Osman Pamukoğlu

Yazar 8,7/10 · 331 Oy · 18 kitap · 727 okunma ·  141 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

141 okur beğendi.
331 puanlama · 334 alıntı
1 haber · 5.779 gösterim
727 okur kitaplarını okudu.
601 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
16 okur kitaplarını şu anda okuyor.
6 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Osman Pamukoğlu'nun Biyografisi

Osman Pamukoğlu (27 Aralık 1947; Gerze, Sinop), Türk emekli tümgeneral, yazar ve siyasetçi. Hak ve Eşitlik Partisi'nin kurucusu ve mevcut başkanıdır.

Askerî yaşamı
Sinop'un Gerze ilçesinde doğan Pamukoğlu, 11 yaşından 55 yaşına kadar askeri üniforma giymiştir. Selimiye Askeri Ortaokulu, Kuleli Askeri Lisesi, Kara Harp Okulu, Piyade Okulu, Kara Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Milli Güvenlik Akademisi'nde öğrenim görmüştür. 10 yıl piyade subayı, 16 yıl kurmay subay olarak, kıta komutanlıkları ve karargah subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 1990-1992'de Edirne-Uzunköprü'de 42'nci Piyade Alay Komutanlığı, 1993-1995'de Hakkari'de Dağ ve Komando Tugayı ve Güvenlik Komutanlığı, 1998-2000'de Kıbrıs'ta 28'nci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı, 2000-2001'de İstanbul'da Piyade Okul Komutanlığı vazifelerini yapmıştır.

1993'de Tuğgeneralliğe terfi etmiş, 1997'de Tümgeneralliğe yükselmiştir. 2002'de Tümgenerallikten emekli olan Pamukoğlu toplamda 43 yıl askeri üniforma giymiştir. Osman Pamukoğlu, 1. Dereceden Altın Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, 2 kez Üstün Cesaret ve Feragat Nişanı ve 5 kez Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı almıştır. Pamukoğlu, Türk Ordusu'nda 5 tane Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı'na sahip tek kişidir.

PKK'ya karşı mücadele
1993-1995 yılları arasında Hakkari bölgesinden sorumlu olarak PKK'ya karşı yönettiği üstün mücadele dağlardaki PKK'ya bağlı militanlar rakamının 12.000'den 5.500-6.000 aralığına inmesini sağlamıştır. 30'a yakın kere yapılan sınırdışı askeri harekatların neredeyse tümü onun yönetiminde yapılmıştır. Dönemin genelkurmay başkanı Üç tane Pamukoğlu Paşa olsa terörü bitiririz. demiştir.

Pamukoğlu, o dönemde yapılan büyük askeri fedakarlıklara rağmen PKK'nın halen niçin sonlandıralamadığını 3 temel sebebe bağlıyor: İlk olarak gerçek bir siyasi irade kurulamaması, ikincisi tam bir istihbarat olmaması ve son olarak her yerde yayılmış asker bulunması diye tanımlıyor. Bizzat kendisinin yazdığı kitaplarda ve konuk olduğu birçok televizyon programında PKK'ya karşı yapılan mevcut mücadelenin uygun tarz ve strateji olmadığını ve ancak daha fazla şehit verilmesine sebep olduğunu söylemiştir. 'Karakolların hepsi yıkılmalıdır. Karakola gerek yok. Gelsinler bakalım, girsinler... Nereden girecekler? Pusuyu kurarsın, ağı kurarsın, mostrayı kurarsın alırsın.' demiştir. Daha doğru olan yöntemin 20.000 kişilik Eşkıya Takip Kuvveti kurmak ve dağlarda, taşlarda, mağaralarda, ormanlarda, nehir yataklarında yani tüm coğrafyada bulunmanın gerekliliğini belirtmiştir. Karakollarda bekleyen Mehmetçik kendisine karşı yapılan ani saldırılar halinde yeri, hareketleri, silahları militanlar tarafından bilinen bir durumdadır. Bir başka deyişle, bellibaşlı, elle gösterilebilir bir yerde olmamakla birlikte her yerde her zaman bulunma tavsiyesini vermiştir.

2007 yılında ise Serdar Akinan tarafından kendisinin görevli olduğu yıllarda PKK olaylarının gelişimini inceleyen Kan Uykusu belgeselinde PKK'ya karşı mücadelesi konu edinilmiştir.

