Vedaya Zaman Yok

8,9/10  (41 Oy) · 
66 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.318 gösterim
Arkasında iz bırakmayan bir kayıptı o.

Şimdiye kadar... Evde çıt çıkmıyordu. Ne işe gitmeye hazırlanan annesiyle babasının seslerini duyuyordu, ne de okula geç kalan erkek kardeşinin gürültüsünü. Acaba önceki gece yüzünden onu cezalandırıyorlar mıydı? Ders çalışması gerekirken arkadaşlarıyla dışarı çıkmış, dönüşte de babasıyla tartışmıştı. Herkes neredeydi? Neden ailesi ortadan kaybolmuştu?
Bu gizemin üzerinden yirmi beş yıl geçse de, Cynthia'nın kafası hala cevaplanmamış sorularla doluydu. Ailesi öldürülmüş müydü? Yoksa kaçırılmış mıydı? Eğer hayattalarsa onu neden terk etmişlerdi?

"Vedaya Zaman Yok, ara sokaklarda geçen heyecan verici bir macera. Linwood Barclay, tek bir yanlış adım bile atmıyor ve okuru şaşırtmaya devam ediyor. Vedaya Zaman Yok'u gece okumaya başlamayın yoksa bitirene kadar gözünüze uyku girmeyecek demektir."
-Charlaine Harris-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786051420431
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nefise Şahin 
12 Oca 00:47 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harikaydı!

Kitaba dair bir sürü övgü okuduğumda beklentimi sınırlamak istiyorum. Çünkü çok beklenti yükleyip, sonunda hayalkırıklığına uğradığım çok oldu. Bu kitaba yine de her zamankinden bir tık daha fazla beklentiyle başlamıştım ama daha fazlası olduğunu gördüm.

Kitapta dram, polisiye, heyecan; hepsi var. Bir sabah uyanıp, ailesini 25 yıl boyunca bulamayan ve bu 25 yılın sonunda tekrar aramaya başlayan bir kadın.

Ağır bir travmatik olay. Kitabın baştaki konusu bile özgün ve tabiki kitabın tamamı da öyle. Sınav dönemi olmasa ve e pub okumak zorunda olmasam eminim çok daha kısa sürede bitirirdim. O 25 yıl önce birden ortadan kaybolan aileye neler olduğunu kitabı elinize almadan bile merak ediyorsunuz.

Ve kitap boyunca neredeyse şüphelenmediğiniz kimse kalmıyor! Yazar öyle bir kurgulamış ki herkese şüpheyle baktım kitap boyunca. Gerçi, yazarın hilesi olabileceğini de düşünmüştüm ama kitabın heyecanına o kadar çok kendimi kaptırdım ki bu düşünce aklımdan silinmişti bile ve bu yüzden de kitap sonunda ağzım açık kaldı.

Şiddetle tavsiye edilir.

Hande Kırkımcı 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

uzun suredir arayıp bulamdığım,artemis yayınlarının basımıyla aldığım ve üç günde okuyup bitirdiğm kitaptır.kesinlikle okunmali,kolay kolay tahmin edilemeyecek olaylar ve filmi kesinlikle çekilmeli

Hale Yıldız 
23 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle çok sürükleyici ! okunması gerek kitaplardan

Ömür cengiz 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok çarpıcı ve dramatik bir hikaye. Aileye ne olduğunu bir an önce öğrenebilmek için sabaha kadar uyumadan okudum. Hikaye hiç beklemediğim bir şekilde bitti. Merakla okunan güzel bir kitap...

Güneş İbret 
24 Oca 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitap 25 yıl önce bir gece erkek arkadaşıyla sarhoş bir şekilde babası tarafından yakalanan ve aynı gece ailesinin bir tek mektup bile bırakmadan terkettiği Cynthia adındaki kızın 25 yıl sonra eşi ve kızıyla olan yaşamını ve ailesine ne olduğunu çözmekle uğraştığını anlatıyor. Konudanda anlaşılacağı üzere gizem türünde bir kitap. Olayları Cynthia'nın eşi olan Terry'nin ağzından okuyoruz. Grace adında çok şirin ve gökyüzüne meraklı bir kızları var.Ben en çok Grace'i daha sonra Terry'yi sevdim. Terry o kadar anlayışlı bir karakterdi ki onun yerinde başkası olsa tahammül edebilir miydi bilmiyorum.Çünkü Cynthia yaşadıklarından dolayı doğal olarak sürekli tetikte olan şüpheci bir karakter. Şüpheleri sonradan haklı çıkıyor tabi.Ama yinede geçmişi çözülmemiş büyük bir sırla olan biriyle birlikte olmak kolay olmasa gerek.En azından benim düşüncem bu yönde.Her neyse konumuza geri dönecek olursak;ben kurgusunu oldukça sağlam buldum.Merak uyandırıcı kısımları vardı özellikle benim ara bölüm olarak adlandırdığım, sadece kim olduğu belli olmayan iki kişinin konuşmalarını içeren bölümler.Benim için sonu tahmin edilemeyecek tarzda kitaplardan biriydi ve kesinlikle akılda soru işareti bırakmayan son derece tatmin edici bir sona sahipti. Zaten kitap hakkında olumsuz bir yorumda okumamıştım. Gizem türünü sevenler için güzel bir alternatif olacağını düşünüyorum. Çoğu kişinin her yerde bulamadığını okumuştum. Olurda internette ya da herhangi bir kitapçıda görürseniz almanızı tavsiye ederim.

arzu amaç 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Farklı bir gerilim hikayesi...Ailesi bir anda evden yok olan bir çocuğun, yetişkin olduğunda geçmişi sorgulamasının, sonuca doğru giderken belki her şeyin geçmişte kalmamış olabileceğini fark etmesi... Baştan sona aileye ne olduğunu merak etmenizi sağlayan yazar, tırmandırdığı gerilimle kitabı acilen bitirmenizi sağlıyor. Polisiye bir hikayeden çok bir aile dramı...

