Richelle Mead

Richelle Mead

Yazar
8.4/10
1.244 Kişi
·
4.639
Okunma
·
151
Beğeni
·
6573
Gösterim
Adı:
Richelle Mead
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Michigan, Amerika Birleşik Devletleri, 12 Kasım 1976
Kendisinin twitterda anlattığı şekliyle : "novelist. redhead. scorpio. i write about vampires and succubi so that you don't have to." vızır vızır sürekli çalışan ve aktif olan 3 adet serisine sürekli yeni kitaplar ekleyen bir yazar olmasının yanında her serisi de birbirinden güzeldir. Bunlardan sadece gençlere yönelik olanı türkçeye çevrilmiş olsa da diğer serileri de orjinalinden okumaya değecek kadar güzeldir.en popüler serisi young adult başlığı altında değerlendirilen vampire academy serisidir ki 6 kitaptan oluşan seri son kitap olan last sacrifice ile ana karakter rose hathaway ve dimitri belikov'un hikayesini tamamlamış, yetmemiş bir de aynı dünyada geçen önceki seriden birkaç yan karakter ve adrian ivashkov'un hikayesinin kaldığı yerden anlatılacağı bloodlines isimli bir spin-off serisine başlamıştır. ilk serinin adından anlaşılacağı gibi günümüzün popüler teması vampirler üzerinde dönen kitapların vampir anlayışı bilinen vampirlerden oldukça farklı olmakla birlikte kesinlikle twilight benzetmesi yanılgısına düşmemek gerekir, çünkü gerek karakter olsun gerek hikaye, sonlara doğru azıcık tahmin edilebilir olsa da son derece sağlam bir kurguya sahiptir.

bir diğer serisi ise adult kategorisinde değerlendirilen ve cinsellik sınırlarını pek sallamayan georgina kincaidserisidir. eh malum esas karakterimiz bin küsür yıldır dünyada gezinen ve erkeklerin yaşam enerjisi ile yaşamaya devam eden bir succubus olunca georgina'nın "iş" hayatının ayrıntıları ile karşı karşıya buluruz kendimizi. kitaplar daha çok demon dünyasındaki karmaşalar, güç oyunları ve georgina'nın aşık olduğu ama hayatını kısaltmamak için ilişkiye girmeyi reddettiği insan aşkı yazar seth mortensen ile olan ilişkisi arasında geçer. richelle'in burada yarattığı dünyada varolan fantastik yaratıklardan bazıları şu şekildedir: demon, succubus, imp ve tabi ki 2 adet de vampirimiz var ama geri planda olarak. bir de bunların yanında takılan bir meleğimiz var ki kitabın en sempatik karakteri olsa gerek. serinin son kitabı succubus revealed ise 2011 yazında raflarda yerini alacak ve seriye noktayı koyacak.