Yönettiği operasyonlar
• I. PKK Kirpi Operasyonu
• II. PKK Balkaya Operasyonu
• III. PKK Kuzey Irak Mezi Harekatı
• IV. PKK Karanlık Dağ Operasyonu
• V. PKK Buzul Dağı Operasyonu
• VI. PKK Ejder Operasyonu
• VII. PKK Karadağ Operasyonu
• VIII. PKK Kuzey Irak Hakurk Operasyonu

Siyasi yaşamı
28 Temmuz 2008'de yaptığı ulusal çağrı ile fiili olarak siyasi hayatına başlamıştır. Bu çağrısında Hak ve Eşitlik Partisi'nin ana felsefe ve ilkelerini duyurmuştur.

Pamukoğlu, 4 Eylül 2008'de yani Hak ve Eşitlik Partisi'ni kurduğu gün Anıtkabir özel defterine şunları yazmıştır:
"Büyük Önder,
Gözün arkada kalmasın! Türk kadınları ve erkekleri olarak milletimizi özlediğin yüksekliğe çıkaracağız.
Bugün bizim için 11 Kasım 1938'dir."

28 Temmuz Çağrısı
Çağrı, "Anadolu ve Trakya'da yaşayan Türk halkı bu çağrı size" diye başlar. İlk başta Türkiye'nin içinde bulunduğu vahim durumun tarifini yapar ve insanoğlunun yeryüzünde görülmeye başladığından itibaren ki tüm mücadelelerin ana sebebinin 'Hak ve Eşitlik' olduğunu belirtir. Ardından, Türkiye'deki durumun düzeltilmesi ve tekrar 'hak ve özgürlüklerine' kavuşması için partinin gerçekleştireceklerini sıralar.

Ardından, Pamukoğlu "Hak ve Eşitlik Partisi'nin Doğa ve Felsefesi" adlı metni sunar. Bu bildirinin ardından halktan gelen destek ile Hak ve Eşitlik Partisi 36 gün sonra, 4 Eylül 2008'de kurulmuştur. 36 gün gibi kısa bir sürede bir siyasi partinin mevcudiyet kazanması Türkiye'nin geçmişinde nadiren olmuştur; fakat kurduğu parti hızla örgütlendiği gibi dış odaklardan gördüğü tepki de erken gelmiştir. Belli zaman aralıklarıyla Türkiye Cumhuriyeti'ne verilen Avrupa Birliği İlerleme Raporları'nda Hak ve Eşitlik Partisi'nin varlığından, oluşumundan ve gelişmesine karşı alınacak acil tedbirlerden bahseder. Bu konuya dair Pamukoğlu açıklamalarında
« "Thomas söyledim, ‘korkunun ecele faydası yok’ İsveçli. Sen serbestsin, biz de serbestiz. İsveçli, gelirsen İstanbul’a, Ankara’ya haber ver. 8-10 bin kişiyle havaalanında seni karşılayacağız. Şimdi o kağıda yazdıklarını benim yüzüme söyle diye” »
demiştir.

Bu tarihten itibaren sürekli biçimde teşkilatlanma çalışmalarına devam eden Hak ve Eşitlik Partisi'ne 900.000 resmi başvuru olmuştur. Pamukoğlu, partiye gelen basvuruların 22.000 kişilik dilimler halinde ele alındığında çoğunluğun 18 ve 35 yaşları arasında bulunduğunu ve bu sebeple, partinin çevik bir nüfusa sahip olduğunu belirtmiştir.

2010 Mart ayı içerisinde, Çanakkale'nin Ezine ilçesinde bulunan Osman Pamukoğlu, partinin iktisadi politikasının önemini vurgulamak üzere şu açıklamayı yapmıştır: "Partinin ilk hedefi bu. Önce ekmek, sonra huzur. Huzur derken bütün adalet sistemini, dağda gezen eşkıyayı, şehirlerdeki mafya dahil onları kastediyorum. Bizim parti ile ilgili halkın Türkiye genelindeki kanaati şu: Hak ve Eşitlik Partisi ve genel başkanları Osman Pamukoğlu olduğu sürece Türkiye'de güvenlikte herhangi bir sorun olmaz. Yani, ne yapacağını nasıl yapacağını bilir. Buna inanmış halk. Yani, daha biz bir şey yapmadan dahi halkın kanaati bu... Milletin merak ettiği, ekonomide ne yapacağımız... Ekonomide... 'Siyasal ve Toplumsal İlkeler' kitapçığımızda önce ekonomi var."

