Meltem Arıkan

Meltem Arıkan

Yazar
7.6/10
43 Kişi
·
143
Okunma
·
13
Beğeni
·
1795
Gösterim
Adı:
Meltem Arıkan
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Ankara, 7 Ocak 1968
Meltem Arıkan (d. 7 Ocak 1968, Ankara), roman, araştırma, tiyatro ve öykü dallarında yapıtları bulunan Türk yazar.

Meltem Arıkan Ankara'da doğup büyümüştür. Erken dönem öykü ve denemeleri 1992 – 1995 yılları arasında çeşitli edebi dergilerde yayınlanmıştır. İlk romanı Ve… Veya… Belki… 1999'da yayımlanmış, bu kitabı 2000'de yayımlanan Evet... Ama... Sanki... ve 2002 yılında yayımlanan Kadin Bedenini Soyarsa takip etmiştir. Yazarın dördüncü romanı Yeter Tenimi Acıtmayın, Türkiye’de olmayan ensest gerçeğini Türkçe isimler kullanarak yazmak ve Türk aile yapısını feminist bir anlayışla yıkmaya çalışmak suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın suç duyurusuna istinaden, Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun raporu ile yasaklanmış, ancak iki aylık bir hukuki sürecin sonunda 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla serbest bırakılmıştır. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 2004 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü, bu sürecin sonunda Meltem Arıkan'a verilmiştir. 2005'te beşinci romanı Zaten Yoksunuz, 2006'da ise Umut Lanettir yayımlandı. Bu altı romanı takiben, Arıkan Oyunu Bozuyorum isimli bir oyun yazmış, prömiyerini Ağustos 2007'de Zurich Theater Spectacle'da yapan ve iki sezon garajistanbul tarafından sahnelenen oyun 2007 yılında VIII. Lions Tiyatro Ödülleri'nde "En İyi Özgün Oyun" ödülüne layık görülmüştür. Yazarın Beden Biliyor isimli araştırma kitabı 2008 yılında yayımlanmıştır. 2009 yılında ise Linz 2009: Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde 10+ tarafından sahneye koyulan Parallel isimli oyunun dramaturjisini gerçekleştirmiştir. Yazarın son romanı Özlemin Beni Savuran 2009 yılı haziran ayında yayımlanmıştır.
Kadın olmayı seçerek özgürleşmenin bedeli ağır. Hiçbir şey mücadele etmeden kazanılmıyor.
Meltem Arıkan
Sayfa 114 - Everest 6. Basım
Bir erkek ne kadar çok küfür ediyorsa bilin ki o kadar çok erkeklik sorunu vardır, bir kadın ne kadar çok küfür ediyorsa bilin ki kadınlığından o kadar çok nefret ediyordur.
192 syf.
·4 günde·Beğendi
Bu kitabın sonu böyle bitmemeliydi. Aslında hiç bir kitabın sonu 'acaba' ve 'belki' seçenekleri ile bitmemeli. Yazarın böylesi farklı bir kurgu oluşturduğu düşünüldüğünde finali şahane olabilirdi. 

Baş kadın karakter harici bir kaç kadının daha korkuları, istekleri ve hayal kırıkları kitaba konu olmuş. Çok sevmenin, kaybetme korkusunun veya sevgisizliğin yıpratıcı etkileri, hem kadınları hem de onların çevresini, gelecek nesillerini de etkileyerek, kaçışa çaresizliğe ve mutsuzluğa itişi renkli bir kurguya işlenmiş. 

Kitapta altı çizilecek bir çok söylem mevcut. Genel havası karamsar olsa da boğucu ve sıkıcı değil; merak uyandırıcı ve renkli bir olay örgüsü var. Ayrıca kitapta bir çok ses var. Olaylar bazen kadın karakter, bazen erkek karakter, onların iç sesleri bazen de anlatıcı sesiyle okuyucuya sunulmuş. Aynı sayfada üç sesi de okuyabilirsiniz. Spoiler sayılır mı bilmem ama hatta hayvanların sohbetine dahi şahit olabilirsiniz. Bu bağlamda tam sevdiğim  tarz diyebilirim. 

