Rabindranath Tagore

Rabindranath Tagore

Yazar
7.8/10
300 Kişi
·
873
Okunma
·
222
Beğeni
·
15287
Gösterim
Adı:
Rabindranath Tagore
Unvan:
Nobel Ödüllü Hint Yazar, Ressam ve Şair
Doğum:
Kalküta, Bengal, İngiliz Hindistan, 7 Mayıs 1861
Ölüm:
Kalküta, Bengal, İngiliz Hindistan, 7 Ağustos 1941
Atalarının kökü 11. yüzyıla dayanır. Bu soyun kurucusu Kanaj'lı bir Brahman'dı. Babası Maharshi Devendranath Tagore, varlıklı bir din adamıydı. Rabindranath, özel öğretmenlerden ders alarak orta öğrenimini yaptıktan sonra 17 yaşında Londra'ya gönderildi. Londra'da hukuk okudu. Burada edebiyat kültürünü geliştirdi. En çok etkisinde kaldığı edebiyatçı, doğaya yapıtlarında geniş yer veren İngiliz şair William Wordsworth'tür.

Rabindranath Tagore'un yaşam ve sanat görüşlerinin gelişmesinde en büyük rolü, 19. yüzyılın başlarında Bengalli Raca Rammahun Roy oynamıştır. Onun ve babasının etkileri altında şairin dünya görüşü Hindin geleneksel kast sınırlarını aşarak, panteist bir dünya inanışının yanı sıra, Hindu dininin tekelci ve çok gelenekçi çemberini kıran bir olgunluğa kavuşmuştur. Öğretmeni Roy; Hindistan'da dinin oynadığı büyük rolü bildiği için, her şeyden önce bu alanda reform yapmak zorunluluğu duymuştu. Kendisi Hindu olduğu için Hind dininin bozulmasına üzülüyordu, fakat sosyal gerçekleri görecek kadar ileri görüşlü bir insan olduğundan reform yoluna gitmedi. 1930'da Hindistan'da yeni bir mezhep olan Brahmoizmin temelini attı. Brahmo Samaj adı altında tanınan bu hareket Hinduluk, Müslümanlık ve Hristiyanlığın ortaklaşa değerlerini bir çatı altında toplamaktaydı. Bu yeni din, mucize ve kerameti bir yana iter, her şeye egemen mutlak ve yanılmaz bir kuvvet yerine, bilgelik ve aşkın esin kaynağı olan insan ve dünyayı kavrayan, yücelten bir varlığa inanır. Bu Tanrı Upanishad'lardan alınan bir cümleyle tamamlanır: "Tektir ve biçimi yoktur, ama binbir amaçla, binbir şekle girer.."

Brahmo Samaj'ın belli başlı sosyal ülküleri kardeşlik, ahlaklılık, insanseverlik, kadınlığın yükseltilmesi, kastların kaldırılmasıdır. Bu noktalarda klasikHinduizmin karşısındadır. Rammahun Roy tarafından kurulan Brahmo Samaj; Rabindranath Tagore'un babası ile Keshup Shandrasen tarafından geliştirildi. Tagore'un bu yeni oluşturulan mezhepten etkilenmesi; 22 yaşında yazmaya başladığı yıllara denk gelir. Bu yıllarda daha sonradan ilinti kuracağı Avrupa kültürüne pek rastlanmaz.

O yıllarda Bengal Hindistan'ın her bakımdan canlı ve ileri bölgesiydi. Din, edebiyat, politika alanlarında yeni görüşler beliriyordu. Kendisinden önce edebiyatta yenilik yapmış olanlar olmasına rağmen, kendisini tutuculuktan kurtaran ilk şair ve yazar olarak bilinir. İlk yazdığı "Sabah Şarkısı" adlı şiiri yüzünden şiddetli eleştirilere maruz kalmıştır. Doğa ve insan sevgisinin yoğun olduğu Kitan Jali'nin ünü dünyaya yayılmıştır. Eserlerinde ince bir lirizmle, mistisizm harmanlanır.