Osman Pamukoğlu'nun Kitapları Kitap Ekle

8,3/ 10  (49 Oy) ·  162 Okunma
3. Cehennemdere Kanyonu (Yaşamla Ölüm Arasında 20 Asker ve 1 Yüzbaşı)
9,0/ 10  (48 Oy) ·  75 Okunma
8,1/ 10  (20 Oy) ·  46 Okunma
6. Korkunun Çocukları (Yasasız Demokrasiye Geçiş)
8,1/ 10  (14 Oy) ·  31 Okunma
7. Kara Tohum ("Barış Sonsuz Bir Rüyadır")
8,7/ 10  (13 Oy) ·  28 Okunma
8. İnsan ve Devlet (Arada Sıkışıp Kalanlar)
9,5/ 10  (11 Oy) ·  27 Okunma
7,8/ 10  (8 Oy) ·  25 Okunma
10. Yolcu (Beyhude Geçmesin Bu Ömür)
9,6/ 10  (7 Oy) ·  19 Okunma
11. Akıllı Ol! (Güç ve Zeka İçin Yaşam Rehberiniz)
9,0/ 10  (7 Oy) ·  18 Okunma
13. Önder (Çağların Özlemi)
9,1/ 10  (9 Oy) ·  16 Okunma
10,0/ 10  (6 Oy) ·  10 Okunma
16. Baş Döndürenler (İmparatorların Savaşından Türklerin Ulusal Bağımsızlık Mücadelesine)
8,8/ 10  (6 Oy) ·  6 Okunma
17. Başka Bir Hikaye (Herkese Yaşam Üzerine Notlar)
9,7/ 10  (3 Oy) ·  5 Okunma
Ayten Ernaz Tiryaki, bir alıntı ekledi.
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sokrates
"Sorgulanmayan hayat yaşamaya değmez. "

Ey Vatan, Osman Pamukoğlu (Sayfa 78)Ey Vatan, Osman Pamukoğlu (Sayfa 78)
Oğuz, bir alıntı ekledi.
16 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir millete yapılabilecek en sinsice hücum, onun vicdanı ve hafızasından mazisini yok etmektir.

Yolcu, Osman Pamukoğlu (Sayfa 178)Yolcu, Osman Pamukoğlu (Sayfa 178)
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
15 Oca 2017

Can sıkıntısı, iç zenginliği olmayanların kendilerinin dışında başka şeyler aramasından kaynaklanır. Benim, odaları kitap dolu bir evim, bahçem, köpeğim, tavuklarım, sebze ve meyvelerim var. Yetmez mi? Doğanın bahşettiği ihtişam da cabası!

Kafes Beyaz Çığlıklar, Osman PamukoğluKafes Beyaz Çığlıklar, Osman Pamukoğlu
Oğuz, bir alıntı ekledi.
18 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türk gençliği
Türk gençleri; Türk Devletinin gelecek kuşakları, Ulu Önder'in kendilerine hitabında yer alan "Memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler" sözünü hiç akıllarından çıkarmamalıdır.

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman PamukoğluUnutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu
Ayten Ernaz Tiryaki, bir alıntı ekledi.
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hüseyin Nihal Atsız
"Bir millet bağımsızlık dahil her şeyini kaybedebilir. Fakat dilini sakladıkça, o millet yaşıyor demektir. "

Ey Vatan, Osman Pamukoğlu (Sayfa 67)Ey Vatan, Osman Pamukoğlu (Sayfa 67)
7nci adam ϟ™, bir alıntı ekledi.
20 Oca 17:32

Savaşta usta asker sinirlenmeyen askerdir. Zaferde usta asker korkusuz askerdir.
Bu nedenle akıllı olan savaşı önceden kazanır, oysa cahil asker kazanmak için savaşmak zorundadır.

Savaş Sanatı, Osman PamukoğluSavaş Sanatı, Osman Pamukoğlu
M.Burak SOLAK, bir alıntı ekledi.
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yüzlerine sinek konsa, kovmak için devletin gelmesini bekleyenler var.

İnsan ve Devlet, Osman Pamukoğlu (Sayfa 130)İnsan ve Devlet, Osman Pamukoğlu (Sayfa 130)
Aykan, bir alıntı ekledi.
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Haklı eleştirileri dinlemiyorsanız,henüz olgunlaşmadığınızı gösterir.Haksız eleştirilerden rahatsız oluyorsanız,kendinize güveniniz yok demektir.

Yolcu, Osman Pamukoğlu (Sayfa 50)Yolcu, Osman Pamukoğlu (Sayfa 50)
Ayten Ernaz Tiryaki, bir alıntı ekledi.
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mevlana
"Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yoktu,
Ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu. "
MEVLÂNA

Ey Vatan, Osman Pamukoğlu (Sayfa 31)Ey Vatan, Osman Pamukoğlu (Sayfa 31)
Bütün Alıntıları Göster

Osman Pamukoğlu ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

sayın osman bey sizi bilecik albayımın oteritesine çok anımsıyorum ama bir gerçek varsa olayların görünen boyutuyla yaşamımızı gerçekleştiriyoruz neyse bir şeylerde yapabilmek oda bir gereksimdir cani gönülden size başarılar dilerim.ALPAY DEMİRCİ