en yeni serisi ise henüz 3. kitabında olan ve yine adult kategorisinde anılan dark swan serisi. burda da konumuz bizim bildiğimiz peri tanımının aksine kendi dünyalarından bizim dünyamıza geçen ve huzursuzluğa sebep olan ve her biri ayrı bir sihirli güce sahip olan perileri kendi dünyalarına göndermekle görevli olan eugene markham'ın peri dünyası ile arasında istemediği bir şekilde oluşan bağ ile gelişen olayların tamamen kontrolden çıkarak eugene'i hayatında istenmedik değişiklikler yapmaya zorlaması ve iki dünya arasında bıraktığı maceralarıdır. buradaki esaslove interest, kiyo isimli bir shapeshifter olsa da gönüllerin love interest'i peri kralı dorian'dır. serinin 3. kitabı iron crowned şubat 2011de raflardaki yerini alacak.
“Hayatını değiştirebilecek kadar güçlü insanların karşısına çıktığında onlara buna değeceğini göstermen gerekir, ”
Richelle Mead
Sayfa 136 - Artemis Yayınları
İşte kimsenin anlamadığı da bu, Fei. Herkes işlerin kötüye gittiğini görüyor, biliyor ama her zaman yaptığımızı yapar, bu şekilde devam edersek sonunda her şeyin yoluna gireceğini sanıyor. Oysa hızla karanlığa ve yıkıma doğru yol alıyoruz.
Beni anlıyor musun?
Richelle Mead
Sayfa 68 - Artemis Yayınları
Bir göz kırpışı kadar kısa sürede öyle bir mutluluktan böyle bir acıya geçmek nasıl mümkün olabiliyordu? Bir anlığına tüm dünyalar benim olmuştu. Şimdiyse her şeyimi kaybediyor gibi hissediyordum.
Richelle Mead
Sayfa 208 - Artemis Yayınları
Gözlemlemek ile yaşamak aynı şey değil. Li Wei öfkeyle ağaç kökünü işaret etti. Bütün gün bir köşede oturup güvenli bir mesafeden insanları yargılıyorsun. Bizi izlediğin için bizi anladığını varsayıyorsun. Ama anlamıyorsun. ...
Richelle Mead
Sayfa 34 - Artemis Yayınları
508 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitap hakkındaki genel görüşüm: Daha hareketli ve heyecalı noktaları bol bir kitap olmuş. Bu arada bu kitapta mı yoksa sonraki kitapta mı ne(muhtemelen son) Rose'un anası gene "kumral" tarif edilmiş. Karar veremedi yazar galiba. Neyse, aklıma gelmişken söyleyim dedim.
345 syf.
Kitabı okurken hep başucumda durdu. Bazen heyecanlanırken, bazen gerilirken gördüm kendimi. Rose; Lissa'nın aklından ne geçerse, ne yaparsa veya ne hissederse algılayabiliyordu. Buda aralarındaki pasifik bağdan kaynaklanıyordu. En sonunda da eğlenceleri kana bulandı. Kitabın kurgusunu da oldukça beğendim. Tavsiye ederim.
520 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Selamlar, herkese! Serimizin 4.kitabı ile karşınızdayız. Rose'u en son nerede bırakmıştık? Üçüncü kitabın sonunda Rose, Adrian'dan para yardımı alarak Sibirya'ya gidip, Dimitriyi bulmak için okuldan ayrılıyordu. Kitabımızda Sibiryada başlıyor.

Rose, haftalardır Sibiryada gezmekte ama bir türlü Dimitri'nin izini bulamamaktadır. Zaten buralarıda bilmediği için nereden başlayabilirki? En iyi seçenek Moroi ve Dampirlerin gittiği bir gece kulübü. Rose bol paralı olunca(Adrian sağolsun) böyle lüks yerlere girmektede zorluk çekmiyor hali ile.

Dampir kızımız ne yapıp edip bir şekilde Dimitri'nin evinin olduğu yeri öğreniyor ve amacı artık oraya gitmek. Lakin ona bu yolculukta biri eşlik edecek; Sdyney isminde bir Simyacı kız, arzu etmese de, onu Dampir köyüne götürmeyi kabul eder. Simyacılar insandır ama büyü ile kimyayı birleştiren, Vampir ve İnsan dünyasındaki sınırları koruyan özel insanlardır. Çeşitli büyüleri ve kimyasal(kendi icatları) maddeleri vardır; örneğin bir kimya sayesinde Strigoi cesetlerini eriterek yok etmeyi başarır. Zaten kızımız Rose kendini aşmış durumda. Dimitriyi arayım derken arkasında Strigoi cesetleri bırakıyor.

Rose sonunda Baia'ya varır ama Strigoileri hissetmesini sağlayan garip mide bulantıları sayesinde kendisine pusu kuranları fark eder. Bu sırada Rose, hayaletlerin yardımı ile bu Strigoilerin dikkatini dağıtıp yok eder ama yaralanırda. Gözünü açtığında bir evdedir. Şansa bakın ya! Hem de Dimitri'nin evi! :) Rose uyandığında Belikov ailesinin evinde olduğunu görür ve çok şaşırır. Aynı zamanda mutlu olur. Dimitri'nin doğup büyüdüğü evi görmek, annesini, ninesini ve kız kardeşlerini görmek, tanımak ona iyi gelir ama bir yandan da elbette üzgündür. Onlara durumu anlatır ve Dimitri ailesi için ölü kabul edilerek cenaze töreni düzenlenir. Aile onu bağrına basar, sever hatta yanında kalmasını teklif eder ama Rose, verdiği söz yüzünden Dimitri'yi bulmalı ve öldürmelidir. Ama yine de sıcak bir aile fikri içten içe onu çeker. Gel gör ki Sdyney'in tanıdığı ve çok korktuğu Moroi bir adam Rose'un peşindedir. Biri onu bulması için kiralamış ve bir an önce Sibiryayı terk ederek okula dönmesi konusunda baskı yapmaya başlamıştır.