Hindistan'ın İngiliz Emperyalizminin boyunduruğundan kurtulması için büyük çabalar sarfetmiş ve bunu ılımlı bir üslupla yapmıştır. Edebiyat alanında ki başkaldırısını yeterli bulmayıp gençliğin milliyetçi bir eğitimle yetiştirilmesi amacıyla 1901'de Kalküta yakınlarında ki Balpur'da Sükun Barınağı anlamına gelen Santiniketan adını verdiği bir okul kurdu. Bundan başka Bangadorshan adıyla edebiyat dergisinin başyazarı oldu. 1924'de Batı ve Hint geleneklerini kaynaştıran Vishna-Bharati Üniversitesi'nin oluşumuna yol açtı.

Bengalî dilinde yazdığı yapıtlarınının, hemen hemen hepsini kendisi ingilizceye çevirdiği için, dünyanın onu hızlı tanıması kaçınılmaz oldu. 1913'teRomain Rolland'ın çok övdüğü Gora adlı romanıyla Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı. Kitapta Gora adlı bir gencin hayatından kesit sunulur. 1915 yılında İngiltere "Sir" unvanını verdi. 1919, Hindistan tarihinde bir dönüm noktasıdır. Amritsar Kıyımı, Gandi'nin ulusal önder olarak belirmesi bu yıl içinde olmuştur. Gandi ve Tagore iki yakın dosttur. 21 Mart 1919'da çıkarılan bir yasayla, yönetimin savaş döneminde kullanabildiği özel yetkileri barış döneminde de elinde tutması sağlanıyordu. Irkçılık temellerine dayanılarak çıkarılmış bir yasaydı. Gandi pasif direnişi gündeme getirdi. Kısa süre sonra, 13 Nisan'da Amritsar'da halktan 400 kişi öldürüldü, 2 bin kişi de yaralandı. Altın Tapınak'a girilip Sihler'in üzerine ateş açıldı. Pencap'ta sıkıyönetim ilan edildi. Tagore bir şeyler yapmak gerektiğine inanıyordu. Genel Vali Lord Chelmsford'a bir mektup yazarak Sir unvanını geri verip, Gandi'ye destek oldu.

67 yaşında resim yapmaya başlamasıyla, kast ve emperyalist sistemlere karşıtlığı ve üstün yeteneğiyle dünyanın sayılı şairleri arasına girmiştir. 7 Ağustos 1941'de doğduğu şehir Kalküta'da ölür.
“ Sen benimsin, “ dedi güç dünyaya; dünya onu tahtında esir etti.
“ Ben seninim, “ dedi aşk dünyaya; dünya ona hanesinin özgürlüğünü verdi.
Kutsal kitabın emirlerinden biri de insanın kendisini tanımasıdır. Kendini tanımak denilen şey, özgürlüğe ulaşmaktır.
Rabindranath Tagore
Sayfa 91 - Dorlion yayınları
112 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Soğuk bir Pazar günüydü. Tüm köşebaşları tutulmuş, üstelik yağmur da yağabilirdi. (Yağmadı). Yollar kapatılmış halk otobüslerinin güzergahı değiştirilmiş üstelik taksiler de kontak kapatmıştı. Tüm şartlar yolumu uzatmıştı ama bir bekleyenimin olduğunu bilmek dünyayı küçültür iç cebime sıkıştırırdı. Tam olarak öyle oldu. Yürüdüm de yürüdüm. Değdi mi? Buraya bir virgül koyarak ve cevabı da sona bırakarak kitaptan bahsedeyim.

Daha önce Bülent Ecevit çevirisiyle birkaç şiirini okuduğum Tagore'un ilk defa bir kitabını aldım elime. Daha bir sürü şey için olduğu gibi Tagore için de geç kalmışım.

