1000Kitap Logosu
Murat Özyaşar

Murat Özyaşar

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
257 Kişi
700
Okunma
79
Beğeni
3.732
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Diyarbakır, 1979
Yaşamı
Murat Özyaşar, 1979’da Diyarbakır’da doğdu. İlk öyküsü AdamÖykü dergisinde, çevrilmiş öyküleri ise Transcript Review, Words Without Borders, Kovara W ve Tîroj dergilerinde yayımlandı. Ayna Çarpması adlı ilk kitabıyla 2008 Haldun Taner Öykü Ödülü ve 2009 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü aldı. Bu kitap, Bîr (Doğan Kitap, 2011) adıyla Kürtçeye çevrildi.
Armağan Can
Sarı Kahkaha'yı inceledi.
108 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Kitap okurken elimde sarı bir kalem olur. Beğendiğim cümlelerin altını çizer, sarı rengin solgun varlığı ile kelimelerin ahengini bozmadan ilerlerim. Adında da sarı rengi saklayan Sarı Kahkaha kitabının sayfaları kitabı okuyup bitirdiğimde sapsarı olmuştu. Her cümle, her kelime şiir gibiydi. Hatta kitabın sonuna geldiğimde bir sayfalık “Yumru” hikâyesini şiir gibi okuduğumu fark edip bir kahkaha attım. Okuyup bitirdiğim bir kitabın arkasından atılan kahkaha da sarı olabilir mi? “Herkes ölüsünün ardından kahkaha atar, işte bu krizin, işte bu kahkahanın adıymış Sarı Kahkaha” diye yazmış yazarımız. İyi ki yazmış. Okuduğum her hikâyenin, kitabın arkasındaki görüşler içinde en sevdiğim ifadeyle “Sağlam bir derdi” var. Coğrafya, tarih, sosyoloji, psikoloji, edebiyat, matematik birleşmiş, hiçbiri hiçbirinin önüne geçmeden, adım atlamadan halaya durmuş. Uzaklardan bir yerlerden kulağıma gelen “tilili, tilili” sesleri ile dilini, anlatımını, derdini, mesajını çok sevdiğim yeni bir dostla “yıllarımı kahkaha ile püskürttüm.” Çok okunası, çok çok sevilesi, hepsi birbirinden çarpıcı hikâyelerle, tek olumsuzluğu çok çabuk bitmesi olan şiir gibi bir kitap tavsiye ediyorum. “İnsanoğlu dediğin başı dumanlı dağ.”
Sarı Kahkaha
8.1/10
· 279 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6
Gürbüz Deniz
Sarı Kahkaha'yı inceledi.
108 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Sarı kahkaha Murat Özyaşar Murat Özyaşar, 2015 yılının başında on öyküden oluşan kitabı Sarı Kahkaha okur da derin bir etki bırakıyor. Tesiri yüksek,uzun müddet hafızada kalacak boyutta. Yaşadığı şehrin kangren olmuş acılarını, parmak gibi kestiği öykü sonlarıyla derinden sarsıyor. ‘’Cümlelerin anlamları yoktur, anlamların cümleleri var. Her alamın bir cümlesi olmadığı için de hikâyeler var.’’ Sarı Kahkaha 5 dilde yayımlanmış: Fransızca, Kürtçe, Türkçe, Çekçe ve Farsça... Ayna çarpması öykü kitabı ile Yunus Nadi ve Haldun Taner Öykü Ödülü sahibi yazar Murat Özyaşar s Sarı Kahkaha ile Uluslararası Balkanika Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. insanı unutmadan toplumsal ve siyasi bazı konuları el almış. Genel olarak dilini akıcı buldum..masalsı ve şiirsel anlatımını sevdim.Murat Özyaşar'ın hikayeciliği beni gerçekten heyecanlandırdı.siyasal yada etnik propaganda yapmadan söylüyor derdini yazar.Edebiyata ,öykücülüğe oldukça umut veren bir kan. Mutlaka okunmalı diye düşünüyorum. Sarı Kahkaya’ya bir bütün olarak bakıldığında, Murat Özyaşar’ın anlamca yoğun ancak ifadece olabildiğince sade bir dili tercih ettiği görülüyor. Az sözle çok şey ifade edebilmek, bunu da okuru yormadan, okurun da anlam dünyasında kolaylıkla karşılık bulacağı şekilde yapmayı becermek bugün hasretini çektiğimiz meziyetlerden biri. Aynı zamanda öykülerin arasına serpiştirilmiş alıntılar ve göndermeler, Özyaşar’ın şiirden de beslendiği yönünde izlenim edindim.Ayna Çarpması'nda "Henüz söz vardı, hepsi bir imaydı" diyen Özyaşar, Sarı Kahkaha'da, sözdeki imayı kaldırıp sözün içindeki hikâyeyi anlama sürüklüyor. Anlatılamayan, ancak yazılabilen bu hikâyeler, okurdan anlamak için yoğun bir çaba değil, hissiyat bekliyor… Sarı Kahkaha, beklemeyi bilmiş öykülerle okuruyla buluşmayı, okuruna bulaşmayı arzuluyor. "Herkes ölüsünün ardından kahkaha atar, işte bu krizin, işte bu kahkahanın adıymış sarı kahkaha." Okuyacak olanları ağır bir dram bekliyor,keyifli okumalar diyemeyeğim bu kitaba ve yazara teşekkürü borç bilirim. Okumak özgürleştirir şiarı ile dostlukla kalın... Gürbüz Deniz
Sarı Kahkaha
8.1/10
· 279 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10
burcu
Sarı Kahkaha'yı inceledi.
108 syf.
Öykülerin illa ki bir derdi ve önermesi varsa eğer ve bu şahsileştirilebiliyorsa, yazarın anlattığından fersah fersah öteye gidebiliyorsa, benim için "ölenlerin adını unutma, türkülerin, meydanların" dizelerine sahip şarkının ikiz kardeşi olmuştur. Sloganın estetiğinden kopmamış ama sloganvariliğe de yaklaşmamış öykülerdi. Mücadelenin kıyısındaki tanık yaşamların da anlatılması gerektiğini düşünmüşümdür, bence o yönde de güzel bir örnek. Kitapta bazen metafor yağmuruna tutulduğunuzu düşünebiliyor, keşke yazar bunları başka öykülerine de dağıtsaymış, hissine kapılabiliyorsunuz. Bu da anlatının gerçekliğinden kopmanızı sağlayabiliyor. Tarz meselesidir ama devrik cümle cömertliği biraz azalsa nasıl olur diye düşünmeden de edemedim. Şiirselliğe elbet katkısı vardır ama bazen akıcılığa istemeden ket vurabiliyor. Öte yandan Dicle'ye yedi keşke, selamlama rutinleri ve buna benzer pek çok Diyarbakır rituelini çok güzel yansıtmış. Yazar ileride çok güzel büyülü gerçekçilik eserleri çıkarabilir hissi uyandırdı. Hayattan cebine attığı detayları yerli yerinde ve sade kullanımı da dikkat çeken bir özelliği. Son olarak her çağdaş yazara bir ruh eşi bulma takıntım var, Murat Özyaşar'da bu eş Ferit Edgü oldu :) Okumam için ısrar eden arkadaşıma teşekkür borcumdur ;) Sırada Ayna Çarpması var.
Sarı Kahkaha
8.1/10
· 279 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4