Adı:
Gora
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
520
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055107192
Kitabın türü:
Çeviri:
Adnan Cemgil
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Gora
Gora
Gora
Gora
Gora
Gora
Nobel Ödüllü, Hint edebiyatının büyük yazarı... Dünyanın pek çok diline çevrilmiş ve milyonların kalbine dokunmuş bir yazar Tagore. Ve Tagore'un en önemli eseri kabul edilen Gora, insanın kendisini arayışının romanı. Keşif, cesaret ve aşk, zengin felsefi içerikle birlikte genç kuşağın ilgisini çekmeye ve sevgisini kazanmaya bir kere daha hazır. İşte bütün yalınlığı ve güzelliğiyle üstün lirizm içinde aktarılan mistik duyuşlar... İşte birer yaşayan ve canlı varlıklar olarak kadın ve erkek kahramanlar...

Bu kahramanların duygu ve şiir yüklü iç dünyaları... özgün ve yeni bir teknikle romana dökülmüş Hint gerçeği. Hindistan'ın bağımsızlık ideali. insana karşı duyulan ölümsüz sevgi. Bir incelik ve inanç romanı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 100 Temel Eser arasında kabul ettiği Gora, Kapı farkıyla... Birçok önemli eseri Türkçeye kazandıran Adnan Cemgil'in çevirisiyle... Herkes için... Bir okuma şöleni...
495 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
1913 yılı Nobel Edebiyat ödülünü Rabindranath Tagore'ye kazandıran kitap. Öncelikle şunu söylemeliyim. Kitap, sadece bir roman olarak algılanmamalı, aynı zamanda Hindistan'daki tüm olumsuzluklara karşı bir başkaldırı kitabı olarak ta değerlendirilmelidir.

Kitapta,gelenekçi ve çok katı kurallara sahip bir din olan Hinduizm ile daha ılımlı ve daha farklı bir yapıya sahip Brahmoizm'in birbiriyle olan, acımasız çatışması içerisinde yaşanan insan ilişkileri anlatılıyor.Tabiiki İngiliz yönetimi altında olmanın getirdiği olumsuzluklar da zaman zaman gündeme geliyor.Bütün bunlara bir de toplumun tümüyle karşı çıkacağı bir aşk hikayesini ekleyin.İşte size Gora.

Kitap, genelde akıcı bir dille yazılmış olmasına rağmen, özellikle Gora'nın tartışmaları ve konuşmaları sırasında uzun, dini ve toplumsal düşüncelerden oluşan felsefi cümlelerden dolayı zaman zaman sıkıcı bir şekle bürünebiliyor. Ama bu bölümlerin, kitabın temelini oluşturduğunu da unutmamak gerekiyor.

Uzun ve kapsamlı bir kitap olmasına rağmen,insanı öyle bir içine alıyorki, okumaya ne zaman başladığınızı ne zaman bitirdiğinizi farkedemiyorsunuz.
Hint kültürü ve yaşam tarzıyla ilgili neredeyse tek başına bir kültür hazinesi niteliği de taşıyan bu muhteşem kitabın, mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olduğu düşüncesindeyim ve okunmasını tavsiye ediyorum.
495 syf.
·Beğendi·8/10
çok severek okuduğum kitaplardan biri,bize çok yabancı olan Hint kültürü hakkında da biraz bilgi sahibi olma imkanı buldum,günlük yaşantıları,ibadetleri,inanç şekilleri kitabın sonuna kadar ilgiyle okumamı sağladı,
495 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
Gora, Hint kast sistemindeki katı uygulamaları konu edinen, başarılı bir şekilde kurgulanıp kaleme alınmış bir eser. Ana Karakterler; Binoy, Lolita, Gora, Paresh Babu ve Sucharita. Bunlar arasında; Paresh Babu, "guru" kimliğiyle açık ara öne çıkıyor. Kitabı okurken, kast sistemin aslında tüm toplumlarda var olduğunu düşündüm durdum. Bizim toplumumuzda da var mıdır? ne dersiniz? Kitap, akıcı ve anlaşılır bir dille kaleme alınmış. Güçlü mesajlar içeriyor. Bu nedenle; özellikle Hint toplumunu ilginç bulanlara okumalarını öneririm.
512 syf.
·8 günde·8/10
Öncelikle kitabın isminin neden "Gora" konduğunu merak ettiğimi söylemek istiyorum. Çünkü eğer kitabın kahramanının ismi verilecekse bu takdire isminin "Binoy" olması gerekirdi. Çünkü olaylar genelde Binoy odaklı ve onun etrafında dönüyor.