Rose inatçı bir kızdır ve böyle zorlamalardan hoşlanmaz. Biraz bu adamla dikleşmek biraz da Belikov ailesi ile bir gelecek olasılığı Rose'u düşünmeye teşfik eder ama Abe Mazur ismindeki bu çok tehlikeli Moroi, onun gitmesi için kararlıdır. Abe, Zmey yani yılan lakaplı çok tehlikeli bir yılandır. Gerek simyacıların denetlenmesi ve büyülü dövmelerinin yapılmasında bulunmak, gerekse bir çok Moroi ile ilişki içinde olmak onun işinin getirileridir. Abe Mazur'da Sdyney'i Rose'a yardım etmesi için emir veren kişidir. Ama Rose, Dimitrinin kız kardeşi Victoria'yı bulunduğu kötü durumdan kurtulması için Abe'den yardım alınca, Baia'yı terk edeceğine söz verir ve terk ederde ama eve de dönmez. Kendi gibi "vaat edilmemiş" olarak ortalıklta gezi avlanan Dampir gençlerle birlikte başka bir şehre gider ve orada aradığını bulur; Dimitriyi. Dimitriyi görür görmez şaşırıp donunca Dimitri de onu bayıltır ve bilinmeyen bir malikaneye getirir. Dimitri ona "ondan uzak durmak" için buraya geri döndüğünü ama artık ondan uzak durmayacağını söyler. Onu da 'uyandırmak' istiyordur. Lakin bunun kendi rızası ile olması için ona süre verir. Bu süre zarfında ondan beslenerek uyuşrurur. Bu şekilde, muhtemelen, karar vermesini kolaylaştırmayı amaçlamıştır. Bir süre işe yararda ama Rose, sonunda kendine gelmeyi başarır ve uzun uğraşlar sonunda kaçar.

Dimitri ile dövüşmek zorunda kalır. Sonunda da gümüş bir kazığı ona saplar. Dimitri köprüden aşağıya düşer ve suların içinde kaybolur. Rose da yaralıdır, gözlerini açınca kendini tanıdık yüzlerle bir arada bulur. Rose, Baiada iken ruh gücü kullanan bir Moroi kadın ile ona bağlı olan kocası Dampir olan bir çift ile tanışmıştır. Abe'de oradadır. Onu bulup buraya getirmiş ve tedavi olması için uğraşmaştır. Rose iyileşmeye başlamıştır ama Dimitri için acısı hala tazedir. Onu o şekilde görmek, hissetmek ve sevdiği adamın tamamen gittiğini görmek ona acı vermektedir. Ama o sırada aklına bir detay gelir. O detay sayesinde önemli bir şey öğrenir; bir Strogoiyi eski haline çevirmek mümkündür! Böyle bir söylenti vardır. Bunu ise Robert Duru isimli bir ruh kullanıcısından duymuşlardır. O ise maalesef şu an hapiste olan Victor'un üvey kardeşidir.

Abe, Rose'u Amerikaya gönderir ve bu sefer gittiğinden emin olur. Okula döünce Lissa onu özlemle karşılar. Alberta, ona okula geri dönebileceğini ve her türlü yardımı yapacağını söyler. Ayrıca okula yüklü miktarda bağış yapan bir hamisi vardır. Eğer Rose geri alınmaz ise bağışlar geri çekilecektir. Rose'un annesi de kızının döndüğünü duyunca gelir. Jannine, kızının boğazında sarılı olan kaşkolu görünce şaşırır. "Bu İbrahim'e ait. Aile yadigarıdır." der. Rose o zaman öğrenir ki Abe Mazur, aslında İbrahim Mazur yani Rose'un babasıdır.

