimin üzerinde bir kitapti. Okurken yer yer kendi cocukluguma, kendi huzunlerime, kendi umitlerime döndüm. Kahramanın yaşadığı ev, ev ahalisi, okul yılları o kadar güzel anlatılmış ki kendimi Murat kadar yalnız Murat kadar terkedilmiş hissettim. Her hayal kirikliginda çocuklar keşke hiç uzulmese demekten kendimi alamadım. Kitabın sonu biraz hızlı geciştirilmiş hissi uyandırsa da bende yine de çok keyif alarak, yazarın hayatını merak ederek, acaba bir otobiyografik bir eser mi, acaba kahramanlar gerçek ki diye düşünerek okudum. Yazarın diğer kitaplarını da en kısa zamanda temin edip okuyacağım ins. Elinizde mevcutsa kitap hiç tereddüt etmeyin okuma sırasını biraz daha önlere çekin derim.

DersaadeT 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Başucumdaki Müzik ile tanıştığım yazarın okuduğum ikinci kitabı .
Bir kaç hafta önce bitirdim ve ilk kitabında olduğu gibi uzun bi zaman dilimine yayarak okudum kitabı . Ağır süslü bir dili olduğundan dolayı değil bitmesini istemediğimden. Yazdığı dönemi okuruna yaşatan güzide yazarlardan biri bence kendisi. Okuduğum süreç içinde aklımda hep Kıbrıs Harekatı dönemi ve Murat'ın adım adım büyüyüşü vardı .
Nasılda dünyaya yenik başlamıştı Murat... Annesini hiç tanımamış babasını küçücük yaşta kaybetmişti.
Yıllar sonra bi edebiyat dergisinde çalışmaya başlar ve hayatının aşkıyla karşılaşır. Nasılda sorgusuz sualsiz futursuzca sevdi öyle .
Sonunda ise içinizde sevinçle hüzünü harmanlayacak bir kitap ...

Esin Aykan 
 16 Haz 19:24 · 8/10 puan

Başucumda Müzik ile bende zaten yüksek olan çıtasını başarılı bir şekilde sürdürdü Kürşat BAŞAR.. Kıbrıs'tan Türkiye ve İngiltere'ye kadar uzanan bir çocukluk ve de aşk hikâyesi anlatılıyor..Annesi Murat'ı dünyaya getirirken hayatını kaybetmiş ve devamında hayatlarında yaşanan değişiklikleri anlatan bir kitap olmuş.Çok akıcı, samimi ve de duyguları okuyucuya rahatlıkla geçirebilen bir üslup takınılarak kaleme alınmış.Çok sayıda alıntı yaptığım bir kitap oldu :) Bence bu kitabı ve içerisindeki Murat ve Emel karakterinin duruluğunu seveceksiniz :)

Aslı Çakır 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Sanki yıllar öncesindeki o sabah , onu gördüğüm, tanıdığım o ilkyaz günü zamanın akışına kapılıp gitmedi de, hep benimle kaldı."
.. keşke geçmişe dönebilsek, bunca zaman sonra bunca uzaktan baktığımızda farkına vardığımız o duyguyu yeniden yakalayabilsek...
Yıllar önce bir gece kendi kendime sormuştum, mucizeler varmı diye?
Sahi, mucizeler varmı?
Düşler, bir an için bile olsa gerçeğe dönüşebilir mi?

aylin 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

geçen yaz okuduğum ve zoraki bitirdiğim kitap. sonuna gelindiğinde başı unutulmuş ziyadesiyle uzun paragraflar, beni bunalttı. 100 sayfa okuyup halâ ne zaman başlayacak diye düşündüren, bence "yavan" bi'kitap

3 /

Kitaptan 100 Alıntı

Ebru Akarsu 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bunca yıldan sonra anladığım şeylerden biri de şu ki, anılar silinse de,zaman,her şeyi unutturacak bir hızla geçip gitse de, hayatın belli bir yerinde ardımızda bıraktığımızı sandığımız "keder" bizimle kalıyor.

Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 74)Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 74)
Duygu Kr 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Her kitap, her okunuşta, herkese başka şeyler anlatır.

Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 59)Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 59)
Hilal Nur Çakmak 
02 Eyl 14:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bazen insanların hayatını en çok sevdikleri altüst eder."

Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 209)Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 209)
Hatice 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

İnsanın başka yerlerde başka hayatlar kurup kendisini tümüyle bir başkası gibi göstermesi mümkün ama aynaya baktığında gördüğü kendi yüzünden kurtulması mümkün değil.

Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 200)Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 200)
Selda çakmak 
31 Tem 16:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuklar sözcüklerin büyüsüne kapılmaz.Açık sorular sorar ve açık cevaplar bekler.

Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 186)Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 186)
filiz güngör 
31 May 04:37 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Kendimi hem neşeli ve çocuk hem de hüzünlü ve yaşlı hissediyordum."

Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 106)Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 106)
Duygu Kr 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Erkekler bir kadının hayatına girmeyi zor sanırlar, aslında bir kadının hayatından çıkmak zordur.

Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 294)Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 294)
Selda çakmak 
27 Tem 23:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hani bazen bir rüyadan uyanırsınız ve geri dönmek istersiniz dönemeyeceginizi anladığınız zaman da unutmamak için bütün ayrıntıları bir araya getirmeye çalışırsınız ama ne yaparsanız yapın o rüyayı bütünüyle yeniden canlandıramazsınız ... Sanki tutmaya çalıştığınız bütün o görüntüler toza dönüşür ,dağılır ve çaresizce yarım yamalak bişeyler hatırlamakla yetinirsiniz .

Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 110)Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 110)
KubraYSN(RJ) 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ama işte hayat güldüğünüz şeyleri başınıza getirip size gülüyor sonunda.

Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 106)Yaz, Kürşat Başar (Sayfa 106)