Linwood Barclay

Linwood Barclay

Yazar
8.3/10
124 Kişi
·
267
Okunma
·
9
Beğeni
·
1.550
Gösterim
Adı:
Linwood Barclay
Unvan:
Kanadalı Yazar
Doğum:
Connecticut, Amerika Birleşik Devletleri, 1955
Birçok şeyin basit açıklamaları vardır. Sadece ne olduklarını bilmediğinde karmaşık görünürler.
Linwood Barclay
Sayfa 373 - Koridor Yayınları
“Bazen,” demiştim, “çok özel bir şeyi yabancı birine söylemek daha kolaydır. Kendinizi sizi hiç tanımayan birine açmak daha az risklidir.”
Gurur korkunç bir şey, diye düşündü Octavio. Mutluluğa ne denli çok engel oluyordu.
Linwood Barclay
Sayfa 347 - Koridor Yayınları
“Mesele şu ki,” dedi, “ölmüş olabilirler ve bana veda etme şansları bile olmadı. Ya da hala hayattalar ama zahmet etmiyorlar. Bu da olabilir.” Pencereden dışarı baktı. “Hangisinin daha kötü olduğuna karar veremiyorum.”
Ne derler bilir misin? Olimpiyatlarda bronz madalya kazanırsan eve bir madalyayla döndüğüne sevinirsin. Ama gümüş kazandığında, altının ucundan döndüğün için, bu hayatının sonuna kadar içini kemirip durur.
Babamı seviyordum. Artık yanımda olmadığı için kendimi kaybolmuş hissediyordum.
Linwood Barclay
Sayfa 285 - Koridor Yayınları
Bir adam kariyerini ailesinden daha çok önemsediğinde kimsenin umrunda olmazdı. Ama söz konusu bir kadın olunca?
504 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
En sevdiğim yazarlardan biri olan John Verdon'un kitaplarını okuyuculara sunan Koridor Yayınları aracılığıyla yepyeni ve oldukça kaliteli bir yazar keşfettim: Linwood Barclay. Tess Gerritsen ve Stephen King'den olumlu yorumlar alan, aynı şekilde okuyucuların da beğenisini kazanan Psikoz'u okumaya başlarken kitabı beğenip beğenmeme konusunda kafamda çok fazla soru işareti yoktu. Kitap hakkında yapılan yorumlar, kitap konusunun oldukça ilgi çekici olması gibi nedenlerle, okumaya başlarken bile Psikoz'u beğeneceğimden emindim. Öyle de oldu. Linwood Barclay ile tanıştığım bu kitaba tek kelimeyle "bayıldım".

Kitapta Thomas ve Ray isimli iki kardeş var. Thomas haritalara saplantılı bir şizofren. Kendisine ABD Başkanı ve CIA tarafından dünya üzerindeki bütün sokakları, caddeleri vb. ezberleme görevi verildiğine inanıyor. Bilgisayarındaki bir program ile tüm dünyayı dolaşan Thomas, New York'ta yer alan bir dairenin penceresinde ilginç bir şey görüyor: Kafasına poşet geçirilerek öldürülmeye çalışılan bir kadının görüntüsü. Kardeşi Ray'den New York'a giderek o daireyi araştırmasını isteyen Thomas bir bombanın pimini çektiğinden tamamen habersiz.

Psikoz 500 sayfalık bir kitap. Şunu söylemem gerekir ki, ilk 80-100 sayfa biraz durağan. Bu kısımda olayların perde arkasına gidilerek karakter tanıtımları yapılıyor. Ancak durağan şeyler illa sıkıcı olmak zorunda değil. Sadece bu kısımlarda aksiyon yok denecek kadar az ve biraz sabırlı olup olayların başlamasını beklemek gerekiyor. Bu olaylar başladığında ise  sayfalar fark etmeden akıp gidiyor. Sözünü ettiğim ilk bölümlerinin geride kalmasının ardından kitabın kazandığı bu tempo, sürükleyicilik mükemmel. Ayrıca Psikoz oldukça orijinal bir konuya sahip ve daha önce karşılaşmadığım bir kurgusu var. Konunun özgünlüğü ve anlatılışı Psikoz'a kocaman bir artı kazandırıyor.

Kitapta ana karakterlerden birinin psikolojik rahatsızlığının bulunması ve yaşadıkları, mevcut takıntısı olayları daha ilginç hale getiriyor. Aynı zamanda bu psikolojik durumun onun hayatını ne şekilde etkilediğini okuyor, az da olsa empati kurabiliyorsunuz. Ellerinde olmayan nedenlerle fiziksel veya zihinsel olarak normal bir insan yetisine sahip olmayan bireye yapılanlar zaman zaman sinirlerimi bozmadı değil. Bu durumun zaten farkında olsak da bir kitapta karşılaşmak daha fazla farkındalık kazanmayı sağlayabiliyor.