Elbette tüm bu zaman zarfında Rose, sık sık Lissa'nın zihnine girer, Adrian'da onu rüyasında ziyaret eder. Avery isminde başka bir ruh kullanıcısının yaşattığı tehlikeye karşı ta Rusya da arkadaşını koruyup, kurtarmayı başarmıştır. Ama daha hiçbir şey bitmedi sevgili okuyucular.
376 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Evet herkesin merak ettiği ve okuduğu, hatta çok sevdiği kitap benimde ellerimden geçti :D

Çok öncesinden aldığımız kitabı merak ediyordum, sonunda fırsat bulup okuyabildim. Seri dendiği kadar varmış, şahsen ben çok beğendim. Serinin devamı kesin gelmeli! Yazarın  ilk defa bir kitabını okudum, diğer kitaplarına da bi el atmak lazım

Kitabı sevdim, zaten vampirler ve fantastik tam benlik birde diğer vampirli kitaplardan değişik olunca okumayıp ne yapalım canlar?


Konusundan bahsedecek olursam;

İnsan ve vampir kanına sahip olan Rose bir dampirdir (değişiiik :D) Moroi prensesi Lissa hem yakın arkadaşıdır hemde koruması gereken ölümlü bir vampirdir. Bir gün bazı tehlikeler için Lissa ve Rose ile beraber kaçarlar. Bir kaç sene kaçak hayatı yaşayan iki kız sonunda yakalanırlar. Yakalanıp Vladimir Akademisine götürülür. 

Başta kaç sene geçtiği için zorluk çekeceklerini ve Prensesi gitmesine yardım ettiği için okul hayatına son verileceğini sanan Rose korktuğu başına gelmez ve okula devam eder ama hem konulara yetişmek için hemde prensese laik olmak için başına yıllarca eğitim alan bir koruyucu verirler bu kişide Dimitri'dir.

Akademi'de kalan sürede pek çok şeyle karşılaşırlar. Tehlikeler, kıskançlıklar, ihanetler ve aşklar.

Rose Lissa için elinden geleni yapmak zorundadır ve onu korumalıdır yoksa her ikisininde hayatı tehlikededir.

Konu böyle devam eder ama sanki kitabımız bir kitaba benziyor hatta benim daha bir kaç ay önce okuduğum bir kitap Zaten anlamışsınızdır evet Melez kitabına benziyor.

Yazılma tarihlerine bakılınca Melez sonradan yazılmış Çok benzerlik tarafı yok sadece bazı yerleri benziyor. Kitabın devamı, olayların gidişatı hiç benzemiyor. Yine de iki kitabın da yerleri benim için apayrı...

Ben bir de bu kitabın önce filmini izlemiştim. Hatta üst üste 4 defa... Ve gerçekten çok bayıldım. Kitabı filmi gibi çok etkileyici. Herkese gönül rahatlığıyla önerebilirim.
Keyifli Okumalar:))
345 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
İlkine nazaran daha heyecanlı bir kitap olmuş. İlkinde yer alan çeviri hatasından,muhtemelen, kaynaklanan devrik cümleler yok. Ama ilk kitapta yazar, Rose'un annesi için "kızıl" derken, ikinci kitapta anneyi ilk gördüğümüzde "kumral" tanımlıyor. Ama sonra mecazi bir şekilde annesine gönderme yaparken, çağrışımı yapan nesne "kızıl kıvırcık" saç. Hata yazarda mı çevirmende mi bilmiyorum ama bu bir betimleme hatası. Diğer yandan Dimitri ile olan inişli çıkışlı ilişkisi tadı kaçmadan anlatılmış, sevdim. İnşallah sonraki kitaplarda suyu çıkmaz ama zaten aldığım tüyoya göre böyle bir imkan da pek olmayacak.

Kurtadamlar hala devreye girmedi. Köşeye sıkıştıracak ve ana konuya katmayacak ise zaten ekleme yapmasın. Uyuz oluyorum sırf olsun diye eklemelerine. Hey! Kurtadamlar vampirlerden daha asildir! :)
428 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bildiğiniz gibi Rose, Buz Öpücük kitabının sonunda çok sevdiği dostu Mason'ı kaybetti. Ama ilk dövmelerini de kazandı. Ama birkaç hafta geçmesine rağmen(doğal olarak yani) arkadaşının kaybını üzerinden atamadı. Hala suçluluk duyuyor.

