9. Kız Kovac & Liska Serisi 4

8,6/10  (18 Oy) · 
34 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.205 gösterim
Soğuk bir kış akşamı Minneapolis'te genç bir kızın vahşice katledilmiş gibi görünen bedeni bir aracın bagajından fırlayarak trafiğin ortasına düşer. Teşhis edilmesi imkansız olan bu kız, yılın dokuzuncu isimsiz kurbanı olarak kayıtlara geçer. Cinayet dedektifleri Sam Kovac ve Nikki Liska, sadece onun kim olduğunu değil, bunu ona yapacak kadar kimin ondan bu denli nefret ettiğini de bulmaya çalışacaklardır. En büyük korkuları ise Doc Holiday adını verdikleri dehşet saçan bir seri katilin de dokuzuncu kurbanı olma ihtimalidir.

Amerika'nın göbeğinde aracıyla çapraz hatlar çizerek ilerleyen Doc Holiday, kurbanlarını rastgele seçmekte, onları bir şehirden alıp cesetlerini başka bir şehre bırakırken daima tatil günlerini hedef almaktadır. Eğer 9. kurban onun kurbanlarından biriyse, tüyler ürpertici oyunu, yeni ve çok daha korkunç bir seviyeye gelmiş demektir. Diğer tarafta Kovac ve Liska gerçekleri irdeledikçe, kızın hayatındaki canavarlar da yüzünü göstermeye başlar. Bambaşka bir kız daha ortadan kaybolunca, şu soruyla akıllar daha da karışır: Hangisi diğerinden daha korkunç? Şeytani ölüm planını hazırlayan kişinin size uzak olması mı, yakın olması mı?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786054629701
 • Orijinal Adı:
  9th Girl
 • Çeviri:
  Korkmaz Haktanır
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
 08 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapla ilgili olumlu ve olumsuz söyleyeceklerim var.

Tami Hoag'un okuduğum üçüncü kitabı 9.Kız, ayrıca Kovac ve Nikki Liska serisinin 4. kitabı, birinci kitap henüz çevrilmemiş.

Yazarın üslûbuna alışmış okurlar için doya doya, rahatça okunacak, heyecan dolu bir eser yine. 9. Kız gerçekten kitabın sonuna kadar hiç ama hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir biçimde sona eriyor, yani kitabın son 50 sayfasında sıkılarak birkaç sayfa atlamama ve olay nasıl olacak da çözülecek, diye düşünmeme rağmen olayların çözülüşünü hiç bir şekilde tahmin edemediğimi itiraf etmem gerek. Yazar okuru bir labirentin içine sokuyor, ve akışın hiç olamayacak, aklımıza gelmeyecek bir yere doğru yönelmesini sağlıyor.

Kitabı iyi buldum, ama okuduğum 3 roman içerisinde 3.sıraya yerleştiriyorum. Bunda en büyük pay çevirmene ait; anlam yaratamayan, bazen sırıtan, olmamış diyebileceğimiz cümlelerle karşılaşıyoruz. Bu, okuru rahatsız edebilen bir özellik. İtinasız bir çeviri değil, ama daha fazla itinayı da kesinlikle hak ediyor.

Yazarın ergen karakterleri anlatırken biraz sıkıntı çektiğini düşündüm. Bunun bir sebebi kitabın sonunda yazdığı notta görülebileceği gibi, aslında ergenlerde zorbalık konusunu bir ana fikir olarak seçmiş olması. Paranoya ve Psikopat kitaplarında suç dünyasında dolaşmamıza rağmen burada suçun bir anlamda bahane edildiği bir ergenlik psikolojisi ve aile içi sıkıntılar projesinde gibiyiz. Bunun nedeni ergen karakterlerin hikâyeye dahil edilmesi için gösterilen çaba da olabilir. Sonucun sıkıcı olduğunu kesinlikle söylemiyorum, ama diğer 2 kitaba göre daha proje gibi duran, daha bir şeyler söylemeye, bir ders vermeye niyetli bir kitap gibi bir hava da yaratabiliyor. Ancak; bütün bu hafif nahoşluk hissi veren özelliklerine rağmen yazarın maharetini konuşturduğunu, mesajını verirken bir yandan da final bölümlerinde insanı hayret ettiren bir sona imza attığını söylemek gerek. Bu anlamda çok beğendiğimi söylemeliyim.

yağmur 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 4/10 puan

Polisiye romanlarında akıcılığın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu kitap akıcılığını kaybetmişti. Grange'in kitaplarını okuduktan sonra bu kitap bende okuma isteğini hiç uyandırmadı. Sadece kitabı yarım bırakmak istemediğim için devam ettim. Grange kitaplarını okuduysanız ya da Dan Brown'un bu kitabı pek tavsiye etmiyorum.

