Paranoya Kovac & Liska Serisi 2

7,2/10  (20 Oy) · 
66 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.361 gösterim
"Polisiyenin karliçesi, Tami Hoag." New York Post
Üzgünüm. Aynada yazılı tek kelime buydu. Tam karşısında ise tavana asılmış bir polis. Bu bir intahar olabilir miydi? Ya da trajik bir sona dönüşen oyun?
Ne olursa olsun bir cinayet değildi. En azından üstün güçlere göre. Ama eski kurt dedektif Sam Kovac ile onun espirili ve hırslı ortağı Nikki Liska aynı kanaatte değildi. Birlikte genç polisi ölüme götüren nedenleri, onu kimin öldürmek isteyebileceğini öğrenmeye çalışarak, bir şüpheliden diğerine doğru giden uzun bir yolculuğa başlarlar. Ama gölgeleryalnızca şehrin elit tabakası üzerine değil, polis teşkilatının içlerine kadar uzanmaktadır. Birileri davanın mümkün olan en kısa şekilde, sonsuza dek kapanması için uğraşmaktadır. Ama ne Kovaç ne de Liska pes edecektir. Artık her ikisinin yaşamları da meslekleri de buna bağlıdır. Kovac ile Liska iki ay önce işlenen bir cinayetle yirmi yıl önce işlenen cinayet arasında katılın unutturmaya çalıştığı bağı kurmaya çalışırlar. Sırlar dökülmesin diye her şeyi yapabilecek katili avlama arzusuyla...
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  518
 • ISBN:
  9944983983
 • Çeviri:
  Ender Nail
 • Yayınevi:
  Koridor
 • Kitabın Türü:
Irem 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında ismiyle pek de müsemma olmayan bir roman. İşlenen ve ustalıkla intihar süsü verilmiş cinayetlerin deneyimli bir dedektif tarafından izlenmesi ve araştırılması sonucu nihayete erdirilmesinin detaylı anlatımı.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Aslında çok kötü bir roman değil ama ben zorlandım okurken. Uzadıkça uzadı, üstüne başka kitaplar bile okudum. Acaba şimdi ne olacak merakıyla çeviremedim sayfaları, hikayesine kapılıp gidemedim bir türlü, oysa çok sıradan da değildi, kendince bir farklılığı vardı bu kitabın. Ben şiddetle tavsiye etmiyorum ama sakın okumayın da demiyorum. Polisiye severler bir göz atabilir. ;)

Rogojin 
 04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tami Hoag'un Kovac ve Lisa serisinin 2. kitabı olan Paranoya yazarın okuduğum ilk kitabı kadar okuması iyi, diyalogları gerçekçi ve yine de bir Hollywood filminden alışık olduğumuz bir tarzda ilerleyerek sona eren iyi bir suç romanı. Serinin 3. kitabı olan Psikopat'a kıyasla burada Lisa karakterinin de ağırlıklı bir rolü olduğunu görüyoruz. Kendi adıma bu romanı beğendim ve keyifle okudum.

Yazarın üslûbunu burada da iyi bir biçimde kullandığını görüyoruz; betimlemelerden daha çok iyi, sağlam kurgulanmış diyaloglar dikkat çekiyor. Polisiyelerin en sıradışı olanı, en farklı bir perspektif getireni hangisidir, bilmiyorum. Klasik hikâyeleme dışına taşan örnekler var mı acaba? Inge Löhning'de de Hoag'da da karakterlere önem veren yazar örnekleri görüyorum. İkisinde de bedenle ilgili betimlemeler fazla değil, cinayet sahnelerinin gerçekleşmesi ya da cinayet sonrası maktûlün bedeni çok az anlatılıyor. Bunlar benim açımdan önemli Tess Gerritsen'i biraz da bu sebeple okumamıştım örneğin. Beni meraklandıran şey şu: polisiye kitaplar arasında tekil olaylardan yola çıkıp suçla ilgili ilginç yorumlar veya tespitler yapan örnekler var mı? İnsanların çeşitli sebeplerle suç işlediği, bunu örtbas ettiği, başkalarıyla işbirliği hâlinde bazen de emniyet görevlilerinin de karıştığı vakalar okuyorum genelde. Suçun toplumsal yapının bir parçası olduğu gibi bir kanı oluşuyor. Suç işlemekte sadece insanın egosunun, nefsinin, arzularının baskın olduğu savını aşabilen eserler var mı acaba? Yoksa polisiyeler hep aynı türden olaylar anlatmaya devam mı ediyor? Birileri öldürülüyor, birileri yakalanıyor ve bu arada katilleri yakalayan polislerin ruh durumlarını da okuyoruz. Eğer sadece bu ise bir müddet sonra sıkıcı olması kaçınılmaz gibi. Şimdilik Celil Oker'in Remzi Ünal'ı aklımda kalan bir dedektif oldu, o da belki kitaba çok fazla ama çok yerinde bu toprakların havasının sinmiş olmasındandı. Eğer yanlış hatırlamıyorsam Celil Oker'in bir röportajda Türkiye polisiyesi dünyadaki benzerlerinden daha iyidir düşüncesi haklı mı diye merak ediyorum; çünkü Oker dünya edebiyatında polisiyenin belli formüllerle yazıldığını söylemişti, bu yüzden birbirine benzeyen eserler üretiliyor diyordu.

Belki bu soruyu cevaplamak için Türkiye polisiyesine ağırlık vermek gerek.

Kitaptan 6 Alıntı

Nurhan Işkın 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu daracık geçitlere dalmaktan nefret ediyordu.Sarhoşlar,uyuşturucu müptelaları,evsizler,polisten saklanan hırsızlar için sığınak halini alan bu tür yerler kendisi için de tehlike doluydu.Ama diğer taraftan o da buradan geçmeyi polisten gizlenmek için tercih ediyordu.

Paranoya, Tami Hoag (Sayfa 303)Paranoya, Tami Hoag (Sayfa 303)
ayse akmirza 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan çocuklarından uzun yaşamamalı, kalbi onlar tarafından kırılmadan bu dünyadan çekip gitmeli...

Paranoya, Tami Hoag (kita)Paranoya, Tami Hoag (kita)
GAMZE SAYLAN 
 11 May 2016 · Kitabı okuyor

Zaten Kovac,Tanrı'nın onu kasıtlı olarak kısa boylu yarattığını düşünüyordu.Zira boyu biraz da uzun olsa Liska tüm dünyayı içine alabilirdi.

Paranoya, Tami HoagParanoya, Tami Hoag
İsmail Koçak 
 03 Oca 17:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet. Adalet yok da denilebilir. Ama aslında var, sadece bazen daha çok zaman gerekli. Bazen ise adalet yerini bulduğunda, tam da düşündüğüm gibi olmuyor.

Paranoya, Tami HoagParanoya, Tami Hoag
İsmail Koçak 
03 Oca 17:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar karmaşıktır.
Evet, diye onayladı Kovac.
İşte bu yüzden onlardan nefret ediyorum. Bir psikopatla en azından nasıl baş edeceğini bilirsin.

Paranoya, Tami HoagParanoya, Tami Hoag