Rose vicdan azabı çeksin, son sınıflar da mezuniyetlerini sağlayacak çok önemli bir uygulama dersine başlasın. Altı hafta sürecek olan bu uygulamalı eğitim, aynı zamanda son sınavlara girmek için de bir geçiş sınavı görevini üstlenmektedir. Belirlenen süre boyunca tüm dersler askıya alınacak ve gece gündüz atandıkları Moroiları korumakla sorumlu olacaklardır. Gardiyan öğretmenleri de Strigoi kılığına girip, ansızın saldıracaklardır. Uygulamalı tatbikat diyelim bu derse.... Atanma vakti gelince, Rose, hali ile kendisinin Lissa'ya atanmasını beklemektedir. Oysa gardiyanlar öyle düşünmemektedir. Christian'ın gardiyanı Rose olurken, Lissa'nın gardiyanı, Rose'un yakın arkadaşlarından, Eddie olur. Eddie, aynı zamanda Mason'ın en yakın dostudur ve öldüğü saldırıda o da vardır. Rose bu durumdan hoşlanmasa da Christiyan ile zaman geçirmeye başlar. Zaten sürekli Lissa ile birlikte olduğu için Rose da onunla birlikte olmaya devam edecektir. Geçen zamanlarda Rose, Christian'ın sandığı kadar sinir bozucu olmadığını düşünmeye başlayacak zira işin özünde ikisi de karakter olarak birbirine benzemektedir.

Elbette, sorunlar sona ermeyecek. İlla bir sorun çıkması lazım ki bize de okuyacak bir şey olsun. Gardiyanlar Strigoi kılığında saldırıya geçtiğinde, en sevdiği hocası(! :D ) Stan'e karşı hamle yapmak ister ama bir anda donar kalır. Zira karşısında çok tanıdık bir yüz vardır; Mason. Rose korku ve şaşkınlıktan donunca gardiyan saldırısında da çuvallamıştır. Ama Gardiyan Stan, önceden tepki verdiği için, Rose'un bunu kasıtlı yapıp, Moroisini tehlikeye attığını düşünür ve gardiyan toplantısı yapılır. Rose suçlu bulunursa cezalandırılacaktır ama her zamanki gibi Dimitri araya girer ve işi kurtararak Rose'un hafif bir ceza ile kurtulmasını sağlar. Dimitri hala Rose'dan uzak durmayı tercih etmektedir.

Bu sırada yakışıklı Adrian'da Lissa ile ruh çalışmaları yapmayı sürdürür ve kızımız Rose'a asılmaya, rüyalarına girip durmaya devam eder ama Rose pek yüz vermez çünkü malum, Dimitri'ye aşıktır. Ama bu sıralar Mason'u görmeye de devam etmektedir. Mason konuşmak ister ama konuşamaz. Rose sonunda bu ruh işi yüzünden çıldırmaya başladığını düşünerek korkmaktadır. Çünkü Lissa'nın karanlığını emmekte bu da aynı etkinin kendisinin başına gelmesine neden olmaktadır. Ama sonunda öğrenir ki hayaletler gerçektir. Rose'da onları görebilmektedir çünkü gölge öpücüpü almıştır. Bunu da Kraliyet Sarayına gidip gelirken öğrenecektir ki bizim Mia, babasının yeni işi yüzünden artık orada yaşayıp, ders görmektedir. Sempatikleşen kızımız düzgün biri haline geldi yani, evet. :)

Kraliçe Tatiana bir teklifte bulunur; Lissa mezuniyet sonrası burada yaşayacak ve karşılığında da buradaki üniversiteye gidecektir. Lissa kabul eder çünkü nispteden diğer Moroi üniversitelerinden daha büyük ve saygındır. Koruma sorunu yüzünden Moroi her okula gidememektedir ve onlar da küçük okullardır. Ama Tatiana aynı zamanda Rose'a da açık bir uyarı da bulunur; yeğeni Adrian'dan uzak duracak! Çünkü niyeti, onun Lissa ile evlenip, soyları birleştirmesidir.

Okula döndükten kısa bir süre sonra Rose, ruh yüzünden hakimiyetini kaybeder ve bir sebepten ötürü Jesse ve arkadaşlarına saldırır. Dimitri onu sakinleştirmek için ormanın içindeki kulübeye götürür. Sakinleşirde ama sonunda ikisi arasında çekim en üst seviyeye çıkacaktır. Dimitri daha fazla aşkına engel olamaz...