@turuncukitapligim 
19 Oca 19:51 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

polisiyeden çok dram ağırlıklı bir kitap.başlarda sakin ilerleyip sonradan hareketlenen kitaplardan.ve tahminlerde bulunmaya başlıyorsunuz. farklı bir sonla bitti

Selin SİVAS 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Elimden bırakamadığım, okurken dış dünya ile ilişkimi kestiğimi, soluksuz okuduğum bir roman. Bu kitabı okumaz iseniz çok şey kaybedersiniz...

Deryslckela 
18 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

1 senedir bu kitabı aradım heryerde bu kitabın çok güzel ve okunması gereken bir kitap olduğunu duydum. En sonunda Artemis yayınları tekrar baskıya verdi ve nihayet kitaba ulaştım . Okuduğunuzda akıcılığı sizi ilk okumada 100. sayfaya getiriyor. Tv de heyecanlı ve gerilimli film seyrettiğinizi ve araya rekllam girmemesi iÇin dua edip sonunu cok merak edersiniz.Bu kitap size bunu yaşatıyor :) Bilginize , ilminiz birşey katacağını sanmıyorum fakat kendi kafanızdan birseyleri siz cözmeye çalıştığınız için adrenalin yaşatabilir :) Kitapdan alıntı yada özetleme yapmayacağım merak edip alıp okuabilirsiniz:)

Selenay Afşar 
 07 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir gün uyanırsınız. Eviniz bomboştur... ve artık bi aileniz yoktur.

Hayatının bir yalan üstüne kurulu olduğunu 30lu yaşlarının sonunda öğrenseydin bundan sonra hayatına nasıl devam ederdin? En yakın olduklarımız genellikle en az tanıdıklarımızdır.. Polisiye kitap sevenler için harika bir kurgu, elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.

2 /

Kitaptan 9 Alıntı

Nefise Şahin 
07 Oca 10:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Bazen,” demiştim, “çok özel bir şeyi yabancı birine söylemek daha kolaydır. Kendinizi sizi hiç tanımayan birine açmak daha az risklidir.”

Vedaya Zaman Yok, Linwood BarclayVedaya Zaman Yok, Linwood Barclay
Nefise Şahin 
03 Oca 22:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Mesele şu ki,” dedi, “ölmüş olabilirler ve bana veda etme şansları bile olmadı. Ya da hala hayattalar ama zahmet etmiyorlar. Bu da olabilir.” Pencereden dışarı baktı. “Hangisinin daha kötü olduğuna karar veremiyorum.”

Vedaya Zaman Yok, Linwood BarclayVedaya Zaman Yok, Linwood Barclay
Papatyajws 
18 Şub 04:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok özel bir şeyi yabancı birine söylemek daha kolaydır. Kendinizi sizi hiç tanımayan birine açmak daha az risklidir.

Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 171 - Terry)Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 171 - Terry)
Müzdelife Kurt 
03 Oca 23:10 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...ve bazen kendisinden çok daha kötü şeyler yaşayan insanların hikayelerini okumak onu her nasılsa rahatlatıyordu...

Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 41)Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 41)
Selenay Afşar 
07 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hepimizin birbirimize ne kadar yabancı olduğumuzu ve en yakın olduklarımızı genellikle en az tanıdığımızı düşündüm.

Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 184)Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 184)
Müzdelife Kurt 
10 Oca 20:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

..."Çok uzun sürmeyecek" başlıklı bir mesaj gelmişti. Ona tıkladım. Mesaj kısaydı:
Sevgili Cynthia,
Daha önceki görüşmemizde belirttiğim gibi, ailen seni gerçekten bağışlıyor ama kendilerine sormaktan vazgeçemiyorlar: Neden?...

Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 224)Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 224)
Müzdelife Kurt 
02 Oca 22:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Neden?"
....
"Neden?" diye tekrarladı Cynthia kendini toparlamaya çalışarak. "Neden beni geride bıraktınız? Yapabiliyorsanız,hayattaysanız, neden şimdiye kadar benimle temas kurmadınız? Neden basit bir mesaj bırakamadınız? Neden en azından veda etmediniz?"

Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 20)Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 20)
Müzdelife Kurt 
03 Oca 23:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...İhmal edilmiş bir kamp ateşindeki korlar gibi hala bir umut ışığı vardı...

Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 43)Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 43)
Müzdelife Kurt 
04 Oca 17:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir an orada durarak Grace'in bir sürü öğrenciyle birlikte gözden kayboluşunu izledim ve içimi bir hüzün kapladı. Cynthia'nın dünyasında herkes sevdiklerini onun elinden almak için komplo kuruyordu.

Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 64)Vedaya Zaman Yok, Linwood Barclay (Sayfa 64)