Leon Bloy

Leon Bloy

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.1
87 Kişi
okuyor-dolu
217
Okunma
v3_begen_dolu
10
Beğeni
goz
1.262
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Fransız Yazar ve şair
Doğum
Notre-Dame-de-Sanilhac, Fransa, 11 Temmuz 1846
Ölüm
Bourg-la-Reine, Fransa, 3 Kasım 1917
Yaşamı
Roma Katolik Kilisesi ve öğretimi için yoğun bir nefret duyuyordu. Agnostik ve mutsuz bir gençlikten sonra, babası 1864'te gittiği Paris'te ona bir iş buldu. 1868'de Katolik yazar, Barbie d'Aurevilly'le tanıştı ve akıl hocası oldu. Kısa süre sonra dramatik bir dini dönüşüm geçirdi. Bloy'nin çalışmaları Katolik Kilisesi'ne derinlemesine bağlılık ve muazzam bir özlem yansıtıyor.
122 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Babil Kitaplığı-2
DİPÇE : Her insan, en yakınındaki kişiye işkence etmek için yaratılmış bir şeytandır, sözünün sahibi Bloy, bu kitaptaki 12 öyküde insan ruhunun karanlıklarında gezerek  kasvetli bir atmosfer yaratmıştır. Açılış hikayesi  Ihlamur'da  azize gibi addedilen bir annenin çocuğunu öldürecek  bir potansiyele sahip olması yolculuğun keyifsiz olacağının işareti gibidir... Kara mizah anlatımla devam eden tüm öykülerde kişilerin ya da olayların tatsız yönünü  fantastik bir şekilde gösteren yazar okuru çirkin bir gerçeğin ortasında bırakıyor. Borges'in yazdığı ön sözle daha çarpıcı bir hale bürünen yazarın,  acımasız fakat duru bir anlatımı olduğunu belirtmeliyim. Hikayeleri art arda değil de aralıklarla okusaydım belki daha verimli bir okuma yapardım.Soğuk bir rüzgara kapılmış gibiyim.
kamera
Sevimsiz Öyküler
kamera
Leon Bloy
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.1/10 · 217 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
122 syf.
·
2 günde
·
6/10 puan
13 karanlık hikayeden oluşan bir kitap "Sevimsiz Öyküler". Hepsini büyük bir sabırla okudum ve hepsinde hoşlanmadığım şey aynıydı. Giriş ve gelişme paragraflarının uzun tutulup sonuca neredeyse tek cümleyle bağlanıvermesi. İçerikleri çok orijinal bulmadığımı da eklemeliyim.
kamera
Sevimsiz Öyküler
kamera
Leon Bloy
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.1/10 · 217 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
122 syf.
·
3 günde
·
5/10 puan
Maalesef bu kitapta aradığımı bulamadım. Öncelikle kitap adının hakkını veriyor. İçerisindeki öyküler gerçekten de gergin, rahatsız edici, tekinsiz ve sevimsiz. Fakat bu, öykülerin başarılı olduğu anlamına ne yazık ki gelmiyor. Ha tabii ki bu konu sübjektif bir konu. Eminim kitabı gerçekten çok seven kişiler de çıkacaktır. Fakat bana hitap etmedi, bir türlü içine giremedim. Öykülerin temaları ve konuları genel olarak fena olmasa da, -belki kısa olmaları sebebiyle- her şey çok yüzeysel anlatılıyor. Sonu çok oldu bittiye getiriliyor. Ve genel olarak sanki edebi bir dille yazılmış 3. sayfa haberi havası var. Yani hemen hemen her öyküde bir şeylerin eksik olduğu sezinleniyor. Bu arada gerçekten başarılı öyküler de var, fakat 3-4 öykü kitabın tamamını kurtarmaya yetmiyor. İsmi gibi, hafif rahatsız edici bir kitap yani özetle. Yalnızca yazara ve döneme ilgisi olan arkadaşlara öneriyorum. Herkese iyi okumalar! :)
kamera
Sevimsiz Öyküler
kamera
Leon Bloy
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.1/10 · 217 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;