Psikoz aksiyon dolu, sürükleyici ve fazlasıyla şaşırtıcı bir kitap. Kitabın son sayfasını okurken bile şaşırdım. Linwood Barclay son sayfada dahi okuru şaşırtacak bir cümle kaleme almış. Fazla sayfa sayısına rağmen günde ortalama 150 sayfayı çok rahat okuyabileceğiniz bir kitap olan Psikoz, beğendiğim psikolojik gerilim kitapları arasında yerini almış bulunuyor. Kitabın yazarı Linwood Barclay'in dilimize çevrilen diğer kitabı Vedaya Zaman Yok. O kitabın yorumları da oldukça ilgi çekici. Psikoz gibi iyi bir kitaba sahip bir yazarın Türkçeye çevrilen sadece iki kitabı olması açıkçası hoşuma gitmedi. Vedaya Zaman Yok'u da okuyacağım ve umarım yazarın diğer kitaplarını da çevrilmiş haliyle en kısa zamanda raflarda görebiliriz. Psikolojik gerilim severlere bu mükemmel kitabı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.
464 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Harikaydı!

Kitaba dair bir sürü övgü okuduğumda beklentimi sınırlamak istiyorum. Çünkü çok beklenti yükleyip, sonunda hayalkırıklığına uğradığım çok oldu. Bu kitaba yine de her zamankinden bir tık daha fazla beklentiyle başlamıştım ama daha fazlası olduğunu gördüm.

Kitapta dram, polisiye, heyecan; hepsi var. Bir sabah uyanıp, ailesini 25 yıl boyunca bulamayan ve bu 25 yılın sonunda tekrar aramaya başlayan bir kadın.

Ağır bir travmatik olay. Kitabın baştaki konusu bile özgün ve tabiki kitabın tamamı da öyle. Sınav dönemi olmasa ve e pub okumak zorunda olmasam eminim çok daha kısa sürede bitirirdim. O 25 yıl önce birden ortadan kaybolan aileye neler olduğunu kitabı elinize almadan bile merak ediyorsunuz.

Ve kitap boyunca neredeyse şüphelenmediğiniz kimse kalmıyor! Yazar öyle bir kurgulamış ki herkese şüpheyle baktım kitap boyunca. Gerçi, yazarın hilesi olabileceğini de düşünmüştüm ama kitabın heyecanına o kadar çok kendimi kaptırdım ki bu düşünce aklımdan silinmişti bile ve bu yüzden de kitap sonunda ağzım açık kaldı.

Şiddetle tavsiye edilir.
464 syf.
uzun suredir arayıp bulamdığım,artemis yayınlarının basımıyla aldığım ve üç günde okuyup bitirdiğm kitaptır.kesinlikle okunmali,kolay kolay tahmin edilemeyecek olaylar ve filmi kesinlikle çekilmeli
504 syf.
·Puan vermedi
Haritalara saplantı derecesinde bağlı olan şizofren kardeşinin bir bilgisayar programı sayesinde gördüğü bir görüntüyle başlıyor herşey.Sonrası beni epey meraklandırdı. Epey de ters köşe oldum.Sonunu hemen getirdim ve pişman olmadım kesinlikle Barclay okuyun diyorum.
504 syf.
·10 günde·7/10
Yazarin okuduğum ilk kitabı. cinayet gerilim romani sevenelerin bir çırpıda bitirecegi türden bir kitap. Kurgusal hikayede hiç bir boşluk yok. Son satira kadar kitap sizi yakalıyor, herşey yerine oturuyor ve keyifli bir okuma sunuyor. Sonunda şaşırıyorsunuz ama en çok Thomas sizi etkileyecek. Kitapli saatler
464 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Niyeyse artık okuduğum kitaplar tat vermiyor içimdeki boşluğu dolduracak bi kitap arıyorum neyi okursam sıkılıyorum kitap seçimlerim mi yanlış nedir anlamadım
504 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Elinizde her ne varsa kenara bırakın ve bu kitaba giriş yapın. Muhteşem bir olay örüntüsü, harika bir kurgu. Tam çözülecekken yeni bir patlak. Konu zaten başlı başına alışılmışın dışında... Kliselerden uzak, son zamanlarda okuduğum en etkileyici eser oldu.
504 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bir kitaba ne zaman büyük beklentilerle başlasam, hayal kırıklığı yaşamışımdır. Bu kitapla da hayal kırıklığı serime devam ediyorum maalesef. Yani genel olarak bakıldığında güzel kitap aslında ama nasıl diyeyim, ters köşe ya da gerilim unsuru namına hiçbir şey yoktu. Psikolojik gerilim derken tam neyi kastediyorlar bilemiyorum ama ben sıradan bir macera filmi izler gibi okudum. Bu alanda daha iyi yazılmış kitaplar olduğuna eminim. Arayışlarım devam edecek. Çok beklentiye girmeme koşuluyla polisiye-macera sevenlere tavsiye ederim. =)
504 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Vedaya Zaman Yok beni daha çok içine çekmişti açıkçası psikozda başlangış daha yavaş ilerliyor. Ama 300den sonrası nasıl bitti anlamadım, yine güzel bir kurgu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Linwood Barclay
Unvan:
Kanadalı Yazar
Doğum:
Connecticut, Amerika Birleşik Devletleri, 1955

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 267 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 168 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.