Tagore, bir acayip adam. Bu Hint asilzadesi hukuk okumak üzere İngiltere'ye gitmiş fakat genel dünya düzeniyle hukuk sisteminin çelişkisi okulu yarım bırakmasına neden olmuş. Burdan bütün hukukçulara selamlar :)
Tagore şiiri için (bunda çeviri kalitesinin de etkisi büyük) söylenebilecek çok şey var ama ben kısa keseyim. Bu kitap bir davetiye. Elbette ki aşka ve hayata. Şiirler kısa ve açık. Şiirler kalbe umut eken cinsten. Dizeleri birbirinden ayırmak pek mümkün değil, yani şiirler kendi içinde bütünlük arz ediyor ve genel toplamda da kitabı bütünlüyorlar.

Yukarıda virgül bıraktığım sorunun yanıtına gelirsek; elbette ki değdi. Yine olsa yine yürürüm, o kadar yolun çok daha fazlasını bile. Yol, güzel insanlara çıkıyorsa mesafelerin canı cehenneme. Yolun sonunda, biri "Aşka Çağrı" olmak üzere elinde üç kitapla beni bekleyen Ferah ablama sonsuz kere teşekkür ederim.

Not: Sanıyorum odunluk, biz erkeklerin fıtratında var. Bu mazeret değil tabi ama umarım bu odunluğu telafi edecek fırsatım olur.

İyi kitaplar...Keyifli okumalar...
112 syf.
·10/10
Hani sayfalarda gezinirken işte bu benim, beni anlatıyor, bana yazılmış der altını çizersiniz ya satırların. Bu kitapta böyle alıntı çizmek imkansız. Şiirin her dizesi o kadar diğeriyle bağlantılı ki birini koparsam şiirin kalan kısmı üzerime yıkılacaktı sanki. O derece bütünlük oluşturan bu şiirler okuyanı delice bir sevdanın pençesine düşmüş gibi hissettiriyor. Aşka davet ediyor adı üstünde.
495 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
1913 yılı Nobel Edebiyat ödülünü Rabindranath Tagore'ye kazandıran kitap. Öncelikle şunu söylemeliyim. Kitap, sadece bir roman olarak algılanmamalı, aynı zamanda Hindistan'daki tüm olumsuzluklara karşı bir başkaldırı kitabı olarak ta değerlendirilmelidir.

Kitapta,gelenekçi ve çok katı kurallara sahip bir din olan Hinduizm ile daha ılımlı ve daha farklı bir yapıya sahip Brahmoizm'in birbiriyle olan, acımasız çatışması içerisinde yaşanan insan ilişkileri anlatılıyor.Tabiiki İngiliz yönetimi altında olmanın getirdiği olumsuzluklar da zaman zaman gündeme geliyor.Bütün bunlara bir de toplumun tümüyle karşı çıkacağı bir aşk hikayesini ekleyin.İşte size Gora.

Kitap, genelde akıcı bir dille yazılmış olmasına rağmen, özellikle Gora'nın tartışmaları ve konuşmaları sırasında uzun, dini ve toplumsal düşüncelerden oluşan felsefi cümlelerden dolayı zaman zaman sıkıcı bir şekle bürünebiliyor. Ama bu bölümlerin, kitabın temelini oluşturduğunu da unutmamak gerekiyor.

Uzun ve kapsamlı bir kitap olmasına rağmen,insanı öyle bir içine alıyorki, okumaya ne zaman başladığınızı ne zaman bitirdiğinizi farkedemiyorsunuz.
Hint kültürü ve yaşam tarzıyla ilgili neredeyse tek başına bir kültür hazinesi niteliği de taşıyan bu muhteşem kitabın, mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olduğu düşüncesindeyim ve okunmasını tavsiye ediyorum.
56 syf.
Rabindranath tagore hindistanlı mistik şair ,ben bu yazarın ilk başta çocuk şiirlerini okumuştum daha sonra diğer kitaplarına baktım ve imgelerine hayran kaldım.1913 yılında nobel edebiyat ödülüne layık görülmüş bir yazar.Bu kitabınıda eşini ve iki çocuğunu kaybettikten sonra yazmış.103 tane kısa kısa parçadan oluşuyor.Yaşadığı bu kötü dönemin izlerini bu kısa kitaba sığdırmış ama isyan ederek değil daha çok tanrıya sığınarak.Kitap çok kısa olmasına rağmen verilen duygular oldukça ağır ve etkileyici.Okumanızı tavsiye ederim.
56 syf.
·5 günde·7/10
Eserdeki şiirler, okuduğum en ilginç ilahiler ve dualar arasındaki yerini aldı. Şiirlerin çoğu çözümsüz bilmece gibi. Tagore'un anlatmak istediklerini tam manasıyla anlamak zor, fakat yazdıkları insanı farklı, karmaşık düşüncelere sevk ediyor. Şiirleriyle, Ahmet Haşim'i, Halil Cibran'ı, İsmet Özel'i okurken hissettiklerime yakın duygular uyandırdı.

