Giriş Yap
Evet, beklenen doğmuştu ve insanlar onu Habibullah Muhammed(s.a.v) diye çağıracaklardı. Ne güzel bir unvan, ne güzel bir isim!.. Ben elbette ona yine "gül" diyeceğim, Kâinatın en güzel gülü; İbrahim'in(a.s) müjdesi.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
325 syf.
·
5 günde okudu
·
Beğendi
·
7/10 puan
Algernona çiçekler kapında sırılsıklam gelirsem birgün şaşııırmmaa
Kitap aslında 3 kısma ayrılıyor(bundan sonrası spoiler sweetie )Chalienin ubaştaki düşük ıq lu durumu: Burası benim okuduğum ne güzel metinlerden birisiydi. Yazılış olarak da bir engellinin ağzından yazıldığı için okuması çok zevkliydi ve şuana kadar beni en çok içine alan metinlerden di,Burada Charlienin kafasının içerisinde hissediyorsunuz kendinizi ve 3 yaşında bir çocuk gibi oldukça düzensiz ve bozuk tümcelerle yazıyor dolayısıyla hemen empati yapabiliyorsunuz ve çok zevkli.Fakat romanın sonrası için aynısını söyleyemiyceğim. Romanın deneyden sonraki kısmı oldukça basmakalıp ve klişe geldi bana.Yani sonrasında olacaklar tamamen tahmin edilebilir ve Zihinsel engelliler konu eden bir roman için biraz acıtatif bir romandı ayrıca.Algernon la birlikte siz de insanların 2yüzlülüğüne ve kötülüğüne şahit oluyorsunuz.İnsanlar sizi ezebildikleri sürece sizi severler bu sadece zihinsel engelliler için geçerli değil.Özellikle bizim ülkemizde(tabii ki gündeme getirilmese de)ve Amerika da okullarda varolan akran zorbalığı işyerinde uğradığımız mobbingler insanlardan farklı olduğun için(iyi ihtimalle)dayak yeme gibi şeyleri hayatım boyunca ben de gözlemledim ve yaşadım.Charlie zeki olduktan sonra arkadaşı sandığı yavşaklar onu ezemedikleri onunla dalga geçemedikleri için onu dışlıyorlar(çünkü insanlar sen onları taşıyabildiğin sürece taşırlar). Ve roman ın 3. Kısmı Açık söylemek gerekirse romaın bundan sonraki kısmı oldukça tahmin edilebilir ve melodramatikti özellikle algernonun yavaş yavaş ıqsunun geri düşmeseine şahit olmak ve Charlienin de bununla birlikte kendini çözümlemesi çok güzeldi. Ama romanın eksi yönü hiç bitmeyen acındırma havası maalesef. . İzlenimler KitapSınıf atlamayı ve yukarıda hayran olduğu insanların aslında gözünde büyüttüğü boş ve kötü insanlar olmasının anlaşılması bakımından Martin Edene yakınsıyor.Ondan da öğrendiğimize göre (maalesef)ikiyüzlü insanlar sen onları taşıyabilsdiğin sürece taşırlar seni.
Hayal...
“Kimsenin kimseyi öldürmediği bir dünya…”
Sayfa 179 - YKY, 4. Baskı, 2022
Siz dilinizi güzel sözlere alıştırın ki zihniniz de size güzel şeyler sunsun ve hayatınız güzelleşsin.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
“Sizin bakışlarınız onun en güzel şenlikleri olacak, hayata sizin sözlerinizle bağlanacaktır… Sevgili dostum, sevilmek, anlaşılmak en büyük mutluluktur, bu mutluluğu tatmanızı dilerim; ama ruhunuzun çiçeğini soldurmayın, sevginizi vereceğiniz yürekten emin olun.”
1 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14