Kulübeden dönerken Rose, Mason'ı yeniden görür ve sonunda zoraki de olsa Mason konuşur; "Geliyorlar!" Bir şekilde okulun sınırlarını koruyan büyü zarar görmüş ve bozulmuştur. Bunu fark eden Strigoiler saldırıya geçerler. Rose Christian ile bir çok Strigoi öldürür. Saldırı geri püskürtüldüğünde ise kayıplar ve kaçırılanlar vardır. Kaçırılan Moroi ve Dampirleri kurtarma operasyonu güdülecektir ki Rose'un annesi Jannien'de onlara katılır. Rose için ise bu daha ayrı bir önem taşır çünkü kaçırılanlar arasında Eddie'e vardır. Rose, Mason ile konuşarak Strigoilerin yerini tespit eder ve operasyon düzenlenir. Onlara ateş kullanıcısı Moroi'ler de katılacaktır. Savaşın ardından iki kayıp vardır. Ve bunlar Strigoiye dönüştürülmüştür. Maalesef Rose için büyük bir acı ve kayıptır. Her şey onun için altüst olmuştur.
520 syf.
·5 günde·7/10
Doğruyu söylemek gerekirse Vampir Akademisi serisi benim çok sevdiğim bir seri değildi ama olaylar hiç durmuyordu, sürükleyiciydi ve kitapları ya da serileri yarım bırakmaktan pek hoşlanmadığım için seriye dördüncü kitapla devam etmeye karar verdim. Şimdi de iyi ki devam etmişim diyorum çünkü gerçekten güzeldi.
Seride şu ana kadar en sevdiğim kitap bu oldu. Üçüncü kitabın sonunda zaten çok şaşırmıştım, gerisinin nasıl geleceğini merak ediyordum ve güzel bir devam kitabı olunca sevindim.
Seriyi yarım bırakıp bırakmamak arasında kaldıysanız bence bırakmayın:)
490 syf.
Bu kitaptan, insanların farklı yüzleri olduğunu öğrenmekteyiz. Kişi tahlilleri başarılı biçimde yapılmıştır. Mira'nın cesaretine hayran kaldım. Kadının mal gibi satıldığı o sarayda adeta parlıyordu. Kendi kaderini kendi çizdi.
568 syf.
·1 günde·10/10
İnsan şu zamanlarda bir şeylere kendini kaptırıp uzaklaşmak istiyor.Bağımlılık oluşturan bir seri ve son...
Macera,aşk,tutku,aksyon,heyecan,fedakarlık,
kıskançlık,hüzün ve mutluluk en önemlisi de her kitapta sürpriz sonlarla sürüklenmeye devam etmeniz.Bende yeri hep ayrı kalacak fantastik seri.Güzeldi beaa ne diyim daha:)
450 syf.
·Puan vermedi·
http://expectokitabum.blogspot.com.tr/...helle-mead.html#more
İşte benim tutkunu olduğum seri. Nedense ilk seriye nazaran bu seriyi daha çok beğendim. Bence nedeni Adrian. İlk kitapta ruh kullanıcılarından biri olan ve Rose'a olan aşkından pek de karşılık alamayan Adrian bu seride yine imkansız bir aşka tutularak bir simyacıya aşık oluyor. Simyacılar her ne kadar vampirlere yardım etse de onlardan hem korkuyor hem de pek hazzetmiyorlar. Bizim ana karakterimiz Simyacı Sydney de öyle düşünüyordu ama sonra ilk seride Rose ve Adrian'la karşılaştı. Kendisinin başrol olduğu Kanbağı serisinde ise Adrian'la birçok maceraya atıldı. Ona aşık oldu. Kendi güçlerini keşfetti ve güçlü bir cadı oldu. Başta bunların hepsinden korkuyor ve tiksiniyordu. Ancak olaylar onu öyle bir noktaya getirdi ki aslında bunların onun bir parçası olduğunu anladı. Simyacı iken alanında çok başarılıydı, kurallara uyuyor ve ondan istenilenleri yapıyordu. Ancak bulunduğu sistemin o kadar güvenli olmadığını fark ettiğinde onun için çok geçti. Yakalandı ve inanılmaz işkencelerden geçti. Tıpkı G. Orwell'ın 1984'ündeki gibi birçok beyin yıkama işlemlerine katlanmak zorunda kaldı. Ancak ne o Adrian'dan ne de Adrian ondan vazgeçti. Gerçekten duraksız okuyabileceğiniz inanılmaz bir seriydi. Kitaptaki öğretmenler, cadılar başlı başına bir olaydı. özellikle Adrian ile gittiği büyük bir cadı vardı. O sahnelerde gerçekten çok eğlendim. Sydney'in zekası ve Adrian'ın hayallerine olan düşkünlüğü resmen birbirini tamamlayan bir çiftti bu ikili.