Yazarın özgeçmişine baktığınızda Hinduizm'e karşı olarak kurulan "Brahmo Samaj" dinine, cemaatine mensup olduğunu görüyorsunuz. Kitapta da sıkça Hindu-Brahmo çatışması işlenmesine rağmen Brahmoların nasıl da haksızlıklar yaptıklarını yazması ilginç geldi.

Kitabı okudukça kocaman bir kıta sayılabilecek, kalabalık bir nüfusa sahip, doğal kaynak sıkıntısı yaşamayan bir ülkenin ve o ülkenin insanlarının tarih boyunca neden tek ve bağımsız olamadıklarını anlıyorsunuz. Dini kısıtlama ve ayrımcılıklar yüzünden birbirine düşman olmuş aynı milletin çocuklarının toplumsal kısıtlamalar ve ritüeller ile nasıl da kendilerine kötülük ettiklerini görebiliyorsunuz.

Ne yalan söyleyeyim, yazarın resmine baktığımda kitabın içeriği ve doyuruculuğu konusunda hiç de umudum yoktu ama okudukça aldığı Nobel Edebiyat Ödülünü hakettiğine karar verdim.

Çok fazla olay ve hareket barındırmayan, bu yönüyle dingin ama akıcı ve düşündürücü bir kitap. Hindistan'ı bir parça anlamak için fena bir yol değil.

İyi okumalar...
512 syf.
·18 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aslında kitap isminden dolayi uzun bir zamandır bana çekici gelmemişti.Ama okuyunca bitmesine üzüldüğüm kitaplar arasına girdi.

Kitap başlığı içindeki baş karakterlerden birinin -hatta baş karakter diyebilirim- adının kısaltması.

Roman, hinduizm ve brahmanizm üzerine yazılmış.Yazar, iki düşünce yapısındaki farkliliklari, bu düşüncelere mensup insanların ne gibi zor durumlarda kaldıklarını gayet akıcı bir dilde yazmış.

Karakterlerin düşünce yapıları ufkunuzu genisletebilecek seviyede.

Ve bu romanda aşk, çok zorluklarla karsilassa da o kadar güzel cümlelerle ifade edilmiş ki okurken yüzünuzde tebessüm olusturmamasi imkansız.