Bu kitabı 'Karaoğlan' çevirmemiş olsa sanırım okumazdım, haberim bile olmazdı. Çeviriyle ilgili dikkatimi çeken bir başka durum ise Bülent Ecevit'in bu eserin çevirisini 16 yaşında yapmış olması. Son olarak, çocukken dinlediğim ve Bülent Ecevit'in şairliğini öğrendiğim bir türküden ufak bir alıntı paylaşıyor, iyi okumalar diliyorum.

Kararan buluttan
Kuruyan toprağa
Doyasıya yağmur
Yağmur bir yağsa

Ağlayası gökten
Ağlanası Dünya
Yunasıya yağmur
Yağmur bir yağsa.
56 syf.
·Puan vermedi
Hintli şair, yazar, besteci, ressam ve mistik Rabindranath Tagore'yi ilk kez okudum. Üstelik de 70 yıl önce çeviriyi yapan "Bülent Ecevit"miş. Tagore eseri karısını ve iki çocuğunu kaybettiği zor bir dönemde yazmış.

"Harap ma'bedin ülûhiyeti! Artık kopuk telleri senin medihlerini çalmıyor. Akşam çanları senin ibadet saatini bildirmiyor. Etrafımdaki hava durgun ve sessiz."

"Artık benden gürültülü, yüksek kelimeler çıkmayacak- Efendimin arzusu böyledir. Bundan böyle fısıldayarak anlaşacağım. Kalbimin sözleri bir şarkı mırıldanışları halinde devam edecek."
Sf.55
520 syf.
·9/10
Kitap baştan sona çatışma ile dolu. Kadınların toplumdaki yeri ve din üzerine çatışmalar daha çok. P.K filmini yakın zamanda izlemiş olmanın da etkisiyle aşırı derecede beğendim. Akışı, dili, üslubu sade. Ufak tefek, şimdi bunun anlamı ne, dediğim oldu ama o da ilk defa Hint bir yazarın kitabını okumuş olmanın gereği olan bir sonuç.
Yobazca inanış hunharca eleştirilmiş. İnsanı düşünmeye sevkediyor. Dinin insanları ayıran bir etken olarak kullanılması derinlemesine işlenmiş. Kardeşin kardeşe, annenin çocuğa, arkadaşın arkadaşa olan bağlarını nasıl zedelediği konusundan yakınılmış. Zamanının Hindistan'ında kendi kültürüne düşman vatandaşları ve vatanına bağlı vatandaşların arasındaki çatışma da söz konusu.
Bu kitap nasıl bir etki yarattı kendi ülkesinde bilemiyorum. Şu an nasıl bakılıyor onu da bilmiyorum, ama evrensel bir haksızlığa başkaldırı kitabı.
Dünya insanının ortak dertleri. Nobel Ödülü almış 1913'te.
İyi ettim de okudum. Birkaç gündür ayrı bir dünyada yaşıyor gibiydim. Hep bir kalıba sıkışıp kalmanın anlamı yok, değil mi? 100 Temel Eserdeymiş hem.
Bence herkes okumalı.
512 syf.
·18 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aslında kitap isminden dolayi uzun bir zamandır bana çekici gelmemişti.Ama okuyunca bitmesine üzüldüğüm kitaplar arasına girdi.

Kitap başlığı içindeki baş karakterlerden birinin -hatta baş karakter diyebilirim- adının kısaltması.

Roman, hinduizm ve brahmanizm üzerine yazılmış.Yazar, iki düşünce yapısındaki farkliliklari, bu düşüncelere mensup insanların ne gibi zor durumlarda kaldıklarını gayet akıcı bir dilde yazmış.

Karakterlerin düşünce yapıları ufkunuzu genisletebilecek seviyede.

Ve bu romanda aşk, çok zorluklarla karsilassa da o kadar güzel cümlelerle ifade edilmiş ki okurken yüzünuzde tebessüm olusturmamasi imkansız.

Kitabın bazı yerleri çok durağan sıkılabilirsiniz.Ama kitap kendine çok güzel bağlıyor.
56 syf.
·2 günde·6/10
Bu kadar kitap okumaya başlamadan önce de başka kültürleri ve dini öğretileri araştırmayı çok severdim. Sonuç olarak başka dinler de iyiliği ve güzelliği öğretir öğretmese onlara dini öğreti demezlerdi.

Örnek olarak Halil Cibran'ı verelim. Kendisi hem islamiyet hem de hristiyanlık temalarını aynı anda aynı satırlarda kullanılır. Bu iki dinin aslında aynı kaynaktan geldiğini ve asıl meselesinin insanın içinde olduğunu söyler.

Gitanjalide de bu iyilik olgusu güzel şekilde anlatılmıştı. Lakin kendi adıma söylemek gerekirse bana tam olarak diğer yazarlarının verdiği manevi duyguyu veya onların satırlarında ki duyguyu veremedi.Ama zevkler ve renkler tartışılmaz sonuç olarak.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rabindranath Tagore
Unvan:
Nobel Ödüllü Hint Yazar, Ressam ve Şair
Doğum:
Kalküta, Bengal, İngiliz Hindistan, 7 Mayıs 1861
Ölüm:
Kalküta, Bengal, İngiliz Hindistan, 7 Ağustos 1941
Atalarının kökü 11. yüzyıla dayanır. Bu soyun kurucusu Kanaj'lı bir Brahman'dı. Babası Maharshi Devendranath Tagore, varlıklı bir din adamıydı. Rabindranath, özel öğretmenlerden ders alarak orta öğrenimini yaptıktan sonra 17 yaşında Londra'ya gönderildi. Londra'da hukuk okudu. Burada edebiyat kültürünü geliştirdi. En çok etkisinde kaldığı edebiyatçı, doğaya yapıtlarında geniş yer veren İngiliz şair William Wordsworth'tür.

Rabindranath Tagore'un yaşam ve sanat görüşlerinin gelişmesinde en büyük rolü, 19. yüzyılın başlarında Bengalli Raca Rammahun Roy oynamıştır. Onun ve babasının etkileri altında şairin dünya görüşü Hindin geleneksel kast sınırlarını aşarak, panteist bir dünya inanışının yanı sıra, Hindu dininin tekelci ve çok gelenekçi çemberini kıran bir olgunluğa kavuşmuştur. Öğretmeni Roy; Hindistan'da dinin oynadığı büyük rolü bildiği için, her şeyden önce bu alanda reform yapmak zorunluluğu duymuştu. Kendisi Hindu olduğu için Hind dininin bozulmasına üzülüyordu, fakat sosyal gerçekleri görecek kadar ileri görüşlü bir insan olduğundan reform yoluna gitmedi. 1930'da Hindistan'da yeni bir mezhep olan Brahmoizmin temelini attı. Brahmo Samaj adı altında tanınan bu hareket Hinduluk, Müslümanlık ve Hristiyanlığın ortaklaşa değerlerini bir çatı altında toplamaktaydı. Bu yeni din, mucize ve kerameti bir yana iter, her şeye egemen mutlak ve yanılmaz bir kuvvet yerine, bilgelik ve aşkın esin kaynağı olan insan ve dünyayı kavrayan, yücelten bir varlığa inanır. Bu Tanrı Upanishad'lardan alınan bir cümleyle tamamlanır: "Tektir ve biçimi yoktur, ama binbir amaçla, binbir şekle girer.."