Sonu hariç (o da yarım kalmışlık hissi verdiği için) genel itibariyle beğendiğim bir kitap oldu. Farklı bir kalem okumak isteyenlere tavsiye olunur. 
263 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Çok özlemişim Meltem Arıkan kitaplarını okumayı. Diğer okuduğum kitapları da bir an önce alıp kitaplığıma koymalı okumadiklarimi da hemen tedarik etmeliyim .Maalesef Meltem Arıkan bence yeterince değer görmeyen yazarlardan biri ve Türkiye'de bile değil bu konuda pek yorum yapmak istemiyorum! . Sivri dili ,kadın haklarına dâir konular karşısında sergilediği cesur yaklaşımı ile hayran olduğum kadınlar arasında. Onun kitaplarını okurken Kafka'nin dediği gibi insani ısırıyor ve sokuyor. Bir yumruk gibi iniyor. .
Bu bir başkaldırı romanı aslında bir kadının varoluşunun sorgulaması. Klasik varoluşçular insan varoluşunu anlatırken Meltem Arıkan ilk defa kadın ve erkek varoluşlarının ayrı ayrı ele alınması gerektiğini öne sürüyor ve hakli da duygularımız ,düşüncelerimiz farklı çünkü.
Kışkırtıcı, rahatsız edici bir roman adına bakmayın sonu güzel bitiyor Umut her zaman var olmalı hayatımız da .

Sırada Yeter tenimi acitmayin kitabı var .2004 yılında toplatılmış ama sonra tekrar basılmış konusu ne mi Çocuğa yönelik cinsel tacizi anlattığı bir kitap!kimbilir kimleri rahatsız etti ....
.
Kadın,erkek ,aşk ve varoluş üzerine akıcı, vurucu bir roman .Tavsiye ederim.
.
.
176 syf.
·17 günde·5/10
Meltem Arıkanın okuduğum ilk kitabı.
Ana konu "insanlığın kötülük yoluyla kendini her dönem, her yüzyıl tekrarladığı."
Kısacası tarihin tekerrürden ibaret olduğu.
Kurgu farklı olmaya çalışılırken biraz sapmış bence.
Okuyup değerlendirmek size kalmış!
İyi okumalar
Sevgi'yle :)
312 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
2004 yılında ensest,taciz tecavüz konusunu cesurca ele aldığı için yasaklanan bir kitap Yeter Tenimi Acıtmayın! Nadir de olsa Adelet yerini buluyor ve tekrar biz okuyucularla buluşuyor ve Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve Ifade Özgürlüğü Ödülünü alıyor.
.
Meltem Arıkan benim çok çok hayran olduğum cesur,dobra bir yazar .Şiddet görmüş, tecavüze, tacize uğramış hayatlarında travma yaşamış dört kadının diğer kadınları hatta erkekleri bile yaşama bağlamasını anlatıyor kitap bize.Evet romandaki kahramanlar belki hayal ürünü fakat olaylar gerçek!
Birileri bu kitabın içeriğinden çok rahatsızlık duymuş "kitapta yer alan yazıların halkın ar ve hayâ duygularını incittiği, cinsi arzuları tahrik ve istismar eder nitelikte genel ahlaka aykırı olduğu" için toplatılmış. Hadi Ordan ! Çocuk istismarı ve tacizde Dünya da 3.sıradayız Neyin Ahlakı?Bu olaylar hep oldu şu an daha da vahim durumdayız .Olaylar olurken değilde okurken mi rahatsız oluyoruz yani Korkmayın bu kadar gerçeklerden hergün binlerce çocuk, kadın tecavüze, tacize uğruyor bırakın bunlarla uğraşmayı da asıl nasıl önüne geçeriz bu durumun ona bakın,ona bakalım birşeyler yapalım .
Tüm baskılara rağmen büyük bir cesaretle elini taşın altına koyuyor Meltem Arıkan
Bu kitap size Gül bahçeleri vadetmiyor. Rahatsız ediyor gerçekliği ile bizde biraz rahatsız olalım zaten dünya toz pembe değil.
.
Bir kereden çok şey oluyor!!!!!
328 syf.
·2/10
Bir kişinin çok ısrarcı tavsiyesi üzerine okudum ve insanların bir kitabı yorumlamasının ne kadar farklı olduğunu bir kez daha tecrübe etmiş oldum:) Bence gerçekten sadece vakit kaybıydı bu kitabı okumak.
206 syf.
·Beğendi·8/10
Meltem Arıkan ile tanışma kitabım ve yazarın bu ilk kitabını okuyalı seneler geçmiş, bulunca tekrar okumak istedim. O zamanlar hissettiklerim ile şimdiki hissettiklerim,düşündüklerim çok farklı oldu .Insan yaş aldıkça daha başka şeyler aliyor aynı kitabı okusada. Yazarın her kitabı beni çok etkiliyor doyamıyorum onun kaleminden dökülenleri okumaya .
Çok önce nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama bir sorusu vardı "Kendi değerimizi hep başkaları biçsin istiyoruz neden?"Gerçekten neden ?...
.
Gerçek nedir ?Çıkış değişimde mi ? Aynılığı reklendirmekte midir?...
.
.
Bir psikiyatri kliniğinde geçen, birbirinden farklı kişilerin,karakterlerin olduğu bir roman. Hepsi de kendilerini bulmaya çalışıyor aslında. Genç psikiyatrist Eylül'ün yardımı ile ve de Eylül'ün kendini sorgulaması...Farklı insanların hikayelerini bir araya getirerek pek çok kesim adına farklı sorular yöneltiyor Meltem Arıkan. Yaşamı ve özellikle kadınların iç dünyasını psikolojik etkenler ışığında sorguluyor, sorgulatıyor.... .