Kitabın bazı yerleri çok durağan sıkılabilirsiniz.Ama kitap kendine çok güzel bağlıyor.
495 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Hindistan'da yaşayan toplumların dini inançları her ne kadar bizlere çok uzak ve yabancı gelsede insanlığın özünde birbirimize çok da uzak olmadığımızı aynı hamurdan yaratıldığımızı ve daima insan doğasının gereklililiği olan doğallığın peşinden koştuğumuz gerçeğini yadsıyamayız bu kitapta insanların kendilerine dayanak olarak belirlediği inançları ve bunun sonucunda insan doğasından uzaklaşıp yapay bir hayatın içinde kastlar oluşturularak hiyerarşik yaşamın getirdiği kurallara sorgusuzca boyun eğişin doğruya ulaştırmadığını aksine insanı hakikatten uzaklaştırdığını çok açık bir şekilde görebileceksiniz.
insan ancak sevgiye tutunabilir diğer tum dayanaklar bir gün yıkılmaya mahkumdur .
495 syf.
·Puan vermedi
Kitabın baş karakteri olan Gora'nın savunduğu düşünceleri ve kafasındaki soru işaretlerini akıcı bir dille anlatan bir kitap. Ayrıca hint kültürü haķkında bir fikrinizin olmasını sağlayan bu kitap 100 temel eserde de yer almakta.Hint toplumundaki seviye sınıflamasını eleştiren bunu da aşk ekseninde anlatan bu güzel kitabı sıkılmadan okuyacağınıza inanıyorum.
560 syf.
·7 günde·10/10
Uzun süredir okumak istediğim bir kitaptı ilk kez adını MEB 100 temel eser listesine girince duymuş ve merak etmiştim ve şimdi okuduktan sonra diyorum ki iyi ki okumuşum çünkü gerçek bir klasik, bir başyapıt, bir epik destan örneği bana kalırsa.
Kitap bize 19. yy sonu 20 yy. başlarında Doğu Hindistan'ın en önemli şehri Kalküta'da ki sosyal, politik ve dini hayattan manzaralar sunuyor. Kahramanımız Gora milliyetçi duyguları güçlü, hitabet gücü yüksek, dini Hinduizm'e bağnaz derecesinde bağlı, en yakın arkadaşı Binoy ile birlikte Hindistan'ın bağımsızlığı için çalışan bir parti teşkilatları olan biridir. Binoy ise küçük yaşta yetim kalmış, Gora'nın annesi Anandamoyi'yi kendine anne bilmiş, Gora'nın fikirlerine tam katılmasa da onun izinden giden biridir. Bir gün Binoy, Paresh Babu ile tanışır ve hayatı değişir. Paresh Babu, Hıristiyanlık ve Hinduizm'i kaynaştırmaya çalışan reformist Brahmo Samaj hareketine bağlı biridir, Binoy ise Hindistan'ın hakim dini Hinduizm'e bağlıdır (Hinduizm'de ki kast sistemine göre yüksek kast olan Brahmandır aynı zamanda). Binoy Paresh Babu'nun kızı Lolita'ya aşık olur. Dinler ve kastlar arası keskin çizgilerin olduğu o devirde Binoy ve Lolita aşkı gerçekten iki toplum arasıda büyük gerilimler yaratacak ve Binoy ile Gora'nın da arasının açılmasına neden olacaktır ama yinede Binoy aşkına sahip çıkar ve kendi yolunu çizer. Gora ise ülkenin iç kesimlerine yaptığı bir yolculukta kolluk güçlerinin Müslüman ahaliye yaptığı haksızlığı görünce tepki gösterir ve bu durum için İngiliz sömürge yargıcı ile tartışır sonunda hapse düşer. Gora batılı tarzda eğitim almış olmasına rağmen çok sıkı bir şekilde Hindistan'ı, Hinduizm'i ve kast sistemini savunmakta; bunları eleştiren, aşağılayan, küçük gören herkes ile hararetli tartışmalara girmektedir. Hapse girince Gora başta kast sistemini olmak üzere Hint halkını ve kendi hayatını sorgular. Gora'ya göre evet bu sistemin getirdiği bir takım sorunlar, geri kalmışlıklar var ama çözümü sömürgecilerle bir olup bunları aşağılamak değil aksine bağımsızlığı kazanıp bunları düzeltmektir. Gora bu arada Paresh Babu'nun evlatlığı olan Sucharita'ya aşık olur ancak Hinduizm'in katı kurallarına sıkı sıkıya bağlı olduğu için ikilemde kalır. Ancak kitabın sonunda hayat Gora'ya büyük bir sürpriz hazırlamaktadır.
Aşk, bağımsızlık, dinler arası gerilim, Hindistan tarihi, bilgelik ve bağnazlığın savaşı, kadın hakları ve şimdi aklıma gelmeyen bir sürü şey bu epik destanın içine sığdırılmış. Özellikle Paresh Babu ve Anandomoyi annenin bilgelikleri herkesi etkileyecek türden. Bir çok yerini altını çizerek okudum.
Eğer biraz tarih, siyaset, felsefe türlerine ilginiz varsa sıkılmadan bir solukta okuyabileceğiniz bir eser.
495 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Tagore zaten şiirlerini, yazılarını severek okuduğum bir şairdir. Romanını da severek okudum. İngiliz yönetimi altındaki Hindistan. Hindistan kültürü ve yaşam tarzı. Hinduizm ve Brahmoizmin birbiriyle çatışması. Kuvvetli fikir çatışmalarının olduğu diyaloglar. Kendi gerçeğini arayan ve bulan insanlar. Okumaya değerdi.
560 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hint kütltürü ,kastları ,bağnazlıkları, sömürülmeleri ,fikir ayrılikları , toplumun birbirleribe saygısızlıkları...... ve bunca dert arasında 2 güzel aşk
495 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
100 temel eser arasında yer alan Gora Hindu inancını, Budizm, Brahmo Samaj Hristiyan Cemaati ve kast sistemleri ile Hint kültürünü sıra dışı bir aşk hikayesinde sunuyor. Bağnazlık ve Bilgelik romanın iki kahramanı gibi nefes kesen bir mücadele de.
Her ne kadar din teması ilk sayfadan son sayfaya kadar süreklilik arz ediyorsa da eserin konusu ile doğrudan ilişkili olduğu için sıkmıyor. İnsanı Allah'a ulaştıran yolları , hoşgörü, insan sevgisi, tevekkül gibi kavramlar ve çeliştiği hurafeler ve gelenekler ile amansız bir mücadele de.
Gora- Suçarita/ Binoy-Lolita aşkı Pareş Babu bilgeliği, Anandomayi anaçlığı ile müthiş bir Hint romanı. Okunmayı fazlasıyla hak ediyor...
495 syf.
·9/10
Hayatımda en sevdiğim roman demeliyim. Ne güzelsin sen öyle . Sohbet ağırlıklı olup felsefi ve dini görüşleri ve düşünceleri ufuk açıyor. Gora'yı kişilik olarak kendime çok benzetiyorum. Gora ne diyor, ne yapıyorsa acaba Gora'nın yerinde ben olsaydım böyle yapar mıydım diye düşünmeden kendimi alamıyorum. 1913 Nobel Edebiyat Ödülü'nü sonuna kadar hak ediyor. Okurken huzur bulduğum ve pozitif düşünmemi sağlayan tek sevgi dolu kitap.
''Kutsal metinler bize, bir kadının yuvasına ışık verdiği için sayılması gerektiğini öğretir.'' dedi Gora ısrarla. ''İngilizlerin yaptığı gibi sırf erkeği aşk ateşiyle yaktığı için kadına hayranlık duyarsak, buna saygı denmez.''
Rabindranath Tagore
Sayfa 15 - Elips-Nisan-2016
İnan bana, İngilizce kitaplarda kadınlar hakkında yazılan abartılı övgülerin temelinde yalnızca arzu yatar. Bir kadın ancak anne olarak erkeklerde saygı uyandırabilir; o, evinin iyi ahlaklı ve namuslu hanımefendisidir. Övgülerle kadını evinden uzaklaştırmaya çalışanlar, aslında sezdirmeden onu aşağılıyorlar.
Rabindranath Tagore
Sayfa 15 - Elips-Nisan-2016
''Uzun zamandır Avrupalılarla çalışıyorum ve onları iyi tanıyorum. Yalancılıklarını anlata anlata bitiremem.Çıkarları söz konusu olduğunda hiçbir şey onları durduramaz. İçlerinden biri bir yalan söylerse çakallar gibi ulumaya başlarlar. Göze girmek için bizim gibi kendi insanlarını ele vermezler. İnanın bana yakalanmadığınız sürece onları aldatmak günah değildir! ''
Rabindranath Tagore
Sayfa 30 - Elips-Nisan-2016
"Zamanı geldiğinde bir çocuk yetiştirirken ona sevgi vermeniz gerektiğini öğreneceksiniz."
Rabindranath Tagore
Sayfa 222 - Elips Kitap
Biliyor musun,ben seni kollarıma aldığım gün gelenek ve göreneklerden koptum. İnsan küçük bir bebeği emzirirken, bu dünyada hiç kimsenin bir kastın üyesi olarak doğmadığını hissediyor. O günden sonra, insanları aşağı kasttan oldukları ya da Hristiyanlığı seçtikleri için hor görürsem, Tanrı'nın seni benden alacağına inanmaya başladım.
Rabindranath Tagore
Sayfa 21 - Elips-Nisan-2016
..İnsanların erdemleri, kişilikleri ya da güzellikleri, birleşmeleri için bir engel oluşturmuyor. O halde görüş ve inanç farklılıkları neden bizi birbirimizden ayırsın ?
Rabindranath Tagore
Sayfa 392 - Elips-Nisan-2016

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gora
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
520
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055107192
Kitabın türü:
Çeviri:
Adnan Cemgil
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Gora
Gora
Gora
Gora
Gora
Gora
Nobel Ödüllü, Hint edebiyatının büyük yazarı... Dünyanın pek çok diline çevrilmiş ve milyonların kalbine dokunmuş bir yazar Tagore. Ve Tagore'un en önemli eseri kabul edilen Gora, insanın kendisini arayışının romanı. Keşif, cesaret ve aşk, zengin felsefi içerikle birlikte genç kuşağın ilgisini çekmeye ve sevgisini kazanmaya bir kere daha hazır. İşte bütün yalınlığı ve güzelliğiyle üstün lirizm içinde aktarılan mistik duyuşlar... İşte birer yaşayan ve canlı varlıklar olarak kadın ve erkek kahramanlar...

Bu kahramanların duygu ve şiir yüklü iç dünyaları... özgün ve yeni bir teknikle romana dökülmüş Hint gerçeği. Hindistan'ın bağımsızlık ideali. insana karşı duyulan ölümsüz sevgi. Bir incelik ve inanç romanı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 100 Temel Eser arasında kabul ettiği Gora, Kapı farkıyla... Birçok önemli eseri Türkçeye kazandıran Adnan Cemgil'in çevirisiyle... Herkes için... Bir okuma şöleni...

Kitabı okuyanlar 160 okur

  • Iroh Amca
  • Ebru çabuk
  • Yusuf Çelik
  • Ali Emirgan
  • Cumhur
  • Aziz taş
  • Tutku Kocabıyık
  • damla gizem
  • Helin Öztürk
  • yıldırım kerem çambel

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.6 (1)
9
%1.6 (1)
8
%1.6 (1)
7
%1.6 (1)
6
%0
5
%1.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0