Paranoya Kovac & Liska Serisi 2

8,0/10  (42 Oy) · 
132 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.723 gösterim
"Polisiyenin karliçesi, Tami Hoag." New York Post
Üzgünüm. Aynada yazılı tek kelime buydu. Tam karşısında ise tavana asılmış bir polis. Bu bir intahar olabilir miydi? Ya da trajik bir sona dönüşen oyun?
Ne olursa olsun bir cinayet değildi. En azından üstün güçlere göre. Ama eski kurt dedektif Sam Kovac ile onun espirili ve hırslı ortağı Nikki Liska aynı kanaatte değildi. Birlikte genç polisi ölüme götüren nedenleri, onu kimin öldürmek isteyebileceğini öğrenmeye çalışarak, bir şüpheliden diğerine doğru giden uzun bir yolculuğa başlarlar. Ama gölgeleryalnızca şehrin elit tabakası üzerine değil, polis teşkilatının içlerine kadar uzanmaktadır. Birileri davanın mümkün olan en kısa şekilde, sonsuza dek kapanması için uğraşmaktadır. Ama ne Kovaç ne de Liska pes edecektir. Artık her ikisinin yaşamları da meslekleri de buna bağlıdır. Kovac ile Liska iki ay önce işlenen bir cinayetle yirmi yıl önce işlenen cinayet arasında katılın unutturmaya çalıştığı bağı kurmaya çalışırlar. Sırlar dökülmesin diye her şeyi yapabilecek katili avlama arzusuyla...
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  518
 • ISBN:
  9944983983
 • Çeviri:
  Ender Nail
 • Yayınevi:
  Koridor
 • Kitabın Türü:
Ümmü Gülsüm Karacan 
03 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'İnsan çocuklarından uzun yaşamamalı.
Kesinlikle yaşamamalı.
Bu günleri görmemeli.'
Merakla okuduğum, katilin kim olduğunu bulduğumu sanıp aslında yanıldığımı farkettiğim güzel bir cinayet romanı.

Irem 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında ismiyle pek de müsemma olmayan bir roman. İşlenen ve ustalıkla intihar süsü verilmiş cinayetlerin deneyimli bir dedektif tarafından izlenmesi ve araştırılması sonucu nihayete erdirilmesinin detaylı anlatımı.

Müzeyem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Aslında çok kötü bir roman değil ama ben zorlandım okurken. Uzadıkça uzadı, üstüne başka kitaplar bile okudum. Acaba şimdi ne olacak merakıyla çeviremedim sayfaları, hikayesine kapılıp gidemedim bir türlü, oysa çok sıradan da değildi, kendince bir farklılığı vardı bu kitabın. Ben şiddetle tavsiye etmiyorum ama sakın okumayın da demiyorum. Polisiye severler bir göz atabilir. ;)

Rogojin 
 04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tami Hoag'un Kovac ve Lisa serisinin 2. kitabı olan Paranoya yazarın okuduğum ilk kitabı kadar okuması iyi, diyalogları gerçekçi ve yine de bir Hollywood filminden alışık olduğumuz bir tarzda ilerleyerek sona eren iyi bir suç romanı. Serinin 3. kitabı olan Psikopat'a kıyasla burada Lisa karakterinin de ağırlıklı bir rolü olduğunu görüyoruz. Kendi adıma bu romanı beğendim ve keyifle okudum.

Yazarın üslûbunu burada da iyi bir biçimde kullandığını görüyoruz; betimlemelerden daha çok iyi, sağlam kurgulanmış diyaloglar dikkat çekiyor. Polisiyelerin en sıradışı olanı, en farklı bir perspektif getireni hangisidir, bilmiyorum. Klasik hikâyeleme dışına taşan örnekler var mı acaba? Inge Löhning'de de Hoag'da da karakterlere önem veren yazar örnekleri görüyorum. İkisinde de bedenle ilgili betimlemeler fazla değil, cinayet sahnelerinin gerçekleşmesi ya da cinayet sonrası maktûlün bedeni çok az anlatılıyor. Bunlar benim açımdan önemli Tess Gerritsen'i biraz da bu sebeple okumamıştım örneğin. Beni meraklandıran şey şu: polisiye kitaplar arasında tekil olaylardan yola çıkıp suçla ilgili ilginç yorumlar veya tespitler yapan örnekler var mı? İnsanların çeşitli sebeplerle suç işlediği, bunu örtbas ettiği, başkalarıyla işbirliği hâlinde bazen de emniyet görevlilerinin de karıştığı vakalar okuyorum genelde. Suçun toplumsal yapının bir parçası olduğu gibi bir kanı oluşuyor. Suç işlemekte sadece insanın egosunun, nefsinin, arzularının baskın olduğu savını aşabilen eserler var mı acaba? Yoksa polisiyeler hep aynı türden olaylar anlatmaya devam mı ediyor? Birileri öldürülüyor, birileri yakalanıyor ve bu arada katilleri yakalayan polislerin ruh durumlarını da okuyoruz. Eğer sadece bu ise bir müddet sonra sıkıcı olması kaçınılmaz gibi. Şimdilik Celil Oker'in Remzi Ünal'ı aklımda kalan bir dedektif oldu, o da belki kitaba çok fazla ama çok yerinde bu toprakların havasının sinmiş olmasındandı. Eğer yanlış hatırlamıyorsam Celil Oker'in bir röportajda Türkiye polisiyesi dünyadaki benzerlerinden daha iyidir düşüncesi haklı mı diye merak ediyorum; çünkü Oker dünya edebiyatında polisiyenin belli formüllerle yazıldığını söylemişti, bu yüzden birbirine benzeyen eserler üretiliyor diyordu.

Belki bu soruyu cevaplamak için Türkiye polisiyesine ağırlık vermek gerek.

Kitaptan 22 Alıntı

Hüseyin DEMİR 
06 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eğer hiçbir beklentin yoksa hayal kırıklığı da yaşamazsın.

Paranoya, Tami HoagParanoya, Tami Hoag
Hüseyin DEMİR 
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sonu ölümle biten hiçbir şey eğlenceli değildir.

Paranoya, Tami HoagParanoya, Tami Hoag
Hüseyin DEMİR 
09 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben yüz yüze görüşmeyi tercih ederim. Bu benim karşımdakine ne kadar değer verdiğimi gösterme metodum.

Paranoya, Tami HoagParanoya, Tami Hoag
Hüseyin DEMİR 
 10 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Başkasını suçluyabilme şansın varsa asla kendini suçlama.

Paranoya, Tami HoagParanoya, Tami Hoag
Hüseyin DEMİR 
09 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben nezaketin gereksiz bir zaman kaybı olduğunu düşünürüm.

Paranoya, Tami HoagParanoya, Tami Hoag
Hüseyin DEMİR 
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kimse karşıdakini tanıyamaz ki. Hatta çoğumuz kendimizi bile doğru dürüst tanıyamayız.

Paranoya, Tami HoagParanoya, Tami Hoag
Hüseyin DEMİR 
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hepimiz bir dolu suçluluk duygusuyla yaşamıyor muyuz? Âdete tüm yaşamımız benzeri duygularla dolu değil mi? Belki de bizi ağırlaştırıp, yükselerek gerçek mutluluğa erişmemizi engelleyen de bu duygudur. Bize değerli olmadığımızı, bizden beklenileni vermekten çok uzak olduğumuz bu duygu hatırladır durur, belki de.

Paranoya, Tami HoagParanoya, Tami Hoag
3 /