Acaba dediği gibi Kadının amacı bulmak değil belkide yanlızca aramak. Hayal kırıklarından böyle kaçacağına inanmak ....
.
144 syf.
·10/10
Yazarın üslubu su misali akıp gitti. Bir günde bitirdim. Erkek-kadın ilişkilerini çok büyük bir titizlikle, ayrıntıyla anlatmış. Beden Biliyor romanını her okur okumalı, okumayan kalmamalı. Fakat şunu da söyleme ihtiyacı duydum; bu kitap her yaş kesimine uygun değil, +18 yaş olan okurların okuması uygun olur bence. Kitapta yaş sınırına değinilmemiş ama en uygun yaş sınırının +18 yaş olduğunu düşünüyorum.
263 syf.
·3 günde
Kişinin yaptığı seçimler değişirse kaderi de değişir. Var olabilmişsen eğer kadere inanmazsın. Seçimler, seçimlerin sonuçları ve seçimlerin sorumluluğundan başka bir şey yoktur. Oysa yaşamını kendi dışında bir şeylere bağlayanlar zavallıdırlar, zavallı kalmaya da mahkumdurlar. Onlara bir cennet bile sunsan onlar kendilerine acıyıp cenneti cehenneme çevirmeye mecburdur. Sen zavallı olamayacak kadar güçlü bir kadınsın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Meltem Arıkan
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Ankara, 7 Ocak 1968
Meltem Arıkan (d. 7 Ocak 1968, Ankara), roman, araştırma, tiyatro ve öykü dallarında yapıtları bulunan Türk yazar.

Meltem Arıkan Ankara'da doğup büyümüştür. Erken dönem öykü ve denemeleri 1992 – 1995 yılları arasında çeşitli edebi dergilerde yayınlanmıştır. İlk romanı Ve… Veya… Belki… 1999'da yayımlanmış, bu kitabı 2000'de yayımlanan Evet... Ama... Sanki... ve 2002 yılında yayımlanan Kadin Bedenini Soyarsa takip etmiştir. Yazarın dördüncü romanı Yeter Tenimi Acıtmayın, Türkiye’de olmayan ensest gerçeğini Türkçe isimler kullanarak yazmak ve Türk aile yapısını feminist bir anlayışla yıkmaya çalışmak suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın suç duyurusuna istinaden, Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun raporu ile yasaklanmış, ancak iki aylık bir hukuki sürecin sonunda 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla serbest bırakılmıştır. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 2004 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü, bu sürecin sonunda Meltem Arıkan'a verilmiştir. 2005'te beşinci romanı Zaten Yoksunuz, 2006'da ise Umut Lanettir yayımlandı. Bu altı romanı takiben, Arıkan Oyunu Bozuyorum isimli bir oyun yazmış, prömiyerini Ağustos 2007'de Zurich Theater Spectacle'da yapan ve iki sezon garajistanbul tarafından sahnelenen oyun 2007 yılında VIII. Lions Tiyatro Ödülleri'nde "En İyi Özgün Oyun" ödülüne layık görülmüştür. Yazarın Beden Biliyor isimli araştırma kitabı 2008 yılında yayımlanmıştır. 2009 yılında ise Linz 2009: Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde 10+ tarafından sahneye koyulan Parallel isimli oyunun dramaturjisini gerçekleştirmiştir. Yazarın son romanı Özlemin Beni Savuran 2009 yılı haziran ayında yayımlanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 143 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.