Nurhan Işkın 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Liska bir yandan seri katil peşinde koşarken bir yandan da on beş yaşında ki oğlunun ergenlik sorunları ile uğraşıyordu.Sürekli kendine oğlu Kyle ile ne zaman kopuk bir ilişki yaşamaya başladığını ve anneliğini sorguluyordu.Ortağı Kovac ona destek olmaya çalışırken kayıp olan kızları da araştırıyordu.Yılbaşı gecesi öldüren kızın annesi de kızının sürekli etrafına nefret saçtığını ve arkadaşları konusun da kendisi ile konuşmadığını anlatıyordu.Temposu hiç düşmeyen müthiş bir polisiye,sayfaların da kayıp olmaya hazırlanın...

Derya Berber Tali 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğer gerilim seviyorsaniz...çok akıcı aynı zaman da ergen ve ergen psikolojisi hakkında da çok güzel örnekler vermiş, çalışan anneler ve çocuklarına ayiramadiklari zamanların vicdan azabina küçük dokundurmalar yapmış. ..Kısacası akıcı, anlaşılır ve beğenerek okuyabileceginiz
sonun da çok şaşırmasaniz da böyle tahmin etmemiştim diyeceksiniz

BirGaripOkur 
11 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ergenleri anlayalım konulu başucu kitabı değil tabi ki ama satır aralarına dikkat edilirse ergenlik ve çocuk yetiştirme üzerine çok naif bir anlatımı olan, mesajı verişindeki lezzetiyle Kristin Hannah romanları ile yarışabilecek müthiş kurguya sahip bir polisiye :) Sevilesi...

Ayşe Okşan Üçgöz 
 13 Kas 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

okudum ve sürükleyici oldugunu soyleyebilirim,tavsiye ederim

Kitaptan 8 Alıntı

yağmur 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

"Benim ne istediğim fark etmez," dedi Kovac. Ben dünyada barış istiyorum.

9. Kız, Tami Hoag9. Kız, Tami Hoag
Emine 
31 Mar 15:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Alay etmek için insanlara isim takmak cahil bir kafanın son çaresidir.

9. Kız, Tami Hoag (Koridor)9. Kız, Tami Hoag (Koridor)
Emine 
31 Mar 15:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Niçin insanların bu kadar nefret ve cehalet dolu olması gerekiyordu? Niçin herkesin her kim ise o olmasına izin verilmiyordu.

9. Kız, Tami Hoag (Koridor)9. Kız, Tami Hoag (Koridor)
Emine 
31 Mar 15:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hiç bir şey göründüğü kadar kötü değildir."
Bir anne yalanı diye düşündü Liska.
Bazı şeyler her bakımdan göründükleri kadar kötüydü.
Bazı şeyler bundan da beterdi.

9. Kız, Tami Hoag (Koridor)9. Kız, Tami Hoag (Koridor)
Nurhan Işkın 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evinin önünde park etmiş siyah cipi görünce Liska yüksek sesle inledi.Her ne kadar Kyle'la ilgili sıkıntısı ve endişesini olduğu gibi eski kocasının üstüne yığmak istemişse de ,bunu radyo dalgaları üzerinden yapabilmeyi ve sonra telefonu kapatabilmeyi arzu etmişti.Düzenli ve temiz -en azından o an için.Bunu şahsen yapacak enerjisi yoktu.Son otuz altı saatte üç saatlik uykuyla ayakta durmaya çalışıyordu.Yapmak istediği son şey bu lanet güne eski kocasıyla bir ağız kavgası eklemekti.
Kendisine eski kocasının ortaya çıkmasından memnun olması gerektiğini söyledi-oğullarının hatırı için.Onları kaç kez hayal kırıklığına uğratmış olsa da ,hala onların babasıydı ve onu seviyorlardı.Arada bir bile olsa ,hayatlarında babalarının var olması onlar için önemliydi.Fakat olaydan sonra daima duygusal bir bedel vardı-hem oğlanlar ,hemde kendisi için.

9. Kız, Tami Hoag (Sayfa 76)9. Kız, Tami Hoag (Sayfa 76)
yağmur 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Genç kadınların öldürülüp çöp gibi sokağa atıldığı bir dünyada bu kadar sevinecek ne vardı?

9. Kız, Tami Hoag9. Kız, Tami Hoag
Ayşe Şangüder Uzunoğlu 
07 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ben sizin gördüğünüz kişi değilim
Ben benim
Yüz bir maskedir, bir kabuk
Beni bildiğinizi zannedersiniz
Fakat bilmezsiniz
Mürekkep ve çelik zırhlı bir giysidir
Değerli olanı ayırmak için bir test
Beni sevmiyor musun?
İyi
Dükkanı kapa, kapıyı kilitle
Ben kurtuldum
Dertten kurtuldum, acıdan kurtuldum.

9. Kız, Tami Hoag (Sayfa 444)9. Kız, Tami Hoag (Sayfa 444)