Giriş Yap

Leon Bloy

Yazar
7.1
87 Kişi
Unvan
Fransız Yazar ve şair
Doğum
Notre-Dame-de-Sanilhac, Fransa, 11 Temmuz 1846
Ölüm
Bourg-la-Reine, Fransa, 3 Kasım 1917
Yaşamı
Roma Katolik Kilisesi ve öğretimi için yoğun bir nefret duyuyordu. Agnostik ve mutsuz bir gençlikten sonra, babası 1864'te gittiği Paris'te ona bir iş buldu. 1868'de Katolik yazar, Barbie d'Aurevilly'le tanıştı ve akıl hocası oldu. Kısa süre sonra dramatik bir dini dönüşüm geçirdi. Bloy'nin çalışmaları Katolik Kilisesi'ne derinlemesine bağlılık ve muazzam bir özlem yansıtıyor.

İncelemeler

Tümünü Gör
122 syf.
·
Puan vermedi
Babil Kitaplığı-2
DİPÇE : Her insan, en yakınındaki kişiye işkence etmek için yaratılmış bir şeytandır, sözünün sahibi Bloy, bu kitaptaki 12 öyküde insan ruhunun karanlıklarında gezerek  kasvetli bir atmosfer yaratmıştır. Açılış hikayesi  Ihlamur'da  azize gibi addedilen bir annenin çocuğunu öldürecek  bir potansiyele sahip olması yolculuğun keyifsiz olacağının işareti gibidir... Kara mizah anlatımla devam eden tüm öykülerde kişilerin ya da olayların tatsız yönünü  fantastik bir şekilde gösteren yazar okuru çirkin bir gerçeğin ortasında bırakıyor. Borges'in yazdığı ön sözle daha çarpıcı bir hale bürünen yazarın,  acımasız fakat duru bir anlatımı olduğunu belirtmeliyim. Hikayeleri art arda değil de aralıklarla okusaydım belki daha verimli bir okuma yapardım.Soğuk bir rüzgara kapılmış gibiyim.
Reklam
122 syf.
·
2 günde
·
6/10 puan
13 karanlık hikayeden oluşan bir kitap "Sevimsiz Öyküler". Hepsini büyük bir sabırla okudum ve hepsinde hoşlanmadığım şey aynıydı. Giriş ve gelişme paragraflarının uzun tutulup sonuca neredeyse tek cümleyle bağlanıvermesi. İçerikleri çok orijinal bulmadığımı da eklemeliyim.
105 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Borges önsözünde "Bloy, okuyucunun ruhsal durumuna göre çekilmez ya da harika sayılabilecek benzersiz bir üslup geliştirmiştir." diyor. Sanırım benim ruhsal durumum açısından harika sayılabilecek öykülerdi. Yavaş yavaş örülen hikayelerin birkaç satırda ifade edilen dehşetengiz sonları beni çok eğlendirdi. İnsanın doğasındaki kötülüğü bu kadar yalın bir şekilde ifade etmesi, yaşadığımız cehennemi bu kadar güzel tasvir etmesi beni çoğu okurun aksine mutlu etti. Kötülüğün çekiciliğini seviyorum. Hepimizde olan bu kötücül doğayı reddedenleri ise anlayamıyorum. Çoğumuzun "Bu kötülük bende yok." diyişi bile narsistliğimizi göz önüne seriyor. Yazarın hikayelerde ahlakçı bir tutumla yaklaşmaması bu eseri çok değerli kılıyor. Not: Türkçe versiyonunda 20, İngilizce versiyonunda 2 hikaye eksik. Onları da bir ara okumalıyım.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42