Yazarın biyografisi

Adı:
Richelle Mead
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Michigan, Amerika Birleşik Devletleri, 12 Kasım 1976
Kendisinin twitterda anlattığı şekliyle : "novelist. redhead. scorpio. i write about vampires and succubi so that you don't have to." vızır vızır sürekli çalışan ve aktif olan 3 adet serisine sürekli yeni kitaplar ekleyen bir yazar olmasının yanında her serisi de birbirinden güzeldir. Bunlardan sadece gençlere yönelik olanı türkçeye çevrilmiş olsa da diğer serileri de orjinalinden okumaya değecek kadar güzeldir.en popüler serisi young adult başlığı altında değerlendirilen vampire academy serisidir ki 6 kitaptan oluşan seri son kitap olan last sacrifice ile ana karakter rose hathaway ve dimitri belikov'un hikayesini tamamlamış, yetmemiş bir de aynı dünyada geçen önceki seriden birkaç yan karakter ve adrian ivashkov'un hikayesinin kaldığı yerden anlatılacağı bloodlines isimli bir spin-off serisine başlamıştır. ilk serinin adından anlaşılacağı gibi günümüzün popüler teması vampirler üzerinde dönen kitapların vampir anlayışı bilinen vampirlerden oldukça farklı olmakla birlikte kesinlikle twilight benzetmesi yanılgısına düşmemek gerekir, çünkü gerek karakter olsun gerek hikaye, sonlara doğru azıcık tahmin edilebilir olsa da son derece sağlam bir kurguya sahiptir.

bir diğer serisi ise adult kategorisinde değerlendirilen ve cinsellik sınırlarını pek sallamayan georgina kincaidserisidir. eh malum esas karakterimiz bin küsür yıldır dünyada gezinen ve erkeklerin yaşam enerjisi ile yaşamaya devam eden bir succubus olunca georgina'nın "iş" hayatının ayrıntıları ile karşı karşıya buluruz kendimizi. kitaplar daha çok demon dünyasındaki karmaşalar, güç oyunları ve georgina'nın aşık olduğu ama hayatını kısaltmamak için ilişkiye girmeyi reddettiği insan aşkı yazar seth mortensen ile olan ilişkisi arasında geçer. richelle'in burada yarattığı dünyada varolan fantastik yaratıklardan bazıları şu şekildedir: demon, succubus, imp ve tabi ki 2 adet de vampirimiz var ama geri planda olarak. bir de bunların yanında takılan bir meleğimiz var ki kitabın en sempatik karakteri olsa gerek. serinin son kitabı succubus revealed ise 2011 yazında raflarda yerini alacak ve seriye noktayı koyacak.

en yeni serisi ise henüz 3. kitabında olan ve yine adult kategorisinde anılan dark swan serisi. burda da konumuz bizim bildiğimiz peri tanımının aksine kendi dünyalarından bizim dünyamıza geçen ve huzursuzluğa sebep olan ve her biri ayrı bir sihirli güce sahip olan perileri kendi dünyalarına göndermekle görevli olan eugene markham'ın peri dünyası ile arasında istemediği bir şekilde oluşan bağ ile gelişen olayların tamamen kontrolden çıkarak eugene'i hayatında istenmedik değişiklikler yapmaya zorlaması ve iki dünya arasında bıraktığı maceralarıdır. buradaki esaslove interest, kiyo isimli bir shapeshifter olsa da gönüllerin love interest'i peri kralı dorian'dır. serinin 3. kitabı iron crowned şubat 2011de raflardaki yerini alacak.

Yazar istatistikleri

  • 151 okur beğendi.
  • 4.639 okur okudu.
  • 55 okur okuyor.
  • 1.216 okur okuyacak.
  • 21 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları