8,3/10  (23 Oy) · 
54 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.302 gösterim
Sonbaharla birlikte Kalküta'da yağmurlar başlamıştı. Sabah gökyüzünü kaplayan bulutlar yerini güneşe bıraktığında, etraf ışıl ışıl olmuştu. Binoy, iş gücü olmadığı için tek başına bir halde, apartmanın ilk katındaki verandasında oturup, caddede sonu gelmeyecekmiş gibi akıp giden kalabalığı izlemeye koyuldu. Üniversiteden mezun olalı epeyce zaman geçmiş, ancak o, henüz evlenememişti.

Görünürde elle tutulur, düzenli bi işe de sahip değildi. Aslında çeşitli gazetelere birkaç makale vermiş ve birkaç da miting organize etmişti. Ama bunlar, hayatını doldurmak noktasında yetersiz kalıyordu.

Bu işsizlik, kendisini sinirli biri yapmıştı artık.

Karşı kaldırımda, tıpkı gezginci şairler gibi rengarenk elbiseli bir dilenci türkü söylüyordu:

Kalbim bir kafesi andırıyor,
Yabancı bir kuş bilmem ne arıyor onda,
Bir giriyor, bir uçup gidiyor
Ah, bir yakalasam onu
Aşk ipimle bağlayacağım.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  495
 • ISBN:
  9789753854009
 • Çeviri:
  Hasan Murat Başbay
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
 27 Tem 17:36 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

1913 yılı Nobel Edebiyat ödülünü Rabindranath Tagore'ye kazandıran kitap. Öncelikle şunu söylemeliyim. Kitap, sadece bir roman olarak algılanmamalı, aynı zamanda Hindistan'daki tüm olumsuzluklara karşı bir başkaldırı kitabı olarak ta değerlendirilmelidir.

Kitapta,gelenekçi ve çok katı kurallara sahip bir din olan Hinduizm ile daha ılımlı ve daha farklı bir yapıya sahip Brahmoizm'in birbiriyle olan, acımasız çatışması içerisinde yaşanan insan ilişkileri anlatılıyor.Tabiiki İngiliz yönetimi altında olmanın getirdiği olumsuzluklar da zaman zaman gündeme geliyor.Bütün bunlara bir de toplumun tümüyle karşı çıkacağı bir aşk hikayesini ekleyin.İşte size Gora.

Kitap, genelde akıcı bir dille yazılmış olmasına rağmen, özellikle Gora'nın tartışmaları ve konuşmaları sırasında uzun, dini ve toplumsal düşüncelerden oluşan felsefi cümlelerden dolayı zaman zaman sıkıcı bir şekle bürünebiliyor. Ama bu bölümlerin, kitabın temelini oluşturduğunu da unutmamak gerekiyor.

Uzun ve kapsamlı bir kitap olmasına rağmen,insanı öyle bir içine alıyorki, okumaya ne zaman başladığınızı ne zaman bitirdiğinizi farkedemiyorsunuz.
Hint kültürü ve yaşam tarzıyla ilgili neredeyse tek başına bir kültür hazinesi niteliği de taşıyan bu muhteşem kitabın, mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olduğu düşüncesindeyim ve okunmasını tavsiye ediyorum.

Necmiye 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

çok severek okuduğum kitaplardan biri,bize çok yabancı olan Hint kültürü hakkında da biraz bilgi sahibi olma imkanı buldum,günlük yaşantıları,ibadetleri,inanç şekilleri kitabın sonuna kadar ilgiyle okumamı sağladı,

Azra ünlüoğlu 
16 Haz 21:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın baş karakteri olan Gora'nın savunduğu düşünceleri ve kafasındaki soru işaretlerini akıcı bir dille anlatan bir kitap. Ayrıca hint kültürü haķkında bir fikrinizin olmasını sağlayan bu kitap 100 temel eserde de yer almakta.Hint toplumundaki seviye sınıflamasını eleştiren bunu da aşk ekseninde anlatan bu güzel kitabı sıkılmadan okuyacağınıza inanıyorum.

ayhan özköroğlu 
30 Mar 10:04 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

100 temel eser arasında yer alan Gora Hindu inancını, Budizm, Brahmo Samaj Hristiyan Cemaati ve kast sistemleri ile Hint kültürünü sıra dışı bir aşk hikayesinde sunuyor. Bağnazlık ve Bilgelik romanın iki kahramanı gibi nefes kesen bir mücadele de.
Her ne kadar din teması ilk sayfadan son sayfaya kadar süreklilik arz ediyorsa da eserin konusu ile doğrudan ilişkili olduğu için sıkmıyor. İnsanı Allah'a ulaştıran yolları , hoşgörü, insan sevgisi, tevekkül gibi kavramlar ve çeliştiği hurafeler ve gelenekler ile amansız bir mücadele de.
Gora- Suçarita/ Binoy-Lolita aşkı Pareş Babu bilgeliği, Anandomayi anaçlığı ile müthiş bir Hint romanı. Okunmayı fazlasıyla hak ediyor...

Kitaptan 44 Alıntı

mehmet temiz 
25 Tem 18:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Kutsal metinler bize, bir kadının yuvasına ışık verdiği için sayılması gerektiğini öğretir.'' dedi Gora ısrarla. ''İngilizlerin yaptığı gibi sırf erkeği aşk ateşiyle yaktığı için kadına hayranlık duyarsak, buna saygı denmez.''

Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 15 - Elips-Nisan-2016)Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 15 - Elips-Nisan-2016)
mehmet temiz 
25 Tem 18:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnan bana, İngilizce kitaplarda kadınlar hakkında yazılan abartılı övgülerin temelinde yalnızca arzu yatar. Bir kadın ancak anne olarak erkeklerde saygı uyandırabilir; o, evinin iyi ahlaklı ve namuslu hanımefendisidir. Övgülerle kadını evinden uzaklaştırmaya çalışanlar, aslında sezdirmeden onu aşağılıyorlar.

Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 15 - Elips-Nisan-2016)Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 15 - Elips-Nisan-2016)
mehmet temiz 
25 Tem 18:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Uzun zamandır Avrupalılarla çalışıyorum ve onları iyi tanıyorum. Yalancılıklarını anlata anlata bitiremem.Çıkarları söz konusu olduğunda hiçbir şey onları durduramaz. İçlerinden biri bir yalan söylerse çakallar gibi ulumaya başlarlar. Göze girmek için bizim gibi kendi insanlarını ele vermezler. İnanın bana yakalanmadığınız sürece onları aldatmak günah değildir! ''

Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 30 - Elips-Nisan-2016)Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 30 - Elips-Nisan-2016)
mehmet temiz 
 25 Tem 18:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Biliyor musun,ben seni kollarıma aldığım gün gelenek ve göreneklerden koptum. İnsan küçük bir bebeği emzirirken, bu dünyada hiç kimsenin bir kastın üyesi olarak doğmadığını hissediyor. O günden sonra, insanları aşağı kasttan oldukları ya da Hristiyanlığı seçtikleri için hor görürsem, Tanrı'nın seni benden alacağına inanmaya başladım.

Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 21 - Elips-Nisan-2016)Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 21 - Elips-Nisan-2016)
mehmet temiz 
27 Tem 12:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

..İnsanların erdemleri, kişilikleri ya da güzellikleri, birleşmeleri için bir engel oluşturmuyor. O halde görüş ve inanç farklılıkları neden bizi birbirimizden ayırsın ?

Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 392 - Elips-Nisan-2016)Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 392 - Elips-Nisan-2016)

19.yy'da Aşk
Yüreğim sanki bir kafes,
Oraya bilinmedik bir kuş bilmem nasıl girip çıkıyor,
Yakalayabilsem onu
Aşkımın ipiyle bağlayacağım.

Gora, Rabindranath TagoreGora, Rabindranath Tagore
mehmet temiz 
26 Tem 22:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir yargıç edasıyla ortada dolaşanların acınacak insanlar olduğunu öğrendim. Kendilerinin yerine başkalarını yargılayanların günahlarının bedelini cezaevine düşen zavallılar ödüyorlar. Onlar suçun en büyüğünü işliyorlar, ama yalnızca şanssız insanların başı yanıyor. Cezaevi duvarlarının dışında yaşayanlar günahlarının cezasını ne zaman, nasıl ve nerede ödeyecekler, bunu hiç kimse bilmiyor.

Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 215 - Elips-Nisan-2016)Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 215 - Elips-Nisan-2016)
mehmet temiz 
26 Tem 22:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Öğrencilerimize manevi ve ahlaki değerler öğretilmiyor. Onun için İngiliz kültürünü özümseyemiyorlar. Bu nankörler her şeyi kuru kuru ezberleyerek öğrendikleri için İngiliz yönetiminin Tanrı'nın armağanı olduğunu anlayamıyorlar.''

Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 187 - Elips-Nisan-2016)Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 187 - Elips-Nisan-2016)
○Taha○ 
03 Eyl 17:47 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Suskun kalan bir insan her zaman suçlu bulunur.

Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 238 - Elips Kitap)Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 238 - Elips Kitap)
mehmet temiz 
27 Tem 12:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Bağnazlık.'' dedi Pareş Babu, ''bize insanın, yalnızca insan olduğu gibi basit ve açık gerçekleri bile unutturur. Toplum insanları Brahmo ve Hindu olarak sınıflara ayırırsa ve bu ayrım evrensel gerçekten daha büyük bir önem kazanırsa, o zaman bir karmaşa başlar. Ben de bir süredir bu yalan girdabının içinde çaresizce çırpınıyorum.''

Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 316 - Elips-Nisan-2016)Gora, Rabindranath Tagore (Sayfa 316 - Elips-Nisan-2016)
5 /