Brahmo Samaj'ın belli başlı sosyal ülküleri kardeşlik, ahlaklılık, insanseverlik, kadınlığın yükseltilmesi, kastların kaldırılmasıdır. Bu noktalarda klasikHinduizmin karşısındadır. Rammahun Roy tarafından kurulan Brahmo Samaj; Rabindranath Tagore'un babası ile Keshup Shandrasen tarafından geliştirildi. Tagore'un bu yeni oluşturulan mezhepten etkilenmesi; 22 yaşında yazmaya başladığı yıllara denk gelir. Bu yıllarda daha sonradan ilinti kuracağı Avrupa kültürüne pek rastlanmaz.

O yıllarda Bengal Hindistan'ın her bakımdan canlı ve ileri bölgesiydi. Din, edebiyat, politika alanlarında yeni görüşler beliriyordu. Kendisinden önce edebiyatta yenilik yapmış olanlar olmasına rağmen, kendisini tutuculuktan kurtaran ilk şair ve yazar olarak bilinir. İlk yazdığı "Sabah Şarkısı" adlı şiiri yüzünden şiddetli eleştirilere maruz kalmıştır. Doğa ve insan sevgisinin yoğun olduğu Kitan Jali'nin ünü dünyaya yayılmıştır. Eserlerinde ince bir lirizmle, mistisizm harmanlanır.

Hindistan'ın İngiliz Emperyalizminin boyunduruğundan kurtulması için büyük çabalar sarfetmiş ve bunu ılımlı bir üslupla yapmıştır. Edebiyat alanında ki başkaldırısını yeterli bulmayıp gençliğin milliyetçi bir eğitimle yetiştirilmesi amacıyla 1901'de Kalküta yakınlarında ki Balpur'da Sükun Barınağı anlamına gelen Santiniketan adını verdiği bir okul kurdu. Bundan başka Bangadorshan adıyla edebiyat dergisinin başyazarı oldu. 1924'de Batı ve Hint geleneklerini kaynaştıran Vishna-Bharati Üniversitesi'nin oluşumuna yol açtı.

Bengalî dilinde yazdığı yapıtlarınının, hemen hemen hepsini kendisi ingilizceye çevirdiği için, dünyanın onu hızlı tanıması kaçınılmaz oldu. 1913'teRomain Rolland'ın çok övdüğü Gora adlı romanıyla Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı. Kitapta Gora adlı bir gencin hayatından kesit sunulur. 1915 yılında İngiltere "Sir" unvanını verdi. 1919, Hindistan tarihinde bir dönüm noktasıdır. Amritsar Kıyımı, Gandi'nin ulusal önder olarak belirmesi bu yıl içinde olmuştur. Gandi ve Tagore iki yakın dosttur. 21 Mart 1919'da çıkarılan bir yasayla, yönetimin savaş döneminde kullanabildiği özel yetkileri barış döneminde de elinde tutması sağlanıyordu. Irkçılık temellerine dayanılarak çıkarılmış bir yasaydı. Gandi pasif direnişi gündeme getirdi. Kısa süre sonra, 13 Nisan'da Amritsar'da halktan 400 kişi öldürüldü, 2 bin kişi de yaralandı. Altın Tapınak'a girilip Sihler'in üzerine ateş açıldı. Pencap'ta sıkıyönetim ilan edildi. Tagore bir şeyler yapmak gerektiğine inanıyordu. Genel Vali Lord Chelmsford'a bir mektup yazarak Sir unvanını geri verip, Gandi'ye destek oldu.

67 yaşında resim yapmaya başlamasıyla, kast ve emperyalist sistemlere karşıtlığı ve üstün yeteneğiyle dünyanın sayılı şairleri arasına girmiştir. 7 Ağustos 1941'de doğduğu şehir Kalküta'da ölür.

Yazar istatistikleri

  • 222 okur beğendi.
  • 873 okur okudu.
  • 23 okur okuyor.
  • 591 okur okuyacak.
  • 24 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları